Староста Крупичполя Юлія Чайка вважає, що головною проблемою села зараз є зменшення населення
2024-09-14 17:24:37
489
0
- Пані Юліє, ви давно на посаді старости?
- З 10 грудня 2021 року. До цього у Крупичполі працювала вчителем початкових класів, де викладала й англійську мову.
- Ви були готові до нової роботи?
- Я завжди займала активну життєву позицію, була депутатом сільської ради. Тож мене знали. Після чергових виборів до влади прийшла нова команда, мені запропонували цю посаду, і я вирішила спробувати. Хотілося н овацій, змін.
- Не жалкуєте?
- Ні. Хоча в той момент робота уявлялася зовсім іншою. Я думала, що староста більшу частину свого робочого часу проводить у кабінеті. Насправді в кабінеті я буваю дуже мало.
- Скільки сіл входить до вашого округу?
- Крім Крупичполя, Сваричівка та Новий Поділ. Це менші села, десь по 100 жителів. У селах старостату буваю часто, інколи й щодня. А загалом, за необхідністю. Вони розташовані приблизно за 3 км від Крупичполя. Їжджу туди влітку на скутері, а взимку мене возить чоловік.
- Увас велика родина?
- Чоловік Ігор і двоє дітей. Донька Анжеліка, їй 17 років, студентка, а сину Руслану завтра (10 вересня, - Ред.) - 9 років. Ігор - приватний підприємець, тримає маленький продуктовий магазинчик.
- Він підтримує вас у вашій такій клопіткій роботі?
- Обов’язково, хоча інколи і говорить, що роботи в мене забагато.
- Крупичполе - велике село?
- Досить велике, свого часу вважалося розвиненим селом. У нас було два колгоспи. Зараз Крупичполе - центр старостинського округу, тут живе понад 460 людей. У селі є 11-річний ліцей, де навчається близько 50 дітей. В одному приміщенні розміщується й дитячий садок, до якого наразі ходить 10 дітей. Небагато, але це дозволяє вихователям приділити увагу кожній дитині, й до садочка беруть з півтора року.
- Коли вас було призначено старостою, що було тоді та що змінилося за цей час? Передвоєнний рік і понад два роки війни...
- Найбільшою проблемою нашого села були аварійні дерева. Через їхнє падіння часто траплялися обриви лінії електропередач, люди сиділи без світла. Тож це найперше, чим мені довелося зайнятися. 10 грудня мене було призначено, а 18-го сталося дуже сильне обледеніння. Наступного дня, на день Святого Миколая, багато дерев упали, пообривали дроти. І моя кабінетна робота, що розпочалася 10 грудня, закінчилася. Діловод староста- ту, техпрацівниця і я разом із односельцями розтягували ці дерева зранку до ночі. Ми ж - одна команда! Також людей потрібно було згуртовувати, запрошувати до цієї роботи. Один день нам допоміг комунгосп із Ічні, а загалом усе робили своїми силами.
Спиляти ці великі дерева, тополі, було двадцятирічною проблемою. Я звернулася до міської ради, і вона допомогла вирішити це питання. Із Чернігова до нас приїхала бригада. Потім ми дерева роздали на дрова тим людям, які допомагали. Відвезли частину до нашого дому престарілих, у якому перебуває наразі 27 мешканців із усієї Ічнянської громади. Зараз його називають - Територіальний центр денного стаціонару.
Директор школи з колективом допомагають заготовляти дрова
Після військових дій мешканців у центрі побільшало - через різні обставини. У ньому молодий керівник - Ірина Володимирівна Сорокун, яка дуже переймається своїми підопічними. Залучає благодійників, доброчинців, волонтерів. Допомога є, і людям там затишно.
- Як працюється зараз?
- Основна робота завжди була з благоустрою. У сільській місцевості дуже велика увага завжди приділяється кладовищам. Щоб навести там лад, використовували різні методи: і викошували траву, і обробляли гербіцидами.
Хотілось зробити зони відпочинку. Налаштувати роботу Будинку культури, щоби забезпечити відпочинок молоді. Це нам вдалося. В Будинку культури - прекрасний молодий художній керівник, Діана Миколаївна Сінченко працює уже рік. Завідувачка Будинку культури Надія Миколаївна Скляр - сучасна й активна керівниця. Вони вміють організувати дозвілля
- наприклад, готують до свят виступи, в яких використовують народні традиції. У нас було чудове дійство на Івана Купала, не забули й поставили скриньку для благодійних пожертв для потреб ЗСу, тому що у нас виготовляються маскувальні сітки, для яких ми купуємо тканину.
До речі, в цьому процесі беруть участь працівники практично всіх наших закладів та організацій. Також збираємо донати, надаємо адреснудо- помогу хлопцям, які воюють.
На початку війни було їм дуже тяжко з одягом, взуттям. Тож ми наших захисників взували та вдягали.
- Який медичний заклад у селі?
- Медична амбулаторія сімейної медицини. Там працює лікар - Григорій Олександрович Сальник. Він професійний лікар, котрий дуже переймається своїми пацієнтами. Його допомога була неоціненна в перші дні війни. 25 лютого, коли росіяни були поруч, вони біля магазину, у центрі села, розстріляли родину, яка їхала назустріч в автівці. В машині було четверо людей, мама загинула одразу, а зять, донька і батько отримали поранення. Ми живемо у центрі села, за магазином якраз, тож мій чоловік із сусідом витягали цих людей із автівки, Григорій Олександрович надавав пораненим медичну допомогу. У той день окупанти ще спалили двох хлопців, розстріляли стареньку жінку. Григорій Олександрович, попри те, що росіяни їздили колонами нашими вулицями, нікому із односельців не відмовляв у медичній допомозі. Консультував по телефону, приймав у амбулаторії.
Окупанти стріляли по будинках, палили їх. Найбільше у нас постраждала сім’я Коваленків, у якій виховується 8 дітей. Їхній будинок упритул розстріляли з танка. Дуже постраждала від дій ворогів Сваричівка. А в Новому Подолі наші впіймали трьох російських розвідників, один із яких все знімав на відео. Потім ми його впізнали у передачі, яку веде журналіст Золкін. Росіяни протягом місяця їздили через Крупичпо- ле і Сваричівку, звісно, творили лихо.
- Після відходу окупантів почали відновлювати село?
- Найперше, що ми зробили, почали шукати плівку, щоби закрити розтрощені вікна. Від дій агресорів дуже постраждав Будинок культури, там повибивали майже всі вікна. Просили плівку скрізь. Її нам передавали з міської ради, фермери. Хоч ми й розуміли, що треба жити далі, але перший місяць ми перебували в режимі - нібито вороги десь поруч. Ми навіть не вірили, що вони пішли. Люди мало виходили на вулицю, більше спілкувалися по телефону. А потім поступово повернулися до звичного життя. Саме у цей період я познайомилася з багатьма волонтерами і почала з ними співпрацювати. З деякими ми підтримуємо зв’язок до цього часу.
Найбільша співпраця у нас була із благодійною організацією «Стремління до нового» з Прилук. Вони буквально кожній людині привозили продуктові набори, а тим, хто найбільше постраждав, надавали й іншу допомогу. Мені дуже хотілося зробити для дітей, які пережили це жахіття, свято. Тож знайшли волонтерів із Обухова, вони приїхали у Крупичполе й організували дітям дозвілля: ігри, мильні бульбашки, пригощали солодощами. Коли життя більш-менш повернулося в мирне русло, ми зрозуміли, що не можемо залишатися осторонь допомоги нашим хлопцям із ЗСУ.
- Пані Юліє, у вашому селі є якісь підприємства чи підприємці, які допомагають старостату?
- У нас працюють два агро- підприємства - ТОВ «АгроКім» і ТОВ «Ічнянське». Завдяки ним маємо розчищені дороги взимку. Коли щось потрібно, звертаємося. І підприємці нам не відмовляють.
Також у нас після військових дій виникла велика проблема - укриття. Через його відсутність діти не відвідували ні садочок, ні навчальний заклад. Але в ліцеї - бойовий і працьовитий колектив, я на них покладаюся на 100%.
У 2022-му році ми дуже тяжко виживали. Якщо нам потрібно було заготовити дрова, то наші вчителі виходили і заготовляли дрова, щоби можна було натопити в приміщеннях школи й дитсадка. Загалом наші педагоги дуже допомагають із благоустроєм.
Також ми були налаштовані на те, що наші діти мають навчатися очно. Шукали різні способи. Укриття у нас було тільки в Будинку культури. Ми доклали максимум зусиль, навели лад там, хоча це й не дуже близько від школи. Відтак ТОВ «Ічнянське» надало нам для навчання приміщення контори, розташоване неподалік укриття. За літо ми там зробили класи. І діти почали навчатись очно. Звісно, тимчасово. На той час у громаді було дві чи три школи, які навчалися очно.
Тепер ми, дякуючи мешканцям, батькам, благодійникам, відновили укриття біля ліцею. І діти уже навчаються там, а малюки ходять до дитсадка.
- Як відновлювали житло, що постраждало під час військових дій?
- Нам дуже допомогли різні благодійні організації. Тільки у Сваричівці було пошкоджено 34 будинки. А загалом у старостаті - близько 150 помешкань. Десь - вікна, десь - стіна, десь - дах. У когось узагалі будинку не було... Коли до нас приїхала благодійна організація ZOA і я з представником ходила в кожну хату, люди не вірили, що їм допоможуть. А благодійники виділили повністю кошти на заміну пошкодженого в будинках - дверей, вікон. Єдине, що від нас затребували, - суворий контроль за кожну гривню, яка виділяється. Потрібно було надати фото, ві- део. Це був наш перший досвід.
Потім до нас почали приїжджати інші благодійники - Рокада, Acted. Вони надавали допомогу вже адресно. Рокада, наприклад, посприяла з відновленням дахів.
Для нас було досить наболілим питанням - навести лад у школі. Будівлі - 110 років. І вікнам 110 років, і партам 110 років. І це не перебільшення. Будівля помазана глиною, побілена - отака у нас школа. Під час військових дій у неї було влучання, приміщення горіло.
Коли ми познайомилися з представниками благодійної організації Acted, вони розповіли нам про гранти. Але їхні гранти - для великих постраждалих шкіл, там, де навчається 1000 учнів. Проте коли вони обстежували нашу школу, приїжджав навіть їхній представник із Франції, побачили все на власні очі, то пішли нам назустріч і запропонували мені взяти участь у грантовій програмі. Благодійники не вірили, що такі школи ще існують. Приїжджали до нас неодноразово, привозили своїх представників. А потім нам повідомили, що ми виграли цей грант. За його кошти ми поміняли 22 вікна на пластикові. А нам же хотілося ще й нові парти, стільці. І наша співпраця продовжилася. І ми знову виграли грант, отримали 12 планшетів для роботи вчителів і 47 ноутбуків для роботи дітям. А тепер чекаємо, що протягом найближчого часу вони нададуть нам по 50 парт і стільців, столи для вчителів, столи для кухні, кухонний комбайн, морозильну камеру.
- Яка проблема вас сьогодні найбільше вас турбує?
- На жаль, люди активно виїжджають, населення меншає. Тому ми дуже тісно співпрацюємо з тими сайтами, які комунікують із переселенцями та шукають для них житло. Ми пропонуємо, запрошуємо, щоби до нас приїжджали з дітками. Аби заселити цих людей, ми спілкуємося із власниками, які не живуть у будинках. І часто разом з працівниками школи ми впорядковуємо будинки для ВПО. Минулого тижня готували обійстя для родини майбутніх переселенців. Як правило, оселі досить занедбані. Тож ми наводимо там лад своїми силами. І чекаємо, хто до нас приїде. Для мене це справді болюче питання. Адже є закон, що почне діяти з 1 вересня 2025 року, в якому говориться: якщо в навчальному закладі менше від 45 учнів, державні субвенції не надаються. Для мене така позиція держави незрозуміла. Адже війна. І в нашому ліцеї навчаються діти, яких батьки вивезли за кордон, але вони хочуть отримати нашу українську освіту онлайн.
Ще проблемою є дорога. Вона - державного значення. І була в проєкті відновлення. Але ми розуміємо, що поки війна не закінчиться, навряд чи її відремонтують.
Але у нас багато й інших клопотів. Працюємо, стараємося. Вдячні всім, хто нам допомагає, особливо ЗСУ. Також - керівництву Ічнянської ТГ, яке підтримує в починаннях і роботі.
Віримо в Перемогу, в щасливу долю України й нашої рідної Ічнянщини.
Джерело: “Трудова слава”, Людмила ЗАБАРОВСЬКА Віра СОЛОДКА
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
У Прилуках поліцейські затримали наркоторгівця
2024-10-15 13:58:38
Низка маршрутів у Чернігові зазнає змін через ремонтні роботи
2024-10-15 13:00:41
Суддя Деснянського райсуду Наталія Лямзіна розповіла про те, як займає...
2024-10-14 19:56:43
«Хрест свободи» для «Ніжинських вогників Перемоги»
2024-10-14 19:18:57
На Чернігівщині попрощалися з молодшим лейтенантом Володимиром Одаренк...
2024-10-14 19:11:58
8-класниця Віта Білан дивом вціліла, коли киянин збив насмерть двох ї...
2024-10-14 18:55:34
Між Ніжином та Борзною розбилася насмерть 23-річна жінка, двоє дітей у...
2024-10-14 18:30:01
Повністю завершено будівництво мостового комплексу на річці Десна біля...
2024-10-14 18:17:14
Деякі вулиці Чернігова перекриють для руху
2024-10-14 17:56:20
З 15 жовтня у Чернігові розпочинається опалювальний період 2024/2025 р...
2024-10-14 17:41:42