ЦУМ

«Ішов, упав, отямився – гіпс!..»

2021-02-23 11:10:00
1654 0
Дикий біль. До втрати свідомості. Невже «швидку» доведеться викликати? Так не хочеться. Та й замело ж, як вона приїде? Може, мине, відпустить... Може, це не перелом? А якщо все-таки він? Що тоді робити?

10 запитань до травматолога Корюківської центральної районної лікарні Володимира Самофалова.1. Перелом. Перша допомога?

— Кістка при переломі утворює гострі осколки, — пояснює Володимир Самофалов. — Якщо кінцівка не фіксована, кістка теліпається. Ріже судини, м’які тканини, і крововилив стає все більшим. Зламана кістка може перерізати всередині судину, м’яз, нерв. А вони проходять глибоко, у найглибшому місці, поряд з кістками. Щоб цієї шкоди не трапилося, роблять імобілізацію — ще до лікарні. Щоб знерухомити пошкоджений сегмент.

Якщо зламаний хребет, людину потрібно покласти на тверді ноші. Якщо нема нош, береться щось підручне. Двері вибивають чи знімають і використовують як ноші. Щоб хребет не згинався, коли хворого транспортують.

Якщо зламана кінцівка, то пошкоджений сегмент імобілізується і два суглоби. Той, що іде вище перелому, і нижче. Якщо передпліччя ламається (воно від зап’ястка до ліктя, а не до плеча, як можна було б подумати, — Авт.), то імобілізується обов’язково лікоть і променезап’ястковий суглоб). Якщо плечова кістка, — то лікоть і плечовий суглоб. Якщо ключиця, то імобілізується вся кінцівка, весь плечовий пояс, правий чи лівий.

Знай!

Імобілізація — це створення нерухомості ушкодженій ділянці тіла.

2. Біль пронизує, розриває тіло. Як стишити?


— Знову ж таки, перше — імобілізація. Вона вирішує все. Якщо перелом знерухомлений і не дає додаткових подразнень, це вже профілактика больового шоку.

3. Ліки. Які випити, вколоти?

— А ви впевнені, що не буде алергії? Наприклад, у препараті — кофеїн, а травмований — сердечник. Або ще якась речовина, шкідлива ниркам, а в нього — ниркова недостатність. Можна прийняти те знеболювальне, яке є вдома. Будь-яке, але звичне. Цитрамон, парацетамол, німід, кетанов, дексалгін.

4. Перелом чи забій, вивих, розтягнення. Як відрізнити?

— Без спеціальних знань не відрізниш. Достовірність УЗД менша 40 відсотків. Достовірність рентгену — більша 50. Навіть якщо на знімку бачимо, що нема перелому, але клінічно виглядає, як перелом, — так буває! — треба дообстеження. Тому що у нас дві проекції на рентгені — пряма і бокова. Якщо площина перелому така, що ні в боковій, ні в прямій проекції його не видно, то робимо томографію. Після дообстеження два-три тижні, буває, проходить, ставимо діагноз перелом. Але якщо навіть тільки схоже на перелом, імобілізуємо з самого початку. Діагноз може відрізнятися, але тактика та ж — імобілізація, стабілізація.

5. Перелом, якщо...

— В анамнезі (у тому, що було з людиною) — травма.

— Біль.

— Гематома (крововилив, синяк).

— Набряк.

— Порушення чутливості.

— Кістковий хрускіт. Руку поклали на місце набряку — і чуємо його.

— Патологічна деформація. Передпліччя було пряме, дивимося — зігнуте.

— Патологічна рухомість. Наприклад, нижче коліна у нас гомілка. Там нічого не повинно рухатися. А воно рухається. Ніби ще одне коліно з’явилося.
— Укорочення пошкодженого сегмента. Тому що м’язи-згиначі тягнуть на себе, розгиначі — на себе і, якщо нема опори для них, кінцівка буде стискатися і вкорочуватися.

Якщо ж навіть цього всього нема, це не є підставою не їхати в лікарню і не робити знімок, — категоричний Володимир Самофалов.

6. Тріщина — це дрібниці. Так, буває, кажуть

— Незавершений перелом. Таких ознак, як при переломі, нема. Але якщо людина ходитиме, навантажуватиме пошкоджений сегмент, вона його до-ла-має.

7. Гіпс накладають не завжди. Це так?

— Вирішує лікар. Одній людині можна мобілізацію гіпсом дати, іншій — ні. Одних оперуємо, у інших — протипоказання. Комусь достатньо гіпсу, комусь треба пластинка, а комусь треба стрижнями фіксувати, апаратом.

Гіпс — це самостійний метод лікування. Ним можемо зробити корекцію. Поставити кістку на місце, перелом поправити, зафіксувати кінцівку у функціонально вигідному положенні. Щоб воно тримало перелом і щоб, коли знімемо гіпс, контрактур не було.

Знай!

Контрактура — це зтягнення, звуження. Обмеження рухів у суглобі.

8. Важкий, під ним свербить, шкіра пухирями береться. Яка заміна?


— Заміна гіпсу — скотчкаст, софткаст — пластикові пов’язки. Легші, не розмокають. Дихають. Надійні. Не тріскаються. Хворі їх краще переносять. Продаються полімерні пов’язки в аптеках. Але вони не витіснять гіпс з медицини. Тому що гіпс має свої переваги. Він за своєю суттю вже антисептик. На вогнестрільні тільки гіпс накладають. Він і дренує, і натягує в себе зайву рідину. У полімерів таких якостей немає. На ізольовану невелику травму ми можемо гарно, зручно накласти полімери. А об’ємні пошкодження, скажімо, верхня третина стегна, колінний суглоб, — для них гіпс трошки краще.

9. Ортези (ніби чобітки на ногу), бандажі на липучках (їх безліч і для рук, і для ніг), еластичні бинти. Для чого?

— Це вже реабілітація. Це раніше ставить людину на ноги. Наприклад, був перелом, розрив зв’язок на тій же стороні, де перелом, — дивимося, перелом зрісся, зв’язочки зрослися, і вже можна ногу навантажувати, наступати. Але щоб зв’язки, ще не дай Бог, не порвалися, доповнюється бандажами, жорсткими вставками (при бинтуванні чи бандажі), пластинами-вставками. Це для того, щоб стабілізувати травмований сегмент, але вже дати функцію. Частину навантаження (5, 10, 30, 40 відсотків) пов’язка візьме на себе. Щоб можна було зняти гіпс, розробляти, відновлювати рухи.

10. Найміцніша кістка?

— Стегнова. Може витримати до тонни. Але на скручування — вона слабенька. І найслабша — стегнова. Все залежить від віку. Стегнова у молодості міцна. Але з віком, коли минає 55-60, відбувається оклюзія, тобто порушення прохідності артерії, яка забезпечує кровопостачання шийки стегна. Бабуся може йти, край стола зачепила боком — і поламала ногу.

Кожна кістка має свої особливості. П’яткова — дуже пориста. Якщо ціла — середньої міцності. Якщо ламається, в руках можна зім’яти.

Найгірші наслідки нелікованих переломів?

— Може бути ампутація, може гангрена. Наслідки залежать від того, як зростається.

Недавно був перелом. У людини рука не функціонує. Парез з дитинства (параліч). Вона атрофована. Перелом кісток передпліччя. Чи кінь, чи корова вдарила. Дві кості поламала. Рука теліпається. А нестабільний перелом — воно буде різати, різати. Варіант — нагноєння. Аж до ампутації. А він уже є людиною з інвалідністю — у нього рука не працює. Він молодий! Якщо, не дай Бог, лишається без руки. Перший погляд жіночий який буде? Неповноцінність. Які емоції? Жалість. А він це все відчуває. Випробування мужчин жалістю — це дуже погане відчуття... Тому, щоб виглядати повноцінним, було зроблено і введено все найсучасніше, найдорожче по максимуму.

Але, зазвичай, наша мета — відновити не анатомію, а саме функцію. Щоб рука (нога) працювала. Малогомілкова кістка у гомілці, у середній третині її, вона хоч навхрест зростеться, на функцію руху ніяк не впливає. Якщо взяти нижче, на гомілкоступневому суглобі, вона вилочку утворює і тут важливий кожен міліметр.

Якщо для молодої людини, 20-річної, кісточка на гомілці зростеться зі зміщенням на 3 мм з невеликим підвивихом стопи, кульгати буде все життя. Якщо такий самий перелом у старшому віці, у 80, це вважається прийнятним результатом. Людина ходитиме, вона не буде давати таку амплітуду чи навантаження, як футболіст у 20 років.

Цікаво, що

Для зрощення переломів треба кальцій. А кальцій, кажуть лікарі, в організмі без вітаміну D майже не засвоюється. Цей вітамін є в жирній рибі, яйцях, кисломолочних продуктах.

Пришвидшенню зрощення сприяє желатин. Тож при переломі кісток варто вживати в їжу холодець, страви з желе. Варто споживати продукти, багаті на вітамін С. Він бере участь у синтезі колагену, необхідного для тканин організму. Найбільша концентрація вітаміну С у цитрусових, кислій капусті, свіжій зелені.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №7 (1814), 18 лютого 2021 року

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (0)

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
«Наш край» на Чернігівщині ініціює повернення "Ліки України" в комунал... 2021-07-27 17:32:47 Ремонтується ділянка траси Н-07 Київ - Суми поблизу села Петрівське 2021-07-27 16:37:15 У Ніжині затримали раніше судимого, за підозрою у торгівлі зброєю (фот... 2021-07-27 13:13:54 Сім нарядів поза чергою за гру в шахи 2021-07-27 13:00:57 Ірина Тарасевич може здійснювати дитячі мрії 2021-07-27 12:55:43 Люди чекають, коли відкриється обіцяна амбулаторія в Хоробичах 2021-07-27 12:50:25 Серпень подарує додаткові вихідні 2021-07-27 11:57:53 Невдовзі в Чернігові створять перші вигульно-дресирувальні майданчики ... 2021-07-27 11:31:31 30 % каштанів на вулиці Гоголя у Ніжині у задовільному стані: чи залиш... 2021-07-27 11:27:07 Інструкцію з використання вакцини Pfizer у Чернігові не порушували – Р... 2021-07-27 11:23:49