Чорнобильські доплати — не для всіх
2025-04-25 14:46:28



На фото Надія Ланько та Володимир Попруга
У листопаді минулого року голова Комітету з питань бюджету Верховної Ради України Роксолана Підласа заявила, що «уряд нарешті «бере за роги» і намагається розв’язати проблему відсуджених у судах надвеликих пенсій для привілейованих пенсіонерів», й оприлюднила зміни до проекту державного бюджету на 2025 рік. Однією з них стали обмеження при отриманні так званої чорнобильської доплати для непрацюючих пенсіонерів у зоні відселення.
— Ціна питання виплати цих доплат новим «поселенцям» — близько 15 мільярдів гривень. Тому з наступного року вони здійснюватимуться лише тим, хто дійсно живу зоні відселення з 1986 до 1993 року, — пояснила Роксолана Підласа.
Здавалось би, усе логічно: жив у зоні відселення в найнесприятливіший час — маєш право на компенсацію, не жив — не маєш. Проте на ділі, виявляється, усе не зовсім так. Саме ті пенсіонери, які все своє життя пропрацювали, прожили і зараз живуть на території відселеної зони, доплати не отримають. Причина проста — держава чомусь вимагає від них підтвердження не факту проживання, а факту реєстрації на цій території, з якою в селах є великі питання. Мешканці ж великих населених пунктів, які на території відселеної зони могли й не жити, зате мають давню реєстрацію там, гроші отримають. Як тут людям не поскаржитись на чергову несправедливість?
— Так звану чорнобильську доплату ми отримували всього півтора року. Та й то... Пенсійний фонд призначив нам її лише після відповідних судових рішень. Кожен пенсіонер, що претендував на цю доплату, сам шукав собі правозахисника, який і займався цією справою. Усього таких пенсіонерів у нашому селі п'ятеро. Це ті люди, які ніколи звідси не виїжджали. Я серед них — наймолодший, решта — віком від 86 до 89 років, а тому відстоювати свої права їм зараз дуже непросто, — говорить 74-річний мешканець села Зубахи на Ріпкинщині Володимир Попруга.
— Виплата, і правда, була непоганою — призначалася вона виходячи або із заробітної плати, одержаної людиною в зоні відчуження у 1986-1990 роках, або ж із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. А тому в декого ця доплата сягала понад 17 тисяч гривень. із 1 січня 2025-го її відмінили. Воно й зрозуміло — у країні війна, а це таки немаленькі гроші, які можуть піти на утримання військових, тож ми згодні і на нову доплату, яку встановила держава, хоч вона набагато менша (2 361 гривня. — Авт.). З нинішніми мізерними пенсіями це також непогана допомога, але ж навіть її отримати ми не можемо.
Згідно з Постановою Кабміну Ns 1524 від 27 грудня 2024 року «Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов’язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення», умовами отримання чорнобильської доплати є «встановлення факту проживання в зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 року або в період із 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року та статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи». І якщо щодо другого запитань не виникає, адже кожен отримувач цієї доплати мав і має відповідне посвідчення, то стосовно першого держава встановила юридичну базу, якою підтверджується цей «факт проживання», і виявилося, що насправді мова зовсім не про проживання, а про реєстрацію, відомості про яку мають бути зазначені в Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, Реєстрі територіальної громади або в інших державних реєстрах. Отут і є заковика — даних про реєстрацію мешканців Зубахів у цей період в жодному реєстрі немає. Необхідні зміни мали б внести до реєстру громади, але... для цього немає законних підстав.
— Реєстр територіальної громади ведеться на основі даних про реєстрацію її мешканців. Є три документи, за якими ми вносимо ці дані: штамп реєстрації в паспорті, спеціальні талончики з Державної міграційної служби і дані будинкових книг, — пояснює спеціаліст першої категорії загального відділу Ріпкинської селищної ради Лариса Гладка.
— У мешканців нашого села реєстрація в паспортах зазначається лише з 1996 року — саме тоді ми змінювали радянські паспорти на українські. Ми звертались у Державну міграційну службу в Чернігівській області, і нам відповіли, що інших даних у них немає — наші радянські паспорти були знищені десятки років тому. А будинкові книги в той період у селах взагалі не велися. У старостаті нам видали довідки, де зазначено, що в період із 198 6до 1993 року ми там проживали, але додали, що змін до реєстру самі вносити не будуть, мовляв, це має зробити громада. У громаді ж кажуть, що цих даних для внесення змін недостатньо, — розводить руками Володимир Попруга.
— Свого часу Державна міграційна служба передавала нам спеціальні талончики з даними мешканців громади. Дату реєстрації, зазначену на них, ми й вносили до реєстру. У принципі, це ті ж самі дані, що і в паспортах людей. Якщо на момент зміни паспорта в ньому було кілька адрес реєстрації, то до нового документа вносилася лише остання. 6 випадки, коли при зміні паспорта зазначалася стара дата реєстрації, а є, коли дату ставили за фактом видачі документа. За яким принципом вносилися ті чи інші дані, зараз ми сказати не можемо, адже до 2016 року цим займалися паспортні столи. Попередні паспорти утилізувалися, талони в ДМС теж оновлювалися з внесенням нових даних, а старих не залишалося, — перелічує Лариса Гладка.
— Щодо інших архівів... На той час у селах велися погосподарські книги. У них зазначалося, хто жив у селі, коли народився і помер, де працював, дані паспорта. Тобто вся інформація про прибулих-вибулих людей, ось тільки даних реєстрації в погосподарських книгах не було. А в реєстрі має бути саме реєстрація. Так, у селі на основі даних із погосподарської книги можуть дати довідку про фактичне проживання, але вона не є підтвердженням того, що людина була там зареєстрована.
Дуже хотілося б допомогти людям, але ми просто не маємо такої змоги! Зараз навіть якщо вони звернуться до суду, щоб ми внесли зміни до реєстру, суд все одно ніде не знайде підтвердження конкретної дати їхньої реєстрації,
— Це просто якийсь абсурд! Моєму батькові 89 років. Він уже нікуди не виходить, тож у всі інстанції з його документами ходжу я. Усе своє життя тато прожив (і до цього часу живе) в Зубахах. Звідси він не виїжджав, жодного разу місця реєстрації не змінював. І я просто не можу йому пояснити, як так вийшло, що у свої майже 90 йому ще треба комусь доводити, що він тут усе життя зареєстрований, — обурюється дочка зубахівця Олександра Примакова Надія Ланько.
— Уже кілька місяців ми ходимо по колу. Де вже тільки не були, але всюди нам лише вказують, які папірці ми маємо знайти. А де їх знайти? Ну хіба це люди винні, що колись працівники якихось державних органів вирішили попалити всі архіви з людськими документами? Ну як тепер можна вимагати з людей зробити витяги з реєстру проте, чого не існує в природі? По роз'яснення я навіть звернулася на гарячу урядову лінію, і днями мені прийшла письмова відповідь, що допомогти нам може саме Пенсійний фонд, бо в постанові зазначено; «Факт проживання органами Пенсійного фонду України встановлюється за сукупності таких обставин: особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи; у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою в період після 1 січня 1993 року». Отож спробуємо ще цей варіант.
Та «Гарт» його вже спробував. І, як виявилося, для зубахівців це теж не варіант.
— В осіб, зазначених у списку (а до Пенсійного фонду в Чернігівській області ми подавали дані всіх п’ятьох потенційних отримувачів доплати. — Авт.), в Єдиному державному демографічному реєстрі наявні відомості про зміну ними місця проживання у період після 1 січня 1993 року, — повідомила нам перший заступник начальника Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області Ольга Рем.
І дійсно, такі дані в реєстрі є, адже перша реєстрація зубахівців там зазначена станом на 1996 рік, згідно з даними їхніх паспортів.
І ніде при цьому не вказано, що й до цього часу всі вони були зареєстровані за тими ж адресами.
Погодьтеся, ситуація і справді дивна — згідно з історичними даними, село Зубахи засноване у 1876 році. Та якщо продивитися офіційні реєстри, до 1996 року в ньому, виходить, не було зареєстрованих мешканців. Але в той же час тут сплачувалися податки, проводились вибори, участь у яких можуть взяти лише зареєстровані особи. Як же так виходить, що для виборів люди є, а для виплат — немає?
У Державній міграційній службі в Чернігівській області нам порекомендували звернутися по роз’яснення в Київ, бо зараз нічого порадити мешканцям Зубахів не можуть — і самі чекають на подальші роз’яснення.
Та поки ми готували цей матеріал, роз’яснення надійшли. Постановою Кабінету Міністрів України № 263 від 7 березня 2025 року «Деякі питання визначення порядку внесення відомостей про місце проживання особи у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення для отримання відповідних доплат» було офіційно установлено, що «у разі відсутності в Єдиному державному демографічному реєстрі та відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відомостей про місце проживання у зоні безумовного (обов’язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 року чи у період із 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року особа може звернутися до органу реєстрації, надавши документи, які підтверджують реєстрацію її місця проживання (паспорт громадянина України у вигляді книжечки та/або будинкова книга)». Ось коло й замкнулося, адже інших роз’яснень і додаткових документів для зміни даних у реєстрах уже не буде.
— Усе життя прожили в тому селі, а тепер тиняємось інстанціями, щоб отримати зароблене, бо ж на нашому здоров’ї життя в зоні відселення ой як позначилося, — зітхає Володимир Попруга. — І в той же час чуємо, як в інших областях ці кошти вже четвертий місяць отримують мешканці міст, які в зоні не жили, а просто були записані в будинкові книги. Обидно...
— Але здаватися ми не збираємось, - додає Надія Ланько. - У законі мова йде про проживання, а в додаткових документах — про реєстрацію. Звертатимемось до суду. Ну хіба ніхто не допоможе нам встановити справедливість?
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро»
2025-04-25 15:36:20
«Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н...
2025-04-25 15:27:22
Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла
2025-04-25 15:07:59
Чорнобильські доплати — не для всіх
2025-04-25 14:46:28
У Ніжинському університеті будуть вивчати індонезійську мову та культ...
2025-04-25 13:56:59
Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п...
2025-04-25 13:28:39
Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла
2025-04-25 13:09:00
Потяги в Семенівку скасували
2025-04-25 12:56:00
Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні?
2025-04-25 12:27:17
Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ...
2025-04-25 12:12:29