Юрій Гончаров: «Через наближеність до країни-агресора Чернігівщина має «жовтий» рівень терористичної загрози»
2018-01-03 14:56:49
6883
9
Із травня наша прикордонна з Росією область не мала керівника місцевого управління СБУ (СБУ - Служба безпеки України. Боротьба зі шпигунством, диверсіями, захист держави — це її компетенція). Про це «Вісник Ч» писав не раз. І нарешті відбулося призначення. Управління очолив 48-річний полковник Юрій Гончаров з Сумщини. Родом із міста Білопілля. Кар’єру в Службі почав у 1995 році з посади оперуповноваженого обласного управління СБУ в Сумській області. Служив і на Львівщині, у центральному апараті СБУ. Очолював Сумське УСБУ. Був у АТО. Перше ексклюзивне інтерв’ю на новій посаді Юрій Олегович дав «Віснику Ч».
— Юрію Олеговичу, в лютому ви були звільнені з посади начальника УСБУ в Сумській області і перебували у резерві. Що означає «перебувати в резерві»? Звільнений з посади, але не звільнений з СБУ? Платили зарплату? Чи були звільнені, так би мовити, повністю і десь працювали в цей час? Де?
— Указом Президента України від 14 лютого я був переведений у розпорядження зі збереженням фінансового забезпечення та військового звання. Перебуваючи у цьому статусі, виконував окремі доручення Голови СБУ. Одночасно був зарахований до резерву Голови СБУ на посаду начальника управління. Повідомлення про призначення на Чернігівщину застало мене у Трускавці (був на оздоровленні). Взяв необхідне — і до Чернігова. Через тиждень з’їздив у Трускавець, забрав речі.
— Ви переїхали з родиною чи без? Надали вам службове житло чи треба винаймати квартиру, жити в готелі?
— Службовим житлом забезпечений, жодних додаткових витрат на моє утримання не передбачено. Родина поки що залишається за попереднім місцем проживання.
— Керуючи в Сумах, чи співпрацювали з Чернігівським УСБУ? Були спільні операції? Знаєте хоч трішки нашу область?
— Співпраця була. Схожість оперативної обстановки та наближеність цих двох регіональних управлінь обумовлювали проведення спільних операцій на кордоні, оперативних розробок в економічній сфері, в напрямках контррозвідки та боротьби з корупцією.
Я неодноразово бував на Чернігівщині. І достатньо знаю область.
— Чим цікава Чернігівщина для російської ФСБ? Чи можливі ініційовані ними диверсії, теракти? Пропаганда сепаратизму серед населення?
— Будь-який регіон України цікавий для ворога. Перш за все у плані дестабілізації ситуації, створення хаосу, паніки серед людей. Ворожі спецслужби постійно працюють над послабленням як України в цілому, так і окремих регіонів, і Чернігівщина не є винятком. Крім того, територію регіону можуть використовувати як транзитний шлях для нелегалів, для в’їзду з Росії виконавців диверсійно-терористичних акцій, запланованих російськими спецслужбами. Усі загрози можливі. Особлива увага протидії контрабанді. Ми чудово усвідомлюємо, що всі учасники контрабандних схем співпрацюють зі спецслужбами країни-агресора. Незавербованим працювати на кордоні та сторона не дасть.
Контрабандисти можуть переправляти через кордон не тільки товари, а й терористів, провокаторів, зброю і вибухівку. Я ламав подібні контрабандні схеми на Сумщині. І це викликало брудні замовні матеріали у ЗМІ. Та я продовжував виконувати свою роботу. На Сумщині 18 районів, 8 з них — прикордонні. Одне село, через город — вже інша країна. У 2014 році були бажаючі створити Сумську Народну Республіку. Заслані козачки тільки й чекали наказу підняти триколор. У Шостці і Конотопі стріляли з гранатометів. Хотіли посіяти паніку і звинуватити владу в нездатності адекватно реагувати. Ситуація була досить напружена. За короткий час вдалося провести системну роботу, поспілкуватися з людьми. Внаслідок чого більшість депутатів усіх районних рад області проголосувала за визнання Росії агресором.
— Яка загроза тероризму в нашій області? Низька? Середня? Висока?
— Відповідно до рішення керівництва антитерористичного центру при СБУ, Чернігівській області встановлено рівень терористичної загрози «жовтий». Це обумовлено, перш за все, близьким розташуванням до країни-агресора. (Усього визначено чотири рівні, найскладніший — червоний: Донецька і Луганська області та Крим. Жовтий на другому місці. — Авт.). Ми регулярно проводимо антитерористичні навчання, під час яких відпрацьовуємо алгоритм протидії диверсійно-терористичним проявам. Але, підкреслюю, без допомоги громади цю роботу виконати вкрай складно.
— Протидія російській агресії пріоритетна для вас, а які проблеми існують усередині області?
— Є зовнішній ворог, а є ще і внутрішній — корупція. І вона поки що носить системний характер. І не тільки у бюджетній сфері.
Наведу приклад: якось зателефонував мені один знайомий і розповів ситуацію про свого родича, який їхав з Білорусі на ювілей одного з членів сім’ї. Він віз потягом подарунок — сувенір, оздоблений бурштином. Під час митної перевірки один з прикордонників почав «натякати». Вийшли до тамбура, і прикордонник «розмитнив» сувенір за 10 євро. Родич, коли приїхав, питає: «То які ж зміни в країні відбулися?» Отака історія.
Але я впевнений: корупція починається не з сільського голови, вчителя, дільничного поліцейського чи прикордонника. Вона білокомірцева. Потрібно руйнувати вертикальні схеми системної корупції. Як у земельних питаннях, так і у надрах (це ще один з напрямків). Я хочу знати, хто стоїть за кожною свердловиною області. Які врізи і хто робить? Скільки заходить нафти в трубу і скільки її на виході? Бо це питання економічної безпеки держави. Нафтогазова галузь має колосальну корупційну складову.
У нас є широкий спектр інструментів. Проте повністю знищити корупцію неможливо. Звести до мінімуму — цілком реально. І це також наше завдання, спільно з громадою. Вчасно отримана інформація дуже важлива.
— Юрію Олеговичу, новий керівник завжди набирає свою команду, бо один у полі не воїн. Чи будете проводити кадрові перестановки?
— Я вже попередив співробітників про те, що роботу оцінюватиму лише за конкретними результатами. Уже започатковані певні перестановки для реалізації поставлених завдань та мотивації співробітників. Я працюю в певній системі. Моя мета — зробити її діяльність ефективнішою. Управління налаштоване на роботу. Наші співробітники постійно несуть службу в зоні проведення антитерористичної операції.
Перше, що я зробив, коли приїхав до Чернігова, — ознайомився з оперативною обстановкою у прикордонних регіонах. Для ефективної протидії загрозам плануємо провести певні оргштатні зміни. Деякі пропозиції вже погоджені з керівництвом Служби безпеки України. Я опер, з нього починав, ним і залишився, тому бачу, що, де і як потрібно змінювати на краще. Наша мета — створити безпечне середовище для мирного життя людей.
Упритул займаємося технічним оснащенням управління. Я розглядаю відеонагляд не як контроль, а як систему безпечного середовища. Хочеться, щоб була якісна організація. Працюємо над удосконаленням системних баз, щоб до них були «залиті» не тільки підозрювані у причетності до тероризму, шпигунства, а й інші кримінальні елементи. Щоб ми могли ідентифікувати обличчя і відслідковувати, в якій точці міста перебуває ця людина, куди направляється і т. д.
Аби зрозуміти реалії, побачити об’єктивну картину, я нікого не попереджаю про свої візити — ні в райпідрозділах Управління, ні в інших державних установах. Нещодавно таку поїздку я здійснив до Сновського району. Зайшов до РДА і райради, познайомився з керівництвом. Вони знають і представляють район, можуть надати багато важливої інформації. Має бути тісна співпраця з представниками органів влади, громадських об’єднань. У Сумах я зустрічався з кожним народним депутатом, який представляє область у Верховній Раді. Адже саме до них звертається багато людей з різною інформацією. Такі ж взаємовідносини планую побудувати і в Чернігівському регіоні.
— Чи потрапляють у сферу діяльності СБУ злодії у законі?
— Протидія організованій злочинності — це один з напрямків діяльності не тільки СБУ, а й інших правоохоронних органів. Тож ми консолідуємо свою роботу з іншими структурами, щоб сі порити некомфортні умови для злочинних елементів.
Хочу зазначити, що особливу небезпеку і вплив на криміногенну ситуацію и регіоні становить незаконний обіг зброї. Протягом року співробітниками Управління виявлено та перекрито ряд каналів, якими зброя з району проведення АТО потрапляла до регіону. Тож було вилучено близько дев’яти тисяч набоїв різного калібру, десятки гранат, стрілецька вогнепальна зброя (у т. ч. гвинтівка з оптичним прицілом та пістолети ПМ). Робота в цьому напрямку триває.
— Кожен з правоохоронних органів хоче показати результати своєї діяльності. Чи ця конкуренція не шкодить ефективності роботи силових структур? І чи є список тих, кого не можна чіпати?
— Я сподіваюся, що рівень взаємодії з колегами з правоохоронних структур був, є і надалі буде високим. Адже статус прикордонного регіону зобов’язує нас тісно співпрацювати, щоб мати позитивний результат.
А щодо списків скажу так: для нас немає осіб, яким видана індульгенція на злочини. І я цього робити не збираюся. Всі поставлені перед нами завдання ми виконуємо у межах своєї компетенції. Так, у нас різні форми і методи роботи. Іноді достатньо провести профілактичну роботу, щоб людина припинила правопорушення. Якщо вона вчинила злочин, то має відповідати.
Наше завдання — не доводити ситуацію до суспільного конфлікту. А тих, хто перейшов за червону лінію, справедливо карати.
Користуючись нагодою, хочу звернутись до жителів Чернігівщини та нагадати, що в Управлінні працює телефон «гарячої лінії» (0462) 676-208.
Тож у разі отримання інформації про перебування в регіоні підозрілих осіб, наміри здійснення сепаратистської та терористичної діяльності, факти вимагання коштів та інші корупційні діяння посадових осіб повідомляйте за цим номером телефону або надсилайте звернення на електронну поштову скриньку: [email protected].
Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №52 (1651), 28 грудня 2017 року. Фото Ярослава Молочка
— Юрію Олеговичу, в лютому ви були звільнені з посади начальника УСБУ в Сумській області і перебували у резерві. Що означає «перебувати в резерві»? Звільнений з посади, але не звільнений з СБУ? Платили зарплату? Чи були звільнені, так би мовити, повністю і десь працювали в цей час? Де?
— Указом Президента України від 14 лютого я був переведений у розпорядження зі збереженням фінансового забезпечення та військового звання. Перебуваючи у цьому статусі, виконував окремі доручення Голови СБУ. Одночасно був зарахований до резерву Голови СБУ на посаду начальника управління. Повідомлення про призначення на Чернігівщину застало мене у Трускавці (був на оздоровленні). Взяв необхідне — і до Чернігова. Через тиждень з’їздив у Трускавець, забрав речі.
— Ви переїхали з родиною чи без? Надали вам службове житло чи треба винаймати квартиру, жити в готелі?
— Службовим житлом забезпечений, жодних додаткових витрат на моє утримання не передбачено. Родина поки що залишається за попереднім місцем проживання.
— Керуючи в Сумах, чи співпрацювали з Чернігівським УСБУ? Були спільні операції? Знаєте хоч трішки нашу область?
— Співпраця була. Схожість оперативної обстановки та наближеність цих двох регіональних управлінь обумовлювали проведення спільних операцій на кордоні, оперативних розробок в економічній сфері, в напрямках контррозвідки та боротьби з корупцією.
Я неодноразово бував на Чернігівщині. І достатньо знаю область.
— Чим цікава Чернігівщина для російської ФСБ? Чи можливі ініційовані ними диверсії, теракти? Пропаганда сепаратизму серед населення?
— Будь-який регіон України цікавий для ворога. Перш за все у плані дестабілізації ситуації, створення хаосу, паніки серед людей. Ворожі спецслужби постійно працюють над послабленням як України в цілому, так і окремих регіонів, і Чернігівщина не є винятком. Крім того, територію регіону можуть використовувати як транзитний шлях для нелегалів, для в’їзду з Росії виконавців диверсійно-терористичних акцій, запланованих російськими спецслужбами. Усі загрози можливі. Особлива увага протидії контрабанді. Ми чудово усвідомлюємо, що всі учасники контрабандних схем співпрацюють зі спецслужбами країни-агресора. Незавербованим працювати на кордоні та сторона не дасть.
Контрабандисти можуть переправляти через кордон не тільки товари, а й терористів, провокаторів, зброю і вибухівку. Я ламав подібні контрабандні схеми на Сумщині. І це викликало брудні замовні матеріали у ЗМІ. Та я продовжував виконувати свою роботу. На Сумщині 18 районів, 8 з них — прикордонні. Одне село, через город — вже інша країна. У 2014 році були бажаючі створити Сумську Народну Республіку. Заслані козачки тільки й чекали наказу підняти триколор. У Шостці і Конотопі стріляли з гранатометів. Хотіли посіяти паніку і звинуватити владу в нездатності адекватно реагувати. Ситуація була досить напружена. За короткий час вдалося провести системну роботу, поспілкуватися з людьми. Внаслідок чого більшість депутатів усіх районних рад області проголосувала за визнання Росії агресором.
— Яка загроза тероризму в нашій області? Низька? Середня? Висока?
— Відповідно до рішення керівництва антитерористичного центру при СБУ, Чернігівській області встановлено рівень терористичної загрози «жовтий». Це обумовлено, перш за все, близьким розташуванням до країни-агресора. (Усього визначено чотири рівні, найскладніший — червоний: Донецька і Луганська області та Крим. Жовтий на другому місці. — Авт.). Ми регулярно проводимо антитерористичні навчання, під час яких відпрацьовуємо алгоритм протидії диверсійно-терористичним проявам. Але, підкреслюю, без допомоги громади цю роботу виконати вкрай складно.
— Протидія російській агресії пріоритетна для вас, а які проблеми існують усередині області?
— Є зовнішній ворог, а є ще і внутрішній — корупція. І вона поки що носить системний характер. І не тільки у бюджетній сфері.
Наведу приклад: якось зателефонував мені один знайомий і розповів ситуацію про свого родича, який їхав з Білорусі на ювілей одного з членів сім’ї. Він віз потягом подарунок — сувенір, оздоблений бурштином. Під час митної перевірки один з прикордонників почав «натякати». Вийшли до тамбура, і прикордонник «розмитнив» сувенір за 10 євро. Родич, коли приїхав, питає: «То які ж зміни в країні відбулися?» Отака історія.
Але я впевнений: корупція починається не з сільського голови, вчителя, дільничного поліцейського чи прикордонника. Вона білокомірцева. Потрібно руйнувати вертикальні схеми системної корупції. Як у земельних питаннях, так і у надрах (це ще один з напрямків). Я хочу знати, хто стоїть за кожною свердловиною області. Які врізи і хто робить? Скільки заходить нафти в трубу і скільки її на виході? Бо це питання економічної безпеки держави. Нафтогазова галузь має колосальну корупційну складову.
У нас є широкий спектр інструментів. Проте повністю знищити корупцію неможливо. Звести до мінімуму — цілком реально. І це також наше завдання, спільно з громадою. Вчасно отримана інформація дуже важлива.
— Юрію Олеговичу, новий керівник завжди набирає свою команду, бо один у полі не воїн. Чи будете проводити кадрові перестановки?
— Я вже попередив співробітників про те, що роботу оцінюватиму лише за конкретними результатами. Уже започатковані певні перестановки для реалізації поставлених завдань та мотивації співробітників. Я працюю в певній системі. Моя мета — зробити її діяльність ефективнішою. Управління налаштоване на роботу. Наші співробітники постійно несуть службу в зоні проведення антитерористичної операції.
Перше, що я зробив, коли приїхав до Чернігова, — ознайомився з оперативною обстановкою у прикордонних регіонах. Для ефективної протидії загрозам плануємо провести певні оргштатні зміни. Деякі пропозиції вже погоджені з керівництвом Служби безпеки України. Я опер, з нього починав, ним і залишився, тому бачу, що, де і як потрібно змінювати на краще. Наша мета — створити безпечне середовище для мирного життя людей.
Упритул займаємося технічним оснащенням управління. Я розглядаю відеонагляд не як контроль, а як систему безпечного середовища. Хочеться, щоб була якісна організація. Працюємо над удосконаленням системних баз, щоб до них були «залиті» не тільки підозрювані у причетності до тероризму, шпигунства, а й інші кримінальні елементи. Щоб ми могли ідентифікувати обличчя і відслідковувати, в якій точці міста перебуває ця людина, куди направляється і т. д.
Аби зрозуміти реалії, побачити об’єктивну картину, я нікого не попереджаю про свої візити — ні в райпідрозділах Управління, ні в інших державних установах. Нещодавно таку поїздку я здійснив до Сновського району. Зайшов до РДА і райради, познайомився з керівництвом. Вони знають і представляють район, можуть надати багато важливої інформації. Має бути тісна співпраця з представниками органів влади, громадських об’єднань. У Сумах я зустрічався з кожним народним депутатом, який представляє область у Верховній Раді. Адже саме до них звертається багато людей з різною інформацією. Такі ж взаємовідносини планую побудувати і в Чернігівському регіоні.
— Чи потрапляють у сферу діяльності СБУ злодії у законі?
— Протидія організованій злочинності — це один з напрямків діяльності не тільки СБУ, а й інших правоохоронних органів. Тож ми консолідуємо свою роботу з іншими структурами, щоб сі порити некомфортні умови для злочинних елементів.
Хочу зазначити, що особливу небезпеку і вплив на криміногенну ситуацію и регіоні становить незаконний обіг зброї. Протягом року співробітниками Управління виявлено та перекрито ряд каналів, якими зброя з району проведення АТО потрапляла до регіону. Тож було вилучено близько дев’яти тисяч набоїв різного калібру, десятки гранат, стрілецька вогнепальна зброя (у т. ч. гвинтівка з оптичним прицілом та пістолети ПМ). Робота в цьому напрямку триває.
— Кожен з правоохоронних органів хоче показати результати своєї діяльності. Чи ця конкуренція не шкодить ефективності роботи силових структур? І чи є список тих, кого не можна чіпати?
— Я сподіваюся, що рівень взаємодії з колегами з правоохоронних структур був, є і надалі буде високим. Адже статус прикордонного регіону зобов’язує нас тісно співпрацювати, щоб мати позитивний результат.
А щодо списків скажу так: для нас немає осіб, яким видана індульгенція на злочини. І я цього робити не збираюся. Всі поставлені перед нами завдання ми виконуємо у межах своєї компетенції. Так, у нас різні форми і методи роботи. Іноді достатньо провести профілактичну роботу, щоб людина припинила правопорушення. Якщо вона вчинила злочин, то має відповідати.
Наше завдання — не доводити ситуацію до суспільного конфлікту. А тих, хто перейшов за червону лінію, справедливо карати.
Користуючись нагодою, хочу звернутись до жителів Чернігівщини та нагадати, що в Управлінні працює телефон «гарячої лінії» (0462) 676-208.
Тож у разі отримання інформації про перебування в регіоні підозрілих осіб, наміри здійснення сепаратистської та терористичної діяльності, факти вимагання коштів та інші корупційні діяння посадових осіб повідомляйте за цим номером телефону або надсилайте звернення на електронну поштову скриньку: [email protected].
Валентина Остерська, тижневик «Вісник Ч» №52 (1651), 28 грудня 2017 року. Фото Ярослава Молочка
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
Спортивний топ: підтримка, естетика, функціональність
2025-01-15 09:00:00
Жителей Семенівки розселяють у модульному містечку, Чаус показав умови...
2025-01-14 16:35:14
Павло Чеботар з Сосниччини чекав кохану з юності Ірину 33 роки
2025-01-14 16:18:52
Командир з навчального полігону у Гончарівському забив до смерті війсь...
2025-01-14 15:44:42
Актор драмтеатру відкрив три збори для колег, збирають на ecoflow та н...
2025-01-14 14:55:36
Порубали, а потім спалили: у Прилуках вандали знищили ростові фігури з...
2025-01-14 14:29:51
Свій дім мрії родина переселенців з Білопілля знайшла у Малій Дівиці. ...
2025-01-14 14:12:19
Правоохоронці звинуватили підприємця у привласненні 2 млн. гривень під...
2025-01-14 13:39:59
Ганна Саченко з Хаєнок Ганна Саченко з Хаєнок жила і живе для села
2025-01-14 13:07:28
Військовий з Чернігівщини знищив три танки за одне чергування
2025-01-14 12:42:52
...БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ В ВІЙСЬКОВОМУ ЛІЦЕІ ПВФП ( зі шпаком м.в.) ЩОСЬ НЕ ВИХОДИТЬ... БО ТЯНЕ ВСЮ ВЕРТИКАЛЬ ЗА СОБОЮ ! БОРЮТЬСЯ ЗА НЬОГО.... А ТОГО ХТО БОРЕТЬСЯ КЛЕЙМУЮТЬ ТА ЗНИЩУЮТЬ ВСІМА ІНСТРУМЕНТАМИ ТА ШЛЯХАМИ ! НА СЬОГОДНІ ТАК І НЕ ВІДПОВІЛИ НА ДЕСЯТЬ ПУНКТІВ, КОЛИ ЗВЕРТАВСЯ ( в відділ звернень громадян ) ПРЕЗИДЕНТА УКРАІНИ . КРІМ ТОГО НА ПОСАДІ ПОВИНЕН БУТИ НЕ ВІДСТАВНИК ЗАКІНЧИВШИЙ ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНИЙ ЗАКЛАД РОСІІ, А ВІЙСЬКОВИЙ, БАЖАНО УЧАСНИК АТО, ЯКИЙ СВОІМ ПРИКЛАДОМ МОЖЕ ЗАКАЛЯТИ МОЛОДЬ! БЕЗПЕКА ДЕРЖАВИ І ОБОРОНА ІІ БУДУЄТЬСЯ СЕРЕД МОЛОДІ , БО ЦЕ ЗАВТРАШНІЙ ДЕНЬ !...
Активный, но самому тяжело. Мало уделено внимания новым технологиям, напр., работе с "Большими данными", ИИ, наконец. Камеры, конечно, хорошо.
Юра - ты точно шлёпнутый! Желтый цвет признак сумашествия. И фамилия у тебя русская, смени на Гончаренко. Слава Украине!
...ЦИПЛЯТ ПО ОСЕНИ ЩИТАЮТ....
ТЫ В СОДЕРЖАНИЕ ВДУМУЙСЯ !... остальное не важно !
...КРАСИВО И ГРАМОТНО НЕ ВСЕГДА БЫВАЕТ ПРАВИЛЬНО.... ЗАЧАСТУЮ ДЛЯ ТОГО , ЧТОБЫ ОТВЛЕЧЬ ВНИМАНИЕ ОТ ГЛАВНЫХ ЗАДАЧ....ПОУЧИ ДРУГОГО !...
Боротьба зі шпигунством, диверсіями, захист держави - це її компетенція
Как все хорошо начиналось...
А закончилось
Я хочу знати, хто стоїть за кожною свердловиною області. Які врізи і хто робить? Скільки заходить нафти в трубу і скільки її на виході?
У него аж слюни потекли на этой фразе!
ХАПУГА!
ТЫ ПРОВОКАТОР ИЛИ ДИБИЛ ?....