На Чернігівщині працює один із найстарших аматорських театральних колективів
2025-04-11 13:20:51



Кадр з вистави Народного аматорського театра Центру культури і дозвілля Ічнянської міської ради
Театр - це місце, де збігаються мрії, твориться магія, і де кожен може відчути себе часткою великої та неповторної історії. На минулому тижні Народний аматорський театр Центру культури і дозвілля Ічнянської міської ради порадував ічнянських театралів блискавичною виставою «По-модньому» за п’єсою Михайла Старицького.
Глядачі мали змогу насолодитися особливою театральною атмосферою, неперевершеною акторською грою, яскравими декораціями, костюмами та музичним супроводом.
Жарти, кумедні ситуації, а ще - коловорот народних пісень та яскравих танців не залишили жодного байдужого у залі. Глядачі від душі сміялися над пригодами козака Вареника, який за всяку ціну хоче потрапити у дворянство та заради цього все в родині перебудовує «по-модньому». Атмосфера у залі була тепла й щира. Вистава зібрала справжніх поціновувачів театру та подарувала багато позитивних емоцій. У виставі «По-модньому» грає 8 акторів, які складають половину трупи народного театру. Режисер-постановник вистави - Ніна Радченко.

Ніна Радченко
Після вистави нам вдалося побувати за лаштунками театру та поспілкуватися з Іриною Васильченко, завідувачкою відділу з основних видів діяльності КЗ «Центр культури і дозвілля» Ічнянської міської ради та керівником аматорського театру Ніною Радченко.
«Народний театр Центру культури і дозвілля Ічнянської міської ради - один із найстарших аматорських театральних колективів Чернігівщини. Створений він був ще на початку минулого століття, має досить давню і багату історію. Звання Народний театр отримав у 1967 році.
У трупі 14 дорослих акторів і 7 дітей. Дитяча група акторів функціонує у нас з 2014-го, бо тоді почали розширювати репертуар вистав для дітей. Але оскільки театр аматорський, наші актори десь працюють, навчаються, кількісний склад постійно коливається. Ну а діти виростають, їдуть навчатися, потім приходять інші діти. Такий постійний коловорот охочих долучитися до театрального мистецтва. Наші найменші актори - учні початкових класів. Але в основному у дитячий трупі грають старшокласники», - розповіла Ніна Радченко.
- А чому саме вибрали цю виставу?
- У нас вже була вистава за мотивами п’єси Михайла Старицького «За двома зайцями», вона дуже гарно сприймалася нашими глядачами. Зараз вирішили поставити «По-модньому», і не помилилися. Веселий, музичний, жартівливий водевіль сподобався нашим глядачам. Головну роль Вареника виконав Григорій Дудка, працівник Укртелекому, також у виставі взяли участь наші працівники та учні гімназії.
Ролі виконували:
- Зінька (старша дочка Вареника) - Вікторія Левченко;
- Наталочка (менша донька Вареника) - Вікторія Шивкіна;
- Орина Власівна Дзво- нарьська - Олена Лаврук;
- Дембицька - Ірина Васильченко;
- Сисой (син Дембицької) - Андрій Спичак;
- Овсій (хлопець який кохає Зіньку) - Сергій Гуков;
- Вівдя (служниця у Вареника) - Марина Даценко.
Звукорежисер - Ігор Васильченко.
Декорації - Віктор Швець та Олександр Солодовник.
Освітлювач - Віктор Швець.
Режисер народного театру - Ніна Радченко.
«Ми планували провести виставу до Дня театру, але тому, що День театру випав на буденний день, а наші глядачі звикли більше відпочивати на вихідні, то для їхньої зручності ми його провели саме 30 березня в неділю. Виставу готовили два місяці», - додала Ірина Васильченко.

Ірина Васильченко
Але театр - це не тільки сцена, актори й глядачі, а й костюми, грим, декорації. Як ці потреби задовольняються в аматорському театрі? З цими запитаннями звернулися до Ірини Васильченко.
- Де берете костюми: самі шиєте, купуєте?
- Деякі костюми є в нашій костюмерній, але, зазвичай, їх не вистачає. У нас більше українських народних костюмів, а от коли торкаємося якихось таких ситуацій, ось як у виставі «По-модньому», то вже доводиться вишукувати костюми та створювати їх із тисячі речей. Щось компонувати, дошивати, доробляти. Хтось приносить якусь цікаву блузку своєї тітки чи бабусі тих часів, якусь хустку та спідницю. Ось так намагаємося до купки усе звести та створити костюм відповідно до образа та епохи. Хотілося б, звичайно, покращити нашу театральну скриньку костюмів, але не завжди в нас це виходить, бо бракує коштів. Інколи спонсори нам допомагають, але найчастіше ми для себе самі костюмери, кожен доповнює образ, чим може.
- А гримери у вас є?
- І гример, і костюмер у нас все в одній особі, це - актор, який разом з режисером вибудовує образ, а потім вже намагається його реалізувати, використовуючи ті речі, які ми маємо під рукою.
- А декорації хто робить?
- Декорації роблять наші працівники, чоловіки, які інколи теж залучені й в акторському складі, часто допомагають і самі учасники трупи. Тобто, як такої посади декоратора у нас немає. Частково у нас є декорації, які відображають українську стилізацію, але зрозуміло, що нам їх не вистачає. Бо для того, щоб зробити сучасну виставу потрібно дуже багато речей.
У нас сцена досить велика, але вона, на жаль, не обертається. Мабуть, ви бачили, як в театрах і будинках культури сцена обертається, і це дуже зручно. Можна побудувати одну стилізовану картину на сцені, потім зробити другу, як кажуть, перекрути - ти, і вже відкривається інша, яка була за лаштунками сцени. У нас, на жаль, цього зробити неможливо.
Тому ми налаштовуємо так сценічну картину, щоб у нас було по декілька дій вже відображено на сцені. А якщо на дві дії спектакль, то тоді вже доводиться швиденько нашим хлопцям попрацювати. І актори, і підсобні працівники, і техніки, вони усі разом, як тільки завіса закрилася, швиденько перебудовують декорації на другу дію вистави.
- А художника маєте?
- Наш художник-постановник Андрій Копил зараз в ЗСУ боронить нашу країну. Але нас завжди виручав і продовжує допомагати Сергій Піскунов і в оформленні як художник, і як актор, і як гример цікавих образів для дитячих вистав.

Актори ічнянського а маторського театру
- Які вистави плануєте? Чим порадуєте своїх глядачів?
- Ми плануємо підготувати до Дня захисту дітей, яке
святкуватиме 1 червня, дитячу виставу. Це вже традиційні вистави, їх ми готуємо обов’язково до Дня Святого Миколая та Дня захисту дітей.
А от уже ближче до зими ми плануємо підготувати виставу «Сватання на Гончарівці» по мотивах п’єси Григорія Квітки-Основ’яненка. Але все це - плани, інколи вони в нас змінюються. Зараз такий час, що ніхто не знає, як складеться життя через місяць, через рік. Тому є перспективний план, є наше бажання поставити цю виставу. А як буде, покаже час.
Благодійний концерт Центру культури і дозвілля Ічнянської міської ради чекає на поціновувачів української пісні 11 квітня 2025 року о 17:00.
Джерело: газета "Гарт", Розмовляла Олена БЕРЕЗКІНА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
На Чернігівщині працює один із найстарших аматорських театральних ко...
2025-04-11 13:20:51
Ічнянська міська лікарня: здобутки, проблеми, перспективи
2025-04-11 12:46:33
У Чернігівському геріатричному пансіонаті пройшов День краси
2025-04-11 12:03:24
У Чернігові планують реконструювати водопровідний дюкер через Стрижень...
2025-04-11 11:02:56
Сімейні лікарі змусили депутатів зібратися і проголосувати за питання ...
2025-04-11 10:48:46
В ічнянському «Університеті третього віку» наймолодшим слухачам 60 ро...
2025-04-11 10:28:44
Відомий волонтер Дядя Гриша знову у Чернігові
2025-04-11 10:15:37
У Городні з’явилась друга соціальна пральня
2025-04-11 10:07:52
Пожежа в десятиповерхівці на Старобілоуській у Чернігові: чому комунал...
2025-04-11 09:45:53
На Чернігівщині у Прилуцькій громаді запрацювала нова поліцейська стан...
2025-04-11 09:33:56