Репортаж з Плисок: 260 подяк, картинна галерея Ге та фірмова бабка

2021-09-17 16:00:48
1972 1
4 вересня у селі Плиски Ніжинського району відбулося свято громади «Плиски-турфест. Джерело надії». Я побувала там під час престуру. Ділюся враженнями.



Село Плиски розташоване над ставком, який є частиною русла річки Рудка. Біля водойми – скульптура Жаби.



До територіальної громади, крім Плисок, входять села Велика Загорівка, Сиволож, Махнівка та хутір Степ. Це одна з найменших громад в Україні, адже налічує лише 2,8 тисячі жителів.

За словами голови Плисківської сільської ради Марини Вірко, в громаді зберегли всі школи та дитячі садочки, облаштували сучасну амбулаторію. А ще – створили стадіон зі штучним покриттям та відкрили поліцейську станцію.

260 подяк

Перший фестиваль «Плиски турфест» відбувся в 2019 році, коли громада перемогла в проєкті «Малі міста – великі враження». У 2020-му через пандемію коронавірусу святкувань не було. А цього року вирішили організувати свято для місцевих жителів. Воно відбулося за кошти громади, інвесторів, фермерів та меценатів.





Під час урочистостей Марина Вірко вручила подяки 260 селянам у різних номінаціях: від довгожителів до військових, від трудівників до спортсменів та творчих людей. Перелік прізвищ для нагородження подавали старости сіл.

Про футбол


У громаді багато уваги приділяють спорту: розвивають футбол та волейбол. За рахунок меценатів побудували два сучасні футбольні поля.

Загалом тут чотири футбольні команди: по дві у вищій та першій лізі. Також є дитяча збірна. Для дітей заняття з футболу та волейболу безкоштовні.



Аби проводити змагання у Плисках, за кошти спонсорів створили інфраструктуру. В готелі, який місцеві називають Хілтон, зупиняються команди з інших населених пунктів. У селі також є кафе, де гості зможуть харчуватися.

У вересні 2009 року в Плиски приїжджав легендарний «Шахтар». Його гравці забили плисківській «Єдності» чотири голи. В пам’ять про матч у фойє готелю досі висять фото тренера Мірча Луческу, команди та футболки гравців.

Спадщина Ге

У кількох кілометрах від Плисок на хуторі Іванівському (нині село Шевченкове) в 1876 році оселився відомий російсько-український художник Микола Ге. Заступниця сільського голови Ірина Вернигор розповіла, що художник часто бував у Плисках. Він допомагав грошима молодим студентам, місцевій лікарні та школі. Але дні Ге проходили не лише з пензлем у руках. Художник тримав пасіку та освоїв ремесло пічника.





За життя на хуторі Ге написав понад 20 картин, багато з них на релігійну та історичну тематики. В гості до художника приїжджали Лев Толстой, історик Микола Костомаров, художник Михайло Врубель та ін.

Минулого року до 190-річчя з дня народження Миколи Ге в Плисках відкрили пам’ятний камінь. Він встановлений біля парку Кониського, де любив гуляти Ге.

А в холі кафе «Мисливець» є приватна картинна галерея з копіями робіт художника. Вона належить меценату Михайлу Голиці. Побачити картини можуть усі бажаючі. Їх тут понад два десятки. Найбільша за розміром – «Портрет М.А. Скоропадської з синами». Є й заборонена в різні часи через свою реалістичність картина «Розп’яття», яка зображує смерть Ісуса Христа.

На хуторі, де жив Ге, збереглася його могила. А в сусідньому містечку Івангороді є музей імені художника.

– У нас тут мальовнича природа, благодатна для творчості аура. Ми були б раді бачити в гостях художників. Тут можна проводити пленери, спілкуватися, писати картини, – каже Ірина Вернигор.


Ірина Вернигор

Бабка – кулінарний бренд громади

Начальниця відділу культури, туризму та охоронної спадщини Валентина Вернигор розповіла про кулінарний бренд. Страву називають «каша» бабка. Хоча за способом приготування – це схоже на запіканку з крохмальної локшини. Готують її так.

Спочатку печуть тоненькі млинці з яєць, цукру, крохмалю та молока. Такі, як на налисники. Потім їх розрізають на тоненькі стрічки. Складають у горщик чи на протвинь, заливають сумішшю з яєць, молока та цукру і запікають у печі чи духовці.



Під час свята ми спробували два варіанти бабки – тоненьку з протвиню та пишнішу з горщика, яку місцеві називають «справжньою». На протвині вона більш суха, а в горщику – жирніша.

В оригінальному рецепті млинці для бабки готують тільки з домашнього крохмалю. Втім, сучасні господині мають свої варіації.


Валентина Вернигор

Бабка є нематеріальною культурною спадщиною Плисківської громади. Її занесено до першої кулінарної енциклопедії «Гастроспадщина України».

– Цю страву на весілля та церковні свята готували всі господині нашої громади. Їй щонайменше 80 років. Оригінальний рецепт нам розповіла жителька села Сиволож 95-річна Федора Кантур, – розказала Валентина Вернигор.

Під час фестивалю бабкою пригощали всіх гостей свята. На приготування витратили щонайменше 500 яєць.

Наталія Найдюк, «Деснянка» №37 (876) від 16 вересня 2021

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (1)
Володимир2021-09-18 11:17:22 відповісти

Яка назва футбольної команди у вищій лізі.

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Маша Матвієвська: історія жінки, яка після пересадки нирки відчула сма... 2025-07-16 11:03:08 На Чернігівщині попрощались з шістьма захисниками 2025-07-16 10:05:42 У Чернігові підпалили бар-ресторан «Ля Опера» 2025-07-15 13:48:52 Чернігівська броварня, яка є частиною пивоварної компанії ABINBEV EFES... 2025-07-15 13:33:37 У Ніжині активно розвивають художню та естетичну гімнастику 2025-07-14 16:54:25 З початку року на водних об’єктах Чернігівської області вже загинули 2... 2025-07-14 15:47:52 На фронті загинув журналіст із Чернігова 2025-07-14 14:48:14 Як вберегти улюбленця від спеки. Поради від ветеренара 2025-07-14 14:42:59 Не купуйте цю сіль, від неї псується консервація 2025-07-14 13:30:36 На Чернігівщині лисиця покусала козеня і заразила сказом 2025-07-14 12:51:43