Оголошення

13-річна Ярина Косяненко перейшла на українську мову, волонтерить та вчиться грати на бандурі

2023-01-30 15:13:48
6265 0
Вона виглядає старшою за свої роки, але мова зовсім не про зовнішню зрілість. Ні, просто її очі дивляться на співрозмовника з глибокою осмисленістю, без тієї дитячості, яка притаманна її вікові. її мова виважена, чиста, речення - короткі, по суті. її день розписаний майже похвилинно: школа, занят­тя музикою, спортом і волонтерство. А борзнянці Ярині Косяненко усього 13 років...



Донька воїна

Мабуть, по-іншому скластися просто не мо­гло. Бо Ярина - донька свого тата, який із 2014 року став на захист рід­ної країни (про Євгена Косяненка «Вісті Борзнянщини» писали неоднора­зово). Тож вона, слухаючи його розповіді, напевне, знала про війну більше, ніж хтось із її однолітків. І не просто знала: перед її очима був приклад того, яку ціну має наша свобо­да.

«Навіть для нашої ро­дини повномасштабне вторгення було доволі неочікуваним, - згадує кінець лютого юна співрозмовни­ця. - Тому якихось спеці­альних настанов, як діяти у тій чи інший ситуації, не було. З мамою, яка пра­цює в лікарні медичною сестрою, ми проглянули кілька відео, як надавати першу медичну допомогу: як привильно накладати джгут при пораненні, як при цьому перевертати потерпілого.

Тато відразу, у перший же день, поїхав на служ­бу. Ми зі старшим бра­том і мамою залишилися самі. Перші тижні вона нас практично нікуди не відпускала. Ми - родина «атовця», тож вона дуже хвилювалася, щоб із нами нічого не сталося, якщо у місто раптом прийдуть орки. Нам довелося спа­лити всю символіку, па­тріотичні малюнки, я «ви­кинула» все з телефону і видалилася з соцмереж. Прапор, звісно, ми не зни­щили, а просто сховали».

«Для сучасних підліт­ків соцмережі - усе їхнє життя. Не важко було ви­креслювати його части­ну?» - не втрималися від запитання.

«Коли ти хочеш жити, то немає думок, що щось доводиться видаляти, па­лити, - розмірковує у від­повідь Ярина. - Все потім можна відновити. Все, крім життя.

Тому, коли тут стало небезпечно, ми на пів­тора місяці виїхали на Хмельниччину, до родини татового побратима. На цьому наполіг сам тато, бо знав: коли росіяни ви­ходитимуть із наших те­риторій, вони можуть ко­їти будь-що. Як це було в Бучі чи Ірпіні. Зважитися на виїзд було непросто, адже під Києвом тоді ще були орки. Але мама сіла за кермо (коли тато впер­ше пішов на фронт, вона вирішила вчитися водін­ню, про всяк випадок), бо рятувала нас, дітей. А вже на початку травня ми повернулися додому».

Внесок у перемогу


Практично з першого дня повномасштабного вторгення уся родина по­чала активно займатися волонтерством. Навіть коли Ярина з братом си­діли вдома, вони знаходи­ли тканину та різали її на шматки для маскувальних сіток і передавали за мож­ливості. Потім плели сітки на Хмельниччині, у місце­вому клубі.

«Хоч і не в рідному міс­ці, але ми мусили допома­гати, не залишатися осто­ронь, - далі веде розмову дівчина. - Коли в твоїй країні йде війна, ти почу­ваєш себе якось неком­фортно, коли сам нічого не робиш для перемоги. Адже тебе захищають, і ти при цьому маєш робити свій внесок.





Я завжди розміркову­вала над тим, чим я можу бути корисною. Напри­клад, бачила в інтернеті, як діти грають чи співають на вулицях, у парках, збираючи гроші на ЗСУ. Думала: «Я ж нічим не гір­ша, теж так можу». Тому потрошку долучалася до всього: на благодійних концертах грала на бан­дурі (третій рік уже опано­вую цей народний інстру­мент), із власної пасіки передавали бійцям мед, а віск - нашим волонтерам на виготовлення окопних свічок. Також я розпитала у мами рецепт медово­го квасу (вона його дуже смачний робить), сама робила й продавала на благодійних ярмарках. А ще згадала, що років із два тому цікавилася мило­варінням. Тож мала трохи мильної основи, додала меду й зварила партію натурального мила, який по­тім розіграли на аукціоні.



Ще на початку втор­гнення долучилася до аукціону, який через інтернет-марафон проводили у Європі. Тоді діти малюва­ли патріотичні малюнки, гроші за які передавали на армію. Чесно, я навіть не знаю, хто зрештою при­дбав саме мій малюнок. Як я сказала, це був по­чаток війни, все відбува­лося сумбурно, а я просто хапалася за найменшу можливість хоча би щось зробити. Мені й зараз не важливо, скільки в загаль­ному вдалося заробити на аукціонах чи ярмарках. Головне - щось робити.

Звісно, буває фізично важко поєднувати навчання, додатко­ві заняття, спорт і волонтер­ство. Як я встигаю? Просто по­спішаю (сміється) і все роблю одразу, не відкладаючи на по­тім. Так інколи маю навіть тріш­ки вільного часу».

Про внутрішні видозміни

Війна дуже вплинула на жит­тя дівчини. Вона по-іншому по­глянула на оточення, в якому перебувала і зрозуміла: з де­ким спілкуватися більше ніколи не буде. Ярина переосмислила багато питань, наприклад, сто­совно мови.

«Приміром, раніше я сама слухала російських виконавців чи дивилася російські фільми, канали ютуб, - зізнається юна волонтерка. - Тепер не роблю цього принципово. Інколи че­рез це трапляються невеличкі непорозуміння з однолітками, які чомусь звикли у шкільних чатах писати російською. Мене це дуже дратує. Ви ж розмовля­єте українською мовою, знаєте
її і так само знаєте, що відбу­вається в Україні! І при всьому цьому продовжуєте користува­тися мовою агресора, слухати
його пісні, дивитися його філь­ми... Це для мене незрозуміло. Як і те, що чимало моїх одно­літків продовжують жити своїм
буденим життям, ніби навколо нічого не відбувається....

Я принципово спілкуюся лише українською і помічаю, що й співрозмовник часто пе­реходить на рідну мову. Шукаю український контент і в інтернеті. Його насправді дуже багато, просто через політику меншо­вартості, яку нам нав’язували десятиліттями, він менш «роз­кручений». Із початком повномасштабної війни нашого контенту стало в рази більше, його тепер лише потрібно по­пуляризувати. Як це, приміром, відбувається з музикою. А ось із фільмами чи дитячими передачами складніше. Мабуть, у нас ця індустрія зараз не настільки розвинена. Менше з тим, навіть українське кіно часто «говорить» російською. І це - велика проблема. Адже частково й на цьому росте та виховується молодь.

Мені ж хочеться, щоб це змі­нилося, щоб ми почали цінува­ти свою мову, свої звичаї, сво­їх людей, свою країну. Бувало, приходили думки: «І чому мені ще немає вісімнадцяти? Я, як тато, могла б робити щось більше!» А поки доводиться во- лонтерити. Але й такі маленькі кроки важливі, адже всі вони ведуть до перемоги».

Джерело: газета “Вісті Борзнянщини” від 22.12.2022, Марина ГРИНЕНКО

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram.

комментарии (0)

Оставить комментарий

Имя
Комментарий
другие новости
Тарас Байдала: «Вціліли лише я і мобільний телефон...» 2025-01-16 17:25:14 Родина Яценків з мікрорайону Півці під час тривог ховається у сімейном... 2025-01-16 16:30:45 На Коропщині вводять карантинні зони 2025-01-16 15:51:47 Міністр економіки закликала купувати чернігівські автобуси 2025-01-16 15:35:22 Менські водії нарешті з заправкою 2025-01-16 15:27:22 Під час обміну 15 січня додому повернувся Микола Скорина з Чернігівщин... 2025-01-16 14:47:10 Терміновий збір на РЕБ для чернігівського прикордонного загону 2025-01-16 14:45:15 Пільги в транспорті Чернігова лише з картками? 2025-01-16 14:20:38 У Прилуцькому районі росіяни зруйнували агропідприємство 2025-01-16 14:03:53 Шукають чоловіка і батька трьох дітей 2025-01-16 12:33:12