102-річний ветеран і журналіст Григорій Свиридов: «Я ніколи не думав, що доживу до 102-х років»
2025-05-12 14:51:21



Ми бачилися рівно 16 років тому. Тоді, у травні 2009-го, Григорію Свиридову з Бобровиці було 86. А недавно він відзначив свій 102-літній ювілей! Виявилося, що ту нашу зустріч, як і всі події свого життя, Григорій Йосипович дуже добре пам'ятає...
МОЛОДШИЙ ЗА СВІЙ ВІК
— А що це таке? — зразу після нашого теплого вітання з усмішкою подає мені знімок. Це ж той, який був на першій сторінці “Гарту” від 8 травня 2009 року
— Вашу фотографію зі статтею помістили в ось цю книжку про наш колишній Бобровицьший район, яка видана в Києві, і її упорядником став поет Дмитро Головко, — подає Григорій Йосипович примірник видання «Не бував ти у наших краях!».
Я було приємно здивована. Як і зовнішнім виглядом Гриторія Йосиповича, котрий народився 12 квітня 1923 року. До слова на стіні в нього висить диплом, виданий чеським Інститутом здоров'я, який засвідчує, що Григорій Йосипович прослухав семінар про здоровий спосіб життя.
— Це колись у Бобровицю днів на десять приїжджали представники цього чеського інституту. Я відвідував їхні заняття, а також мені зробили заміри: мій тиск на першому поверсі. А потім на другому та інші, і за своїми розрахунками вони дійшли висновку, що мій організм на десять років молодший від паспортного віку.
— А як Ви тепер, у свої 102, почуваєтеся?
— Поки що нормально. Хоча в мене багато хвороб: стенокардія, атеросклероз, грижа та інші. Але тримаюся.
Григорій Йосипович поганувато бачить і недочуває (має слуховий апар
ат), зате пам'ять у нього — прекрасна! Розповідаючи про свій життєвий і трудовий шляхи, називає всі імена з прізвищами та по батькові, дати з точністю до місяця й числа.
Вражає й те, що Григорій Йосипович піднявся і навіть тупає (в основному з ходунками, але може і з ціпком) після перелому, що в його тодішні 93 був практично вироком. Виходила Його сусідка Катерина Глухенко. Аж тут і вона на порозі, знайомимося.
— Доглядаю за сусідом дев’ятий рік. Уже сама в свої 75 насилу ходжу (треба міняти суглоби). Мій чоловік помер два роки тому. І тепер я вже не уявляю свого життя без Григорія Йосиповича. У 2016-му він зламав стегно (бігав із сокирою по двору, щось вирубував — порядки наводив). Тоді до нього приїхала Марічка Марцінків — мама івано-франківського міського голови Руслана Марцінківа. Раніше родина жила в Бобровиці (глава сім’ї Роман Марцинків тоді працював хірургом у місцевій райлікарні й певний час очолював її. — Авт.). Вони дружили з Григорієм Йосиповичем та його дружиною Ніною Костянтинівною. У самої пари Свиридових дітей не було, і вони вигляділи маленького Руслана (замість дитсадка батьки дорогою на роботу вели синочка сюди). Тож усі Марцінківи й досі не забувають ветерана. От Марічка, від'їжджаючи, і попросила мене доглядати за ним, бо з його родичів поряд — нікого. Є двоюрідна племінниця, троюрідні, але вони приїхали і поїхали...
Шість місяців Григорій Йосипович пролежав у лікарні. І таки встав! Я тоді ще працювала (медсестрою-анестезисткою — все життя, на пенсію пішла у 71 рік). Навчила його сідати, ходити.
Зараз у нас уже все уладилося. Вдома готую і приношу Григорію Йосиповичу сніданок, обід і вечерю. Я знаю, що людям у такому віці слід вживати перероблену їжу: борщі, супи, каші, картопельку з рибою, котлетки, він любить вермішель.
— Іще Катя прибирає у мене, — додає Григорій Йосипович, — двічі на день вимірює мені тиск. Якщо підвищений — дає таблетки, які в мене завжди під рукою.
— А висапувані квіти у дворі?..
— Теж її робота. Також до мене двічі на тиждень приходить соцробітниця Надія Дмитрівна. Я задоволений і нею: замовляю, чого мені купити, вона приносить. Другий раз і сам у магазин чи в аптеку сходжу.
Минулого року на День Перемоги я надів свій кітель (із нагородами. — Авт.), сів у хвіртці. Хто проходив — віталися, а лікар із поліклініки через дорогу побачив і прийшов до мене погомоніти.
Григорій Йосипович дуже цінує увагу. Радіє, коли приходять його вітати не лише на День Перемоги, а й на Новий рік і в день народження. На 102-річчя до нього завітали 12 чоловік, а на свій віковий ювілей ветеран зібрав у кафе аж 30 гостей. Приїжджав і Руслан Марцинків.
— Це мені вручили від Спілки журналістів України, — показує спеціальну відзнаку «За відданість професії та ідеям спілки, багаторічну сумлінну працю на інформаційній ниві». Ще поряд на столі — стос почесних грамот від обласної ради й ОДА різних років.

СЕКРЕТ ДОВГОЛІТТЯ
— Як зараз проходить Ваш день?
— Я встаю з ліжка о восьмій. Вдягаюся, виходжу з хати і відмикаю хвіртку. Починаю ранкові процедури. Снідаю. Потім роблю прогулянку. Раніше, було, вранці й увечері проходив щодня по 100 метрів - туди-сюди по двору. А якщо погода погана, то в хаті: виміряв, що від телевізора до кухні —10 метрів, туди і назад — уже 20. П'ять разів пройду — вже й сотня. Зараз проходжу менше, але стараюся не засиджуватися і не залежуватися.
У мене часто запитують про секрет довголіття. Я вважаю так: 80% — це родове, а 20% — «дієтична добавка», — сміється. — До неї я відношу стеження за здоров'ям (ліки в мене хороші були і є завжди), поїздки на курорт, зв’язок із природою (я на пенсії вирощував вісім сортів картоплі, займався селекцією).
Щодо «родового» — це лише припущення Григорія Йосиповича, адже він не знає, чи були в їхньому роду довгожителі. Його батьки померли від голоду в 1933-му. Давно немає і старших братів: один загинув від нещасного випадку, другого забрало онкозахворювання (як і його дружину з двома синами). Із молодшим братом, який жив у Росії, зв’язок обірвався, і про його долю Григорій Йосипович не знає. Він і сам міг залишитися там.
— Коли батьки померли, я ще якийсь час калатався тут, потім захотілося мені в Київ. На привокзальній площі мене, як безпритульного, забрали і відправили в Баришівку Київської області. Там у притулку мені не сподобалося, і я звідти збіг — знову до Києва, щоб поїхати до Москви (чомусь у 13 літ хотілося туди). О, на пероні якраз стоїть потрібний поїзд.
Провідника немає, я — шмиг у вагон! Він був загальний, людей повно. Мені дали місце, ми з пасажирами роздружилися. Вони говорили російською, а я — українською. Вони сміялися... Але допомагали: хто пиріжок дав, хто ще щось. Під'їжджаємо до Брянська, аж тут - ревізія. Пасажири мене заховали під сидіння, та я не встиг піджати ноги й ревізор за них мене витяг із-під сидіння. У Брянську мене висадили і відправили в дитячий будинок-розподільник. Після трьох місяців там мене і таких, як я, повезли на Смоленськ, а звідти — у районний центр Кардимово. Один начальник земельного відділу хотів мене усиновити, та чомусь не вийшло...
У Росії я прожив майже п'ять літ. Побув рік на патронаті в одному колгоспі, ще три роки — у другому. Коли мені виповнилося 16, секретар райкому комсомолу зробив мене тимчасово піонервожатим у тій школі, де я закінчив сім класів, щоб мені хоч трішки грошей заробити, а через місяць забрав мене в райком комсомолу, і я пропрацював там півтора року. Додому він мене не відпускав: мовляв, батьків немає, куди ти поїдеш?.. Коли його змінили на іншого, я в кінці грудня 1940 року розрахувався і гайнув у рідну Україну.
ВЕТЕРАН ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ
Григорій Йосипович спочатку приїхав у Бобровицю до брата, а потім подався в Ніжин провідати дядька. І влаштувався працювати в міськком комсомолу. Там його й застала війна.
— У серпні 1941-го мого товариша забирають в армію. Я йду у військкомат: «Чому його берете, а мене ні? Ми ж однолітки». — «А якого Ви року?» — «1923-го». — «Приходьте, завтра буде відправка». Я наступного дня явився, і ми з хлопцями опівдні як вирушили пішки, то й вернулися додому лише через чотири роки. Правда не всі... Багато хто залишився на полях війни...
Григорій Йосипович згадує, як і сам кілька разів був на волосину від загибелі:
— В армії я служив у зенітній дивізії, потім перейшов у стрілецьку. На нас, зенітників, німці особливо полювали, бомбили нас. Було, налітають пікіруючим бомбардувальником, бомба свистить, а ти притискаєшся до землі і думаєш:
«Оце моя», «Оце моя», «Оце моя». Слава Богу, то все були не мої.
А якось прийшов до нас перукар, у машині з критим кузовом підстригатися зібралося чоло- вікп'ять, аж тут команда «Воздух» (тривога через ворожу авіацію). Усі вискочили, а я впав у машині долілиць. Бомба розірвалась — когось убило, когось ранило, я ж уцілів. Іншого разу під час нальоту всі залишились у машині, а я вискочив і впав біля колеса. Машину зрешетило, хлопців убило-поранило, а мене колесо врятувало. У мене був хороший ангел-хранитель!
А якось під час обстрілу ми залягли в окопи, я перед обличчям виставив навскіс свою саперну лопатку, куля «джиг» — зрикошетила і відскочила. Якби тримав лопатку прямо, то пробила б і влучила б мені в голову. Так я з тією лопаткою не розлучався до кінця війни...
Григорій Йосипович був і розвідником, і старшиною батареї, і працював у штабі. Брав участь у звільненні від фашистів Харківської, Кіровоградської, Полтавської, Одеської областей. Після контузії в 1945 році його демобілізували.
— Коли приїхав додому, зупинився у свого дядька. Його дочка Галя познайомила мене з Ніною. Вона теж воювала - у військах повітряного спостереження, оповіщення і зв 'язку. Вони виявляли, що летить літак, повідомляли зенітникам, а ті «зустрічали».
Ніна працювала в будівельному відділі райвиконкому, коли ж розрахувалася (пішла на пошту), на її місце прийняли мене. Я там пропрацював сім років.
Із моєю Ніною Костянтинівною ми прожили від лютого 1946-го до травня 1992 року. Разом збудували цей дім, усього надбали. Після 46-ти спільних літ мені довелося проводжати її в останню путь. І оце я йдосі холостяк, — невесело усміхається.
ЖУРНАЛІСТ ІЗ ПОНАД 30-РІЧННМ СТАЖЕМ
— Моя журналістська стежка почалась 1939-го — ще в райкомі комсомолу: я писав про роботу комсомольців в обласну молодіжну, а також у партійну і районну газети. Потім і під час війни писав в армійську газету про службу та перемоги наших воїнів. І працюючи в будвідділі, дописував у нашу районку про п 'юлявбєнне відродження сіл і колгоспів. А коли буд- відділ ліквідували, редактор Зінаїда Хуторна забрала мене на роботу в районну газету (це було 15 липня 1953-го). І я пропрацював у ній рівно 30 років! А член української Спілки журналістів — із січня 1959-го. Писав і в ніжинську міжрайонну газету. На пенсію пішов у 1983-му, бо став погано чути, переніс операцію.
Коли я працював у відділі сільського господарства (літпрацівником, кореспондентом, а потім і заввідділу), то мав і відповідні зв'язки з хліборобами, тваринниками тощо. Їздив по колгоспах. І ось у 1984-му мені зателефонував тодішній редактор бобровицької районної газети Віктор Криворучко:
«Оголошено конкурс на найкраще висвітлення досягнень науки, техніки і передового досвіду, який демонструється на ВДНГ. Чи не візьмете це в свої руки?» Я погодився. При газеті створили відділ пропаганди передового досвіду, і мене затвердили його завідувачем на громадських засадах без копійки зарплати (тоді пенсія в мене була без одного карбованця максимальна — 131 карбованець). І так я пропрацював п'ять років. Їздив на виставки, ходив по павільйонах, шукав, що для нашого району цікаво і потрібно, фотографував наших людей (доярок, свинарок тощо), писав про них у свою газету.
За цю безоплатну роботу Григорій Йосипович уже в перший рік здобув для редакції і для себе бронзові медалі, а в подальшому по два роки поспіль виборював срібло і золото (відповідно це були третє, другі і перші місця по Радянському Союзу), чим дуже пишається.
— На останньому нагородженні з України я був єдиний. А потім оголосили, що конкурс припиняється, і я завершив свою журналістську діяльність.
* * *
Навіть після нашої другої зустрічі і стількох історій від Григорія Йосиповича є враження, що ще багато всього лишається нерозказаним! Тож маю надію, що буде і третій мій візит до нього.
- Приїжджайте ще, — запрошує довгожитель, який вийшов проводжати мене до самої хвіртки.
- На наступний день народження або навіть на 105-річний ювілей, — підхоплює Катерина Іванівна. — Думаю, асе у нас буде благо!
Джерело: газета "Гарт", Аліна КОВАЛЬОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
102-річний ветеран і журналіст Григорій Свиридов: «Я ніколи не думав, ...
2025-05-12 14:51:21
Зіткнувся з деревом та згорів: на Чернігівщині в ДТП загинув водій лег...
2025-05-12 14:06:23
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила понад 1,0 млрд грн надавачам Черн...
2025-05-12 13:50:11
«Агро-Парк» на Чернігівщині роздає саджанці винограду військовим і род...
2025-05-12 13:32:01
Двоє дітей зі Сновщини - взірець для тих, хто «втомився донатити»
2025-05-12 12:31:03
70-річний В'ячеслав Мельник з Коропа 10 ночей провів на лавочці в парк...
2025-05-12 11:33:22
За минулий тиждень росіяни атакували 29 населених пунктів Чернігівщини...
2025-05-12 11:23:18
За відмову позичити грошей завдав житель Чернігівщини зарізав пенсіоне...
2025-05-12 10:54:55
На Чернігівщині з початку року зареєстрували понад 200 авто для ЗСУ
2025-05-12 10:41:19
Безкоштовні огляди родимок у Чернігові: вчасне обстеження може врятува...
2025-05-12 10:33:52