Шаблю Мазепи з чернігівського музею побачив увесь світ
2024-12-27 15:44:50
513
0
Від 22 грудня хто тільки не говорить і не пише про перемогу нашого абсолютного чемпіона Олександра Усика і шаблю Івана Мазепи, яку після свого тріумфального реваншу над британцем Тайсоном Ф’юрі підняв над головою український боксер! І сам він, і цей артефакт мають прямий стосунок до Чернігівщини. Олександр хоч і народився у кримському Сімферополі, але його дитячі роки пройшли на батьківщині мами Надії Петрівни — у Ряботині на Коропщині. А шабля XVII століття — із колекції Чернігівського обласного Історичного музею ім. В. В. Тарновського.
Ми розкажемо, як експонат із Чернігова опинився в столиці Саудівської Аравії Ер-Ріяді.
Туди супроводжувати раритет поїхав особисто в. о. директора музею Максим Блакитний. Говоримо з ним телефоном, доки він повертається в Україну:
— На початку листопада до нашого музею звернулась громадська організація Ukraine WOW (агенція з популяризації української культури. — Авт.) із запитом, що на тему козацтва ми можемо запропонувати для презентації Олександра. А в нас є колекція, пов'язана з Гетьманщиною - козацькою державою. Я надіслав фотографії кількох предметів. Їх показали Олександрові. І він обрав саме цю шаблю.
Максим Блакитний із шаблею за кілька годин до бою. На її клинку напис «Всю надію свою на тебе покладаю. Мати Божа, захисти мене під покровою своєю!»
Гетьман Іван Мазепа подарував цю шаблю осавулу Савичу за службу: Згодом нащадки Савича продали її збирачу української старовини Василеві Тарновському. Так шабля опинилася в колекції Чернігівського історичного музею.
Ми почали думати, як її презентувати. В Ukraine WOW спочатку була ідея, щоб Олександр узяв її в руки і підняв над головою. Але, звісно, музейна спільнота, фахівці цього б не схвалили. Ми переймаємося насамперед безпекою цінних предметів, їх збереженням і шанобливим, величним представленням.
Фахівці з Національного науково-дослідного реставраційного центру України оглянули шаблю і прописали рекомендації, як найкраще її презентувати: у спеціально виготовленому переносному кейсі, відкрити на короткий час, щоб Олександр її підняв і показав, після чого закрити і сховати в сейф у безпечному місці. І все заплановане вдалося.
Для цього, за словами організаторів проекту, попрацювали 12 команд: їхня та самого Олександре Усика, музейників, істориків, міністерств і посольств України і Саудівської Аравії, організаторів бою SELA, компанії Kunstrang, яка доправляла шаблю, та інші.
— З Олександром ми зустрілися годин за 5-6 до бою. Він виділив для нас час, аби «познайомитися» з шаблею, — розповідає Максим Блакитний - Олександр був дуже сконцентрований. Коли кейс відкрили, кілька десятків секунд розглядав шаблю нічого не говорячи, в суцільній тиші. Потім усміхнувся, обережно, шанобливо взяв і підняв кейс із шаблею над головою - потренувався, щоб потім повторити це в ринзі.
На етапі домовленостей було вирішено: якщо Олександр виграє, то він шаблю демонструє, якщо раптом ні — її побачить лише він. Слава Богу, Олександр переміг. І наш унікальний артефакт побачили ще й мільйони глядачів у всьому світі.
— Вперше в історії боксу на ринг винесли музейний експонат і водночас холодну зброю. Вперше музейний предмет з України представили в Саудівській Аравії, — пише на своїй фейсбук-сторінці співзасновниця Ukraine WOW Юлія Соловей.
А друга співзасновниця організації Ярослава Гресь на своїй сторінці додає:
— Скільки часу Олександр Усік вирішував, чи хоче/може він підняти над головою шаблю видатного гетьмана, ім’я якого століттями паплюжили росіяни? 5 хвилин. Від моменту, коли я відправила йому три знімки з пропозицією Чернігівського обласного історичного музею: шаблю Мазепи, пернач Семена Палія та срібне Євангеліє. Усик набрав: «Звісно шабля. Звісно Мазепа. Звісно робимо».
— Завдяки Олександру Ім'я Івана Мазепи повернулося у світовий медіапростір і отримало визнання, на яке заслуговує. Про видатного гетьмана, який боровся проти росії за свободу та єдність України ще триста років тому, вийшли сотні публікацій (у світових ЗМІ. — Дат.), а кількість запитів у гуглі про те, хто такий Мазепа, зросла в тисячі разів.
— Це був момент тріумфу на світовому рівні і Олександра, і Чернігова, й нашого музею, а також нагода гідно презентувати Україну, привернути увагу до нашої держави, історії і культури, — підсумував Максим Блакитний
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
Переселенці почали заселятися в модульне містечко у Жадовому
2024-12-27 16:14:49
Голубівську підпалювачку затримано
2024-12-27 16:05:11
Шаблю Мазепи з чернігівського музею побачив увесь світ
2024-12-27 15:44:50
5-річний Богданчик працює, щоб захистити тата
2024-12-27 15:27:26
Притулок для тварин у Ніжині зачиняється?
2024-12-27 15:08:45
Звільнений із полону Андрій Турас: «У російських в’язницях «зекам» наб...
2024-12-27 14:37:47
Стало відомо, чи платитимуть батьки учнів молодших класів за харчуванн...
2024-12-27 14:20:35
Росіяни вдарили по будинках мирних мешканців прикордонної Семенівки
2024-12-27 14:13:51
Чернігівські прикордонники вполювали новітню розробку ворога
2024-12-27 14:02:01
Віталій Кром почав виробляти новий вид солодощів з фруктів і меду
2024-12-27 13:38:32