Як допомогти дитині адаптуватися у дитячому садочку

2011-07-05 14:55:40
31598 8
Як допомогти дитині адаптуватися у дитячому садочку
Чому взяла тему адаптації в дитячому садку і пишу про це? Бо ж і мій син минулого року довго звикав до ясел: плакав, вередував, відмовлявся їсти... І для нас, батьків, і для дитини перша розлука була справжнім випробуванням. Але завдяки вихователям та батькам, котрі вже мають позитивний досвід, ми разом усе перебороли. Якось у суботу вранці Владик сказав - «Мамо, я хочу у садочок!». Моїй радості не було меж. Дитина звикла! Але цього літа хлопчика переведуть до молодшої групи. І знову адаптація?! Нове приміщення, вихователі, діти, іграшки... А втім, можливо я хвилююся даремно?

Що відбувається з дитиною, яка вперше переступає поріг дитячого садка, і як батьки можуть допомогти їй адаптуватися у новій ситуації, розповідає вихователь групи дітей раннього віку ДНЗ «Малятко» Киїнської сільської ради Чернігівського району Юлія Клименко:
- Із практичної точки зору дитсадок дуже корисний для виховання. Тут маля швидше звикає до дисципліни й режиму дня, вчиться самостійності. Потрапляючи вперше в дитячий садок, дитина переживає три кризи: імунологічну (пристосуванння імунної системи), соціальну (прийняття вимог і правил системи) і психологічну (звикання до розлуки з мамою). Згідно з дослідженнями, рівень стресу, який переживає дитина, коли потрапляє в дошкільний навчальний заклад, порівнюють зі стресом космонавта, що збирається в політ. А тривалий стрес (окрім протягів і вірусів) провокує хвороби.

У період адаптації, - продовжує вихователька, - змінюється й поведінка дитини. Плач, капризи, агресія, поганий апетит, нічні кошмари - все це наслідки сильного емоційного напруження, стресу. Причина - реакція на розлуку з матір'ю. Погана поведінка - це лише проблема адаптаційного періоду. І треба не сварити дитину за капризи, а підтримати її, допомогти впоратися зі своїми переживаннями.
Малюку потрібно розказати, що таке дитячий садок, що там роблять діти, хто така вихователька. Наприклад: «Дитсадок - це такий гарний будинок, куди мами і тата приводять своїх синочків та донечок. Я хочу, щоб ти познайомився і потоваришував з іншими дітьми і дорослими. У садочку все маленьке: і столики, і стільчики, і ліжечка, і раковини для вмивання, і шафки... Дуже багато цікавих іграшок. Ти все зможеш розглянути, погратися із цими речами. Тут дітки їдять, граються, навчаються...».

- Чи варто перебудовувати домашній режим дня під розпорядок дитсадка? - запитую у Юлії Михайлівни.

- Будити малюка доцільно зранку не пізніше, ніж за годину до виходу з дому. Дитина має їсти в той самий час, що й у дитячому садку. Це стосується й денного сну. Велике значення має й те, як у дитини сформовані культурно-гігієнічні навички. У дворічному віці малюк має самостійно тримати ложку і їсти, мити руки, вмиватися, користуватися хустинкою для носа... Крім цього, дворічній дитині треба вміти одягатися і роздягатися за допомогою дорослого. Традиційно у садках режим дня однаковий: 8:10- сніданок, 9:00-10:00 - заняття, 11:00-12:00 - прогулянка, 12:00-12:30 - обід, 13:00-15:00 - сон, 15:30-16:00 - полуденок, 16:30 і до закриття групи - заняття або вечірня прогулянку

Якщо дитина боїться заходити в групу, де багато дітей, можна приходити раніше, за можливості - першими. У вихователя буде більше часу для спілкування з дитиною.
У період адаптації батькам варто емоційно підтримувати малюка. Щоб звикання до дитячого закладу проходило легше, треба зробити його поступовим. У перші три-чотири дні дитина приходить в дитсадок нагодованою і залишається в групі до обіду. За цей час вона вивчає нові приміщення, знайомиться з іншими дітьми. Якщо малюк у хорошому настрої, активний, легко відпускає батьків або няню, вони можуть в наступні 2-3 дні залишити дитину спати, але раджу одразу після денного сну забирати дитину. Далі можна залишити малюка в групі на цілий день.

- Як відбувається формування груп? Адже маля може піти до садочка і в дворічному віці, і трирічному, і в чотирирічному...
- У наш дитсадок можуть ходити діти, починаючи з дворічного віку. Коли малюка влаштовують у дошкільний заклад, керівник визначає ту групу, у якій на момент закінчення садочка дитині буде 6,5-7 років. У середньому групи формуються так: ясла (група дітей раннього віку) відвідують діти з дворічного віку, молодшу групу - з трирічного, середню - з чотирирічного, старшу-підготовчу - з п'ятирячного віку.

- Батьків цікавить, який одяг, взуття потрібно зібрати дитині у дитсадок?
- Увесь одяг, який мами надягають або залишають для дитини у шафках, має бути зручним, гарно виглядати, легко пратися, забезпечувати легке переодягання (на прогулянку, сон, фізкультуру).
Найкраще взуття для перебування малюка в групі - це капці, суконні або шкіряні, обов'язково із задником (не шльопанці). Такі капці легко знімати і взувати.

- А якщо дитина відмовляється їсти в садочку? Що тоді робити?
- Відмова від харчування - один із найпоширеніших симптомів важкої адаптації. У більшості випадків це обумовлено стресом у дитини. Тому цю проблему варто вирішувати обов'язково комплексно, не обмежуючись лише харчуванням. Це бесіди, рольові ігри «в дитячий садок». В іграх акцент можна зробити й на харчуванні (особливо, якщо ваша дитина вередлива). Можна розповісти про роботу кухарів: дітки їх не бачать, але вони, як і вихователі, дуже стараються, щоб кожному з дітлахів було комфортно, як вдома. Пограйте 8 «зайчика, який не їв у дитячому садку». Розкажіть у доступній формі, що діти на всіляких заняттях витрачають багато енергії і організм просить її повернути і поїсти, інакше можна захворіти. Раджу вдома іноді готувати такі ж страви, що пропонують у садку. А взагалі, харчування має бути різноманітним.
До речі, добре було б також проконсультуватися з педіатром, аби переконатися, що порушення апетиту не пов'язане із якимось захворюванням.

Коментарі

Поцікавилася у батьків, що відбувалося із їхніми дітьми, які вперше переступали поріг дитячого садка.

Прилучанка Олена Шеремет каже:
- Коли сина влаштовувала у садок, він - голосив! Півроку дитина йшла до ясел зі сльозами на очах. Вихователі відволікали його увагу, зацікавлювали іграшками... Але наступного ранку повторювалося все з початку. Та через шість місяців він звик. Коли дітей переводили з ясел до молодшої групи, довелося знову адаптовуватися до нових вихователів та дітей...

Жителька Корюківки Тетяна Башинська розповіла, що до адаптації вони готуються заздалегідь, адже через кілька місяців Софійка піде до дитсадка.

- Чесно кажучи, я не переймаюся. Донечка товариська. Обожнює гратися з діточками, особливо з хлопчиками. Хвилююся лише про те, щоб Софійка не хворіла. Адже відомо, коли діти починають відвідувати ясла, часто занедужують.

Уроки розлуки

Самі навчіться розлучатися з дитиною: вгамуйте тривогу і докори сумління через рішення вийти на роботу. Якщо мама впевнена, що з її малям у садку все буде гаразд, - так і буде.
Будьте чесні з дитиною. Не тікайте! Чітко скажіть: «Я йду на роботу, але я прийду за тобою після того, як ти поїси й поспиш».

Дайте малюку із собою «талісман»: улюблену іграшку, вашу хустинку.
Вигадайте ритуали прощання (усе, що відбувається регулярно, - заспокоює). Поцілуйте в кожну щічку, обійміть, дайте «п'ять»...

Дорого» розповідайте щось захопливе.
Не піддавайтеся на юніпуяяції дитини - плач, умовляння, гнів. Чітко кажіть: «Ти будеш ходити в садок тому, це ти вже великий. А я допоможу тобі».

І ще. За час, проведений у розлуці з мамою, у малюків... немов сідає батарейка. Дитина потребує «підзарядки» - тісного спілкування з мамою. Тому, навіть якщо в домі с інші діти, хоча 6 півгодини приділіть особисто малюку. Разом погуляйте, почитайте книжку. А ввечері візьміть на руки, поколисайте, зайвий раз обійміть: тілесний контакт обов'язковий! Адже ваше сонечко дуже сумує за вами.

Через півтора-два місяці (ще середній строк адаптації) до дитини має повернутися апетит, спокійний сон і бажання спілкуватися з іншими дітьми. Якщо ж ви усе ще не можете спокійно розлучатися і маля постійно хворіє - варто звернутися до дитячого психолога.


Лариса Галета, тижневик «Деснянка вільна» №60 (244)

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (8)
Вікторія2018-08-23 19:29:26 відповісти

Дитина пішла в садочок, вона не може залишитися на пів години, у неї істерика,рвота.Я не знаю що робити?

Іринавідповісти

В моєї теж істерика, хоча без рвоти.. силою заношу в групу на собі 20 кг 5 років!!! Хоча минулого року ходила ідеально в садок. Психолог з садочка не допомагає, вихователі теж нічим не можуть допомогти..розмови з дитиною не приводять ні до якого результату..в мене через щоденні істерики погіршилося здоровя і дуже болить спина, бо маю грижу(((

Галина 2019-11-21 11:18:08 відповісти

Я все роблю так як пишуть..але дитина не хоче йти в садочок. Неговорить там і нізким не грається.боїться

Олена2021-12-01 09:50:45 відповісти

Ой, та ми теж часто й довго хворіли, як у сад пішли. Хворіли так, що й антибіотики приймали. Природно, імунітет ослаб. Нам тоді знайомий педіатр порадив пропити Альпікол для підвищення імунітету, діткам його можна з чотирьох років. Приймали за інструкцією, дитині допоміг. Відвідуємо садок регулярно і про хвороби забули.

Тамара2022-02-23 16:17:33 відповісти

До моменту походу в садок все було чудово, за 4 роки на застуду хворіли кілька разів. А з адаптацією в садку імунітет ослаб. У той час для зміцнення імунітету я стала Альпікол давати дитині. Нам допоміг, син став більш активний і зараз не так схильний до хвороб як раніше.

Ганна2023-06-02 08:50:32 відповісти

У нас проблем із адаптацією не було. Пішли з інтересом та задоволенням. Правда перший рік часто хворіли як і багато дітей. А потім терапевт Альпікол запропонувала давати донечці для профілактики частих застуд. Відмінний натуральний сироп на основі плодів чорної бузини. З ним ми садка практично не пропускали.

Оксана2023-09-13 16:41:10 відповісти

Більшість дітей хворіє коли починають ходити в сад. Ми також через це пройшли в перший рік відвідування садочка. А після я стала Альпікол синові давати для профілактики простудних захворювань та підтримки імунітету. І Ви знаєте, він нам дуже допомагає триматися під час епідемій.

Христина2023-11-07 09:36:06 відповісти

Всі діти різні. Хтось із істериками йде до саду, а хтось із інтересом. Ми легко пройшли цей адаптаційний період. Єдине, що затьмарювало наші походи в садок - це нескінченні застуди через інших хворих дітей... Перший рік з цим туго було, а потім педіатр порадила Аопікол пропити для імунітету та профілактики частих застуд. Це просто чарівний сироп!

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Епопея із ЗОШ №19 2025-07-04 15:16:54 У Березанці сусіди ведуть боротьбу за земельну ділянку 2025-07-04 14:47:13 Парамедик Руслан Вершок розповів про подробиці вибуху, коли постраждав... 2025-07-04 14:25:07 Чернігівський ЦНАП тепер буде працювати ще й по вечорах 2025-07-04 13:53:08 З вини люби­телів швидкої їзди чернігівським енерге­тикам довелося зам... 2025-07-04 13:25:06 Обмін тіл. 300 прийняли в Чернігові 2025-07-04 12:43:13 У Чернігові завершено масштабне відновлення гімназії №34 2025-07-04 12:26:25 Цікаві тендери Чернігівської обласної прокуратури 2025-07-04 12:16:29 У Прилуках поліція розшукує дівчину, яка співала пісню російською на А... 2025-07-04 11:52:10 Брижинський пропонує відсторонити начальника управління освіти Чернігі... 2025-07-04 11:30:40