14-річний хлопчик з Чернігова виготовляє сувенірні дошки для людей з усієї України
2025-01-06 12:51:49
1495
0
У соцмережах він — Nik Bakosik, а в житті — Микита Бакоцький. Восьмикласник Чернігівського ліцею №22, йому 14 років. Із 12-ти він власноручно робить на замовлення кухонні дошки з авторськими малюнками. Зараз Микиті найчастіше замовляють набори (дошка з лопаткою) із зображеннями змій — символу 2025 року за китайським календарем.
ЩОБ ДОПОМАГАТИ РОДИНІ
На робочому столі Микити — заготовки для майбутніх дощок, уже запаковані до відправки готові вироби, ескізи на аркушах паперу, безліч тюбиків і баночок із фарбами, десятки пензликів та ще багато всього.
— З чого почалося твоє захоплення?
— Я змалку люблю малювати. Почав робити кухонні дошки у 2022-му, бо грошей було обмаль, і я подумав: треба якось допомагати родині. Тата у мене немає, — без уточнень каже Микита.
Знайомить мене з мамою, 38-річною Ольгою Валеріївною, і бабусею (маминою мамою) Ганною Іванівною, якій недавно виповнилось 83 роки. У неї після всього пережитого на початку поеномасштабного вторгнення, яке родина перенесла вдома, у травні 2022-го стався інсульт.
— Нерви, нерви... — зітхає Ганна Іванівна. — Зараз і хотіла б щось робити, та руки не слухаються, ліва нога погано працює, пересуваюся з ходунками. А взагалі яз 18 років шила, працювала у швейному ательє, малювала моделі — і чоловічого, й жіночого одягу.
— То ось від кого я Микити хист до малювання.
— Так, не в мене, — долучається до розмови Ольга Валеріївна, — бо я, навіть якби й хотіла малювати, не бачу— маю інвалідність через зір. А в мами виходить дуже гарно.
— Бабуся допомагає мені робити ескізи, подає ідеї малюнків. Мама запаковує готові вироби в подарункові прозорі торбинки, допомагає продавати їх на базарі. А дерево я купую у свого хрещеного — він працює на пилорамі. І там же дозволяє вирізати на верстаті заготовки круглої, овальної та інших форм.
Спочатку зображення на дошках я не малював, а випалював. Та зрозумів; що це невдала ідея. Випалювачі, які зараз продають, дуже погані — згоряють уже після однієї дошки. Я купував на ОLХ старі, але вони теж максимум на тиждень роботи, а тоді знов купуй нові (на той час один коштував 500 гривень).
«НАМАЛЮЮ ВСЕ, ЩО ПОПРОСЯТЬ»
— Пам'ятаєш першу свою дошку?
— Ні, пригадую лише, що на багатьох випалював козака — його часто замовляли, в тому числі і для штурмової бригади.
— Де ти знаходиш замовників? Які ціни?
— Публікую оголошення зі своїми роботами у фейсбуці. Вартість дощок залежить від їх розміру, а також від того, чи це просто дошка, чи в наборі з лопаткою (від 70 до 190 гривень, лопатки окремо — по 25 гривень).
— А як обираєш малюнки для дощок?
— Коли просять намалювати щось конкретне, зображення бажаного знаходжу в Інтернаті, змальовую. Торік перед Новим роком багато малював дракончиків, а зараз — змій. Якщо ж кажуть: «На твій розсуд», то пропоную з тих зображень, які вже наносив.
Іноді мене просять зробити напис, наприклад «Дорогому кумчику Юрчику», «Найкращому татові», — показує дошки, готові до відправлення. — Багато замовляють на патріотичну тематику. А взагалі намалюю все, що попросять. Головне, щоб не обличчя. Бо, було, прислали фотографії людей, щоб наніс їх. Я зробив, але це дуже важко і довго — перемалювати з фотографії, зобразити кожну рису обличчя.
— Скільки часу йде на виготовлення однієї дошки?
— Без малюнка, лише щоб вирізати заготовку, — години три-чотири. А малюнок — дивлячись який. Спочатку я роблю ескіз олівцем на папері, потім через копіювальний папір переношу зображення на дошку. Обводжу всі лінії чорним, тоді розфарбовую акриловими фарбами. Іноді і в два шари, бо перший може погано лягти.
— А малюнок не стирається, якщо шинкувати прямо на ньому?
— Ні, — каже Ольга Валеріївна. — Покажи ту, яку ти мені подарував торік.
Микита приносить із кухні невеличку дощечку із зображенням Війні Пуха. Воно чітке, хоч і видно, що дошка без діла не лежить.
— Це був подарунок на день народження?
— І заодно на Новий рік, бо мама народилась 1 січня.
— Я,користуюся нею щодня, — говорить Ольга Валеріївна. — Головне — при митті дошки не шкрябати малюнок металевою сіточкою. А перед першим використання дошки її треба змазати соняшниковою олією — і вона прослужить довго.
— Скільки всього дощок на замовлення ти зробив?
— Не рахував, зараз уже важко сказати. Попервах записував у блокнот, а потім замовників стало так багато, що на це немає часу. Є такі, хто замовляє повторно, деякі навіть стали друзями. Відправляю поштою в усі куточки України. Тепер уже — тільки після повної оплати. Бо багато обпікався...
— Так, стільки разів обманювали!.. Було, син зробить дошку, відправить за свої гроші, а людина не приходить її забирати, він мусив ще й оплачувати доставку назад.
Втрачав більше, ніж коштує сама дошка. Або казали: «Оплачу пізніше» і зникали... Не думають, що дитина вкладає свій труд, а ще власні кошти, адже витрачається і на дерев’яну заготовку, і на фарби і на пензлики.
— А їх треба багато: один пензлик на три дошки - і псується, - додає Микита.
ВРЯТОВАНІ КИЦІ
Поки розмовляємо, під ногами весь час крутиться якась із чотирьох киць. Одна проситься до Микити на коліна. Ольга Валеріївна пояснює:
— Це Софія. Від нього ніколи не відходить, бо він підібрав її на вулиці.
— А чому така кличка?
— Я колись, іще маленьким, любив дівчинку, яку звали Софія, - зашарівшись, каже Микита. - Зараз уже не пам’ятаю, як вона виглядала, але ім’я подобається.
— Інші котики - Люся, Максим і Мітяй Усі знайдені на вулиці або врятовані. Максима ще вісім років тому син підібрав під магазином аж у Краматорську, куди ми їздили в гості до родичів. Усі четверо дуже люблять Микитку, і хтось із них постійно поряд поки він малює.
Джерело: газета “Гарт”, Аліна Ковальова
Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш
Telegram.
Оставить комментарий
другие новости
На Чернігівщині жінка у новорічну ніч народила у кареті «швидкої»
2025-01-07 20:04:21
7 січня скорботний день для прилуцької громади. Додому на щиті поверну...
2025-01-07 19:47:24
У Чернігові попрощалися з доцентом Олексієм Гальонкою, який загинув вн...
2025-01-07 19:14:29
Чернігівка відкрила барбершоп завдяки мікрогранту
2025-01-07 19:00:28
Трійня з Чернігівщини відмітила свій 55-річний ювілей
2025-01-07 15:54:37
Сосничанка Вікторія Божок розповіла, як виготовляє корисні медово-горі...
2025-01-07 15:37:35
Волонтерство за покликом душі Галини Петруші
2025-01-07 15:07:14
Волонтери розбирають завали після потрійного ракетного удару по Черніг...
2025-01-07 14:40:31
Борис Сташук міжнародний майстер спорту з пауерліфтингу: «Мрії мають з...
2025-01-07 14:07:52
На Чернігівщині внаслідок російського обстрілу поранено троє людей у п...
2025-01-07 13:09:24