Як потрапити до будинку престарілих?
2010-07-22 15:06:30



Як потрапити до будинку престарілих?
Заступник начальника головного управління праці та соціального захисту населення облдержадміністрації Ірина Снегерьова:
— Працездатні діти, згідно з «Сімейним кодексом України», зобов'язані утримувати своїх батьків. Тому особа, у якої є діти, по закону не може претендувати на місце у державному геріатричному пансіонаті (будинку престарілих). Та у житті виникають різні нестандартні сімейні обставини, коли люди, маючи дітей, бачать своє місце у геріатричному будинку. Звернення громадян у виняткових випадках не ігноруються, вони розглядаються на засіданнях колегій. Надати чи не надати місце — вирішує колегія.
Директор Чернігівського геріатричного пансіонату Анатолій Симоненко:
— Вимога закону — утримувати своїх батьків — не розповсюджується на дітей-інвалідів та дітей, які вже самі стали пенсіонерами.
А взагалі проблема є. Люди, у яких є діти, і люди бездітні мають бути у рівних умовах. Людина сама повинна б визначати свою долю, де їй жити на старості. Закон зараз цього не дозволяє: перевага при поселенні в геріатричний інтернат у бездітних.
Чернігівський геріатричний пансіонат. Бабдом, як сумно жартують у народі
За корпусом серед берез на лавочці сидять люди. Знайомимося, хто звідки. Софія Набільська родом із села Набільське Козелецького району, Марія Зевако — із села Гірки Новгород-Сіверського району, Марія Капітанова із Чистополя Татарстану (із Росії одиноку Марію Федорівну десять років тому забрала у Чернігів її рідна сестра), Віктор Шелепунь — із Ніжина.
Скільки платять за проживання?
Як розповів Анатолій Симоненко, у державних геріатричних пансіонатах при поселенні на загальних умовах з пенсії відраховується 75 відсотків на спеціальний рахунок пансіонату, на руки людині залишається 25%. З 75% адміністрація має право витрачати кошти на покращення проживання, на харчування, одяг і не має права витрачати на капремонт.
При поселенні у виняткових випадках, коли діти — алкоголіки, наркомани, засуджені, або виникають інші нетипові обставини і це є причиною бездоглядності батьків, сума відрахування не змінюється: 75% і 25%.
Як поселитися у будинок престарілих платно?
Ірина Снегерьова:
— Платні відділення у державних геріатричних пансіонатах не створені.
— Платні відділення не створені, проте платне поселення є, — уточнює Анатолій Симоненко. — Якщо є діти, але вони не можуть доглядати за батьками, наприклад, працюють з ранку до ночі, дозволяється платне поселення. Укладається договір, проплата здійснюється наперед, у перших числах: 2000 - 2100 гривень на місяць. Протягом останніх років жила одна людина по договору, потім — двоє, потім — троє, зараз — знову двоє. Це Микола Авраменко і В'ячеслав Кожевніков. Оплачуючи перебування, вони живуть у таких умовах, як і решта підопічних.
Не пишіть у Данівку!
До Козелецького геріатричного пансіонату (вул. Братів Гжицьких, 37, с. Часнівці) умови зарахування такі ж, як до Чернігівського. Бо ці пансіонати — державні. Особливістю Козелецького пансіонату є підсобне господарство. Працюють ті, хто може.
— У нас сто п'ятдесят голів великої рогатої худоби, двісті свиней, — розказує директор Григорій Немец. — Вирощуємо моркву, буряки, огірки, кабачки. У штаті є інструктор по праці, є доярка. Праця підсобних працівників, тобто підопічних пансіонату, оплачується: за годину — п'ять гривень дві копійки. Наш пансіонат розташований у селі Часнівці Берлозівської сільської ради, а не в Данівці. Люди часто адресують листи у Данівку, бо там — монастир, і лист тоді нам не доходить.
«Церковний» притулок
Крім державних установ, в області є будинок для престарілих Святопокровської парафії Українських православних церков Чернігівської єпархії, розташований за адресою: вул. Чернігівська, 19, с. Тупичів Городнянського району.
— Наш будинок розрахований на тридцять місць, — повідомили з Тупичева. — П'ять місць зараз вільні. 80% пенсії перераховується на утримання людей, 10% пенсії — витрачаємо на ліки, 10% віддають на руки підопічному. Живуть у нас люди, у котрих є діти. Кожен конкретний випадок поселення розглядає батюшка, отець Михаїл. Мешкає він у Тупичеві.
«Конкуренти»
«Конкурентами» теріатричних пансіонатів, а точніше додатковими засобами вирішувати проблеми старих людей стали територіальні центри надання соціальних послуг. Це своєрідні міні-будинки престарілих. Створені вони на базі дільничних лікарень. Фінансуються не з державного бюджету, а з районних.
— Зазвичай на район є одне стаціонарне відділення для постійного перебування пацієнтів, — пояснює Юрій Лаврінчук, директор територіального центру соціального обслуговування Куликівської райдержадміністрації. — Відрахування з пенсії здійснюється, як і в державні геріатричні пансіонати: 75%, а 25% пенсії віддається на руки.
Багаті теж старіють
Приватна лікарня «Вітал-центр» відкрита в Андріївці Чернігівського району.
Директор Валентина Токарєва розповідає, що центр не ставить на меті надання послуг суто по догляду.
— Якщо родичі будуть оплачувати перебування, ми не відмовимо. Але це не буде просто догляд, це буде реабілітація, намагання включити всі резервні сили організму, скільки б років людині - не було.
Вартість перебування однієї доби (і це не помилка у друці) у «Вітал-центрі» — чотириста гривень. За словами Валентини Токаревої, один день у подібних київських клініках коштує до двох тисяч гривень.
Що за межами області?
Приватний будинок для престарілих «Долина сонця» є в Одеській області: вул. 70 років Жовтня, буд.38, смт Великодолинське Овідіопольського району.
— Мінімальна вартість добового перебування нележачої особи —160 гривень, — відповідають на дзвінок кореспондента.
160 множимо на 30 (кількість днів місяця), отримуємо 4800 грн. Ця сума включає проживання (зазвичай удвох) у кімнаті з туалетом та умивальником, душ — на коридорі, чотириразове харчування.
Без присмаку казенщини
Про будинки престарілих сімейного типу (аналогічні дитячим будинкам сімейного типу), де б у сім'ї доглядали за людьми поважного віку за частину їх пенсії (хай і левову частину), відомостей нема. А може, саме за ними майбутнє?
Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №29 (1263)
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
У Чернігові тролейбус з'їхав із дороги під приватний будинок на вулиці...
2025-05-16 14:59:23
19-річний і троє підлітків, які жорстоко побили трьох чоловік у Городн...
2025-05-16 14:52:09
Наталку Чернобай з домашнього арешту переведуть до СІЗО, якщо не внесе...
2025-05-16 14:28:55
Олена Родінова з Чернігівщини тримає 20 кіз, з молоках яких щодня виго...
2025-05-16 14:11:40
Прокуратура конфісковувала баню у Чернігові, яка використовувался для ...
2025-05-16 13:34:57
Уперше в Чернігові: нащадок гетьмана Кирила Розумовського зустрівся з ...
2025-05-16 12:20:12
Оксана Дрєєва, чернігівська бджолярка, має понад 100 вуликів. Бджоли к...
2025-05-16 12:11:07
«Шифер летів, як насіння соняшника». У Коропі пронісся смерч і розкрив...
2025-05-16 11:45:49
Вночі безпілотник зруйнував будинок у Прилуцькому районі
2025-05-16 11:29:41
Відключення подовжили
2025-05-16 11:01:29
У 75%пенсії у догляд входять памперси ?