Гештальт

Чи збільшили опорні школи шанси дітей із сіл потрапити до вишів? (відео)

2017-06-19 17:45:13
Вмикати мізки ніколи не завадить. І ось іще один доказ, ви тільки послухайте ці перли: «Людина, народившись на світ, - це вже проблема для батьків», «Найпоширеніша проблема України – це, звичайно ж, парламент», «У школі я пройшла наче другу світову», «Не потрібно боятися проблем, а лише тісно співпрацювати з ними». Над цими цитатами з творів ЗНО весь Інтернет хіхікає і досі. Хоча ситуація геть не смішна.

Тест з української обов’язковий, щоб рухатися далі, не склали цього року аж 7,5% тих, хто на нього прийшов, тобто 17 тисяч школярів можуть і не мріяти поки про виші. Чому ж так упав рівень, замислилися ми, а Наталя Ярмола згадала про школи опорні, які б мали поліпшити нашу сільську освіту і дати більше шансів тим дітям потрапити до престижних вишів. То чи спрацював експеримент, дивіться у сюжеті:Іще дуже рано. Допіру 7 година. На площі, яку тут і досі називають Червоною, збираються учні різних шкіл. Це місто Семенівка на Чернігівщині, райцентр на 10 тисяч населення.

В одній хаті на Семенівщині пахне пиріжками. Тут від 5-ї ранку не сплять. У селі Хотіївка мама збирає сина на ЗНО. За кілька хвилин за ним приїде автобус на порожню зупинку, відвезе з тихого села на гамірну Червону площу.

Ці діти складатимуть тести з математики. Але на відміну від міських учнів їм треба прокинутися зі світанком і проїхати 120 км до міста Мена, де й зорганізований найближчий пункт тестування. Ретельно ставить пташечки навпроти прізвищ своїх учнів Тетяна Адамівна, вчителька математики. Перевіряє документи ретельно, бо в них не буде можливості повернутися додому по паспорт чи запрошення на ЗНО, як в інших дітей, що складають іспит у рідному місті.

І починається найскладніше – дорога. Дві години хитань і підкидань між лісів і боліт. Спроби бодай зазирнути в зошити і повторити якість формули, даються важко – усе пливе перед очима. Більшість дітей у навушниках, наче медитують – збираються думками. Хочеться і собі вдягнути, аби не чути того гуркоту заліза. Хоч ці автобуси нові – їм по три роки, але з такими дорогами швидко зношується. Шкільний автопарк Семенівки – 10 автобусів. Їм пощастило. Для порівняння, в більшості інших українських районів лише по 2-3. Водіям, які за день можуть накрутити до 700 км між селами платять менше мінімалки – 2500 грн.

Діти теж хочуть кращого, але коли мова заходить про вступ до вишів, мовчанка, самі лише знизування плечима. Більшість наче й помріяти бояться про престижні виші.

Про цю школу, в якій вони вчаться, і не скажеш, що десь у маленькому містечку, вона зветься опорною. Тим, хто вперше чує, пояснимо. Ця школа в райцентрах, освітні осередки, у які на автобусах звозять дітей із довколишніх сіл. А в тих довколишніх селах, школи закривають, або лишають із кількома початковими класами, щоб малюки далеко не їздили. Опорна школа мусить мати не менше 300 учнів і кілька філій, шкіл, які цілком адміністративно підпорядковуються їй. У ці освітні осередки вкладають купу грошей із державного і місцевого бюджетів. Обладнують сучасними лабораторіями, комп’ютерами. Усе, аби створити нову сільську освіту, про яку не скажеш, що погана, не якісна.

У цьому класі є інтерактивна дошка, на ній карта з історії, але поки що, діти малюють мапу боїв Першої світової крейдою на старій – так звичніше. І сидіти окремо один від одного за новими партами, ще одна незвична річ.

Є ще новенький кабінет інформатики з китайськими комп’ютерами, вартістю у 166 тисяч гривень. Та українським школам їх дали безкоштовно, за угодою між Китаєм та Україною. Тепер вже не треба ставати в черги чи сидіти в десятьох за одним стареньким комп’ютером. Компанія Microsoft допомогла з програмним забезпеченням.

А це взагалі улюблений клас для всіх – лінгафонний. Його вартість 457 тисяч гривень. Тут 21 ноутбук із різними програмами на будь-який вік і рівень знань, для вивчення мов і не тільки. Малюки дивляться мультики англійською, співають, танцюють, а головне – чують носіїв англійської.

А старшокласники вже дуже стомлені – приїхали до Мени. На годину раніше. Шикуються у чергу.

У цій школі сходи ще старі, скрипучі, дошки ще радянського зразка. Вона теж претендувала на статус опорної – це зараз престижно і вигідно. І за це право школи борються. Бо першочергово держава забезпечує новими комп’ютерами, лабораторіями, партами, дошками саме опорні школи. Тут 24 великі аудиторії і тому саме цю школу зробили пунктом тестування.

За партою під №1 сидить Діма із села Хотіївки. На парті окуляри і три ручки. Діма дуже хоче вступити у Київський виш, вивчитися на економіста чи банкіра, для нього це шанс вирватися із села, яке вмирає. Про це село розкажемо згодом, і ви будете приголомшені тим, що побачите.

Під берізкою ховаються від пекучого сонця ті, хто вже склав тести. Валяються на траві, їдять морозиво. Діма вийшов останнім. Усе обчислював, рахував ретельно, по стонадцять разів, бо кожна помилка зменшує шанси на вступ до Києва.

Додому Діма повернувся вже під вечір, о 6-й. На кухні клопоче мама. Вона вчителька математики, колись працювала тут у місцевій школі. Зараз у Семенівці працює менше ніж на півставки. У їхньому селі вже по суті немає ні школи, а ні роботи. Лишилася тільки напівзакинута будівля, її закрили, бо за нормами не набралося 26 учнів. Багато людей утратили робочі місця. На першому поверсі поки що працює дитсадочок, у ньому 11 дітей. На другому поверсі початкова школа, де вчиться лише 4 дитини. Зараз там нікого – канікули. Крізь вікна, які вже розвалюються, видно старющі парти та ще радянські плакати з трудового навчання.

Тут довго пручалися створенню тих опорних шкіл. Що воно таке, куди їздитимуть їхні діти. Але результат, навіть найбільших скептиків уразив, їхнім дітям стало цікаво вчитися.

Але привабливішою виглядає не тільки школа, а й взагалі майбутнє за межами села.

Цього тижня їм прийшли перші результати ЗНО. Діма вірить, що з такими балами може розраховувати на вступ до найкращих університетів України. І це головна мета опорної школи – знищити різницю між школярем у селі і гімназистом, ліцеїстом у місті.

Сюжет телеканалу «1+1», «ТСН»
комментарии (1)
Anonim2017-06-20 06:32:56 ответить

Школи - це насоси, які викачали молодь ізсіл у міста і обезлюдили їх. Діма поступить до київського вишу і ніколи не повернеться до Хотіївки Не повернуться до Хотіївки і ті, хто до вишів не поступить. В Хотіївці залишаться ті, хто, як в наш час говорили, здатен лише волам хвости крутити.

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
Секрети Рогівської вишивки (відео) 2018-05-22 16:49:26 В чернігівському онкодиспансері будуть робити пересадки кісткового моз... 2018-05-22 16:37:44 Скільки ділянок виділили в цьому році учасникам АТО? (відео) 2018-05-22 16:10:44 Самоврядування. Представляємо голів громад 2018-05-22 15:58:24 У Чернігівському історичному музеї зберігається медальйон з могили Тар... 2018-05-22 15:24:32 «Червона рута» – відбір на Чернігівщині. Хто вирушить на фінал фестива... 2018-05-22 14:54:18 Як у Чернігові стартувало ЗНО з математики (відео) 2018-05-22 14:28:32 Велодень в Чернігові: організатори замахнулись на рекорд 2018-05-22 13:42:43 Чим «страшний» єдиний реєстр боржників? Як до нього не потрапити? (від... 2018-05-22 12:58:53 Вернісаж в музеї історії Лісковиці (відео) 2018-05-22 12:51:50