Вертіївка та Парафіївка: змінам у цих громадах можна позаздрити
2016-08-31 20:18:01


Децентралізація, яку вже другий рік пропагує уряд України, починає давати перші результати. Яскравим свідченням цього є показники, як фінансові так і господарські, у місцевих громадах, зокрема й Чернігівської області.
30 серпня представники сіл і селищ Чернігівської області, а також журналісти, які цікавляться темою децентралізації, змогли побувати у двох створених громадах, Парафіївській і Вертіївській та побачити, що змінилося в них за останній рік.
Першою в маршруті була Парафіївська громада, поки що Ічнянського району. Очолює її Карпенко Валентина Федорівна, яку наша група забрала біля будівлі сільської ради, відірвавши від справ. А їх у неї, судячи з побаченого, не мало.
До громади, крім власне Парафіївки входять села Іваниця, Мартинівка, Петрушівка, Южне, а також ще 14 малих сіл, які були у підпорядкуванні сільських рад. Загальна кількість населення – 7545 чоловік.

Карпенко Валентина Федорівна показує як проводиться ремонт в школі в Парафіївці
Одна з найбільших проблем, з якою зіткнулися при формуванні громади – кадрова. За словами Валентини Федорівни, вона, мабуть, найбільше боялася того, що не знайде необхідних працівників. Але, як виявилося, з цим все добре. Наприклад фінансами в неї займається дівчина, яка до того працювала в Києві фінансистом і за перший же місяць роботи показала свою майстерність. Посади старост у селах зайняли або ж колишні їх голови, або секретарі. З переоформленням вчителів з районного відділу освіти на місцевий Парафіївський, пройшло хоч із супротивом, але успішно. І, головне, хоча вчителі боялися, що будуть затримки в зарплаті, але виявилося, що затримки є якраз в районі, але не в них. Гроші по освітній субвенції тепер перераховуються напряму в їхню громаду оминаючи районний центр.

Нові вікна в парафіївській школі
Головний позитивний момент реформи – зросла кількість грошей у бюджеті. Причому не на тисячі, а на мільйони гривень. Загальний обсяг бюджету Парафіївки і сіл, які увійшли до цієї громади, складав у 2015 році 8,4 мільйони гривень, зараз 20,9 мільйонів, з яких майже 11 – власні надходження. Крім того план по надходженням за півроку перевиконано на 192%, тобто замість запланованих 3,6 мільйонів за робили 7! Але і це ще не все. Майже 6 мільйонів гривень склала субвенція на розвиток інфраструктури. Тобто цьогорічний загальний бюджет громади виріс з 8 мільйонів до майже 30!

Садочок "Сонечко", Парафіївка




Дитячий садок, новий ремонт
Звичайно ж частина грошей іде на заробітну плату працівникам освіти і медицини, їх в якості субвенції перераховує державний бюджет. Але тепер цими коштами розпоряджається не районне керівництво, а місцеве. 6 мільйонів субвенції на розвиток інфраструктури витрачено на капітальний ремонт Іваницької та Парафіївської шкіл (в основному це заміна вікон та ремонт дахів) та дитячого садка у Южному. Крім того за власні кошти громади проводиться ремонт у дитячих садках тих же Парафіївки та Іваниці, придбано автобус для підвозу учнів, а також планується ремонт Будинку культури. Всі ці проекти коштовні, на кожен іде по 1-1,5 мільйони гривень. По вже виконаним роботам є економія коштів, тож планується ще й заміна дверей у навчальних закладах.

Валентина Федорівна Карпенко, їдемо в Іваницю

Відомий центр зеленого туризму “Соколиний хутір” знаходиться саме у Парафіївській громаді
Є у Валентини Федорівни і грандіозний план. До Парафіївської громади можуть приєднатися Сокиринці, які разом з Качанівкою дадуть громаді величезні можливості по розвитку туризму. А для цього розробляється проект облаштування тут туристичної зони мільйонів на 25, для фінансування якого хочуть залучати кошти європейців. Про деталі плану голова громади не розповіла, але натякнула, що простими проектами європейців вже не здивувати, тож чекати треба щось оригінальне.

Дорога, промисловість і транспорт в Парафіївці

Директор дитячого садка в Іваниці Бурч Наталія Володимирівна

Гондурак Василь Іанович, староста села Іваниця

До відомого палацу в Качанівці рукою подати
Наступною за планом була Вертіївська громада, яка знаходиться неподалік від Ніжина, на трасі Київ-Москва. У селі цього дня відбувалася сесія сільської ради, от тільки ми на неї не встигли.
Про особливості формування громади у Вертіївці розповіла заступник голови Горобей Інна Миколаївна. До речі про кадри – до того як потрапити сюди Інна Миколаївна працювала в апараті Верховної Ради України!
До складу Вертіївської громади увійшли Вертіївка та Мала Кошелівка, а також ще 9 малих сіл, які були у підпорядкуванні Вертіївської сільської ради. Але це не межа. До цієї громади планують приєднатися навколишні села аж до Кладьківки та Хибалівки, які знаходяться на Десні. Кількість населення на сьогодні близько 5400 чоловік, якщо вдасться об’єднатися з сусідами – може досягнути 10 тисяч.

Заступник голови Вертіївської громади Горобей Інна Миколаївна та керівник відділу освіти громади Савченко Людмила Анатоліївна
Бюджет населених пунктів громади в 2015 році складав 8,3 мільйони гривень, після об’єднання – 16,5 мільйонів, з яких власні надходження складають за планом 9 мільйонів. По факту, у порівнянні з минулим роком, перевиконання дохідної частини за півріччя склало 154% - з 3,5 мільйонів у минулому році власні прибутки за півріччя зросли до 5 мільйонів 300 тисяч гривень у поточному. Крім того громада отримала ще 6 мільйонів гривень субвенції на формування інфраструктури. Виходить, що загальна сума коштів, які є у розпорядженні громади на даний час – понад 24 мільйони гривень.

Вертіївська сільська рада
Всі гроші, які були отримані на розвиток інфраструктури будуть використані на капітальний ремонт 5 доріг. Крім того, вже на сьогоднішній день, за власний кошт громади зроблено 10 кілометрів ґрунтових доріг. Як розповів сільський голова, Ігор Григорович Мороз, технологію ремонту він підгледів у прибалтів: спочатку висипають пісок, а поверху піщано-щебневу суміш, яку після цього утрамбовують катком. Дорога виходить дійсно непогана, у чому ми пересвідчились, коли їхали по ній мікроавтобусом. Від старого асфальту з вибоїнами вона точно краща. Єдиний мінус таких доріг – їх потрібно постійно підтримувати у належному стані. Крім доріг так само за власні кошти проводиться ремонт у школі.


Голова Вертіївської громади Ігор Мороз розповідає про виконані цього року роботи
Для обслуговування громади створено комунальне підприємство, яке займається благоустроєм села. Для його потреб придбано новий трактор з причепом та комплектом навісного обладнання, в тому числі і для розчистки снігу.
Але найбільш масштабним проектом Вертіївської громади є створення великого ставка на місці старого і вже давно пересохлого. Показував його особисто голова громади. Загальна площа території більше 6 гектарів, площа ж водної поверхні складатиме 2 гектари. Завершити земляні роботи планують до 1 жовтня. Як зазначив Ігор Григорович він планує закрити купальний сезон саме цього дня вже в новій водоймі. Наступного року буде підготована інфраструктура – дороги та торгівельні заклади, та зона відпочинку – два волейбольні майданчики, футбольне поле. А от щодо критики стосовно «закопаних» у землю грошей – відповідь проста: ні у Вертіївці, ні у селах навколо немає жодної водойми де влітку можна купатися, найближча річка – Десна за 35 кілометрів. Більше того, у Ніжині теж немає нормального місця відпочинку, ніжинці їдуть у сусідні села. Тепер до переліку таких місць відпочинку додасться і Вертіївка.


Майбутній ставок
В планах на наступний рік початок будівництва будинку культури, адже старий згорів ще на початку 2000-х років. Попередня вартість проекту – 10-12 мільйонів гривень.
За який же рахунок села з якщо не збиткових, то принаймні малоприбуткових стали самодостатніми? Відповісти насправді не так просто. До місцевих бюджетів після створення громад ідуть 60% податку на доходи фізичних осіб, 25 % екологічного податку, 100% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів за ставкою 5%, 100% єдиного податку, 100% податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності та 100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт), тобто ті ж самі, що йшли раніше села та управління районів. От тільки раніше ці кошти розчинялися в районних управліннях, тепер же оминають їх і йдуть безпосередньо на місця, в громади. І тепер виявляється, що в селах гроші на власний розвиток є! А райони так само продовжують скаржитися на їх нестачу.
Дві різні громади, два різних села, різні проблеми. Але суть реформ і там, і там однакова. Кошти для них тепер ідуть не через райони, а безпосередньо в села, в громади. І відповідальні за те, що робиться тепер також тут, на керівництві місцевих громад, а не десь там у райцентрах. Поки що минув лише рік, роботи в нових громадах тільки-но почалися. Втримати набраний за перший рік темп – ось головне завдання перед їх керівниками.
Олександр Малаш
30 серпня представники сіл і селищ Чернігівської області, а також журналісти, які цікавляться темою децентралізації, змогли побувати у двох створених громадах, Парафіївській і Вертіївській та побачити, що змінилося в них за останній рік.
Першою в маршруті була Парафіївська громада, поки що Ічнянського району. Очолює її Карпенко Валентина Федорівна, яку наша група забрала біля будівлі сільської ради, відірвавши від справ. А їх у неї, судячи з побаченого, не мало.
До громади, крім власне Парафіївки входять села Іваниця, Мартинівка, Петрушівка, Южне, а також ще 14 малих сіл, які були у підпорядкуванні сільських рад. Загальна кількість населення – 7545 чоловік.

Карпенко Валентина Федорівна показує як проводиться ремонт в школі в Парафіївці
Одна з найбільших проблем, з якою зіткнулися при формуванні громади – кадрова. За словами Валентини Федорівни, вона, мабуть, найбільше боялася того, що не знайде необхідних працівників. Але, як виявилося, з цим все добре. Наприклад фінансами в неї займається дівчина, яка до того працювала в Києві фінансистом і за перший же місяць роботи показала свою майстерність. Посади старост у селах зайняли або ж колишні їх голови, або секретарі. З переоформленням вчителів з районного відділу освіти на місцевий Парафіївський, пройшло хоч із супротивом, але успішно. І, головне, хоча вчителі боялися, що будуть затримки в зарплаті, але виявилося, що затримки є якраз в районі, але не в них. Гроші по освітній субвенції тепер перераховуються напряму в їхню громаду оминаючи районний центр.

Нові вікна в парафіївській школі
Головний позитивний момент реформи – зросла кількість грошей у бюджеті. Причому не на тисячі, а на мільйони гривень. Загальний обсяг бюджету Парафіївки і сіл, які увійшли до цієї громади, складав у 2015 році 8,4 мільйони гривень, зараз 20,9 мільйонів, з яких майже 11 – власні надходження. Крім того план по надходженням за півроку перевиконано на 192%, тобто замість запланованих 3,6 мільйонів за робили 7! Але і це ще не все. Майже 6 мільйонів гривень склала субвенція на розвиток інфраструктури. Тобто цьогорічний загальний бюджет громади виріс з 8 мільйонів до майже 30!

Садочок "Сонечко", Парафіївка




Дитячий садок, новий ремонт
Звичайно ж частина грошей іде на заробітну плату працівникам освіти і медицини, їх в якості субвенції перераховує державний бюджет. Але тепер цими коштами розпоряджається не районне керівництво, а місцеве. 6 мільйонів субвенції на розвиток інфраструктури витрачено на капітальний ремонт Іваницької та Парафіївської шкіл (в основному це заміна вікон та ремонт дахів) та дитячого садка у Южному. Крім того за власні кошти громади проводиться ремонт у дитячих садках тих же Парафіївки та Іваниці, придбано автобус для підвозу учнів, а також планується ремонт Будинку культури. Всі ці проекти коштовні, на кожен іде по 1-1,5 мільйони гривень. По вже виконаним роботам є економія коштів, тож планується ще й заміна дверей у навчальних закладах.

Валентина Федорівна Карпенко, їдемо в Іваницю

Відомий центр зеленого туризму “Соколиний хутір” знаходиться саме у Парафіївській громаді
Є у Валентини Федорівни і грандіозний план. До Парафіївської громади можуть приєднатися Сокиринці, які разом з Качанівкою дадуть громаді величезні можливості по розвитку туризму. А для цього розробляється проект облаштування тут туристичної зони мільйонів на 25, для фінансування якого хочуть залучати кошти європейців. Про деталі плану голова громади не розповіла, але натякнула, що простими проектами європейців вже не здивувати, тож чекати треба щось оригінальне.

Дорога, промисловість і транспорт в Парафіївці

Директор дитячого садка в Іваниці Бурч Наталія Володимирівна

Гондурак Василь Іанович, староста села Іваниця

До відомого палацу в Качанівці рукою подати
Наступною за планом була Вертіївська громада, яка знаходиться неподалік від Ніжина, на трасі Київ-Москва. У селі цього дня відбувалася сесія сільської ради, от тільки ми на неї не встигли.
Про особливості формування громади у Вертіївці розповіла заступник голови Горобей Інна Миколаївна. До речі про кадри – до того як потрапити сюди Інна Миколаївна працювала в апараті Верховної Ради України!
До складу Вертіївської громади увійшли Вертіївка та Мала Кошелівка, а також ще 9 малих сіл, які були у підпорядкуванні Вертіївської сільської ради. Але це не межа. До цієї громади планують приєднатися навколишні села аж до Кладьківки та Хибалівки, які знаходяться на Десні. Кількість населення на сьогодні близько 5400 чоловік, якщо вдасться об’єднатися з сусідами – може досягнути 10 тисяч.

Заступник голови Вертіївської громади Горобей Інна Миколаївна та керівник відділу освіти громади Савченко Людмила Анатоліївна
Бюджет населених пунктів громади в 2015 році складав 8,3 мільйони гривень, після об’єднання – 16,5 мільйонів, з яких власні надходження складають за планом 9 мільйонів. По факту, у порівнянні з минулим роком, перевиконання дохідної частини за півріччя склало 154% - з 3,5 мільйонів у минулому році власні прибутки за півріччя зросли до 5 мільйонів 300 тисяч гривень у поточному. Крім того громада отримала ще 6 мільйонів гривень субвенції на формування інфраструктури. Виходить, що загальна сума коштів, які є у розпорядженні громади на даний час – понад 24 мільйони гривень.

Вертіївська сільська рада
Всі гроші, які були отримані на розвиток інфраструктури будуть використані на капітальний ремонт 5 доріг. Крім того, вже на сьогоднішній день, за власний кошт громади зроблено 10 кілометрів ґрунтових доріг. Як розповів сільський голова, Ігор Григорович Мороз, технологію ремонту він підгледів у прибалтів: спочатку висипають пісок, а поверху піщано-щебневу суміш, яку після цього утрамбовують катком. Дорога виходить дійсно непогана, у чому ми пересвідчились, коли їхали по ній мікроавтобусом. Від старого асфальту з вибоїнами вона точно краща. Єдиний мінус таких доріг – їх потрібно постійно підтримувати у належному стані. Крім доріг так само за власні кошти проводиться ремонт у школі.


Голова Вертіївської громади Ігор Мороз розповідає про виконані цього року роботи
Для обслуговування громади створено комунальне підприємство, яке займається благоустроєм села. Для його потреб придбано новий трактор з причепом та комплектом навісного обладнання, в тому числі і для розчистки снігу.
Але найбільш масштабним проектом Вертіївської громади є створення великого ставка на місці старого і вже давно пересохлого. Показував його особисто голова громади. Загальна площа території більше 6 гектарів, площа ж водної поверхні складатиме 2 гектари. Завершити земляні роботи планують до 1 жовтня. Як зазначив Ігор Григорович він планує закрити купальний сезон саме цього дня вже в новій водоймі. Наступного року буде підготована інфраструктура – дороги та торгівельні заклади, та зона відпочинку – два волейбольні майданчики, футбольне поле. А от щодо критики стосовно «закопаних» у землю грошей – відповідь проста: ні у Вертіївці, ні у селах навколо немає жодної водойми де влітку можна купатися, найближча річка – Десна за 35 кілометрів. Більше того, у Ніжині теж немає нормального місця відпочинку, ніжинці їдуть у сусідні села. Тепер до переліку таких місць відпочинку додасться і Вертіївка.


Майбутній ставок
В планах на наступний рік початок будівництва будинку культури, адже старий згорів ще на початку 2000-х років. Попередня вартість проекту – 10-12 мільйонів гривень.
За який же рахунок села з якщо не збиткових, то принаймні малоприбуткових стали самодостатніми? Відповісти насправді не так просто. До місцевих бюджетів після створення громад ідуть 60% податку на доходи фізичних осіб, 25 % екологічного податку, 100% акцизного податку з реалізації підакцизних товарів за ставкою 5%, 100% єдиного податку, 100% податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності та 100% податку на майно (нерухомість, земля, транспорт), тобто ті ж самі, що йшли раніше села та управління районів. От тільки раніше ці кошти розчинялися в районних управліннях, тепер же оминають їх і йдуть безпосередньо на місця, в громади. І тепер виявляється, що в селах гроші на власний розвиток є! А райони так само продовжують скаржитися на їх нестачу.
Дві різні громади, два різних села, різні проблеми. Але суть реформ і там, і там однакова. Кошти для них тепер ідуть не через райони, а безпосередньо в села, в громади. І відповідальні за те, що робиться тепер також тут, на керівництві місцевих громад, а не десь там у райцентрах. Поки що минув лише рік, роботи в нових громадах тільки-но почалися. Втримати набраний за перший рік темп – ось головне завдання перед їх керівниками.
Олександр Малаш
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Артем Шведченко з Чернігівщини повернувся з полону
2025-04-28 15:51:14
У Чернігові помер Ярослав Муренко, який пролежав у комі 8 років
2025-04-28 15:40:17
У Чернігові кондуктор тролейбуса №9 насміхався з військовослужбовиці н...
2025-04-28 15:29:10
Вчителі ліцею №15 ведуть уроки в СІЗО, для учнів, які наводили російсь...
2025-04-28 15:08:33
На три мільйони гривень залізничний ліцей закупив автоматів, касок, бр...
2025-04-28 14:34:24
У Чернігові рідні зниклих воїнів отримали консультації від представник...
2025-04-28 14:24:32
На Чернігівщині попрощалися з трьома захисниками
2025-04-28 12:40:47
Поліцейська врятувала шестикласника
2025-04-28 12:33:06
У Чернігові волонтери організували прибирання лісу біля садиби Глібова
2025-04-28 12:22:00
З могили Михайла Коцюбинського у Чернігові прибрали цитату Максима Гор...
2025-04-28 12:16:19
Нашли что показать, там Парафиевский сахарный завод с миллиардными оборотами...