радіо

Як створити та зміцнити сім'ю у воєнний час

2022-08-09 20:03:29
2795 0
Війна внесла свої корективи в життя кожного українця та попри складні часи більшість процесів неможливо поставити на паузу. Життя триває, і до того ж, ще й народжується нове, а бажання кохати не підвладне обставинам.

Про умови реєстрації шлюбу та народження дитини нашому порталу розповіла начальниця відділу державної реєстрації актів цивільного стану в місті Чернігові Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Людмила Савенко.У чому полягає спрощення процедури реєстрації шлюбу в цьому році?

Враховуючи реалії сьогодення, Міністерство юстиції визначило перед собою завдання поставити раніше надавані послуги, так би мовити, на воєнні рейки і з березня 2022 року реєстрація шлюбу стала можливою з дотриманням особливого порядку для певної категорії громадян, таких як військовослужбовці, поліцейські, працівники закладів охорони здоров'я тощо.
Слід зауважити, що це не зовсім спрощення процедури реєстрації шлюбу. Так, наприклад, передбачена можливість проведення державної реєстрації шлюбу на підставі акту про укладення шлюбу, складеного безпосереднім командиром (керівником) вищезазначених осіб. Акт може складатися без особистої присутності одного чи обох наречених з використанням доступних засобів відеозв’язку з тим із наречених, хто відсутній, або з обома відсутніми нареченими.
Надалі командир (керівник), який його складав, надсилає акт до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану для складення актового запису про шлюб у паперовій формі та внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян.
На підставі складеного актового запису про шлюб подружжю або одному з них у день звернення до відділу ДРАЦС, яким зареєстровано шлюб, видається відповідне свідоцтво.
Свідоцтво також може бути видане в іншому відділі ДРАЦС у разі внесення відомостей про такий шлюб до Реєстру та за наявності доступу до нього.

На основі яких документів запроваджується особливий порядок реєстрації шлюбу?
За загальними правилами діючого сімейного та цивільного законодавства шлюб реєструється після спливу одного місяця від дня подання особами заяви про державну реєстрацію шлюбу. Проте, з початком повномасштабного вторгнення росії рішення про скорочення місячного терміну реєстрації шлюбу може бути прийняте керівником відповідного відділу.
При поданні заяви про державну реєстрацію шлюбу жінка та чоловік пред’являють на посвідчення своєї особи паспорт або паспортний документ.
Крім того, особи, які раніше перебували в шлюбі, можуть зареєструвати повторний шлюб за умови пред’явлення документів, що підтверджують припинення попереднього шлюбу (свідоцтво або рішення про розірвання шлюбу, свідоцтво про смерть одного з подружжя).


Як відбувається сама реєстрація шлюбу в особливому порядку?

Перше, що треба – бажання самих молодят.
Шлюб може бути зареєстровано у день подання відповідної заяви, або у будь-який інший день за бажанням наречених. Якщо молодята виявлять бажання провести реєстрацію шлюбу з використанням різноманітних елементів урочистості (музичним супроводом, весільними поздоровленнями) працівники відділу обов'язково нададуть їм таку послугу, адже фахівці юстиції в будь-яких обставинах докладуть всіх зусиль, щоб у молодят залишилися якнайкращі спогади про знакову подію в їхньому житті.

З якими проблемами стикаєтесь?

Державна реєстрація шлюбу в день подання відповідної заяви дещо навантажує роботу відділу, а саме неспрогнозована кількість бажаючих оформити свої відносини інколи корегує чергу. Але показники одружень, звісно, перекривають ті незначні відхилення, що виникають в процесі роботи.
Так, з початку війни станом на 27 липня 2022 року в місті Чернігові укладено 720 шлюбів та ще подано близько 100 заяв щодо державної реєстрації шлюбу на серпень, вересень та інші дати. У Чернігівській області за перші півроку 2022-го додалося близько 2 330 нових родин, а це на 450 одружень більше ніж за аналогічний період минулого року.

Частіше одружуються військові чи цивільні, який середній вік одружених?

Встановлена форма заяви про державну реєстрацію шлюбу не передбачає зазначення відомостей щодо освіти, місця роботи, наявності спільних дітей у наречених, як це було в минулі роки. Більшість молодят, а інколи і присутні на реєстрації гості – військові, чималий відсоток наречених – колишні чоловік і дружина.
Віковий склад наречених свідчить, що на весільний рушник стають як молоді, так і люди поважного віку. Традиційно наречений старший за наречену, випадки коли наречена старша за свого обранця також не винятки.
Цього року найповажнішому нареченому, який зареєстрував шлюб у нашому відділі було 83 роки, його наречена на 7 років молодша за нього. Наймолодшому нареченому було 17 років, а його коханій 18 років.

Яка процедура та статистика реєстрації новонароджених дітей у порівнянні з довоєнним періодом?
У зв’язку із запровадженням в Україні воєнного стану багатьом майбутнім мамам довелося виїхати не тільки з нашого міста, а й за межі держави. Тому багато маленьких українців і українок народжуються за кордоном або в інших областях України.

За І півріччя минулого року у відділі було зареєстровано майже 1070 актових записів про народження, тоді як за аналогічний період 2022 року - вже 513 малюків отримали свідоцтва про народження у нашому відділі.
Порядок реєстрації новонародженої дитини було спрощено. Так, державна реєстрація народження здійснюється за заявою батьків або одного з них, або за заявою родичів, інших осіб, уповноваженого представника закладу охорони здоров’я.

Відповідну заяву можна подати до будь-якого органу державної реєстрації актів цивільного стану не залежно від місця проживання батьків чи місця народження дитини. Підставами для проведення реєстрації є: медичний висновок про народження (електронний документ), медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), довідка довільної форми.

Якщо батьки дитини не перебувають в зареєстрованому шлюбі, їх присутність є обов’язковою при державній реєстрації народження дитини.

Якщо після укладення шлюбу пара залишила собі свої прізвища, при державній реєстрації народження своєї дитини також мають бути присутні як мати, так і батько дитини.
Якщо батьки бажають отримати послуги, передбачені Порядком надання комплексної послуги «єМалятко», заява про державну реєстрацію народження дитини подається батьками та формується за допомогою програмного забезпечення Єдиного державного веб-порталу електронних послуг, а саме через портал «Дія».

Які справи з розлученнями?

Дана процедура не змінилася. Шлюб розривається, як на підставі рішення суду, так і за спільною заявою подружжя, яке не має дітей віком до 18 років.
Державна реєстрація розірвання шлюбу проводиться на підставі заяви подружжя про розірвання шлюбу по закінченню місячного терміну. Якщо один з подружжя через поважну причину не може особисто з’явитися до відділу для подання заяви, така заява може бути подана від його імені другим з подружжя, підпис на якій має бути посвідчено нотаріально.
Крім того, другий з подружжя може подати до відділу заяву щодо проведення державної реєстрації розірвання шлюбу за його згодою без особистої присутності та зазначенням назви, адреси відділу ДРАЦС, куди надіслати свідоцтво про розірвання шлюбу для отримання.

З дати реєстрації відповідна заява дійсна протягом трьох місяців, але якщо подружжя не може з’явитися до відділу на призначену їм дату державної реєстрації розірвання шлюбу, вони можуть подати до відділу заяву про перенесення такої дати на зручну для них.

На підтвердження державної реєстрації розірвання шлюбу кожному з подружжя видається свідоцтво про розірвання шлюбу. Штампи про розірвання шлюбу в паспортах не проставляються.
Розлучень за час військових дій стало менше. Так станом на 30 червня 2022 року відділом зареєстровано 70 актових записів про розірвання шлюбу, тоді як за аналогічний період 2021 року ця цифра становить близько 135 актових записів.

Сподіваємось, що така тенденція буде збережена і в майбутньому.

Після спілкування з Людмилою Савенко, яке відбулось 6 серпня ми побачили під стінами Чернігівського ДРАЦСу молодят, які роблять фотосесії.

Одним з женихів виявився військовослужбовець Ярослав Якубчук. Він прийшов зі своєю нареченою Оленою та подругою родини Наталією. Ярослав жив раніше у Хмельницькій області, Олена у Запоріжжі, зараз вона живе у майбутньої свекрухи. У ДРАЦС вони прийшли для оформлення шлюбу за прискореною процедурою. Молодята охоче поділилися своїми планами:- Я поки що перебуваю тут в “учебці”, але їду на “передок” і хочу підстрахувати свою дружину, щоб вона отримувала допомогу, якщо, не доведи господь, мене вб'ють.

- Допомогу зараз виплачують?
-Я знаю такі випадки, що виплачують.

Пояснимо для наших читачів, що мова йде про постанову № 168 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану”, яку видав 28 лютого Кабінет Міністрів України. Відповідно до постанови сім'ям загиблих військовослужбовців певних категорій виплачується одноразова грошова допомога у розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 161 Закону України “Про соціальну та правову захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (0)

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
«ВАЗ»‎ та «‎Лексус» розбилия вщент. Чернігівська поліція ш... 2022-09-29 17:27:35 Мати 4-х дітей їздила тричі на день фіксувати блокпости у Чернігові за... 2022-09-29 16:41:08 Вчителька Вікторія Андруша, яку викрали росіяни з чернігівського села ... 2022-09-29 15:43:13 «Благодійний фонд «Карітас-Київ» подарував 12 пральних машин мешканцям... 2022-09-29 15:15:56 Городнянську та Семенівську громади росіяни накрили дронами та міномет... 2022-09-29 11:40:53 Про Чернігівську ТЕЦ без маніпуляцій 2022-09-28 15:53:30 Через зіткнення огорожею мосту загинув 36-річний водій мопеду 2022-09-27 19:23:21 Під Бахмутом загинув наш захисник Іван Желєзний 2022-09-27 19:01:33 Зірка «Жіночого кварталу» збирає кошти на відновлення Чернігівського ц... 2022-09-27 18:37:01 Чернігівська міська рада звернулася до Кабміну з проханням провести ек... 2022-09-27 18:01:25