«Сільський тариф» на воду для Зарічного залишили
2025-05-16 10:21:23



14 березня Чернігівський апеляційний суд виніс постанову, якою мешканцям селища Зарічного було відмовлено в задоволенні колективного позову до КП «Чернігівводоканал» та КП «Киїнське» «про захист прав споживачів, визнання незаконними дій та їхнє припинення» і залишено без змін рішення Новозаводського районного суду міста Чернігова, а отже платити за централізоване водопостачання їм доведеться таки за «сільським тарифом».
У серпні минулого року чернігівські ЗМІ уже писали про проблеми з водопостачанням у Зарічному. Точніше про проблеми з оплатою послуг із централізованого водопостачання. Нагадаємо: 28 липня 2022 року рішенням Чернігівської міської ради свердловину «Зарічна», а також частину Централізованої системи водопостачання (близько 37000 метрів водопровідних мереж) передали з комунальної власності територіальної громади міста Чернігів у комунальну власність Киїнської територіальної громади. На балансі КП «Чернігівводоканал» залишилось усього 1800 метрів водопровідних мереж Зарічного 1987 року побудови. 22 грудня того ж року було створено КП «Киїнське», яке в подальшому мало надавати послуги з водопостачання споживачам, приєднаними до цієї свердловини. А це мешканці Киїнки, Трисвятської Слободи та селища Зарічного, територія якого є частиною Новозаводського району Чернігова.
Звісно, новим КП був прорахований і новий тариф на послугу з централізованого водопостачання. Саме він і став причиною тривалих скандалів і низки судових позовів.
Отож порівнюємо: зараз вартість одного кубічного метра питної води для КП «Киїнське» складає 33 гривні, у Чернігові ж тариф удвічі менший — 15,56 грн за кубометр води. Отут мешканці Зарічного і збунтувалися, мовляв, вони — містяни, а отже й платити за воду мають, як усі чернігівці, за стандартним тарифом, а не за «сільським», і на знак протесту відмовилися укладати договори на водопостачання із КП «Киїнське». У той же час їхні договори з КП «Чернігівводоканал» втратили свою чинність. Як результат — отримана послуга з централізованого водопостачання протягом двох років не оплачувалася жодному із підприємств. Більше того — у пошуках справедливості люди пішли в суд.
***
— На наш погляд, ця судова тяганина закручена лише для того, щоб і надалі отримувати воду за ціною 12,97 гривні за один кубічний метр. Річ у тому, що в мирний час через перевищення вмісту заліза у воді мешканці Киїнської громади та селища Зарічне мали додаткову 20-відсоткову знижку на тариф. В умовах війни діють інші нормативи щодо якості питної води, а тому питна вода зі свердловини «Зарічна» повністю відповідає «Гігієнічним вимогам до води питної, призначеної для споживання людиною». Тобто 20-відсоткове зменшення тарифу на воду зараз не застосовується. При цьому і тариф 15,56 гривні за кубометр води для Киїнки, Трисвятської Слободи та Зарічного неможливий, — пояснюють у КП «Чернігівводоканал». — Щоб постачати воду в селище Зарічне за тарифами Чернігова, треба приєднати селище до системи водопостачання міста, але історично склалося так, що воно приєднане до системи водопостачання Киїнської громади. Логічно, що й сплачувати за воду споживачі Зарічного мають за тарифами, встановленими Киїнською сільською радою.
У рішенні Новозаводського районного суду міста Чернігова, яке Чернігівський апеляційний суд залишив без змін, зазначено: «Під час розгляду справи встановлено та сторонами не оспорюється, що КП «Киїнське» задовольняє потреби позивачів — споживачів житлового масиву Зарічний у місті Чернігові — питною водою відповідно до нормативів питного водопостачання, у тому числі як щодо її якості, так і ціноутворення. Доказів зворотного матеріали справи не містять і в судовому засіданні не встановлені», а отже навіть Апеляційним судом визнано, що вартість води, встановлена Киїнською сільською радою, є економічно обгрунтованою.
До речі, на сайті Киїнської територіальної громади є обгрунтування не лише чинного, а й розрахункового (простіше кажучи реального) тарифу, який іще вищий, ніж той, за яким зараз мають розраховуватися споживачі: «Чинний тариф на централізоване водопостачання встановлений рішенням 18 сесії 8 скликання Киїнської сільської ради від 10 червня 2023 року. Для населення та бюджетних установ він складає 33 гривні за кубометр води (з ПДВ), для інших споживачів — 39 гривень за кубометр (з ПДВ). КП «Киїнське» розрахувало скоригований тариф на вказану послугу шляхом коригування складових витрат. По-перше, врахована зміна вартості електроенергії в чинному тарифі (зросла до 9,40 грн/кВт- год, тобто на 63,34%). По-друге, прожитковий мінімум для працездатних осіб у чинному тарифі закладений в розмірі 2684 гривні, а на цей час він складає вже 3028 гривень, тобто підвищення становить 12,82%. Усі інші складові тарифу також зазнали збільшення ціни. Розрахунковий тариф становить: для населення та бюджетних установ — 47,48 гривні за кубометр води (з ПДВ), для інших споживачів — 52,24 гривні за кубометр (з ПДВ). Зростання розрахункового тарифу в порівнянні з чинним — 38,5%».
Звісно, сплачувати за розрахунковим тарифом людей ніхто не примушуватиме, але з такими розрахунками явно зрозуміло, що повернення до тарифу 15,56 гривні за кубометр води на території обслуговування КП «Киїнське» неможливе. До того ж постанова Чернігівського апеляційного суду набрала законної сили з дня її ухвалення — 14 березня. Єдине — протягом тридцяти днів вона могла бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду.
***
На території Зарічного 215 домогосподарств, що приєднані до мережі централізованого водопостачання, до цього часу 38 із них договорів із КП «Киїнське» не уклали.
— В усному порядку споживачі Зарічного повідомили нам, що оскаржуватимуть рішення Апеляційного суду, однак офіційно жодних повідомлень щодо касації ми не отримували, — говорить директор КП «Киїнське» Сергій Сидоренко.
Не отримували таких повідомлень і в КП«Чернігівводоканал». Що ж далі?
— Рішення Апеляційного суду набрало своєї законної сили. До 20 травня всі споживачі, водопостачання яким здійснює КП «Киїнське», мають укласти відповідні договори. У противному разі ми готуватимемо документи для введення в Зарічному графіка подачі води - із 7.00 до 17.00, — говорить Сергій Сидоренко. — На жаль, іншого виходу ми не маємо, адже послуги підприємства окремими господарствами не оплачуються вже кілька років поспіль.
Прикро те, що постраждають у цьому випадку не лише ті, хто протестує проти «сільського тарифу», — графік діятиме на території всього селища.
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
У Чернігові тролейбус з'їхав із дороги під приватний будинок на вулиці...
2025-05-16 14:59:23
19-річний і троє підлітків, які жорстоко побили трьох чоловік у Городн...
2025-05-16 14:52:09
Наталку Чернобай з домашнього арешту переведуть до СІЗО, якщо не внесе...
2025-05-16 14:28:55
Олена Родінова з Чернігівщини тримає 20 кіз, з молоках яких щодня виго...
2025-05-16 14:11:40
Прокуратура конфісковувала баню у Чернігові, яка використовувался для ...
2025-05-16 13:34:57
Уперше в Чернігові: нащадок гетьмана Кирила Розумовського зустрівся з ...
2025-05-16 12:20:12
Оксана Дрєєва, чернігівська бджолярка, має понад 100 вуликів. Бджоли к...
2025-05-16 12:11:07
«Шифер летів, як насіння соняшника». У Коропі пронісся смерч і розкрив...
2025-05-16 11:45:49
Вночі безпілотник зруйнував будинок у Прилуцькому районі
2025-05-16 11:29:41
Відключення подовжили
2025-05-16 11:01:29