Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла
2025-04-25 15:07:59



Тетяна з чоловіком і сином
31 березня у маленькому Городищі на Коропщині проводжали в останню путь 50-річну Тетяну Прокопчук. Вона із сім’єю жила в Кинашівці на Борзнянщині, а поховати її просила там, де народилася і виросла, де живе мама.
На похорон зійшлося все село. Було багато приїжджих — цивільних і військових. Люди зібралися, щоб вклонитися стійкості і патріотизму цієї скромної жінки.
— Після школи Таня закінчила технологічний технікум, працювала в Чернігові на «шерстянці». Потім вийшла заміж. Аж у Бердянськ. Народила дочку і сина — зараз вони вже дорослі. А потім щось у них із чоловіком не занадилося, — розказує мама Тетяни Таїсія Іванівна. — Після розлучення Таня жила дітьми. Вони були її віддушиною. Потім зійшлася в Інтернеті з Вітею Прокопчуком. Він теж наш, коропський. Із Тарасівки. Ходили з Танею в одну школу — у Вишеньки. Якось зізнався мені: «Ще тоді закохався у Вашу дочку. А сказати боявся, бо на рік молодший і Таня зовсім не звертала на мене уваги». У нього теж не склалося в особистому житті. Хоча хлопець дуже хороший. Мабуть, вони з Танею просто зустріли «не тих» людей.
Невдовзі пара одружилася. Жили у Віктора в Кинашівці. Народився син. У 41 рік чоловік уперше став татком. Давид був для нього не просто улюбленцем (саме так перекладається з івриту ім’я, яке вони з дружиною дали малюкові), а й надією, що тепер усе нарешті складатиметься щасливо. І не буде війни, Віктор уже був на ній — в АТО (воював на Луганщині). Не хотілося нічого особливого — аби тільки все залишалося як було.
Та доля не передбачила для них спокійного життя — невдовзі в Тетяни виявили рак молочної залози.
— На щастя, операція пройшла успішно, хвороба перестала прогресувати, — каже Таїсія Іванівна.
Багато друзів родини переконані, що це не тільки через вчасно виявлене захворювання, професіоналізм лікарів, а й — головним чином — через нестримне бажання пацієнтки жити, любов і турботу коханого чоловіка, молитви рідних.
Потім настало 24 лютого 2022-го.
- Пізніша, при зустрічі, Вітя розказував: «Уранці полетів на заправку - зарядити газовий балон, щоб сім’ї було на чому готувати їсти. Потім попрощався з мамою, дружиною, сином - і у військкомат».
Я запитав, чому він пішов добровольцем, адже Таня - онкохвора, а Давиду тільки мало виповнитися п'ять років. Він відповів:
«А як інакше?» І додав: «Пішов, бо інші зволікали», — говорить начальник відділу сім’ї, молоді та спорту Коропської селищної ради Володимир Лучко. Він знає Віктора ще зі школи. — На спортивних майданчиках він був одним із найкращих, у багатьох футбольних турнірах грав за наші команди.
Тетяна підтримала рішення Віктора. Не дорікала, не благала залишитися — хоча б до мобілізації. Вона теж вважала: чоловіки мусять у першу чергу виконувати обов’язок — захищати країну. Запевняла, що впорається сама. У разі чого на підмогу прийдуть рідні. Та й знала: для нього не було інших варіантів. Тому й у 2014-му пішов добровольцем. Ще й радів, що забрали (як водія) у першу чергу. Возив боєприпаси по всьому нулю», разом із побратимами боронив Луганський аеропорт, був у Новосвітлівці, Хрестоватому, Оріховому.
Таня просила тільки, щоб чоловік старався «не надто висовуватися».
Вікторові випало захищати Чернігів. Починаючи з 25 лютого вони з побратимами тримали оборону в районі Обласного тубдиспансеру.
— Стяли на блокпосту «Брама», робили вилазки, ходили в розвідку. Коли виявляли диверсійні групи росіян, зав'язувався бій.
Наш блокпост атакували мало не щодня. Накривали мінометним вогнем, артилерією. У нашій роті були і «новенькі», й афганці, та більшість - атовці. Хлопці - кремінь. Із тих, що стоять до останнього і своїх не кидають, — каже, розповідаючи, як бойові товариші несли його — пораненого — на руках до машини.
Це було 21 березня. Під час чергового обстрілу осколок міни розтрощив бійцю частину хребта й ушкодив спинний мозок (його ще називають деревом життя, бо забезпечує рухи м’язів, кінцівок, тулуба, є двостороннім провідником, який поєднує головний мозок із периферичною нервовою системою). Віктор одразу втратив свідомість, а коли прийшов до тями, міг хіба що дивитися — ні ноги, ні руки не слухалися, не міг говорити. В Обласній лікарні йому того ж дня зробили операцію. Далі — лікування в Києві. Тільки-но з’явилося транспортне сполучення, Тетяна поїхала до чоловіка. У нього, на додачу до всіх бід, утворилися пролежні. Вони не гоїлись, бо імунітет був на нулі. Тіла нижче від грудей Віктор не відчував. Щастям було, що відновилася мова, почали працювати руки.

Доглядаючи за чоловіком, Таня допомагала й іншим пораненим, бо їх було багато — санітарки не встигали. Згодом до неї приєдналася Вікторова сестра. Чергували, змінюючи одна одну. Це було для Тетяни великим полегшенням, бо вона вже ледве трималася на ногах. Спочатку списувала такий стан на стрес і втому. Готувалась їхати з чоловіком до Бельгії — він через Міністерство у справах ветеранів отримав можливість проходити там реабілітацію. Та виявилося, що хвороба, яка відступила після операції і хіміотерапії, дала про себе знати знову. Наприкінці весни в Тетяни виявили метастази в легені.
— Із червня вона їздила на крапельниці через кожні 20 днів. Дуже хотіла Одужати. Казала:«Мені не можна хворіти, у мене — Вітя». Прийняла стільки ліків, що організм ними перенаситився. Під час однієї з крапельниць Таню ледве врятували, — зітхає Таїсія Іванівна.
Віктор повернувся через пів року. В інвалідному візку, закріплений паском, бо самостійно не міг триматися — нижня частина тіла залишалася нерухомою. У Бельгії його підлікували, провели реабілітацію. Операції не робили: визнали, що вона не показана — відновити спинний мозок навіть після травми дуже непросто, а тут...
Вікторові дали першу групу. Тетяна — сама інвалід — з усіх сил підтримувала коханого. Допомагали Його сестри (їх чотири), побратими. Чоловік і син були для неї дуже потужними стимулами. Вони давали снагу не здаватися хворобі.
— Таня боролася до останнього, — з повагою кажуть у її рідному селі.
— Трималася з усіх сил. Усі ми сподівалися на диво, — додає мати.
І хоч його не сталося, Тетяна все ж таки відвоювала у хвороби шанс привітати Віктора з нагородою — орденом «За мужність» III ступеня (у жовтні 2023-го), зустріти свій ювілей (28 грудня минулого року), обійняти своїх найдорожчих у світі чоловіків у їхні дні народження (в обох — у березні: Вікторові цього року виповнилось 49, Давиду 8).
— Таня просила, щоб сина не було на похороні, — плаче Таїсія Іванівна. — Не хотіла зайвий раз травмувати дитину. Вона любила нас усіх і турбувалася про всіх до свого останнього дня.
Таїсії Іванівні 77. Любов дочки була для неї острівцем позитиву серед горя, яке випало на її долю. — загинула в автотрощі онука, померли син, чоловік. Тепер на серці — пустка.
- Добре, що Вітя дзвонить мені щодня. Почую: «Як ти, мамулько?» —і трохи легше.
Віктор живе зі своєю матір'ю, якій теж за 70, і сином у Кинашівці. Як і раніше, він — на інвалідному візку. Тіло нижче від серця — нерухоме. Допомагають рідні і побратими: вони своїх не кидають.
Джерело: газета "Гарт", Марія ІСАЧЕНКО
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро»
2025-04-25 15:36:20
«Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н...
2025-04-25 15:27:22
Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла
2025-04-25 15:07:59
Чорнобильські доплати — не для всіх
2025-04-25 14:46:28
У Ніжинському університеті будуть вивчати індонезійську мову та культ...
2025-04-25 13:56:59
Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п...
2025-04-25 13:28:39
Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла
2025-04-25 13:09:00
Потяги в Семенівку скасували
2025-04-25 12:56:00
Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні?
2025-04-25 12:27:17
Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ...
2025-04-25 12:12:29