«Білкозин» ліквідували! Хай живе новий «Білкозин»!
2013-05-15 17:18:38



«Білкозин» ліквідували! Хай живе новий «Білкозин»!
Гордість міста стала його проблемою
Прилуцький завод «Білкозин» – яскравий приклад того, як безглуздо можна знищити національного виробника. Одне з дванадцяти у світі та одне з двох на теренах СНД підприємств, що мало вузьку спеціалізацію. Завод виробляв колагенову оболонку для потреб харчової промисловості і останні кілька років переживав, м’яко кажучи, не найкращі часи.
З моменту заснування (1981 рік) «Білкозин» був гордістю Прилук. Навіть у скрутні 90-ті державне підприємство не втратило ринків збуту. Згодом завод став третім у місті після тютюнової фабрики та нафтогазорозвідувального управління бюджетоутворюючим підприємством. Тільки податку з доходів фізичних осіб «Білкозин» перераховував до державного бюджету понад 1,2 мільйона гривень щомісяця(!). На підприємстві працювало близько 700 людей.
Але все змінилося після роздержавлення. Проблема у тому, що першим власником після держави став трудовий колектив «Білкозину». Проте за ініціативи керівництва підприємства трудовий колектив погодився продати великий пакет акцій фірмі «Парнас М». За дивним збігом обставин нові власники були пов’язані з прямим конкурентом «Білкозина», аналогічним російським підприємством, виробничі потужності якого розташовані у містечку Луга під Санкт-Петербургом. Уже за рік на успішному до того прилуцькому підприємстві почалися проблеми, але навіть у часи, коли завод працював лише на половину виробничої потужності, його прибутки становили 25 мільйонів гривень, а основну кількість продукції експортували до Європи. Звісно, працівники заводу припускали, що їхні власники з Росії прагнуть довести «Білкозин» до банкрутства, аби усунути конкурентів на вузькому харчовому ринку. Побоювання жителів Прилук підтвердилися, коли на підприємстві почалися затримки із виплати заробітних плат.
Терпець прилучан увірвався, і вони оголосили страйк, який тривав тиждень. Тільки потім людям повернули двомісячну заборгованість із зарплати. Після чотирьох місяців переговорів між профспілковими лідерами і власниками заводу працівники отримали гарантії підвищення заробітних плат до рівня, передбаченого галузевою угодою. Але не надовго, бо петербуржці поспішили продати активи «Білкозина» іншій групі російських інвесторів. Основний пакет акцій отримали чотири москвичі. Однак підприємство так і не запрацювало, і за чотири місяці (у лютому 2011 року) роботу виробничих цехів було остаточно зупинено. Спроби продати завод закінчилися фіаско, оскільки потенційні покупці не бажали купувати «Білкозин» із боргами, які на перше січня 2013 року лише з заробітної плати становили 4 млн
729,5 тис. грн, а загальна заборгованість була 124 млн грн.
Нові власники заводу – українці

Вдалося знайти і нових інвесторів, щоправда їхні прізвища тримають у таємниці. Відомо лише, що нові власники прилуцького заводу – українці.
– У лютому минулого року відбулися перші торги, і нові інвестори викупили перші боргові зобов’язання, – каже Сергій Хоботня. – Ми не володіємо інформацією, хто вони конкретно, однак тримаємо зв’язок з одним із засновників та директором підприємства Олександром Чорнолуцьким.
Представники галузевої профспілки Прилуччини вже зустрічалися з новим директором і задоволені першими кроками нового керівництва з відновлення роботи заводу.
За словами голови Прилуцької міськрайонної профспілки працівників агропромислового комплексу Вікторії Короті, нові власники роблять усе для того, аби «Білкозин» знову запрацював.
– Уже було погашено першу чергу боргу із заробітної плати, що становила три мільйони гривень, – розповідає профспілкова лідерка. – Сподіваємося, що решту заборгованості виплатять уже найближчим часом.
До кінця року «Білкозин» запрацює на повну потужність
Як запевнили представники аграрної профспілки, ринків збуту «Білкозин» не втратив, оскільки тривалий час працював на запасах продукції, попит на яку лише збільшується.
Раніше заступник Прилуцького міського голови Олександр Сивенко заявляв, що нові власники розробили план виведення підприємства з кризи на перше півріччя. За його словами, запуск заводу заплановано на другу половину травня. Вже до вересня на «Білкозині» планують відновити виробництво на 70 відсотків, а до кінця року – на 100 відсотків. Передбачено працевлаштувати 700 чоловік.
Цю інформацію підтверджують і в обласній профспілці АПК.
– Навесні на «Білкозин» узяли на роботу понад 200 працівників, – каже Сергій Хоботня. – Ми сподіваємося на ефективну співпрацю з нашим соціальним партнером, адже на підприємстві створено профспілкову організацію та укладено колективний договір. Власники йдуть із нами на контакт і погоджуються встановити заробітну плату працівникам не нижчу ніж передбачено в галузевій угоді. Тож соціальна складова поліпшиться.
За словами Вікторії Короті, на завод завозять сировину, тому є сподівання, що зовсім скоро «Білкозин» запрацює після дворічного простою.
Віталій Назаренко, фото автора, газета «Деснянка вільна» №37 (440) 9 травня 2013
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
У Лосинівці вандали пошкодили трибуни стадіону за 10 тисяч доларів
2025-05-08 15:00:10
Судді Новозаводського райсуду Чернігова переказали військовим понад мі...
2025-05-08 14:44:52
Вісім штучних пальм Костянтин Петренко поставив біля «ЦУМу»
2025-05-08 14:34:10
Стали відомі подробиці інциденту з вибухом гранати у магазині в Городн...
2025-05-08 14:25:14
В'ячеслав Чаус більше не опікується левом з Менського зоопарку
2025-05-08 13:40:57
Перша заступниця мера Сновська роздала гроші для родин захисників свої...
2025-05-08 13:13:57
Через проведення аварійних ремонтних робіт зміниться маршрут тролейбус...
2025-05-08 12:32:06
Чернігівські фонтани у 2025 році не працюватимуть
2025-05-08 12:28:34
У Чернігові вшанували пам’ять загиблих у Другій світовій війні
2025-05-08 12:20:46
СБУ затримала чернігівського таксиста, який адміністрував Telegram-кан...
2025-05-08 11:52:59