Медбрат Павло Єрмоленко розповів, як їздив з волонтерським вантажем на Сумщину
2025-05-25 16:16:58



Ворог нещадно атакує Сумщину. У прикордонних районах — постійні обстріли (до ста за добу), скидання вибухівки з безпілотників, застосування дронів-камікадзе, БРУ-дронів, використання авіації (скидання керованих авіабомб). Майже в 10 населених пунктах (зокрема в Білопіллі, Ворожбі), де особливо небезпечно, оголошена примусова евакуація.
— Щойно приїхали на місце, почалися «приходи». Вибухало неподалік раз за разом. А зверху наші військові збивали російські безпілотники, — розказує Павло Єрмоленко з Городні. Разом з іншими волонтерами він недавно повернувся із Сумщини. — Знали, що спокійно не буде, але як не поїхати: там воюють хлопці з нашої громади. Треба було відвезти їхні замовлення.
Павло — медбрат у місцевій лікарні. Волонтерити почав у квітні 2022-го, відколи росіяни покинули Городнянщину. Тоді, згадує, його рідна вулиця Гетьманська та прилеглі до неї перетворилися на польові кухні:
— Підгодовували військових, які стояли в місті, посилювали харчування поранених, що лікувалися в нашій лікарні. Готували дівчата, жінки. Спочатку варили в 70-літровому казані, а я доправляв обіди своїм вантажним моторолером «Мурав'єм». Супи-борщі возив у відрах. Іноді вони й на голові були, — усміхається.
— Потім розжилися в надзвичайників на польову кухню, роздобули термоси, із вулиці перемістилися на подвір’я одного з непрацюючих магазинів.
Із продуктами проблем практично не було: допомагала місцева влада, овочами забезпечували селяни. Містяни приносили крупи, цукор — що в кого було. Якось зупиняє мене чоловік, каже: «Забери для хлопців чотири тушки кролів». Нам приносили випатраних курей, сало, мед, випічку, одного разу привезли цілий ящик тушонки. Багато провізії надали отець Андрій Романюк (настоятель місцевого храму Василія Великого. — Авт.) і його прихожани.
Потім багато хто почав приносити гроші, аби ми самі купували те, що треба найбільше. Це дало змогу виконувати замовлення військових. Звіти про витрати ми викладали в соцмережах.
Продовжували допомагати, і коли мехбат вийшов із Городні. Тепер (із літа 2023- го) уже — з виїздами. Донедавна вони були в основному в Донецьку і Харківську області.
Крім продуктів, гостинців, возили те, що просили військові: м’які ноші, портативні газові плитки, балони, каремати, детектори дронів. Кошти збирали земляки.
— На бензопилу склалися жителі Хоробичів. А до суми, яку передали учні Смичинської школи (майже 9 тисяч гривень, вторгованих на благодійному ярмарку), додали ще трохи і купили чотири автопокришки — «перевзули» машину, яка виконує бойові завдання.
Усі гуртом назбирали на генератор, бо старий у хлопців зламався, та ще й у магазині «Мастерок» зробили хорошу знижку. І таких прикладів багато.
— Це попри твердження, що люди донатять уже не так активно, як у 2022- му?
— Щодо зниження активності — правда. Хтось не може допомагати через економічні труднощі, хтось не хоче через корупційні скандали в органах влади чи історії про шахрайство з коштами. Але збори все одно не припиняються.
— Який із них залам’ятався найбільше?
— Збір для городнянця Олександра Шатила. Під час виконання бойового завдання він втратив обидві ноги. Перед цим Саша зазнав поранення, після якого міг «списатися» й бути вдома, але він і далі боронив країну. У цьому зборі взяли участь дуже багато людей. Були і значні суми, і по кілька десятків гривень — дійсно передавали хто скільки міг.
Ще запам’ятався мотоцикл від Миколи Гончаренка з Дроздовиці. Військові просили з коляскою — для евакуації поранених з «нуля», бо автомобілем не всюди під’їдеш. Микола (він сам служить у Нацгвардії) дізнався про це і віддав нам свого К-750. Наші волонтери його підремонтували, перефарбували в колір хакі — мотоцикл уже служить хлопцям.
Багатьох із них Павло знає ще з дитинства. Запитую, як їх змінила війна.
— Зістарила. Втомила. Це помічаєш одразу. Самі вони нічого не розказують. І ні на що не скаржаться. Мовляв, робимо свою роботу, і все.
— Про що ваші з ними розмови?
— Про домівку, про побут. І — як же без цього — про жінок, —сміється.
— Розкажіть про зустрічі, знайомства під час поїздок.
— Несподівано зустрів друга і однокласника Віталія. Сиділи, курили, згадували шкільні роки. Ефект був як після сеансу в хорошого психолога.
Ще одного земляка я вирахував завдяки говірці. Запитую: «Ти з ГДР?» Так у нас називають територію Городня — Добрянка — Ріпки. Він сміється: «Майже. Зі Сновщини».
Радий був познайомитися із Дмитром з Ічні. Це кухар-самородок. Такої солянки, яку він подавав на вечерю під час нашого приїзду, я ніколи не їв. Розпитав рецепт, спробував приготувати вдома — моя й поряд не стояла.
Часто згадую одного вже далеко не молодого солдата. Йому б онуків бавити, а він у Куп’янську в окопах — нарівні з молодими.
А один із бійців розказав, як його врятував светр, який сплела покійна бабуся: у ньому застряг осколок боеприпасу.
Вразив навіть рудий кіт військових на кличку Трасер (так на жаргоні називають трасуючі бойові припаси до вогнестрільної зброї. — Авт.) Навколо постійно гупає. Та хлопці сплять, не чують, бо з бойового завдання повернулися ледь живі. А кіт — у визначений час — прийшов їх будити. Нявкав доти, поки не повставали. Потім прийшов до мене знайомитись.
Є й інші спогади - такі, що хотілося б забути: Ізюм (на Харківщині. — Авт.) — в ’їжджаємо, а там руїна на руїні — знищено цілий мікрорайон, село Кам’янку неподалік майже зрівняли із землею. Не хочеться згадувати обгорілу військову техніку на випалених пшеничних полях. І Костянтинівку на Донеччині, де зупинялися на нічліг — там українським військовим були зовсім не раді.
На війну — до своїх — городнянські волонтери їздять і бусиком одного з них, і Павловою автівкою. «Мурав'я», каже, продав. Коли, шукаючи покупців, розмістив в Інтернеті оголошення, проти було мало не пів громади.
— Просили залишити. Казали: згадай, як він виручав у 2022-му, скільки всього перевіз для наших захисників. Мовляв, це вже не просто моторолер, а історичний транспорт, і коли закінчиться війна, його місце буде на постаменті.
Та все ж таки довелося продати (віддав у надійні руки — військовому), бо треба було купити причіп до легковика — щоб возити вантах на фронт.
Зараз городнянські волонтери збирають кошти на домкрат (на 20 тонн) і на спеціальний пристрій для радіоелектронної боротьби, який створює перешкоди, виводить з ладу ворожі д юни. Кажуть, є багато й інших замовлень від військових, зокрема потрібні портативні електричні душі. Тож замість подарунків на свій майбутній день народження (26 липня виповнюється 42 роки) Павло Єрмоленко вже почав замовляти донати на ЗСУ.
Джерело: газета "Гарт", Марія Ісаченко
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Ярослав Стаценко вирощує буйволів на фермі на Чернігівщині
2025-05-25 16:54:09
Борис Ковальчук, що має важку хворобу ніг шукає майстра з пошиття спец...
2025-05-25 16:29:24
Медбрат Павло Єрмоленко розповів, як їздив з волонтерським вантажем на...
2025-05-25 16:16:58
У Ніжині нетверезий чоловік підірвав гранату у парку відпочинку
2025-05-25 15:39:09
За два дні обміну полоненими «1000 на 1000» додому повернулися 6 жител...
2025-05-25 15:24:22
У Чернігівській міськраді зафіксували понад десяток адрес, де є пошкод...
2025-05-25 15:00:29
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко відвідав Ч...
2025-05-24 12:39:51
З полону до діджейського пульта: історія чернігівського строковика
2025-05-23 14:42:28
На Чернігівщині попрощалися з двома загиблими бійцями: В'ячеславом Коз...
2025-05-23 13:40:45
Анатолій Герасименко закоханий у музику з дитинства
2025-05-23 12:48:04