78-річна Людмила Богославська освоїла технологію виконання вишивки «білим по білому»
2025-05-17 16:56:45



Людмила Богославська з онучкою Вікторією і своїми вишивками
У Чернігові подружжя педагогів Богославських знають дуже добре. Леонід Михайлович 35 років працював директором 28-ї школи, а Людмила Андріївна майже стільки ж літ викладала математику в школі №3, підготувала багатьох переможців і призерів різних етапів олімпіад із цього предмета.
Разом із любов’ю до математики й учнів Людмила Андріївна виплекала в собі майстерність до вишивки «білим по білому». Про свої роботи вона розповіла журналістам до Всесвітнього дня вишиванки, який відзначають щороку в третій четвер травня.
— Вишивкою я захопилася ще в дитинстві, — говорить 78-річна Людмила Богославська. — Але, учителюючи, на своє хобі не мала вдосталь часу, адже весь його віддавала математиці, нею завжди намагалася зацікавити дітей.
Десь у 1996-1997 році до нас у школу прийшла вести для учнів і вчителів гурток із вишивання майстриня народної вишивки Наталія Черняк. Коли я побачила її вироби «білим по білому», була від них у захваті! І, звичайно ж, пішла на гурток. На другому чи третьому занятті Наталія Василівна запропонувала: «Вишийте собі блузку». І підказала, що саме на ній вишити — символи мого знаку зодіаку. Я — Овен, народилася 16 квітня. Після довгих пошуків обрала ось такі ріжки, — Людмила Андріївна показує свій перший виріб. І розповідає про техніку вишивки «білим по білому»:
— Із тканини (це в мене штапель із лавсаном) витягаються ниточки — готується обрамлена сітка, потім на неї робиться «настил» — на сітку «настилається» візерунок із ниток муліне.
Це дуже скрупульозна робота — коли я закінчувала блузку, то вже без окулярів майже нічого не бачила і кайму мені допомогла пришити Наталія Василівна.
Я й надалі консультувалася з нею, вишиваючи рушник на весілля дочці (тоді Олена вже зустрічалася зі своїм майбутнім чоловіком Валерієм). На весілля синові Владиславу рушника від мене не було, бо він зі своєю Тетяною одружився раніше, коли я ще займалася тільки математикою.
Людмила Андріївна розказує про візерунки і символи, які вона заклала у свій перший весільний рушник:
— Це вода і виноград — багатство землі, сердечка — щоб між дітьми панувала любов, доріжки з квіточками — аби їхня життєва стежка була заквітчана, зернинка — жіноче єство, яке дає нове життя. Це немовби жінка простягає руки вгору — символ материнського благословення для дитини та її обранця.
Цей рушник я задумувала молодятам під ноги. Але, подивившись на нього, Наталія Василівна сказала: «На цьому рушнику — тільки подавати коровай, він дуже багатий, ставати на нього не можна. Вишийте щось простіше».
Я боялася, що не встигну. Адже над першим рушником працювала чотири роки (звичайно, не щодня, бо ще були робота і влітку дача). Та простіші геометричні візерунки далися мені швидше. Хоч часу було мало, я почала ще й третій рушник — зв’язувати руки молодим. На ньому вишила рік їхнього одруження — «2001» і пару голубів, назвала рушник «Голубина ніжність». Обидва вдалося вишити всього за пів року.
Поступово Людмила Андріївна вишила весільні рушники кожному з чотирьох онуків.
— Усі вони — Олександр, Андрій, Даринка, Віка — пройшли через мої математичні руки, — усміхається Людмила Андріївна. — Старший, Сашко, навіть обрав собі спеціальність учителя математики. Зараз він на фронті, захищає нас.
На фото для «Гарту» поряд із бабусею наймолодша онучка Віка — у вишиванці, яка дісталась їй від мами.
— Олена не хотіла яскравої, тому для блузки ми вибрали білу тканину, а на ній я вишила візерунки світло-зеленим.
А в руках Людмили Андріївни — робота «Дерево життя».
— Це я зобразила родове дерево із птахами, ми з чоловіком ніби відлітаємо, а на гілках сидять дві пари — син із невісткою і дочка із зятем.
Людмила Андріївна скромно сказала, що своїми роботами пишається. І таки є чим! Усі вони дуже акуратні (зі звороту — жоднісінького вузлика), стримані й водночас святкові!
Вишивка «білим по білому», або решетилівська вишивка, — техніка вишивки білими нитками по білій тканині, яка поєднує в одному виробі до 5-7 різноманітних технік. Зародилася в місті Решетилівка на Полтавщині, також характерна і для вишиванок Чернігівщини. Технологію виконання вишивки «білим по білому» внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини.
Джерело: газета "Гарт", Аліна КОВАЛЬОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
78-річна Людмила Богославська освоїла технологію виконання вишивки «...
2025-05-17 16:56:45
На Чернігівщині відбулась подія з лелеками, яка розчулила усіх до сліз
2025-05-17 16:41:43
Антоніна Афоніна отримала неймовірний подарунок до Дня матері
2025-05-17 16:07:06
Орденом «За мужність» нагороджено бойову медикиню з Чернігівщини
2025-05-17 16:01:44
Людмила Іванченко отримала 9 років з конфіскацією майна за те, що прац...
2025-05-17 15:53:00
Відьма найвищого рівня. Квитків вже немає
2025-05-17 15:17:54
Чи будуть цього року заробітки на чорниці на Чернігівщині?
2025-05-17 14:58:34
Як називають новонароджених у Менському зоопарку?
2025-05-17 14:44:08
У дворі чернігівської багатоповерхівки нетверезий водій почав рух і од...
2025-05-17 14:11:04
У Чернігові тролейбус з'їхав із дороги під приватний будинок на вулиці...
2025-05-16 14:59:23