Євген Кравчук вернувся з полону, а дружини вже немає...
2025-02-14 11:19:13
![](/images/eye.gif)
![](/images/comm.gif)
![](https://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_19/gr_14.02.2025_lavanda_01.jpg)
Анастасія і Євгеній Кравчуки
«Коханий чоловік! Ти в полоні вже 415 днів! У полоні в клятої ...сні! Я щодня молю Бога, щоб скоріше тебе побачити, обійняти і почути: “Кохана, я вже на території рідної землі, України!”» — написала вона у своєму фейсбуці 7 серпня.
5 лютого 2025-го він нарешті повернувся, але вона не зустріне, не побачить і не обійме його вже ніколи...
АНАСТАСІЯ І ЄВГЕНІЙ
Анастасія родом із Лихоліток (Козелеччина) на Чернігівщині. Євгеній — із Тетієва на Київщині. Познайомились вони ще в юнацькі роки, бо Настина мама — Галина Мачача — родом із села Софіпіль Тетіївського району, у Тетієві в неї багато родичів, і Настя часто в них бувала. Зійшлася ж із Женею набагато пізніше. Оселилися вони в столиці. А із 26 січня 2021 року Женине прізвище Кравчук стало їхнім спільним.
«Я пам’ятаю, як ти казав: «Я хочу, щоб ти носила моє прізвище, хочу, щоб у нас була велика сім’я, хочу прожити з тобою все життя...» А я обіцяла тобі бути завжди поряд, і в радості, і в горі, до самого кінця! Так і буде...» — писала Анастасія.
На жаль, так не сталося. Клята війна розлучила цю молоду українську родину навіки. У своїх дописах уже після повномасштабного вторгнення Настя згадувала їхні мирні подружні будні: прогулянки із собакою, поїздки до її батьків у Лихолітки.
— Вони дуже любили бувати в нас у селі, збирати гриби у ліску в соснах, які посадив наш тато Михайло Кирилович, — розказує 70-річна Галина Сафронівна. — Настуня мріяла побувати в Парижі, побачити Ейфелеву вежу. І в березні 2022-го мала їхати у Францію, але війна перебила всі плани. Женя пішов у київську тероборону, а вона не хотіла втікати за кордон, говорила: «Якщо ми всі виїдемо, хто буде працювати тут?!»
Настуня постійно волонтерила, збирала допомогу для військових. У червні 2022 року Женя з побратимами потрапили в оточення. 19-го він подзвонив востаннє і більше на зв’язок не вийшов. Настуня полетіла в Краматорськ його шукати, об’їздила всі місця в тому районі, де він зник, та безрезультатно. Потім їй передзвонили і сказали, що він у полоні. Передав це через побратима, якого звільнили.
Настя продовжила допомагати ЗСУ і людям у звільнених населених пунктах Київщини та Чернігівщини — розвозила гуманітарну допомогу (продукти, одяг і взуття, будматеріали). Після підриву Каховської ГЕС возила й туди, а також допомагала евакуйовувати звідти людей. У своїй київській квартирі поселила сім’ю (жінку, дочку й онука) із затопленого села Олешки, пів року вони жили в не ї. Із Херсонщини привезла двох врятованих котиків, яких назвала Остапом і Стефанією. Настуня завжди допомагала тваринам, часто підбирала, лікувала, прилаштовувала їх. Трьох залишила в себе. Так у неї стало п’ять котиків і ще їхня з Женею собачка Емма.
БОЙОВА МЕДИКИНЯ ЛАВАНДА
— Коли Настуня попросила нас із батьком забрати її тварин до себе, я здивувалась. На той час вона працювала операційною медсестрою в Інституті травматології і ортопедії (до цього на її медичному шляху були робота в Козелецькій райлікарні, потім у клінічній лікарні «Феофанія» в Києві). На моє запитання пояснила, що переходить у військовий госпіталь, де, мовляв, потрібніша, та графік там щільніший, тож доглядати за улюбленцями не зможе. Але на той момент Настя вже підписала контракт і лише пізніше зізналась, що стала бойовою медикинею 68-ї окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша.
![](https://www.gorod.cn.ua/image/news/gorod_19/gr_14.02.2025_lavanda_02.jpg)
Анастасія Кравчук
Звичайно, ми розпереживалися за неї ще більше.
Передчуваючи, що дочка може долучитися до добровольців, я ще раніше її просила: «Настуню, не йди на війну! Чекай на Женю вдома. Роботи й тут вистачає». А вона пішла, бо хотіла допомогти наблизити Перемогу, щоб ця клята війна скоріше закінчилася і Женя якнайшвидше повернувся.
Пройшла навчання в Десні, потім — у Великій Британії, знову повернулась у Десну. Збирала гроші на машину для евакуації поранених, доклала багато власних. Дуже раділа, коли медевак пригнали. Перед відправкою на фронт (у квітні 2023- го) із командиром заїхала ненадовго до нас — забрати приготоване нами (маскувальні сітки, продукти). Я просила командира: «Бережіть мою донечку!» Він обіцяв, але... Війна настільки жорстока, що важко зберегти життя кожного...
Анастасії дали позивний Лаванда.
— Настя дуже любила квіти. Вони в неї завжди стояли у квартирі, всім дарувала. Коли приїжджала до нас, привозила мені величезні букети. Навіть із фронту ніколи не приїжджала без квітів...
У підрозділі Лаванду любили й поважали. Вона не лише виконувала свої обов’язки як бойовий медик, а й забезпечувала своїх побратимів не лише медпрепаратами, а й іншим необхідним: купила генератор, зарядну станцію тощо.
— Коли їхню евакмашину розбили, Насту- ня оголосила збір на іншу, просила у волонтерів, ми знову дали скільки могли, і вона вкотре доклала своїх — більш ніж 60 тисяч гривень. У вересні 2024-го приїхала по машину в Київ. Ми примчали побачитися. Повечеряли в їхній квартирі, поспілкувались утрьох. Настуня говорила: «У мене буде відпустка, нарешті побуваємо з вами в Карпатах». На ніч ми поїхали додому, а вона — ще отримувати волонтерські вантажі. Наступного дня була в Козельці й заскочила до нас буквально на 10-15 хвилин, бо спішила якомога більше завантажити необхідного на фронт. Ми попрощалися, не думаючи, що бачимо її востаннє...
У свої останні місяці Настуня хворіла, лежала в лікарні у Дніпрі, обстежувалась, та нам лише після виписки зізналась, що в неї були високий тиск і болі в серці. їй треба було лікуватися, але вона це відклала: «Зараз маю бути у військовій частині, бо хлопцям необхідна допомога».
Телефоном востаннє ми говорили 20 жовтня. У розмові вона плачучи повторювала: «Мам, важко... Обстріли...»Із таким болем кричала: «Мамо, по нас стріляють!.. У мене два двохсотих!» Як я зрозуміла, вона пішла евакуйовувати поранених, а двоє виявилися вже неживими. І їй довелося упаковувати в мішки побратимів, яких вона берегла, підтримувала... Для неї це була така травма!.. Може, й не перша, але тоді її серце вже не витримало...
Анастасія померла 21 жовтня 2024-го. Її поховали з військовими почестями там, де вона і просила.
— Нас із батьком Настуня жаліла, тож свої побажання — ніби заповіт — передала друзям. На початку листа просила, щоб її поховали в Тетієві, бо любила це місто, а закінчила проханням: «Поховайте мене в Лихолітках біля хрещеного».
Олександр Мачача був її рідним дядьком (батьковим братом) і для неї — ніби другим батьком. Теж був військовим і в усьому — її прикладом і порадником. Коли хрещеного не стало (теж серце), Настуня страшенно горювала.
А тепер ми горюємо за нею!.. Вона була нашою єдиною надією, ми все робили для неї, потім для їхньої сім’ї. Вона ж хотіла продовжувати службу й після Перемоги, як писала на своїй сторінці: «Мені 27 років, і я військова! Коли мені буде 57, я також буду військова! Я віддаю своє життя цій роботі!» Мріяла відбудовувати Україну — гарну, сучасну, без війни. Та не судилося...
ДО ОСТАННЬОГО НАДІЯВСЯ, ЩО ЖИВА...
— Женю мали обміняти ще у 2023 році до Великодня, включили в список. Настя так раділа, чекала на нього... Але він так і не прийшов.
3 лютого в його мами Галини був день народження (ми й досі дуже добре спілкуємося, постійно зідзвонюємося). Привітати її приїхали з Харкова її дочка Богдана з онучкою. А тут іще й величезна радість — серед 150-ти звільнених українців був Женя! Це для неї найкращий подарунок!
5 лютого звістку про Женю мені повідомила Богдана (вони з Настею дружили ще з юності). А ввечері він і сам зателефонував. Був приголомшений, що Настеньки вже немає, плакав. Розповів, що йому ще у в’язниці росіяни сказали про її смерть. І дуже його били, бо чомусь вважали, нібито його дружина пов’язана з «Азовом». Він до останнього надіявся, що росіяни збрехали і Настуня жива... Говорив, що дуже її любить, що знав, яка вона сильна — аж настільки, що піде на війну добиватися Перемоги.
Сказав, що його здоров’я підірване: дуже схуд, має проблеми із зубами, зі шлунком. Обіцяв підлікуватися і приїхати до нас у гості. Ми чекатимемо, адже безмежно раді його поверненню! Жаль тільки, що Настуня пішла.
У нас так і живуть її п’ять котиків. А Емму Настя в один із приїздів забрала на фронт. І побратими настільки звиклися з нею, що не повернули її. Ми не наполягали. Якось я побачила зворушливе фото, на якому лежить воїн, а поряд із ним — собака, яка його обнімає, гріє. Я подумала: можливо, й Ем- ма на фронті комусь настільки потрібна для душевного спокою.
Зараз ми займаємося тим, щоб нашу вулицю Центральну, на якій росла і жила наша донечка, перейменували на честь Анастасії Кравчук. Вона цього достойна!
Джерело: газета “Гарт”, Аліна КОВАЛЬОВА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
Відомий український боксер з Ніжина Петро Іванов розповів в ексклюзивн...
2025-02-18 18:01:34
Чернігівська міська лікарня №2 не надаватиме первинну медичну допомогу
2025-02-18 17:46:00
Від програміста до артилериста: історія воїна з Чернігівщини
2025-02-18 17:25:19
На Чернігівщині будують рекреаційні пункти, щоб зберегти ліси
2025-02-18 17:17:12
За майже 3 млн. продають приміщення колишнього Холминського лісгоспу н...
2025-02-18 16:48:08
Цьогоріч 20 мешканців Чернігівщини отримали гранти на власну справу, а...
2025-02-18 16:38:19
«Армія відновлення» Чернігівщини одна з найчисельніших в Україні
2025-02-18 16:33:01
На Чернігівщині є великі земляні зайці, які сплять майже півроку та не...
2025-02-18 16:05:54
У Чернігові поліція виявила ухилянта під наркотиками, який перевозив л...
2025-02-18 15:48:43
32-річний чернігівець вбив матір і сказав, що вона впала під час прогу...
2025-02-18 15:27:48
Царство Небесне тобі дівчинка.Рідним щирі співчуття.А Жені скорішого виздоровлення.Дуже шкода дівчину.Така гарна сім'я у них все життя було попереду.Скільки горя наробила ця клята війна.
Жалко
Пройде 2-3-5 років, закінчиться оце все, а росіяни почнуть нам розповідати, що вони нічого не знали, телевізор розповідав інше. і будуть пропозиції (вимоги) "Давайте все забудем, ми же братья" і у нас в українців знайдеться купа бажаючих все забути, особливо захочуть миру і все забути ті хто зараз сховався і з гордістю називають себе "ухилянтами" публікують геройські відмазки від ТЦК і т.д. і т.п.. Але ніхто не підніме вже з могил синів, батьків, сестер, братів, чоловіків, жінок.