Саботаж чи самодурство?

2018-05-11 15:03:37
1289 20
Починаючи з 2015 року, в Ніжині з циклічною періодичністю мусолять тему перенесення останків чекістів з Гоголівського парку на місцеве Троїцьке кладовище. Попри публічну дискусію, голова чекіста в будьонівці, що служить надгробком до поховання, і досі нагадує містянам та туристам про буремні часи червоного терору. Олії в вогонь нещодавно підлили місцеві націоналісти. Вони демонтували меморіальну табличку з постаменту (прикріплену туди в часи Януковича), відкривши тим самим прихований напис: «Вічна слава працівникам ніжинської міліції, які віддали своє життя у боротьбі за радянську владу».Під гранітом – чекісти!

«Правильно, хлопці, робите!», – підбадьорює активістів, які саме зривають меморіальну табличку з пам’ятника чекістам у самісінькому центрі Ніжина, дідусь, який своєю сивою бородою чимось нагадує монаха-книжника.Микола Гончаров – у минулому радянський міліціонер, якого змушували на цьому ж місці приймати присягу. З висоти років він встиг переосмислити історію.

«У 1973 мене змушували тут приймати присягу. Я відмовлявся, бо двічі не присягаю, – аргументував свій вчинок. – Звісно, я тоді ще не знав, хто тут лежить. Це зараз вже знаю. Хлопці все правильно роблять, – продовжує ніжинець. – І взагалі звідси потрібно давно прибрати і захоронення, і цей пам’ятник. Ми живемо в незалежній державі, тож треба вшановувати тих, хто боровся за неї, а не проти».

Могилу рішенням виконкому Чернігівської обласної ради депутатів трудящих від 31 травня 1971 року № 286 взято на облік як пам’ятку архітектури місцевого значення, а в 1977 році встановлено нині існуючий надгробок.

І могила, і надгробок до неї підлягають декомунізації. На диво, до нинішнього часу не всі ніжинці знають, хто ж насправді похований під гранітною плитою. До 2011 року це питання взагалі не політизувалось. На стелі виднівся напис про працівників міліції, котрі віддали своє життя за радянську владу. Але 2011 року стелу оновили табличкою, приурочивши до річниці подій під селом Дорогинка, що за 27 кілометрів від Ніжина.

Відкривав стелу тодішній міський голова Ніжина Михайло Приходько, який невдовзі опинився за ґратами. А тодішнє керівництво міліції – вихідці з Луганщини – за звичкою називало загиблих чекістів захисниками Ніжина, а селянських повстанців – бандитами.

Бій відбувся 29 квітня (за іншими даними – 28 квітня) 1921 року біля села Дорогинка Ніжинського повіту (нині Ічнянський район Чернігівської області) між загоном окупаційної ніжинської міліції та комісарами з одного боку і загоном махновців під командуванням отамана Феодосія Щуся – з іншого. Червоні відправилися придушувати голодний бунт місцевих селян, які протистояли продрозверстці, але нарвалися на організовану кавалерію повстанців Нестора Махна.

В бою загинуло близько 100-110 більшовиків, а їхній командир Наум Точений накивав п’ятами. Тіла загиблих були поховані у братській могилі в Гоголівському парку Ніжина. Історики звертають увагу на те, що у ніжинському міліцейському загоні Точеного більшу частину складали червоноармійці продовольчої роти, вихідці з Росії, тобто ті, хто безпосередньо грабував селян. До 1936 року це було почесне місце поховання і туди підховували комісарів, які відзначилися у політиці розкуркулення та червоного терору. Дослідники називають цифру: від рук більшовиків у ті роки загинуло близько 50 тисяч мешканців Ніжинського повіту.Механізм простий! Було б бажання…

Та хіба є діло ніжинським чиновникам, які за звичкою, перефарбувавшись, вдягнувши вишиванки, говорять про патріотизм, а на ділі саботують будь-яку роботу з відновлення історичної справедливості? Ба, більше – колишні і навіть діючі правоохоронці, хто за звичкою, а хто за покликом душі, вшановують загиблих чекістів. Чим не послідовники Фелікса Дзержинського? У Ніжині автору цих рядків довелося напряму поспілкуватися з відповідальними чиновниками, які всю провину звалюють на міністерство культури. Мовляв, ми б і раді демонтувати, але міністерство з обліку не знімає. Ще одна аргументація – має минути не менше ста років для того, щоб можна було провести ексгумацію та перепоховати останки. І цифру з п’ятьма нулями на виконання робіт не забули намалювати.

А ось що про цей випадок говорить законодавство: «Відповідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» комуністичний тоталітарний режим 1917-1991 років в Україні визнається злочинним і таким, що здійснював політику державного терору…».

Ситуацію роз’яснює представник Інституту національної пам’яті.

«Загін ніжинських міліціонерів, який взяв участь у бою під Дорогинкою проти антирадянського руху опору у 1921 році, відповідно п. 3 ч.1 ст. 1 Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» відносяться до структур карально-репресивної системи комуністичного режиму, – пояснює представник Інституту Національної пам’яті Сергій Бутко. – Крім того, «Братська могила робітників міліції, які загинули в бою з махновцями у квітні 1921 року», розташована у зоні життєдіяльності населеного пункту, який не призначено для поховань. У ст. 2 Закону України «Про поховання та похоронну справу» вказано, що місце поховання – кладовище. Сквер ім. М. Гоголя по вул. Стефана Яворського у місті таким не є, він призначений для відпочинку жителів і гостей населеного пункту. Нинішнє розташування могили дискредитує фундаментальну засаду, визначену Законом України «Про поховання та похоронну справу», про гарантії належного ставлення до тіл (останків, праху) померлих та збереження місця поховання».Відтак, Ніжинська міська рада, пропіарившись на тому, що хоче провести ексгумацію, не зробила головного – не подала до Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації клопотання про зняття з обліку об’єкту «Братська могила робітників міліції, які загинули в бою з махновцями у квітні 1921 року» як пам’ятки місцевого значення. Тільки після цього згаданий Департамент має право готувати визначений Законом пакет документів і надсилати його на адресу міністерства культури України. Центральний орган виконавчої влади після розгляду надісланих документів своїм наказом дозволяє зняти з обліку об’єкт. А далі Ніжинська міська рада має прийняти рішення щодо перепоховання (це в межах її компетенції) та здійснити його. Причому не через сто років і не через двісті, як кажуть чиновники, а після рішення. Так було зроблено в Чернігові. Без шуму і зайвого піару. Втім, очевидно, одного бажання міської влади замало, адже в Ніжині, як виявилося, існує критична маса людей, яка плаче за «червоним терором». Дії невідомих поліціянтів, які зняли прикріплену активістами табличку з роз’ясненням, хто ж насправді похований під брилою граніту – тому яскраве свідчення.

Віталій Назаренко, "Чернігівщина" №19 (680) від 9 травня 2018
комментарии (21)
милиционер2018-05-11 16:03:11 ответить

https://youtu.be/q8JcslSwbpg

Anonim2018-05-11 16:12:10 ответить

Между прочим Махно долго был временным союзником Красной Арми (большевиков) и лупил петлюровцев шо чорт а заодно и войска Скоропадского , любимца нашого Петрухана..Но анархист есть анархист и отрицать государство было глупо . Поэтому и пришлось убегать в Париж.А вообще суждения о революции и большевиках поверхностны , никто не замечает и не берет во внимание роль Троцкого и его влияние на события той поры ....а ведь шлейф тянется и все репрессии и вредительство и процесссы происходили именно благодаря этому человеку .

Вашуга2018-05-11 16:12:39 ответить

Да это вообще идиотизм полнейший. Кто это млять такие чтоб такие решения принимать. Да кому эти кости мешают... кем они б не были тогда. Они уже просто прах. Пусть себе покоятся. Может начать немцев выкапывать и в Германию отправлять. Потом поляков их тоже дохрена тут. И поубивали они не тысячи , а наверное сотни тысяч... Э народ не тупи, скоро Бог нам точно кару пришлет, при чем страдать будут все без исключения.

Anonimответить

Пришлёт, обязательно пришлёт, будете страдать вы все - и кацапня, и местная вата.

ось-осьответить

Тебя узнали --ты Почекун Заливайченко Незабаром ?

%?9ответить

Ну дебил, тебе сказано все, ты что уточняешь чтоб отмазаться... Вата, не вата. Ты в том числе , без ваты... Вот представь, тебе твои яйца в рот Боженька через твое очко в рот засунет и прикажет кричать: Геть московського попа. Вот тогда никому обидно не будет. Вот будет справедливость.

Anonim2018-05-11 16:23:29 ответить

Давно пора захоронить останки на кладбище. А нежинские менты как были мусорами, так мусорами и остались. Поліціянти, тоже мне.

Anonim2018-05-11 16:26:54 ответить

сплошная манипуляция нашли дедугана, кот. поддерживает их мнение и на этом строят свою позицию. я вам тысячу дедуганов с противоположным мнением найду, вы их слушать будете?

Anonimответить

ему налили а он и "вспомнил" )))

Anonim2018-05-11 16:29:48 ответить

и большевики , не могли быть российскими/русскими, они были просто большевики. Или если ищите приложение , напишите советские, но не пишите чушь. Учите историю.

Anonimответить

Да какое там «учите», сейчас это уже не модно.... Нацепил маску и вперёд заказы хозяина выполнять!

ranec2018-05-11 22:26:08 ответить

Интересно чего эти Херои рожы за балаклавами прячут?Ссут все таки...

Anonimответить

а очко не железное ...через год ситуация изменится и что тогда ? вот и прячут рожи ...наивные .

Anonim2018-05-12 22:27:58 ответить

Конченые

Anonim2018-05-12 22:30:39 ответить

А пердун старый - проплаченый

Anonim2018-05-12 23:36:03 ответить

Гопник -В социальном смысле это мелкий хищник-паразит, обделённый нормальной человеческой совестью и интеллектом, с пониженной способностью к такой сложной целенаправленной деятельности как «работа» или «учёба» ввиду мозговой дисфункции. Часто с детства имеет психопатические черты, такие как лживость, низкая склонность к сочувствию и эгоцентризм.

Anonim2018-05-13 09:09:15 ответить

Ни xy.я себе, как подгорели пepдаки у конченой ваты!

Anonimответить

дурак он и в Африке дурак

Anonim2018-05-14 00:27:58 ответить

=Anonim Ни ... себе, как подгорели пepдаки у конченой ваты!= Тебя, тупенького, люди спасти пытаются. 1. Это были украинские милиционеры, а не чекисты. 2. Они ехали не помогать продотрядам, а против рейдовой банды анархо-коммунистов, попали в засаду и были убиты. 3. Это был сводный отряд милиции со всей области. Отрядом руководил не Точёный, а Гарниер - начальник Сосницкой милиции - внук парижского коммунара Гарнье, бывш. балтийский матрос, сам - сосницкий или корюковский. 4. Шусь - черноморский матрос - основатель махновских отрядов, колоритная личность в бескозырке и гусарской форме, лёгшая в основу многих кинообразов, например - Попандопало в "Свадьбе в Малиновке". 5. Щусь, Махно и махновцы не просто анархисты (таких и не было), а анархо-коммунисты. Воевали за коммунистическое общество , т.е. общество без государства. 6. Щусь создал свой отряд ещё до прибытия Махно (за деньги и при помощи ЧК и Ленина) на Украину из России. Щусь начал войну против самостийщиков Скоропадского и австрийских оккупантов. Махно, с прибытием в Гуляй-Поле, подчинил себе партизан Щуся. 7. Махно опередил Сталина на 10 лет с созданием колхозов. Махно отправлял в Россию эшелоны с хлебом под красными транспорантами: "Голодающему пролетариату Питера от Батьки Махно". 8. Сомнительно, чтобы отряд Щуся защищал крестьян от продотрядов. Скорее сам выкачивал хлеб - революционная конкуренция, борьба за городской пролетариат, ничего не поделаешь. 9. Идейный вождь Махно, Щуся и всех анархо-коммунистов - князь Кропоткин жил в ту пору в Москве, содержался за счёт махновцев. В России до сих пор чтут князя Кропоткина. В его честь названы города, посёлки, улицы, станции метро. Бедная украинская милиция! Тупые бандеротвари мочат её и живую и даже мёртвую, отнЯв у государства право на насилие. Пусть живёт память о черниговских милиционерах павших в борьбе с бандами!

Несторответить

Учи матчасть, "Махно-анархо-комунист"))) . Ознакомтесь сначала с трудами Махно,Голованова В.Я., того же Кропоткина, может тогда не будешь Щуся приписывать к "скорее сам выкачивал хлеб"))

Anonimответить

=Нестор ...Учи матчасть, "Махно-анархо-комунист")))= Для тупых ещё раз: Махно - анархо-коммунист. Читай самого Махно и Аршинова.

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
Що нового чекає споживачів у платіжках за газ? 2018-11-16 22:59:33 У Чернігівській області не зафіксували жодного клінічного випадку захв... 2018-11-16 21:14:37 Допит свідків розпочали у справі про закриття школи у Косачівці Козеле... 2018-11-16 21:14:04 Оновлену виставу «Лісова пісня» готують до прем’єри актори Чернігівськ... 2018-11-16 21:10:10 КабМін відповів UA:Чернігів про кандидатуру Олександра Мисника на поса... 2018-11-16 20:34:20 Древнє й ветхе минуло, тепер настає все нове 2018-11-16 20:31:19 Сегодня в городском роддоме впервые отметили Всемирный День недоношенн... 2018-11-16 19:46:58 Яким буде бюджет міста на наступний рік? (відео) 2018-11-16 16:41:34 Чому тролейбуси стояли більше години на проспекті Миру? (відео) 2018-11-16 15:55:08 Чи відкриють носівську школу наступного року? 2018-11-16 15:46:56