Вода на Чернігівщині негативно вливає на формування зубної емалі - стоматолог Юлія Панченко

2023-03-26 17:12:17
8122 2
На жаль, суспільство ігнорує планове відвідування дантиста, про це свідчить остання статистика «Асоціації' стоматологів України»: «у державних закладах охорони здоров’я стоматологічного профілю планово оглянуто всьо­го 7 872 765 осіб, що становить 18,8 % до відповідної кількості населення України.» На Чернігівщині це 21,3% дорослого населення та 49,7% дітей.Проте варто пам‘ятати, що від стану зубів залежить здоров‘я людини. Лікар-ортодонт Панченко Юлієя Сергіївна поділилась секретами сяючої посмішки:

- Юліє, ви приймаєте як дорослих так і дітей, розкажіть з ким працювати легше і чому?
- Для мене з дітьми. Тому що я можу по- впливати на формування щелеп, прикус, обличчя, створити умови для найкращого прорізування зубів. Коли приходять дорослі, можливість вирівняти зуби є, але це вже складніше. З дітьми більше можливостей, бо їх щелепи як пластилін.

- З якого віку варто вести дітей до стоматолога?
- Варто звернутись у віці рік, півтора. Це навіть не для того щоб щось робити в порожнині рота, а для того, щоб лікар дав рекомендації стосовно харчування і гігієни. Адже необхідно пам‘ятати, якщо є зуб, хоч молочний, хоч постійний, для його здоров'я найважливіше те, в яку порожнину рота він проріжеться, з якими звичками харчування та домашнім доглядом.

- Якість молочних зубів впливає на якість зубів уже в дорослому віці?

- Нелікований карієс у молочних зубах може спричинити ускладнення, наслідком яких є ризики для зачатків постійних зубів. Від коричневої плями до втрати постійного зуба.
Одного разу був випадок, коли через до­вготривале ігнорування батьками симптомів в молочних зубах, довелося направипи пацієнта на операцію по видаленню зачатка постійного зуба.

- Як часто варто відвідувати стома­толога?
- Ми почали з того, що дітей необхідно по­казати стоматологу у віці рік, півтора, а далі раз у півроку, щоб створити довіру та переконання, що лікар не ворог, а друг.
Тим паче, що самостійно діти неохоче чи­стять зуби. Іноді й дорослі починають правиль­но доглядати за порожниною рота лише після того, як встановлять свій перший імплант.

- Якщо людина має певну проблему із зубами (кривизна), проте це не заважає їй нормально жити та функціонувати чи обов‘язково звертатись до лікаря?
- Якщо говорити про дітей, то їх зазви­чай нічого не турбує, їх приводять батьки на профілактичний огляд або говорять вже про наявні проблеми і це правильно. Тому що за­дача батьків - відправити дитину у світ із здо­ровими зубами та гарною посмішкою
Перший візит саме до лікаря-ортодонта має бути у віці 6 років. Тоді робиться панорам­ний знімок по якому вже визначають проблеми, наслідки та вирішують чи необхідне втручання лікаря.

Щодо дорослих, то люди у старшому віці, здебільшого, не звертають увагу на кри­визну зубів, зокрема на неправильний при­кус, проте це має свої наслідки: стирання зубів, парадонтологічні проблеми, дисфункції скронево-нижньощелепного суглоба. Це проявляється болями, клацанням в суглобі, оголенням коренів, кровоточивістю ясен та іншим.


Нещодавно була консультація, де у 12-річного пацієнта всі ріжучі краї зубів сколені, пройде ще 10 років, вони ще зітруться, якщо цьому не запобігти, то це призведе до того, що людину в досить молодому віці чекає довго­тривале, недешеве лікування.

Крім того, наслідками неправильного при­куса можуть бути проблеми з хребтом.

- Які ви можете дати рекомендації щодо щоденного догляду за зубами?
- Існує три фактори які псують зуб: це сам зуб, гігієна та харчування.
Розберемо зуб, йому може передатись ге­нетично хороша емаль, є такі випадки, коли у людини в 70 років ні однієї пломби. Буває й навпаки, тобто зуб більш вразливий до по­яви карієсу, але це можна компенсувати: зменшення вживання простих вуглеводів (со­лодке, випічка та ін.), якісна домашня гігієна, професійні чистки у стоматолога.

Щодо гігієни, це правильно підібрана щітка, паста та інші засоби. Ми маємо вранці та ввечері чистити зуби впродовж 3 хвилин круговими, вимітаючими рухами. Також варто використовувати зубну нитку, проте для тих у кого криві зуби, а нитка не справляється, існує іригатор, це засіб, який водою під тиском добре вимиває порожнину рота. Крім того рекомен­дую придбати йоржики - це мужзубні щітки, які необхідно використовувати двічі на день.

З приводу пасти, її обирають згідно рівня Rd (абразивність), 50-70 відсотків, на щоденне користування, якщо немає супутних захворю­вань. Для чутливих менше 50, для людей з бре­кетами більше 70. Діти гірше чистять зуби, тому їм також необхідно робити професійні чистки, а пасту обирати із фтором та ксилітолом.
Щодо харчування, то ми зазвичай не помічаємо, що їмо продукти з наявними та прихованими цукрами щодня. Це все, що нам так смачно: цукерки, випічка, солодкі напої, ковбасні вироби тощо. Всі продукти, які містять цукри - негативно впливають на здоров'я зубів.

- Яка щітка краще електрична чи механічна?
- Все на розсуд людини, мені на сьогодні підійшла звукова, але це індивідуальна справа кожного. Якщо пацієнт приходить раз у півроку до стоматолога і не виникає ніяких проблем, то гігієна та харчування підібрані правильно.

- Щодо ополіскувача для порожнини рота, він дієвий чи це лиш маркетинговий хід?
- Ополіскувач використовують люди з парадонтитом та після професійної чистки, щоб заспокоїти ясна, він знімає запальний процес. Також в деякі ополіскувачі додають фтор, він захищає зуб від карієсу. Тому якщо псують­ся зуби то до щоденної гігієни можна додати ополіскувач.

Юлія Сергіївна просить звернути увагу на те, що питна вода на Чернігівщині занадто на­сичена фтором і у дітей з‘являються білі або коричневі плями на зубах, яких неможливо по­збутися.

Ще до прорізування у дітей всередені ще­леп формується емаль постійних зубів. Це відбувається з внутрішньоутробного розвитку до 4-5 років. Тому коли діти в цей період п'ють воду з підвищеним рівнем фтора є ризик ви­никнення флюороза - біло-коричневі плями на зубах.

На сьогодні такий окрас зубів у кожної третої дитини в нашому регіоні.
Пам’ятайте, щоб уникнути проблем із зу­бами в майбутньому регулярно відвідуйте стоматолога вже сьогодні та дотримуйтесь рекомендацій щодо гігієни та харчування.

Джерело: газета “Ніжинський вісник” від 23.02.2023, Дарина КУЗНЄЦОВА, фото з інстаграм-сторінки Юлії Панченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (2)
Anonim2023-03-27 12:33:53 ответить

Прикол в том что стоматологи тоже самое говорят и в других областях . Например сам с слышал в Хмельницком в Черновцах и в Кировоградщине .

Впр2023-03-30 17:22:54 ответить

Работау них такая....Врать и завлекать.... Лечить за 1000 грн. пломба....

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
У Срібному з’явився майстр, який ремонтує ноутбуки та телефони 2023-06-03 17:59:16 Судима за порнографію Анжеліка Гарбуза знову оскандалилась 2023-06-03 17:39:46 Багатодітна родина з Прилуччини розповіла, як вдається ростити п’ятьох... 2023-06-03 16:33:55 84 жителі Ягідного, що на Чернігівщині, яких росіяни насильно утримува... 2023-06-03 15:53:00 Прилуцький підприємець відремонтував частину міської дороги власними к... 2023-06-03 15:42:48 Село в шоці: самогубство вчинила медсестра 2023-06-03 15:33:35 Чернігівську ТЕЦ передають у господарське відання міста 2023-06-03 14:52:32 Чоловік, якого врятували з водойми поліцейські досі в реанімації 2023-06-03 14:21:00 У Чернігові забезпечать цілодобовий доступ до укриттів. Є відповідне р... 2023-06-03 09:17:59 Практично ідеальний прогноз погоди на вихідні 3–4 червня 2023-06-02 14:39:23