Чибип

У Корюківці зробили перші операції із заміни суглобів

2024-04-19 17:12:04
1022 0


Фото - ілюстративне

— Якщо раніше зруйновані хворобами або ушкоджені внаслідок травм суглоби за­грожували пацієнту інвалідністю, то сьогодні ендопротезування здатне повернути свобо­ду рухів, соціальну активність і впевненість у собі. Найкращий спосіб відновити рухли­вість — операція: заміна свого, але вже зно­шеного суглоба штучним, — розповідає ортопед-травматолог Корюківської ЦРЛ Ілля Удовенко.

Раніше тут їх не робили (хоч це було мож­ливо в рамках пакета медичних гарантій «Хі­рургічні операції дорослим та дітям у стаці­онарних умовах»). 22 березня була перша. Міняли кульшовий суглоб. За кілька днів зро­били ще одну — таку ж саму. Кожна трива­ла понад годину. Пацієнти — чоловік і жінка. Обоє з Корюківського району.

— Як вони? Уже можуть ходити? — за­питую в Іллі Михайловича через трохи більш ніж тиждень після другої операції.
— У межах палати ходили вже наступно­го дня. Ендопротез повністю повторює ана­томічну форму суглоба, його структуру, при­ймаючи на себе навантаження і рухові функ­ції.

— А коли повернуться до повноцінного життя?
— Це залежить від багатьох чинників — віку пацієнта, стану його здоров’я, склад­ності операції, виду суглоба тощо. У важких випадках період реабілітації може зайняти і шість, і більше місяців.

Нерідко люди звертають­ся із запущеною хворобою, коли біль виникає вже при будь-якому русі і не знімаєть­ся знеболювальним. Споді­валися, що вдасться обійтися без операції, але ця патологія важко піддається консерва­тивному лікуванню.

— І що далі? Адже у ва­шій лікарні операцій рані­ше не робили.
— Направляли в Обласну. А там — черги.

Вони, як з’ясувалося, не тільки через те, що таких хво­рих багато (а за час війни їх кількість стала ще більшою, бо у військових трапляється багато захворю­вань, пов'язаних із травмами суглобів). Іще одна причина — пацієнти стараються отри­мати медичну допомогу з установлення про­тезів кульшових, колінних, плечових і ліктьо­вих суглобів безоплатно. Це можливо в рам­ках спеціальної державної програми: про­тези закуповуються державним підприємством «Медичні закупівлі України» і переда­ються у відповідний медичний заклад. Що­року держава виділяє для цього не менш ніж 140 млн грн.

У 2023 році згідно з інформацією, опри­людненою МОЗ, програмою скористалися понад 13,5 тисячі українців. Втім це тіль­ки частина тих, хто хотів би отримати спеці­алізовану медичну допомогу за рахунок по­вного фінансування з державного бюджету. Скажімо, на сьогодні в електронній черзі для отримання такої допомоги лише в Інституті травматології та ортопедії Національної ака­демії медичних наук України зареєстровано понад 2,5 тисячі пацієнтів — і це за заміну тільки кульшових суглобів.

Пацієнт може придбати штучний суглоб і сам. Так роблять ті, кому вже несила терпі­ти біль або хто хоче не вітчизняний (згідно з державною програмою можна розраховува­ти тільки на такий), а імпортний імплант.

— У яку суму це обходиться?

— Залежить від розміру, функції, матеріалу, виробника. Найдешевший протез можна купити за 60 тисяч гривень. За більш якіс­ний доведеться викласти не менш ніж 80 тисяч.

— Пацієнти, яких Ви з колегами про­оперували, скористалися державною програмою?
— На жаль, у них такої змоги не було. Ми тільки подали заявку на отримання ендопротезів. Разом з ними мають надійти і набори для проведення оператив­них втручань. А поки що ми надали тільки ті матеріали, які були в наявності. Усе решта — коштом пацієнтів.

Виходить, безоплат­ними для перших проопе­рованих були тільки самі операції та перебування в стаціонарі (це оплачуєть­ся коштом держбюджету через Національну службу здоров’я України).

Для наступних пацієн­тів — коли замовлені про­тези надійдуть — заміна суглоба має стати набага­то доступнішою. Щоб по­трапити в реєстр на ендопротезування, слід звернутися до свого сімейного лікаря і взя­ти направлення до травматолога або (якщо мова йде про хронічне захворювання) одра­зу до лікуючого фахівця.

ДО ТЕМИ

Найпоширенішою причи­ною операції із заміни суглобів є остеоартроз (хронічне про­гресуюче захворювання сугло­бів, що характеризується ушко­дженням суглобового хряща). До інших захворювань, що ви­кликають ушкодження суглобів, належать ревматоїдний артрит, подагра, порушення, що ви­кликають нетиповий ріст кісток, травми, гемофілія (її ускладненням є гемартроз — крововилив у порожнину суглоба).

Джерело: газета “Гарт”, Марія Ісаченко

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (0)

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
Актор та режисер молодіжного театру Олексій Биш святкує 30 років на сц... 2024-05-17 15:48:35 У Понорницькій громаді впорядкували 39 кладовищ 2024-05-17 15:10:02 Дмитро Сурай пішов воювати заради двох своїх синів 2024-05-17 14:49:35 Воїн з Коропщини розшукав ічнянську ученицю та подякував їй за щемливо... 2024-05-17 14:37:59 Торгівля на Ремзаводі: ярмарок чи ринок? 2024-05-17 14:04:23 У чернігівському профліцеї на електрикинь-монтажниць гіпсокартонних ко... 2024-05-17 13:51:32 Вирок наздогнав зрадника Олексія Зоріна після його смерті 2024-05-17 13:30:22 7 903 людини розшукують на Чернігівщині за ухилення від мобілізації з ... 2024-05-17 12:51:49 Кабмін нарешті виділив гроші на від­будову Михайло-Коцюбинського ліцею 2024-05-17 12:32:20 У Городні гуска висиджує лелеченя з яйця, що випало з гнізда 2024-05-17 12:06:15