Єдина жителька Філонівки тримає корову та ще й не одну
2025-07-16 15:20:45



О 22-ій Людмила стомлена і щаслива заходить до свого розкішного будинку
Прикро, що доводиться віддавати закупникам по 9 грн. за літр. Але й возити на базар нема охоти - пів дня пропаде. 53-річна Людмила Зуєнко - праце- любка ого-го! Ще тільки почався сезон консервації, а в неї лише із полуниці закрито 66 трилітрових банок компоту та 50 літрів варення. Загалом зібрала 11 відер полуниці. І щавлю закрила 30 літрів - це замовлення військових. Поросят більше не ростить, бо три морозильні камери заповнені вщент, але є ще одна порожня... Цьогоріч виростила 30 бройлерів. І це при тому, що четвертий рік живе сама. Інколи ввечері пригадає, що за день нічого не їла і не хотілося, за роботою ніколи.
Людмила народилась у Воркуті. А 6-річною разом з батьками приїхала у Якличі, звідси родом мама. А у Тундру подалась на заробітки, там якраз прокладали газопровід. Там зустріла чоловіка, який залюбки все життя прожив на березі зачарованої Десни. Працювали батьки, не покла- даючи рук. Тримали по дві і по три корови. Тому Люда, як старша з дітей, з 15 років доїла корівок, заготовляла сіно, а після 20-ти років разом з чоловіками ставала в ручку і, не відстаючи, косила наділи. Стимул був неабиякий - чим скоріш все поробить, тим швидше ввечері піде гуляти.
У Якличі на вечорниці приходили хлопці із Філонівки. Михайло приїхав до сестри з Козелецького району. Він із сестрою рано залишились сиротами. Коли сестра 16-річною вийшла заміж, то й брата забрала до себе, вступати до Сосницького ПТУ-31.
Незабаром пара побралася. Бабуся Люди, мамина мама, запропонувала молодятам жити з нею. Доглянули її, а вона подарувала їм будинок. Отож тепер вони в ньому і господарюють.
Ми почали тримати корову, як тільки одружилися, це було у 1992 році, то в селі налічувалось 25 корів, - пригадує Людмила.
Вона не тільки дома доїла корівок, а й працювала на фермі і у Якличах, і у Загребеллі - проробила років 9. 15 років вона працювала швачкою на фабриці. Разом з двома подружками - одна із Спаського, друга із Яклич - їздили і влітку, і взимку велосипедами на роботу. Особливо незручно було добиратися вночі із другої зміни. Нині про роботу на фабриці Людмила не веде мови, оскільки вдома вона залишилась сама, ніякого нагляду. Її Михайло з перших днів повномасш- табного вторгнення захищає нашу країну. Приїздить дуже рідко.
- Оце була відпустка з 13 по 29 травня. Встигли посадити 40 соток картоплі, минулого року садили 80. Обприскали відразу від жука, але вже строки вийшли і доводиться бігати з балоном, - розповідає Людмила. - Чоловік виписав і дров, попиляв, а вже порубати наймали, бо не встиг. 12 складометрів я потихеньку заношу і складаю.
У городниці Людмили ні дня без обробітку землі не проходить. Засадила 40 соток гарбузів, буде насіння здавати, а гарбузи коровам згодує.
Вже 4-ий рік, як Людмила займається огірками. Цього року посадила тисячу насінин. Але погода не сприяла їхньому росту.
Минулого року 7 липня вже здавали перші огірки. А цього року ще нема навіть цвіту. Ось може стане на погоді, тоді й зацвітуть. Із села тільки троє охочих жіночок взялись вирощувати огірки. Ще стільки у Якличах. Приймає наша жителька. А перші роки возили у Загребелля.
День у сільчанки починається о 6-ій. Доїть корів, виганяє на пасовище. Як чоловік пішов на війну, вихід знайшла у електропастуху. Купила все обладнання і тепер тільки наглядає та заряджає акумулятор. Каже, що дуже виручає електропастух, бо на припоні важче, хоча і без цього інколи не обходиться.

5-хвилинний перепочинок на гойдалці, зробленій чоловіком, у дворі
Молоко Людмила не тільки здає. То з Гутища приїжджає чоловік, то в селі дехто бере. Та й сама жінка любить молочку. Як, кажуть старожили в селі: корова у дворі - 50 відсотків їди на столі. Без молока наша героїня кави не п’є. А ще любить сир кисломолочний, часто варить ніжний сир з додаванням вершків і яєць.
Залюбки поділилась зі своїм рецептом. Закипає 3 л молока, в окремій посудині збовтує 5 яєць, 0,5 л сметани та сіль і цю суміш вливає у кип’яче молоко. Варити довго не треба, чим довше кипить, тим твердіший сир. Але такий сир смачніший, коли ніжніший.
Захоплює філонівську господиню ліс - і ягоди, і гриби любить збирати. А ліс поруч, так і манить до себе.
- Сьогодні (3 липня - авт.) виганяла корівок і знайшла троє білих грибочків. Вже всидіти дома не можу, що не роблю, а в ліс тягне, - в захопленні розповідає Людмила.
Полювати на дари лісу жінка ходить сама, ось тільки орієнтується слабо, хоч все життя ходить до цього лісу. Тому боїться захопитися, щоб не зайти безвісти.
Річка її не вабить. Минули ті часи, коли хотілось ніжитись на сонці та з подружками жваво проводить сонячний літній день.
- Як йти на річку, то краще на город. Для мене відпочинок - це вдало проведений день, багато зроблено роботи і це мене радує. А буває у свято почну дивитись кіно, і на сон клонить.
Людмилу і Михайла поєднує праця, бо обоє великі працелюби. Михайло теж майстер на вс іруки: і з дерева будь-що змайструє, і ворота поварить, і трактором обробить землю, накосить сіна і привезе.
Весною попід двором Зуєнків, аж до виїзду із села білим килимом простяг- лися первоцвіти, а серед них різнокольорові тюльпани - справжня фотозона, біля якої зупиняються проїжджі. Саме весняні квіти найбільш полюбляє Людмила, бо далі не до квітів, треба городи порати.
Родина Людмили, хоч і рідко збирається за святковим столом, але завжди поруч. Кожний відчуває підтримку один одного. Син Людмили далекобійник, чоловік військовий. А Людмила, як і має бути, - берегиня родинного вогнища. Завжди чекає їх, готує для них і висилає поштою сма- колики, роблячи свій посильний внесок у перемогу, допомагаючи тим, хто захищає наш спокій.
Джерело: "Вісті Сосниччини", Олена КУЗЬМЕНКО
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
Максим Сагура - людина термінатор
2025-07-16 16:24:24
У Прилуках затримали підозрюваного у збуті наркотиків: ним виявився си...
2025-07-16 16:06:51
Єдина жителька Філонівки тримає корову та ще й не одну
2025-07-16 15:20:45
Житель Броварів переїхав у село на Чернігівщині, бо цілюще повітря доп...
2025-07-16 14:29:41
Модернізований електропоїзд нещодавно вийшов на приміські маршрути Чер...
2025-07-16 14:08:33
Юлія Рудун відкрила кав’ярню на колесах
2025-07-16 13:44:34
Автівка від німців тепер є в «Чернігівської політехніки»
2025-07-16 13:27:28
У Городні замість срібних та золотих медалей відминникам будуть видава...
2025-07-16 12:27:54
У Чернігові ліцеї, гімназії та дитячі садки отримали акти ДСНС щодо по...
2025-07-16 11:47:15
Маша Матвієвська: історія жінки, яка після пересадки нирки відчула сма...
2025-07-16 11:03:08