Три мільйони на протез для захисника
2025-07-01 11:09:58



У Володимира Милька — два дні народження. Розмовляємо в один із них — 17 червня. Цього дня два роки тому під час ближнього контактного стрілецького бою (на Запорізькому напрямку) він зазнав кульового поранення в голову. Куля зрикошетила від черепа, залишивши осколки: був перелом тім’яної кістки, але, на щастя, якимось дивом мозку не зачепила.
— Тоді моє життя врятував шолом, — говорить Володимир. — Вважаю: народився вдруге.
Його день народження «за паспортом» — 20 червня.
— Зберегли шолом?
— На жаль ні. Після того як мені надали допомогу, евакуюватися не було можливості. Бій тривав іще шість годин. Якийсь час я ніс шолом — хоча не для того, щоб залишити на згадку. Просто на ньому були дорогі балістичні навушники. Але зберегти не вдалося. Я навіть не пам’ятаю, як його втратив.
Після лікування, яке тривало понад два місяці, Володимир повернувся у свою 47-му бригаду. Тоді на Запорізькому напрямку тривав контрнаступ наших військ. 1 вересня в одному з боїв Володимир зазнав другого поранення — у лікоть лівої руки. Вона була в нього головною: шульга з народження.
Врятувати руку не вдалося, бо, як і в першому випадку, тривав бій, тож принцип «золотої години» (час одразу після поранення, протягом якого найвища ймовірність того, що термінова медична і хірургічна допомога дозволять уникнути фатальних наслідків) не спрацював.
Накладений пораненому турнікет не знімався і навіть не послаблявся впродовж майже семи годин. Він перекрив подачу крові до кінцівки, через це там почалися патологічні зміни. Руку ампутували «на корню» — із плечовим суглобом (відіграє ключову роль у забезпеченні рухів). Володимир переніс 9 операцій у понад десяти лікувальних закладах України, пройшов реабілітацію. За висновками військово-лікарської комісії 37-річному захиснику дали першу групу інвалідності.
Із цим йому належало жити далі. Усвідомити це було непросто. Адже Володимир ніколи не зупинявся на досягнутому, постійно піднімав планку можливостей. Таким його знали в рідній Нехаївці на Коропщині, у Київському університеті ім. Драгоманова (закінчив історичний факультет, аспірантуру); в Інституті історії України НАН України, де був (перед повномасштабним вторгненням) старшим науковим співробітником — кандидатом історичних наук; у ЗСУ, куди пішов добровольцем на третій день великої війни.
Служити він починав у 23-му окремому стрілецькому батальйоні. Охороняли територію та околиці столиці в напрямку Ірпеня, стояли на блокпостах, патрулювали вулиці. Згодом їх перекинули на територію Бучі, потім — на південь Київщини. Щоб швидше потрапити на передову, Кандидат (такий позивний був у Володимира) разом із побратимами перевівся до 47-ї бригади, яку невдовзі мали відправити на фронт. Але скоро стало відомо, що через розширення підрозділу бійці мають пройти посилену підготовку: спочатку — на українських полігонах, потім — на військовій базі в Німеччині. Тож вчорашній науковець повернувся в стрій, маючи неабиякі військові знання і навички. Проте, як кажуть, куля не обирає...
Після першого поранення Кандидат вірив, що воюватиме до Перемоги. Після другого стало зрозуміло, що тепер — у кращому разі — зможе знову займатися наукою (до речі, одне з його наукових досліджень — теж про війну, щоправда про Першу світову).

Володимир після другого поранення

— Писати, зав’язувати шнурки, обрізати нігті тощо я навчився правою рукою ще на лікарняному ліжку. Це було непросто, тренування виснажували, але з часом усе вийшло. Що найцікавіше — не змінився почерк.
Важко було переносити фантомні болі: руки немає, але відчуваєш, як її буквально розриває під час нападів.
Та життя тривало. Я почав думати про протез. З точки зору логіки це бажання було нездійсненним. Адже мій випадок був дуже складним. Фахівців із високого протезування небагато. Черги до них величезні. А вартість самого тільки протеза була близько чотирьох мільйонів гривень.
Таких грошей ні в самого Володі, ні в його рідних не було. Батько покійний, у матері — мізерна пенсія. Є ще сестра і брат, вони готові були допомагати, але ж як зібрати мільйони?
Володимир звертався до фондів (зокрема Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю), розповідав про свою мрію друзям, ділився нею в соцмережах.
— Відгукнулися сотні людей. Суми були різні — багато хто дійсно переказував усе що міг. І це була ще й дуже потужна моральна підтримка.
Разом зібрали три мільйони гривень. Я навіть уявити такого не міг! Усім-усім безмежно вдячний. Ще мільйон отримав від держави.
Потім він знайшов Центр складного ендопротезування.
— І з’явилася нова рука?
— Не зразу. Спочатку я ходив тільки з функціональним гачком. Згодом отримав інші запчастини. Повністю процес завершився цьогорічного травня.
— Як Ви керуєте протезом?
— Там — електроніка, різні додатки для регулювання, налаштування.
— Що вже робите з його допомогою?
— Можу нарізати салат, відкрити пляшку води тощо.
— Обніматися теж можна?
— Звичайно, — сміється.
— А маленькі речі нова рука бере?
— Ось тримаю ворожу кулю, яка забрала мою руку.
— А писати?
— Писати — ні. Тепер — тільки правою.
Після отримання першої групи Володимир Милько повернувся до Інституту історії України НАН України. Зараз працює над новим дослідженням.
Насамкінець запитую, які подарунки він хотів би отримати на своє 38-річчя.
— Я їх уже маю. Це — життя і можливість здійснювати свої мрії. А бажання в мене одне — щоб швидше закінчилася війна.
Джерело: газета "Гарт", Марія ІСАЧЕНКО, с. Нехаївка на Коропщині.
Фото з альбому Володимира Милька
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Гранітна майстерня «GRANITE» – якість, перевірена часом
2025-07-01 14:17:51
У Троїцькому соборі будуть богослужіння? І новий настоятель?
2025-07-01 14:06:50
Прилуки зустріли військовослужбовця, звільненого з ворожого полону
2025-07-01 12:37:19
На Чернігівщині попрощалися з чотирма захисниками
2025-07-01 12:10:51
На Чернігівщині холодильник спричинив пожежу в будинку
2025-07-01 11:56:54
Впіймати величезного сома на Київському морі - рибальська мрія ніжинця...
2025-07-01 11:49:56
Три мільйони на протез для захисника
2025-07-01 11:09:58
9 непотрібних батькам діточок живуть у лікарні в Корюківці
2025-07-01 10:30:40
На Чернігівщині виявили банду наркоторговців, які щомісяця продавали п...
2025-07-01 10:00:45
У Чернігові 24-річний чоловік пограбував ломбард
2025-06-30 14:28:55