Карта міста

Газ є, а школу опалюють сирими дровами

2012-03-15 16:46:58
2404 1
Газ є, а школу опалюють сирими дровами
У Сосницькому районі в трьох сільських школах кілька років тому встановили сучасні газові котельні. У Спаському, Чорнотичах та Авдіївці. Але так і не підключили їх — буцімто дорого для бюджету району. Навчальні заклади опалюють дровами. Хто відповість за пущені на вітер майже 1,5 мільйона гривень, які були витрачені на газифікацію?

1. Кочегарка з прогорілою трубою

9 березня я вирішив особисто пересвідчитися, чи добре обігрівається школа. Поїхав у село Спаське. Місцева школа — одинадцятирічка, в ній навчається 81 учень. Розташована в кількох корпусах. Основний — двоповерховий дерев'яний, побудований 1936 року з матеріалів розібраної церкви. Учні молодших класів вчаться в окремому маленькому корпусі, ще в одному, найновішому, десь 1980-х років, розташовані спортзал, їдальні, кабінети хімії, англійської мови, математики та трудового навчання. Все це господарство опалюється від двох котелень, які повинні обслуговувати дві бригади кочегарів.
За школою красивий синій вагончик газової котельні. За ним лежить купа сирих, притрушених снігом дров. А за ними — стара кочегарка з прогорілою трубою.

Зазираю у котельню. Внизу стоїть старовинний котел, поруч з ним — тапчан.
Через пару хвилин приходить 45-річний кочегар Олександр Мітюченко.
— Один на дві котельні бігаю, — говорить чоловік. — Це ми так з хлопцями домовились, щоб було більше вихідних. Якби робив на одну котельню, було б тільки два дні вихідних. А так хоч сутки бігаєш, зате тоді п'ять вихідних. Та не всі вихідні дома. Приходимо, щоб. дрова порізать, порубать. Їздимо в ліс грузить колоди, і все це бесплатно, у свої вихідні.
Завгосп ріже двометрові колоди пополам своєю бензопилою. Школа тільки виділяє для неї бензин. У інших школах, де газу немає, дають державну бензопилу.
Кочегарів на літо звільняють, вони зазвичай стають на облік у центр зайнятості. Олександр Олексійович підхоплює метрову колоду й несе її до котла.
— Рубаємо тільки, щоб у дверку влазила, — підкидає дровиняку кочегар. — Буває, в обхват товщиною привозять. Тоді довбаємо клинами.

Роздивляюсь старовинний котел. Але не бачу насосів. Вони забезпечують подачу води до батарей.
— Котел самоточний, — підтверджує Олександр Мітюченко.—Якби ж були насоси, то система прогрівалася б одразу й рівномірно та була економічнішою.
За словами кочегара, температуру в класах намагаються підтримати на рівні 18 градусів. Натоплюють до ранку, коли діти приходять у школу. У вихідні кочегарять менше — економлять дрова і брикет. 10 тонн його вистачає тільки на тиждень.
Зазираємо крізь вікно в бібліотеку. Через шибку видно термометр — плюс шість.
— Це остання точка у системі опалення, тому коли у класах 18, тут тільки 10, — пояснює Мітюченко.

2. Заставляють повернутися в дев'яності

— Я не розпоряджаюся коштами, тож не можу вирішувати, відкривати газову котельню чи ні, — говорить директор Спаської школи Алла Роздерій. — У районному відділі освіти вважають, що газом опалювати дорого.
Можливо, нашу школу вважають неперспективною, тому махнули на неї рукою, — роздумує директорка. — В районі планують зробити тільки три опорні школи — у Сосниці, Волинці та Авдіївці. Нас у тому переліку немає.

Нам рекомендують зменшити витрати на опалення, зібрати всі класи в одному корпусі. Ми так уже працювали в 1990-і. Дуже незручно. У першокласників уроки по 35 хвилин, вони починають бігати коридором, поки в інших закінчується урок. Спортзалу немає, їдальні теж, старшокласникам хімію та інші предмети читають у непристосованих приміщеннях. З 2004-го, як я стала директором, відвоювала опалення інших корпусів. А тепер знову повертатися в дев'яності? Поки що ми противимося цьому, як можемо.
А пізніше Алла Роздерій зателефонувала і каже: «Справа не в економії. Тут інше».

3. «Роздягне освіту таке опалення»

Що саме, інше?
— Бюджетну сферу дровами опалювати в 5,9 разу дешевше, ніж газом, — говорив мені заступник голови Сосницькоі райдержадміністрації Геннадій Худяков. — Тирсобрикетом або пелетами це буде втричі дешевше. Поки що простіше привезти з лісу дрова й просто порубати їх. Але якщо в школах чи лікарні ми поставимо пелетні модулі, будемо використовувати і це паливо.
Зараз тирсобрикет і пелети коштують близько однієї тисячі гривень за тонну. Вугілля — від півтори до двох тисяч за тонну. Щоправда, і тепловіддача вугілля вища. Найдорожче бюджетні установи опалювати газом. Дешевше йде вугілля, ще дешевше торфобрикет, тирсобрикет та пелети, а найдешевше — дрова.

Найближчим часом з опалення газом будемо переводити школу-інтернат для глухонімих дітей. Там поставимо модуль із сучасними економними котлами на дровах. Школа в Авдіївці поки що опалюється дровами від старої котельні. Тут теж поставимо сучасні твердопаливні котли. Хоча газовий модуль стоїть, але його так і не запускали, бо смислу нема. Роздягне освіту таке опалення. От районна лікарня у нас опалюється газом. Як доба — так і 10 тисяч, як місяць — так і 300. А весь бюджет медицини району — 11 мільйонів'. За три місяці тільки на опалення однієї лікарні майже мільйон — це занадто. Адже є ще 20 ФАПів, є й інші потреби.

4. Дрова замість газу через... кримінальну справу

А ось як пояснив ситуацію начальник Сосницького райвідділу освіти Михайло Дусь:
— Замовником будівництва газових котелень у Чорнотичах, Авдіївці та Спаському був районний відділ освіти. Ці котельні треба запускати, і ми будемо це робити. Інакше на що по півмільйона гривень витрачали? На котельні не було документації. Папери вилучили, коли СБУ порушила кримінальну справу на підрядника — «Чернігівгаз-буд». Вона ще не завершена. На котельню Чорнотицької школи документи вже повернули. Ми її запустимо з нового опалювального сезону. Цієї зими нову котельню не включили, бо невідомі ліміти на газ та й опалювальну систему запускати при морозі ризиковано.
Я не готовий сказати, чи буде дорожчим опалення від газу, ніж дровами та брикетом.

* * *

Як підтвердив прес-секретар управління СБУ в області Ярослав Молочко, кримінальна справа за статтею 191 Кримінального кодексу України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем» була порушена щодо будівництва газових котелень у трьох школах Сосницького району.

* * *

Очевидно, кримінальна справа стала приводом, щоб не запускати котельні. Можливо, справді є економія. А дітям тепло? Яка хата тепліша — та, що опалюють газом, чи та, що дровами?

Довідка

Пелети — схожі на огризки олівців гранули з пресованої тирси. Спеціальні котли на лепетах не потребують а кочегарів. Автоматика дозволяє місяцями, працювати такому котлу без втручання людини.
Модуль — вагончик з котлами та насосами, які підключають до існуючих теплотрас шкіл, дитсадків, лікарень та цілих мікрорайонів. До 2005 року такі активно встановлювали на заміну радянських вугільних котелень. Зараз газові модулі залишають резервними, а для основного опалення ставлять модулі... на дровах.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №11 (1349)

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (1)
emshik2012-03-15 17:09:13 відповісти

пора уже сельские школы закрыть! пускай на полях работают... а то еще отоплять надо...а своих детей слуги народные за кордоном вывчать... да уже пора о людях подумать... душ по 500 кажному депутату придать крепостных...

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро» 2025-04-25 15:36:20 «Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н... 2025-04-25 15:27:22 Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла 2025-04-25 15:07:59 Чорнобильські доплати — не для всіх 2025-04-25 14:46:28 У Ніжинському університеті будуть вивчати індо­незійську мову та культ... 2025-04-25 13:56:59 Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п... 2025-04-25 13:28:39 Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла 2025-04-25 13:09:00 Потяги в Семенівку скасували 2025-04-25 12:56:00 Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні? 2025-04-25 12:27:17 Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ... 2025-04-25 12:12:29