На Чернігівщині можна купити екоторбинки від особливих дітей
2024-11-08 16:23:39
1413
0
Кілька місяців тому в Прилуцькому міському центрі комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Світанок» почала свою роботу інклюзивна майстерня для дітей і молоді з інвалідністю. Давню мрію центру вдалося втілити в життя за допомогою міжнародних партнерів.
— Уперше інклюзивну майстерню я побачила понад 10 років тому в центрі реабілітації міста Славутич, — розповідає директор «Світанку» Марія Ястремська. — За кошти німецьких грантодавців там відкрили невеличке виробництво, де наносили принти на футболки, кепки, чашки. Тоді це було справжнє ноу-хау, яким сла- вутичани дуже пишалися. Із того часу мене не полишала думка, що в Прилуках теж можна було б організувати щось схоже. Ось тільки де взяти кошти?
До певного часу це питання залишалося відкритим, адже місцевий бюджет навряд чи зміг би дозволити собі таку майстерню. А у 2023 році керівництво центру разом із батьками дітей, які отримують у ньому послуги, створили Громадську організацію «Асоціація родин, що виховують дітей з інвалідністю, “Світанок”» і майже зразу почали шукати шляхи реалізації цієї ідеї.
— Серед грантових конкурсів, кошти на які виділяє ПРООН (Програма розвитку ООН. — Авт.), ми знайшли підходящий — спрямований на соціальну згуртованість та активізацію молоді. По суті наша мета збіглася з метою міжнародних донорів — ми вирішили створити середовище, в якому нормо- типові люди і люди з певними психофізичними обмеженнями могли б знайомитись, взаємодіяти і працювати разом. А тому до роботи в інклюзивній майстерні ми залучили не лише наших батьків і дітей, а й прилуцьку молодь. Ідея ж, що саме вироблятимемо, прийшла сама собою. Із самого початку ми розуміли, що теж хочемо виготовляти принтовану продукцію. Мій секретар Алла Майстренко має фах графічного дизайнера, тож у неї вже були деякі напрацювання. Практично всі наші педагоги могли шити на машинках на побутовому рівні, шиття — це хороша трудова навичка, яка потрібна і дівчатам, і хлопцям, а головне — у результаті виходив гарний естетичний продукт — екоторбинка. Такі зараз у тренді, і це цікаво як нашим дітям, так і молоді, яку ми залучили до цієї справи, — говорить Марія Миколаївна.
На гранти для організацій-початківців ПРООН виділяє не більш ніж 5 тисяч доларів. На цю суму в «Світанку» закупили дві швейні машинки, термопрес, необхідні меблі (у тому числі стіл для розкроювання тканини), витратні матеріали — голки, нитки, ножиці, тканину тощо, а також зробили ремонт у приміщенні.
— Річ у тому, що в будівлі нашого центру не було укриття (навіть найпростішого підвалу), тому пів року ми не працювали, а потім разом із владою і батьками вирішили шукати місце, де «Світанок» міг би тимчасово розміститися і перебути цей непростий для країни час. У вересні минулого року ми перебралися в приміщення дитячої лікарні — тут було вільне одне крило стаціонарного відділення. Та обла- штовуватися довелося практично з нуля, — пояснює Марія Миколаївна. — Кімната, де розмістилася майстерня, винятком не стала, там нам навіть довелося переробляти систему освітлення, щоб виконувати дрібні роботи було комфортно. І добре, що все вдалося!
До 15 листопада «Світанок» має відзвітувати про результати реалізації свого проєкту, а похвалитися їм є чим — кількість еко- торбинок із патріотичними принтами (а за основу тут узяли саме їх), яку діти і молодь з інвалідністю разом зі своїми батьками виготовили з початку серпня, коли майстерня почала свою активну роботу, вже наближається до двох сотень.
— Звісно, дітей до цієї справи ми залучаємо в межах їхніх можливостей, — наголошує Марія Миколаївна. — У нашому центрі обліковується 50 отримувачів послуг до 18 років, є випускники центру, які приходять до нас і працюють уже на волонтерських, засадах. Усі вони мають різні діагнози. Також до роботи майстерні залучені студенти Прилуцького гуманітарного педагогічного коледжу імені Івана Франка та учні Прилуцького професійного ліцею, які навчаються на спеціальності «швачка». В основному дорослі займаються пошиттям екоторбинок, а дітки під наглядом прикрашають їх методом термотрансферного друку (один зі способів нанесення зображень на поверхні за допомогою дії високої температури. — Авт.) або ж прикрашають фарбами для тканини. Іще ми виготовляємо так званих аромакотів — робимо подушечки-саше з травами у вигляді котиків. Діткам це дуже подобається, бо технологія виготовлення аромакотів доволі проста, але цікава. Спочатку вирізається фігура котика за шаблоном, тож діти вчаться користуватися ножицями. Потім мами або студенти зшивають цих котів, а діти наповнюють їх лавандою та іншими пахучими травами і прикрашають. Такого аро- макотика можна повісити за хвіст у гардеробі, тож у цих виробів є й практичне застосування.
Що цікаво, у рамках проєкту заробляти кошти на виробах інклюзивної майстерні «Світанок» не може.
— Діти забирають наші екотор- бинки на подарунки близьким, ми даруємо їх представникам різних організацій, які з нами співпрацюють, волонтерам, меценатам. Далі ж подивимось, як піде ця справа, і, можливо, задумаємось над соціальним підприємництвом, адже серед наших батьків є такі активісти, яким це виробництво припало до душі, тож вони готові працювати в цьому напрямку, — каже Марія Миколаївна. — Та головне, що ми робимо свій внесок у трансформацію суспільства. Наша майстерня переслідує чимало завдань: виробити у дітей і підлітків з інвалідністю елементарні трудові навички; показати молоді міста, хто такі особи з інвалідністю, як правильно говорити з ними й про них; об’єднати батьків, витягнувши їх з ізоляції, і врешті-решт підвищити толерантність нашого суспільства до осіб з інвалідністю. Кожен має розуміти, що люди з інвалідністю — такі ж самі, як і всі. Вони також хочуть дружити, працювати, кохати. І мають на це право! Нехай і невеличкими кроками, але ми йдемо в напрямку здорового суспільства, де кожен його член, яким би він не був, має однакові права й однаково комфортно почувається.
Джерело: газета "Гарт", Катерина Дроздова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
У Чернігові створять обласний центр реабілітації на місці пошкодженого...
2024-12-24 19:25:22
Якою буде тривалість комендантської години на Різдво та Новий рік на Ч...
2024-12-24 19:14:37
Укрзалізниця призначає безпересадкові вагони на маршрут Чернігів - Рах...
2024-12-24 19:00:53
На Сеймі оселилась лебедина зграя
2024-12-24 18:43:49
Нетвереза корюківчанка без прав на «Жигулях» врізалася в паркан приват...
2024-12-24 18:35:44
У Чернігові вже майже місяць працює новий «Епіцентр» формату «біля дом...
2024-12-24 18:13:03
Дружині чоловіка, що наводив російські ракети на військових суд дав 2 ...
2024-12-24 18:01:59
Чернігівські жінки зробили 2100 вареників для захисників
2024-12-24 17:36:14
Житло для військових: у Чернігові купуватимуть квартири ветеранам росі...
2024-12-24 14:02:22
«Жінка року 2024»: у Чернігові обрали лауреаток
2024-12-24 13:39:02