радіо

Сергій Плахотнюк придумав, як облаштувати канатну переправу, аби переправляти через підірваний міст людей і продукти

2022-08-05 20:11:48
2904 0
49-річний Сергій Плахотнюк з Сосниці відбув на розбитому «мості дурнів» біля Великого Устя 42 дні окупації. Переправляв на той берег Десни людей, пальне і продукти: хліб, молоко.Сергій Плахотнюк біля канатної переправи на мосту. Зверху - гак на ролику


- Найбільший страх був, щоб росіяни на міст не заїхали, поки ми тут. Бо вони ж іще в Сосниці стояли, ганяли туди-сюди, - згадує Сергій.
- Літаки пролітали над нами.

— Поганяло в нього було — "Директор і вірьовки", — сміється 61-річний Микола Шульга, заступник директора комунального підприємства Сосницької громади.
Плахотнюк — майстер бригади з благоустрою.Микола Шульга та Руслан Трамана біля сходів


— Міст між селами Велике і Мале Устя підірвали 24 лютого наші перед тим, як зайшли російські війська, — говорить Сергій Плахотнюк. — Росіяни ринулись на міст, а проїзду нема. Пробували навести понтонну переправу, не змогли.

Підірваний міст не дав російським танкам пройти на московську трасу, до Ніжина, і далі до Києва. Але й перервав сполучення з селами за Десною.

Називають «мостом дурнів», бо спроектований був з помилкою: при розливі краї мосту опинялися під водою так, що навіть фури заїхати не могли. Але з 2013 року великого паводка не було.

Сергій Плахотнюк придумав, як облаштувати канатну переправу.

Для цього знадобилась вірьовка і металевий трос, яким узимку в Сосниці кріпили новорічну ялинку.
І ролик з гачком. Унизу чіпляють, що треба, за гак і тягнуть наверх за вірьовку, по тросу котиться.

— Остаточну конструкцію підйомника допомагав зварити Віктор Сітковський, колишній наш слюсар, тепер у Києві працює.

Удвох з ним залізо понаходили, розрізали. Я на металолом хлопцям зателефонував, запитав, чи є в них те, що нам треба. Кажуть: «Приїдь, вибереш», — вдячний за допомогу Сергій.

— На зручності тими днями не дивилися. Багато людей телефонували, пропонували свою допомогу. Усе задарма. Як кажеш: «Оце треба на міст», то: без питань: «Беріть».

На 16-метрову висоту мосту піднімали бідони і спускали хліб. Для людей потім побудували сходи. Круті. Бо стоять під кутом 45 градусів до обірваної частини мосту з боку Сосниці. Висота провалля над рівнем землі 16 метрів. Це як п’ятиповерховий будинок. Сходинки зварені з кількох прутів, тому через них видно все до низу.
— Уранці тару спускали, години через дві нам привозили бідони з молоком, — розповідає Сергій Плахотнюк. — У цей час хліб опускали. Сосницький хлібозавод випікав. Працювали у три зміни, бо виробництво збільшилось у три рази. Борошно шукали, потім солі не було, дріжджів не знайшли — закваску робили.

Крім бідонів, піднімали-спускали побутову хімію, курей з Березни, дріжджі, цукор, ковбасу, печиво, туалетний папір, сіль, бензин, солярку. Навіть труни для померлих.

— Сергію подавали на міст у кульочку гроші, список ліків. Купував, передавав назад, — розповідає Іван ПОРТНИЙ, начальник КП «Благоустрій».За інформацією Івана Портного у перший день, як підірвали міст, туди поїхали троє п'яних чоловіків і зірвалися вниз. Двоє насмерь, один вижив

— Годині о 12 дня привозили молоко з ферми Миколи Шведа з Долинського. Близько 250 корів, з них 100 дійних. Раніше в Новгород-Сіверський на завод здавали, а коли почалася війна, за молоком ніхто не приїжджав. Кілька днів виливали, а потім стали шукати шляхи, як його передавати в Сосницю. Перші два тижні ми роздавали людям безплатно. Потім тиждень було по п’ять гривень, а згодом по 10. Гроші частково повертали аграрію, частково йшли на ЗСУ, ліки, інші невідкладні потреби. Дівчата з сільради роздавали-продавали, потім тару мили.

— Ми розуміли, що міст нескоро зроблять, — пояснює Микола Шульга. — Вирішили робити сходи, щоб людина могла піднятися з того боку, спуститися.

Матеріалом для металевих східців стали перила підірваного мосту. 14 таких секцій підняли і трактором затягли на міст. Слюсар Руслан Трамана і зварник Сергій Адаменко просто на мосту варили ті шматки, Петро Сурмило різав. Сходинки зробили шириною у три прути. На поручні Микола Швед привіз беушні труби, профілі в магазині купили, поварили.

Вага конструкції вийшла півтори тонни. А як поставити? Кран дав підприємець Валерій Макуха. Драбину треба було на мосту підняти так, щоб вона вже зразу стала під кутом 45 градусів. Огородження приварили. Два тижні робили ці сходи. 30 березня вже завершили. Я перший пролетів по них — бомба!

— 63 сходинки. Ох, я по них побігав! І дітей носив, і бабусь зводив, — згадує Сергій Плахотнюк.

— Коли працювали, страхові ремені прив’язували до перил, які наверху ще залишалися, — дивиться вниз Руслан Трамана. — Потім уже до своїх нових конструкцій кріпили. З перилами добре. А спочатку — міст, обрив і прірва. Деякі чоловіки приїжджали, ближче трьох метрів до краю підійти не могли — страшно.

— Не було думки піти?
— Ні. Отказніков не було. Не хочеш — скинемо з мосту, — жартують чоловіки. — Коли на самій лісниці варили, теж ремені безпеки чіпляли. Не падали. Працювали не поспіхом, без істерик.

— Бойові сто грамів для хоробрості наливали?
— Ні, — дружно хитають головами. — Не лізло. Сало з хлібом і цибулею з собою брали, і чай.
Цими сходами тепер піднімаються всі, кому дуже треба на той берег Десни. Ще й тягнуть велосипеди, дітей і клунки.

Олена ГОБАНОВА. Фото автора

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (0)

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
Льотчика Красноярцева, який бомбардував Чернігів, навесні обміняли на ... 2022-10-02 16:32:02 Психологиня Лариса Суржик порадила, як легше батькам пережити дистанці... 2022-10-02 16:27:26 Напередодні смерті єдиного сина-військового до його матері прилетіла з... 2022-10-02 16:18:46 Дві куми з Вишеньок готують рибні консерви для фронту 2022-10-02 16:00:23 Жителям Борзни тепер потрібно їздити у «паспортний стіл» до Ніжина. До... 2022-10-02 15:46:22 Павло Струк зі сватом передав ЗСУ російської техніки на мільйони. Їх н... 2022-10-02 15:15:04 Мама доучується у дев'ятому класі, тату дали умовно, а Полінка вже туп... 2022-10-02 14:29:22 У лісі поблизу Шестовиці загинули 4 людей, підірвавшись на міні 2022-10-02 13:13:38 Сестри Віра та Параска, завдяки волонтерам переберуться з курника у но... 2022-10-01 17:57:14 Сергій Болдирев розповів подробиці обміну полоненими у Нових Яриловича... 2022-10-01 17:30:18