Сергій Потій: «Коли мене вб’ють, ви дуже не горюйте»
2025-07-18 12:50:56



Сім’я Потіїв: Раїса, Лілія і Сергій
У День Конституції України, 28 червня, в оселю родини загиблого захисника Сергія Потія з Чернігова (позивний — Монгол) вдерся крадій. Цінних речей і грошей не знайшов, але перевернув догори дриґом усю квартиру. Всього за тиждень до цього Сергія поховали. На повернення його тіла рідні чекали понад рік. Мешканці будинку, в якому жив Сергій, дуже хочуть, аби зловмисника знайшли, адже впевнені: він точно знав, у чию оселю заліз, і, можливо, живе поряд із ними.
— Не стільки шкода вкраденого, скільки гидко, що хтось невідомий ходив квартирою, порпався в наших речах, — каже дочка Сергія Потія Лілія.
Саме вона першою побачила наслідки вторгнення злодія.
— Мама того дня залишилася ночувати на дачі, ми ж із чоловіком близько 21-ї вирішили прогулятися містом, випити кави. Повернулися додому за дві години. Перше, що кинулося в очі, — моя сумка, яку я поставила в коридорі на стільчику, валялася на підлозі, банківські та дисконтні картки були розсипані. Подумала: ну буває, впала випадково. Але, піднімаючи сумку, я раптом побачила, що двері у вітальню відчинені. Оце мене здивувало. Річ у тім, що в нас живуть два коти, які між собою не мирять, тож, коли ми кудись ідемо, зачиняємо їх у різних кімнатах. Я забігла в спальню — там усе було розкидано, але я вирішила, що це коти зробили, коли билися. Почала шукати тварин і звернула увагу, що на ліжку акуратно лежить москітна сітка з вікна, а саме воно відчинене. Отоді й зрозуміла, що в квартирі був хтось чужий, — говорить Лілія.
— Стала оглядати інші кімнати — замок у вікні на кухні був розкурочений, квітка на підвіконні пом’ята, у шафах усе перерито, речі валялися долі, документи розкидані, а мамина коробка з прикрасами розірвана. Коли приїхала поліція, я навіть ще не могла точно сказати, що вкрали. Єдине, що побачила зразу, — із гаманця, що був у сумці, витягли гроші і не було на місці моїх ювелірних прикрас. Їх не назвеш дуже цінними, бо вони зі срібла, але це — дорогі для мене спогади, бо прикраси на різні свята дарували мені рідні.
Не збентежило злодія навіть те, що на ліжку в спальні, де він так ретельно порпався в речах, лежали фото чоловіка із чорною стрічкою, прапор України і зелений берет...
Разом Раїса і Сергій Потії прожили понад 30 років.
— У 1992 році ми із Сергієм були свідками на весіллі в Полтавській області. Сама я із села Красне Чернігівського району, Сергій — із Чернігова, але часто приїжджав у Красне до своїх бабусь. Так сталося, що його друг одружився з моєю однокласницею. Вона була з Полтавщини, а старші класи закінчувала в нашій школі (приїхала в Красне доглядати за бабусею). Із того часу ми й почали зустрічатися, а за рік одружилися. У 1995-му в нас народилася донечка, — розповідає 50-річна Раїса Потій.
Сергій мав освіту енергетика і за своє життя встиг багато де попрацювати — був і електриком-сантехніком у ЖЕКу, і головним енергетиком Кп, і майстром міських електромереж, і енергетиком мережі магазинів, і навіть свого часу працював на підприємстві, що будувало арку над зруйнованим четвертим енергоблоком Чорнобильської АЕС. Як фахівця його цінували всюди. Та була в житті Сергія страшна сторінка, яку він волів не згадувати, — війна в Афганістані.
— У1986 році його призвали на строкову службу й одразу ж відправили в Афганістан, — каже Раїса Анатоліївна. — Додому він повернувся в лютому 1989-го, коли з Афганістану почали виводити радянські війська. Розказувати про ті часи він не любив. Хіба інколи співав афганські пісні чи згадував тамтешні міста — Кабул, Баграм. Знаю лише, що він служив у ремонтному батальйоні, їздив слідом за хлопцями і на місці ремонтував їхню техніку, яка виходила з ладу. Сергій навіть із членами спільноти воїнів-афганців не зустрічався. Мені завжди здавалося, що його гнітило почуття провини за ті події, адже в тій війні загарбником був саме Радянський Союз. 26 лютого 2022-го, коли ми виїжджали з Чернігова, Сергій сказав: «Повірити не можу, що росія пішла на нас війною», а згодом додав: «Тільки подумай, а це ж і ми в Афганістан отак приперлися». Із того часу чоловік почав говорити про мобілізацію, мовляв, уже і йому пора до війська.
— Ми відмовляли тата як могли. Все-таки людиною він був немолодою (Сергієві Потію було 55 років. — Авт.), мав певні проблеми зі здоров’ям. Але ж... — зітхає Лілія. — Батько все життя був дуже справедливим, не міг залишити непоміченою будь-яку кривду, навіть коли вона не стосувалася безпосередньо його. Ось і тут. У січні 2024-го він якось прийшов додому і повідомив нам, що мобілізується в наш 105-й прикордонний загін імені князя Володимира Великого. Спочатку тато служив на Городнянщині. Час від часу приїжджав додому, і, як би дивно це не звучало, ми з мамою помітили, що він неначе помолодів. Із гордістю показував нам своє військове спорядження, той зелений берет і розповідав, як почесно бути прикордонником.
А вже невдовзі, 17 квітня того ж року, у складі прикордонної комендатури швидкого реагування Сергій Потій відправився на Схід.
— На зв’язку ми були щодня, — згадує Раїса Анатоліївна. — Сергій постійно дзвонив і розказував, де він (бо добиралися до свого місця дислокації — села Красногорівка на Донеччині — прикордонники кілька днів), потім — як розмістилися, що роблять, надсилав фото в повному спорядженні, говорили ми і про звичайні буденні речі. 29 квітня чоловік взагалі дзвонив мені разів п’ять. Під час останнього дзвінка сказав, що збирається на бойове завдання, що їхня перша група вже на місці, але там є поранені, а троє побратимів не виходять на зв’язок. Більше ми Сергія не чули і не бачили... У мережі його номер телефону востаннє з’явився о 16.44 29 квітня. Після цього ми з Лілею щодня надсилали йому повідомлення, та марно, відповіді не було.

Сергій Потій на позиції
***
7 травня Раїсі Анатоліївні офіційно повідомили, що її чоловік зник безвісти. Іронія долі — прикордонник Сергій Потій зник у День прикордонника, 30 квітня (згодом саме цю дату запишуть у його свідоцтво про смерть). Довгі місяці дружина і дочка сподівалися, що Сергій живий — поранений, у полоні, але живий.
— 8 травня вранці в Киїнці був мітинг-реквієм, я поїхала туди (Раїса Потій — керівник жіночого вокального ансамблю «Криниченька» Киїнського центру дозвілля. — Авт.). Коли ж поверталася додому, подзвонила колишній дружині Сергієвого побратима Каті Єгорченко (її телефон Ліля знайшла через знайомих), усю дорогу до Чернігова проговорила з нею, і Катя пообіцяла скинути мені посилання на телеграм-канали, у яких можна пошукати інформацію про зниклих безвісти. Тільки-но я поклала слухавку, як від неї прийшло повідомлення. Я вийшла з маршрутки, відкрила посилання і... зразу ж побачила фото Сергія. Убитого.
— Мамин дзвінок, я беру слухавку і чую — ні, не плач, а страшний крик: «Лілю, терміново приїжджай додому! Він убитий там лежить! Це ж його вухо, його пальці, його ноги...» А я навіть не могла її в цю хвилину підтримати — за півтори години мала виходити на сцену і співати (Лілія працює в Чернігівському обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм. — Авт.). Я зразу ж подзвонила дружині свого хрещеного і попросила її поїхати до мами. Сама ж зібрала емоції в кулак і. Як відпрацювала той концерт, і досі не знаю.
— Мені доводили, що то не Сергій, що я помилилася і треба чекати на офіційну інформацію. Але хіба ж я могла не впізнати чоловіка, з яким прожила більшу частину свого життя? — Раїсі Анатоліївні і зараз важко згадувати той день.
— Насправді це дуже страшне відчуття. З одного боку ти знаєш, що батька вже немає, а з іншого — немає ні офіційної інформації, ні його тіла, яке можна оплакати і поховати. І з усім цим треба жити далі, — додає Лілія.
— Із такими відчуттями ми прожили понад рік, — зітхає Раїса Анатоліївна. — Хоч пізніше командир частини таки подзвонив мені і сказав, що Сергій загинув, але й надалі вважатиметься зниклим безвісти, бо забрати його тіло в рашистів вони не можуть. Коли Сергієві побратими після ротації повернулися в Чернігів, я розпитувала в усіх, кого знала, якісь подробиці, та інформації було небагато. Хлопці сказали, що група Сергія натрапила на росіян, яких було набагато більше, проте здаватися в полон наші відмовились і їх розстріляли на місці. Я добре розуміла, що зберігати тіла українських військових росіяни точно не будуть. Ще довго мені снилося тіло Сергія, яке я бачила на тому фото, — як воно мокне під дощем, лежить під палючим сонцем. Думаю, так воно й було...
***
16 травня в Україну повернули тіла 909 полеглих захисників, які загинули на різних напрямках фронту.
— Десь за два тижні до цього мені наснився Сергій, — каже Раїса Анатоліївна. — Неначе ми говоримо телефоном і я запитую в нього: «Ну коли ви вже там повертаєтесь?» А він відповідає: «Днів за десять». І тут привозять ці тіла. Я була впевнена, що Сергій серед них, але ніхто нам не зателефонував, нічого не повідомив. При цьому двох побратимів, які загинули разом із чоловіком, уже поховали. І ви знаєте, я знову почала сподіватися, що чоловік живий, раз його тіла там не було. Уже хотіла, як і інші, йти з фотографією Сергія до лікарні, коли повертали полонених, але 11 червня мені подзвонив слідчий і сказав, що є стовідсотковий збіг за ДНК.
— Ми ж уже рік як знали, що тата немає, та знову це відчуття втрати накотило, неначе про його смерть ми почули вперше, — зітхає Лілія. — А ще ж потрібно було повідомити цю новину бабусі Олі — татовій мамі. До цього ми не говорили їй, що він загинув, запевняли, що зник безвісти, тож шанси є, хоч вона, звісно ж, і сама все відчувала.
16 червня Сергія Потія поховали на чернігівському міському кладовищі «Яцево». Поховали поряд із побратимами. Більшість із тих, хто прийшов із ним попрощатися, не вірили, що в труні може лежати Сергій. Поміж собою знайомі називали його козаком-характерником, а такі в бою не гинуть...
— Боляче, гірко, але маємо жити далі, — каже Раїса Анатоліївна. — Перед від’їздом на Схід Сергій сказав нам: «Коли мене вб’ють, ви дуже не горюйте». Часто цю фразу він повторював мені і в снах. Але як виконати цю настанову?
Ще до повернення тіла чоловіка Раїса Анатоліївна вирішила продовжити його справу — подала заяву на мобілізацію до лав 3-ї штурмової бригади, проте через вік їй відмовили.
Світла пам’ять Герою Сергієві Потію! Сподіваємось, що кривдник його родини буде покараний.
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
«Було 60 дворів, а залишилося 12»: як живе село Українське, що на Черн...
2025-07-18 13:54:05
Сергій Потій: «Коли мене вб’ють, ви дуже не горюйте»
2025-07-18 12:50:56
Цивільна дружина 59-річного Василя Литвиненко розповіла, як він загину...
2025-07-18 12:08:31
Прилуки затопило (відео)
2025-07-18 11:48:38
На Чернігівщині засудили жінку, яка регулярно б’є свого чоловіка. Разо...
2025-07-18 11:16:34
Гроші на дрова, яка чиновниця зі Сновську перевела на рахунки колег і ...
2025-07-18 11:00:39
На Чернігівщині попрощалися з двома захисниками
2025-07-18 10:26:53
У ніжинському притулку для тварин є проблеми, керівниця просить про до...
2025-07-18 10:09:59
Час подбати про власний комфорт
2025-07-18 10:09:52
Підприємці з Центрального ринку розповіли, як оговтуються після пожежі
2025-07-18 09:14:43
Царство Небесне тобі Герой України.Щирі співчуття рідним та близьким.