Довгожитель з Талалаївки Іван Середа, який застав 2 війни мріє дожити до Перемоги
2025-02-14 11:40:02
![](/images/eye.gif)
![](/images/comm.gif)
У чому секрет довголіття? Хтось буде переконувати, що для того, аби довго та продуктивно жити, треба щось особливе їсти, хтось — що треба щось пити... тільки без градусів! Ну і витворяти із своїм організмом щось таке, щоб йому хотілося довше жити! Та оцінюючи свій досвід спілкування із людьми, яким доля відміряла довгий вік, жодного разу не пригадую, щоб хтось із них займався чимось таким. Навпаки, люди, яких сьогодні вважаємо старожилами, на своєму віку багато чого зазнали — злигоднів у воєнному дитинстві, важкої колгоспної роботи, яку не прокляли, не зненавиділи. І сьогодні вони не сидять, склавши руки, бо для них хоч якась робота — то і є життя. Моєму співрозмовнику Івану Гавриловичу СЕРЕДІ днями виповнилося 88 років. Дві війни випало на його долю — у дитинстві, і у старості. Сьогодні, як усі свідомі українці, він плекає одну мрію — дожити до Перемоги у гарному здоров’ї та ще пожити у мирній Україні. Отож, планує справи на весну, яка вже не за горами.
![](https://www.gorod.cn.ua/image/news/people_8/pl_14.02.2025_sereda.jpg)
Кілька років тому Іван Гаврилович із дружиною Анастасією Кузьмівною зробили оцей великий стенд із фотографіями своїх рідних (на фото). Всі, хто родом із села, добре пам'ятає як колись у селах прості фотографії, не тільки портретні знімки, заводили під скло у рамки. Такими рамками у сільських хатах були обвішані стіни. Давно та мода минулася. Фотографії тепер усе цифрові, гортають їх у гаджетах.
— Мені подобається, коли я своїх рідних, особливо тих, кого давно немає, бачу отак, — говорить Іван гаврилович. — Я люблю з ними подумки розмовляти, а буває, що і вголос. у центрі стенду мої батьки гаврило і Марія. Їх фотографії дуже дорогі мені. Яке життя важке вони прожили... А жили довго! Мабуть, від них обох і я маю таку спадковість. І за це, і за все життя згадую їх тільки із вдячністю. Буває іноді мені дехто і не вірить, що я дещо пам'ятаю із часів Другої світової, бо був малим. Це перші незабутні спогади, які навіки вкарбувалися у дитячу пам'ять. І так боляче, що наші правнуки, які зараз приблизно такого віку, як ми тоді, переживають страхи, пов'язані з війною, і теж будуть їхнім болючим спогадом з дитинства. Я пам'ятаю початок осені 1941-го. Німці зайшли у моє рідне село Ярошівку і поселилися у школі, а ми поряд з тією школою жили. Бабуся, мама, сусідки дуже боялися, а ми, діти, — теж, хоча зовсім не розуміли ситуації. у нашому саду був гуртовий колодязь, от німці біля нього і розташували польову кухню. По нашому селу та по сусідніх збирали вони у селян продукти і звозили до кухні. Маму та інших сільських жінок змушували різати, скубти та розчиняти курей. Споживали німці у їжу тільки тулуб курки, все інше викидали у старий напіврозвалений льох. Жінки сільські дивилися на все те голодними очима. Моя мама таки насмілилася попросити німців дозволу, щоб жінки забирали ті рештки птиці своїм дітям. Німці дозволили.
— Ми, діти, весь час трималися своїх матерів. Мама спочатку з острахом дивилася, як один німець, тоді мені здавалося, що він уже не молодий, брав мене на руки і йшов за сад. Він завжди давав мені цукерку або олівці і. плакав. Показував три пальці і щось гомонів по-своєму, з чого мама розуміла, що вдома у нього троє дітей, він сумує за ними. Може я нагадував когось із них. Хтозна. Коли виходили з нашого села, подарував мені губну гармошку.
— Запам'яталося, як у 1943-му німці відступали. Знову ж через наше село. Мабуть, у селі було небезпечно, бо мама нас, чотирьох дітей із бабусею Євдокією, відправила в сусідню Болотницю. Жили ми там у родичів цілий місяць. І от вирішила бабуся вести нас додому. Ідемо з острахом. Доходимо до «дігтярки» (місцеві знають, де це), як бачимо, що німці двома парами величезних коней витягують із землі гармату. Ми дуже злякалися і давай бігти. А німці кричать, руками показують, щоб ми не тікали, а швидше проходили. Ми пройшли зовсім поряд. Вони дивилися і не чіпали нас, тільки підганяли словами. Бабуся і ми, всі четверо дітей, були дуже налякані. Мабуть, тому і закарбувалися у пам'яті ці зустрічі з німцями.
— А потім була зустріч із батьком... — по тих словах у Івана Гавриловича тремтить голос, скільки б разів не згадував події, яким уже 80 років. — Я майже не знав батька, хоч дуже любив його і чекав з війни. Його забрали ще на Фінську війну, незважаючи, що мав уже четверо дітей, потім — Друга світова. І так усі сім років! Ми дуже бідували з мамою та бабусею. Здавалося, коли він повернеться, нам відразу стане легше. Батько був поранений, довго лікувався у госпіталі. І ось настав той день, коли мама випросила у колгоспі підводу і поїхала на станцію до поїзда забрати тата. Вона завела його в хату на милицях. Дуже худий, одягнутий у щось брудне і рване, ноги обмотані у ганчір'я. Без милиць не міг навіть стояти.
Ось як зараз бачу: сидить він на лаві, а мама знімає обмотки з його хворих ніг і. згрібає воші долонями. Весь той одяг вона викинула на вулицю, а потім спалила. Я дуже злякався, що той змучений чоловік — мій батько, забився у куточок на печі і плакав.
Треба був час, щоб сприйняти батька.
Мама виходила його. Ще довго працював конюхом у колгоспі. До війни нас у батьків було четверо:
Віра, Петя, Ніна і я, а після війни ще народилися Ліда, Зіна і Наталка. у нас була велика і дружна родина, хоч виживати було дуже складно. Коли подумаю скільки працювали, то тепер аж не віриться, як можна було справлятися. Тільки нагодувати та одягнути таку сім'ю спробуй. Мама працювала на свинофермі, порала 25 свиноматок, які треба було ще і пасти. Це я допомагав. І ніяких пільг не було, що дітей повна хата. Хоч не хоч, вироби за рік 286 трудоднів — це мінімум.
Розказую, бувало коли хлопцям, молодшим за мене, що у союзі від 1940 і аж до 1956-го навчання у старших класах було платним, а вони не вірять. Швидко ми забуваємо свою історію. Закінчив і я семирічку у своєму селі, перевівся у Болотницьку середню школу. За рік треба було платити 150 карбованців. То дуже великі гроші для нашої сім'ї, адже батьки працювали у колгоспі «за трудодень». Тато каже мені, що таки треба вчитися, щось придумаємо. Повезли возом у Дмитрівку на базар гарбузи. А ніхто не купив жодного. По дорозі додому ще й колесо у возі розсипалося, а це знову непередбачувані витрати. Чи то так мені здавалося, чи так і було, що у школі мене ніби частіше за всіх учнів вчителі до дошки викликають і нагадують, що треба батькам платить за моє навчання. А мені в душі так боляче — батьків шкода, бо їм дуже важко, і соромно, що мені знову нагадують про несплату. Не пішов я до школи, вирішив, що якось сам буду далі розбиратися. Правда, переказували із школи, щоб приходив, а батьки борг потім віддадуть, та і батьки так казали. Але я на своєму уперся і все. Працював. У б0 виходив на пенсію, маючи 47 років трудового стажу.
Зі спогадів Івана гавриловича можна писати документальну хроніку життя кількох поколінь сільських жителів нашого регіону. Досяжним етапом на шляху до самоствердження для сільських юнаків на той час було ФЗо (фабрично-заводське навчання [обученіє]). Здобув його й він у Ромнах. Старший брат Петро на той час уже відслужив строкову у Німеччині, отож переконав брата, що треба вивчати техніку, бо майбутнє за нею. Після навчання юнак працював два роки механізатором на МТС у Талалаївці, в сезон — помічником комбайнера.
— Вже мало серед живих залишилося тих людей, хто працював на комбайнах С-4 та С-6, — згадує мій співрозмовник. — Тяжке було те жнивування. Вирощували переважно жито, його забивала березка, бур'ян такий, що як закрутить, жатка забивається. На день була норма зібрати хліб на 7 - 8 гектарах. Мало хто справлявся з нею. Мені, як помічнику, треба було безкінечно змазувати деталі. Та і врожайність низька була. За 25 центнерів з гектара пшениці вже «героя» давали, а тепер до сотні центнерів з гектара збирають, і це норма. Тоді б ми взагалі не повірили, що такі врожаї можливі. Кілька років тому я не стримався і таки поїхав спеціально до трактора із сівалкою на полі в одного господаря. Тракторист каже, що за добу не менше 150 гектарів сіють такою, у тракторі комп'ютер, який усе прораховує. Словом, ніби фантастика.
Відслуживши в армії, а під час служби ще й на освоєнні цілинних земель попрацювавши, повернувся Іван Середа у рідне село. Шоферував. одружився, два сини виховували з дружиною. Виростаючи у скруті, він завжди прагнув до кращого життя собі і дітям, а шлях до нього лиш один — праця і ще раз праця. Так вийшло, що у селі збудував дві хати, спочатку із цегли, та потім зрозумів, що цегла — не для хатніх стін. Другу зводив із дерева. Що Середа добрий господар, бачили односельці, отож на одних колгоспних зборах вирішили, що саме він має бути бригадиром. Сім років виконував цю роботу, може хто і не повірить, що складніша вона за фізичну. Та задоволений був її результатами, бо, як згадує, врожайність картоплі за той час із 80 ц/га підняли до 360, цукрових буряків із 125 до 300 ц/га, надій на корову із 1250 до 3000 кг на рік. Та настав час, коли сам зрозумів, що для кращих результатів уже немає ресурсів. уже на початку 80-х люди, особливо молодь, старалися виїхати із села. За ті сім років його бригадирства із 180 жінок у ланці залишилося 35 — хто на пенсію, а хто у місто. Він же повернувся до своєї улюбленої водійської справи. Працював водієм на Талалаївському маслозаводі в системі центровивозу молока. Звідти і на пенсію пішов.
у його випадку можна сказати, що на пенсії життя тільки починається. Чи то мав Іван Гаврилович хобі будувати хати, чи то життя так повертало. Але так було. Спочатку собі, тоді сини виросли і треба було допомагати їм, бо за його переконанням, чоловік завжди повинен мати свій дім. Сам же ніколи не думав, що поїде із свого рідного села. Та коли трагічно загинув маленький внучок, родині несила було залишатися на тому місці, яке до горя було найкращим. Переїхали в райцентр.
Доля розпорядилася так, що на 70-му році життя Іван Гаврилович купив стару хату, яку розвалив, а на тому місці став будувати нову, незважаючи на закиди скептиків.
— Я вже досвід добрий мав, що як треба, а що як не треба робить, — розповідає він. — Розібрав у селі дерев'яну хату і перевіз сюди, а всередині робив планування за прибалтійським варіантом. Просторі кімнати, великі вікна, санвузол у зручному місці. Бували такі, що казали: навіщо я це роблю у такому віці. А хто знає, який у кого вік? Роблю, щоб пожити!
На своїй садибі господар посадив 75 фруктових дерев, це переважно низькорослі яблуні різних сортів. Дуже любить доглядати сад. Займався і пасікою не менш як років сорок свого життя. Любив цю справу, та і прибуткова вона, коли з душею займатися. Інакше ж він просто й не вмів, за що б не взявся.
Доля зробила круті повороти знову ж у ті його сімдесят. Він вдруге одружився на жінці молодшій всього на сім років. З нею і сьогодні не просто в парі, а всюди удвох вже 18 років. Збирають яблука із свого саду і роблять сік та вино. До цієї зими ще тримали і двох кізок. Годують курочок. А довгими зимовими вечорами люблять почитати книги, газети, а ще позгадувати та й помріяти. Життя ж — то не проста штука, і прожить його, як кажуть у народі, — не поле перейти!
Джерело: "Трибуна хлібороба", Олександра ГОСТРА
![](https://www.gorod.cn.ua/image/news/people_8/pl_14.02.2025_sereda.jpg)
Кілька років тому Іван Гаврилович із дружиною Анастасією Кузьмівною зробили оцей великий стенд із фотографіями своїх рідних (на фото). Всі, хто родом із села, добре пам'ятає як колись у селах прості фотографії, не тільки портретні знімки, заводили під скло у рамки. Такими рамками у сільських хатах були обвішані стіни. Давно та мода минулася. Фотографії тепер усе цифрові, гортають їх у гаджетах.
— Мені подобається, коли я своїх рідних, особливо тих, кого давно немає, бачу отак, — говорить Іван гаврилович. — Я люблю з ними подумки розмовляти, а буває, що і вголос. у центрі стенду мої батьки гаврило і Марія. Їх фотографії дуже дорогі мені. Яке життя важке вони прожили... А жили довго! Мабуть, від них обох і я маю таку спадковість. І за це, і за все життя згадую їх тільки із вдячністю. Буває іноді мені дехто і не вірить, що я дещо пам'ятаю із часів Другої світової, бо був малим. Це перші незабутні спогади, які навіки вкарбувалися у дитячу пам'ять. І так боляче, що наші правнуки, які зараз приблизно такого віку, як ми тоді, переживають страхи, пов'язані з війною, і теж будуть їхнім болючим спогадом з дитинства. Я пам'ятаю початок осені 1941-го. Німці зайшли у моє рідне село Ярошівку і поселилися у школі, а ми поряд з тією школою жили. Бабуся, мама, сусідки дуже боялися, а ми, діти, — теж, хоча зовсім не розуміли ситуації. у нашому саду був гуртовий колодязь, от німці біля нього і розташували польову кухню. По нашому селу та по сусідніх збирали вони у селян продукти і звозили до кухні. Маму та інших сільських жінок змушували різати, скубти та розчиняти курей. Споживали німці у їжу тільки тулуб курки, все інше викидали у старий напіврозвалений льох. Жінки сільські дивилися на все те голодними очима. Моя мама таки насмілилася попросити німців дозволу, щоб жінки забирали ті рештки птиці своїм дітям. Німці дозволили.
— Ми, діти, весь час трималися своїх матерів. Мама спочатку з острахом дивилася, як один німець, тоді мені здавалося, що він уже не молодий, брав мене на руки і йшов за сад. Він завжди давав мені цукерку або олівці і. плакав. Показував три пальці і щось гомонів по-своєму, з чого мама розуміла, що вдома у нього троє дітей, він сумує за ними. Може я нагадував когось із них. Хтозна. Коли виходили з нашого села, подарував мені губну гармошку.
— Запам'яталося, як у 1943-му німці відступали. Знову ж через наше село. Мабуть, у селі було небезпечно, бо мама нас, чотирьох дітей із бабусею Євдокією, відправила в сусідню Болотницю. Жили ми там у родичів цілий місяць. І от вирішила бабуся вести нас додому. Ідемо з острахом. Доходимо до «дігтярки» (місцеві знають, де це), як бачимо, що німці двома парами величезних коней витягують із землі гармату. Ми дуже злякалися і давай бігти. А німці кричать, руками показують, щоб ми не тікали, а швидше проходили. Ми пройшли зовсім поряд. Вони дивилися і не чіпали нас, тільки підганяли словами. Бабуся і ми, всі четверо дітей, були дуже налякані. Мабуть, тому і закарбувалися у пам'яті ці зустрічі з німцями.
— А потім була зустріч із батьком... — по тих словах у Івана Гавриловича тремтить голос, скільки б разів не згадував події, яким уже 80 років. — Я майже не знав батька, хоч дуже любив його і чекав з війни. Його забрали ще на Фінську війну, незважаючи, що мав уже четверо дітей, потім — Друга світова. І так усі сім років! Ми дуже бідували з мамою та бабусею. Здавалося, коли він повернеться, нам відразу стане легше. Батько був поранений, довго лікувався у госпіталі. І ось настав той день, коли мама випросила у колгоспі підводу і поїхала на станцію до поїзда забрати тата. Вона завела його в хату на милицях. Дуже худий, одягнутий у щось брудне і рване, ноги обмотані у ганчір'я. Без милиць не міг навіть стояти.
Ось як зараз бачу: сидить він на лаві, а мама знімає обмотки з його хворих ніг і. згрібає воші долонями. Весь той одяг вона викинула на вулицю, а потім спалила. Я дуже злякався, що той змучений чоловік — мій батько, забився у куточок на печі і плакав.
Треба був час, щоб сприйняти батька.
Мама виходила його. Ще довго працював конюхом у колгоспі. До війни нас у батьків було четверо:
Віра, Петя, Ніна і я, а після війни ще народилися Ліда, Зіна і Наталка. у нас була велика і дружна родина, хоч виживати було дуже складно. Коли подумаю скільки працювали, то тепер аж не віриться, як можна було справлятися. Тільки нагодувати та одягнути таку сім'ю спробуй. Мама працювала на свинофермі, порала 25 свиноматок, які треба було ще і пасти. Це я допомагав. І ніяких пільг не було, що дітей повна хата. Хоч не хоч, вироби за рік 286 трудоднів — це мінімум.
Розказую, бувало коли хлопцям, молодшим за мене, що у союзі від 1940 і аж до 1956-го навчання у старших класах було платним, а вони не вірять. Швидко ми забуваємо свою історію. Закінчив і я семирічку у своєму селі, перевівся у Болотницьку середню школу. За рік треба було платити 150 карбованців. То дуже великі гроші для нашої сім'ї, адже батьки працювали у колгоспі «за трудодень». Тато каже мені, що таки треба вчитися, щось придумаємо. Повезли возом у Дмитрівку на базар гарбузи. А ніхто не купив жодного. По дорозі додому ще й колесо у возі розсипалося, а це знову непередбачувані витрати. Чи то так мені здавалося, чи так і було, що у школі мене ніби частіше за всіх учнів вчителі до дошки викликають і нагадують, що треба батькам платить за моє навчання. А мені в душі так боляче — батьків шкода, бо їм дуже важко, і соромно, що мені знову нагадують про несплату. Не пішов я до школи, вирішив, що якось сам буду далі розбиратися. Правда, переказували із школи, щоб приходив, а батьки борг потім віддадуть, та і батьки так казали. Але я на своєму уперся і все. Працював. У б0 виходив на пенсію, маючи 47 років трудового стажу.
Зі спогадів Івана гавриловича можна писати документальну хроніку життя кількох поколінь сільських жителів нашого регіону. Досяжним етапом на шляху до самоствердження для сільських юнаків на той час було ФЗо (фабрично-заводське навчання [обученіє]). Здобув його й він у Ромнах. Старший брат Петро на той час уже відслужив строкову у Німеччині, отож переконав брата, що треба вивчати техніку, бо майбутнє за нею. Після навчання юнак працював два роки механізатором на МТС у Талалаївці, в сезон — помічником комбайнера.
— Вже мало серед живих залишилося тих людей, хто працював на комбайнах С-4 та С-6, — згадує мій співрозмовник. — Тяжке було те жнивування. Вирощували переважно жито, його забивала березка, бур'ян такий, що як закрутить, жатка забивається. На день була норма зібрати хліб на 7 - 8 гектарах. Мало хто справлявся з нею. Мені, як помічнику, треба було безкінечно змазувати деталі. Та і врожайність низька була. За 25 центнерів з гектара пшениці вже «героя» давали, а тепер до сотні центнерів з гектара збирають, і це норма. Тоді б ми взагалі не повірили, що такі врожаї можливі. Кілька років тому я не стримався і таки поїхав спеціально до трактора із сівалкою на полі в одного господаря. Тракторист каже, що за добу не менше 150 гектарів сіють такою, у тракторі комп'ютер, який усе прораховує. Словом, ніби фантастика.
Відслуживши в армії, а під час служби ще й на освоєнні цілинних земель попрацювавши, повернувся Іван Середа у рідне село. Шоферував. одружився, два сини виховували з дружиною. Виростаючи у скруті, він завжди прагнув до кращого життя собі і дітям, а шлях до нього лиш один — праця і ще раз праця. Так вийшло, що у селі збудував дві хати, спочатку із цегли, та потім зрозумів, що цегла — не для хатніх стін. Другу зводив із дерева. Що Середа добрий господар, бачили односельці, отож на одних колгоспних зборах вирішили, що саме він має бути бригадиром. Сім років виконував цю роботу, може хто і не повірить, що складніша вона за фізичну. Та задоволений був її результатами, бо, як згадує, врожайність картоплі за той час із 80 ц/га підняли до 360, цукрових буряків із 125 до 300 ц/га, надій на корову із 1250 до 3000 кг на рік. Та настав час, коли сам зрозумів, що для кращих результатів уже немає ресурсів. уже на початку 80-х люди, особливо молодь, старалися виїхати із села. За ті сім років його бригадирства із 180 жінок у ланці залишилося 35 — хто на пенсію, а хто у місто. Він же повернувся до своєї улюбленої водійської справи. Працював водієм на Талалаївському маслозаводі в системі центровивозу молока. Звідти і на пенсію пішов.
у його випадку можна сказати, що на пенсії життя тільки починається. Чи то мав Іван Гаврилович хобі будувати хати, чи то життя так повертало. Але так було. Спочатку собі, тоді сини виросли і треба було допомагати їм, бо за його переконанням, чоловік завжди повинен мати свій дім. Сам же ніколи не думав, що поїде із свого рідного села. Та коли трагічно загинув маленький внучок, родині несила було залишатися на тому місці, яке до горя було найкращим. Переїхали в райцентр.
Доля розпорядилася так, що на 70-му році життя Іван Гаврилович купив стару хату, яку розвалив, а на тому місці став будувати нову, незважаючи на закиди скептиків.
— Я вже досвід добрий мав, що як треба, а що як не треба робить, — розповідає він. — Розібрав у селі дерев'яну хату і перевіз сюди, а всередині робив планування за прибалтійським варіантом. Просторі кімнати, великі вікна, санвузол у зручному місці. Бували такі, що казали: навіщо я це роблю у такому віці. А хто знає, який у кого вік? Роблю, щоб пожити!
На своїй садибі господар посадив 75 фруктових дерев, це переважно низькорослі яблуні різних сортів. Дуже любить доглядати сад. Займався і пасікою не менш як років сорок свого життя. Любив цю справу, та і прибуткова вона, коли з душею займатися. Інакше ж він просто й не вмів, за що б не взявся.
Доля зробила круті повороти знову ж у ті його сімдесят. Він вдруге одружився на жінці молодшій всього на сім років. З нею і сьогодні не просто в парі, а всюди удвох вже 18 років. Збирають яблука із свого саду і роблять сік та вино. До цієї зими ще тримали і двох кізок. Годують курочок. А довгими зимовими вечорами люблять почитати книги, газети, а ще позгадувати та й помріяти. Життя ж — то не проста штука, і прожить його, як кажуть у народі, — не поле перейти!
Джерело: "Трибуна хлібороба", Олександра ГОСТРА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
Відомий український боксер з Ніжина Петро Іванов розповів в ексклюзивн...
2025-02-18 18:01:34
Чернігівська міська лікарня №2 не надаватиме первинну медичну допомогу
2025-02-18 17:46:00
Від програміста до артилериста: історія воїна з Чернігівщини
2025-02-18 17:25:19
На Чернігівщині будують рекреаційні пункти, щоб зберегти ліси
2025-02-18 17:17:12
За майже 3 млн. продають приміщення колишнього Холминського лісгоспу н...
2025-02-18 16:48:08
Цьогоріч 20 мешканців Чернігівщини отримали гранти на власну справу, а...
2025-02-18 16:38:19
«Армія відновлення» Чернігівщини одна з найчисельніших в Україні
2025-02-18 16:33:01
На Чернігівщині є великі земляні зайці, які сплять майже півроку та не...
2025-02-18 16:05:54
У Чернігові поліція виявила ухилянта під наркотиками, який перевозив л...
2025-02-18 15:48:43
32-річний чернігівець вбив матір і сказав, що вона впала під час прогу...
2025-02-18 15:27:48