Проєкт зонування парку «Ялівщина»: поштовх до розвитку чи спосіб знищення й забудови

2025-07-23 12:36:55
503 0
На сесії Чернігівської обласної ради 18 липня затвердили проєкт організації території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина». Це питання спричинило активне обговорення між депутатами та громадськими активістами, присутніми на засіданні. Хоча питання затвердження цього проєкту порушували кілька разів і воно є важливим для подальшої долі існування та розвитку ландшафтного парку, але ухвалити його вдалося лише після рішення суду, що визнав незаконним зволікання з ухваленням цього проєкту.



«Із погляду науки екології, цей проєкт потрібен, адже це своєрідний паспорт функціонування, розвитку та збереження території природного парку. З іншого боку, цей проєкт, який виконували проєктанти приватної фірми, був дуже далекий від реальності, нагадував певну фантастичність. Але завдяки екоактивістам, науковцям, а наш університет є науковим куратором цього парку, нам вдалося внести понад 80 змін, правок і доповнень до цього проекту»,- Юрій Карпенко, еколог.

Таким чином, згідно з ухваленим проєктом, територія парку «Ялівщина» поділена на чотири зони. Найбільшою з цих зон є господарська, і саме це насторожило громадських активістів. Також занепокоєння активістів виникло через те, що проєкт, поданий на сесію, був затверджений без їхньої участі, хоча попередні обговорення проєкту були відкритими.

«Мені попалася на очі пояснювальна записка до рішення сесії із затвердження проєкту реалізації території. Я читаю і бачу, що там внесені зміни та доповнення, які були запропоновані міською радою й розглянуті на виробничій нараді»,- Наталія Проскуріна, громадська активістка.

«Зараз заповідна зона становить лише 5,9%, законом про збереження парків вказано, що мінімальна зона має становити 20%. Тобто цим зонуванням депутати вже порушили закон, і ті люди, які були на нараді, вони вже порушили закон, забравши частину заповідної території. Вони збільшили господарську зону, а отже, це дозволить їм виконувати певні роботи без впровадження оцінювання впливів на довкілля»,- Олександр Антибиш, громадський активіст.

Згідно із затвердженим проєктом зонування заповідна зона парку охоплює площу 10 га, що становить 5,9% площі парку, зона регульованої рекреації становить 76,6 га, це 47,2%, зона стаціонарної рекреації – 3,6 га, або 2,1% і господарська зона 75,5 га, або 44,8%.

«Правобережну зону всю внесли до господарської зони. Згідно з чинним законодавством, Водним кодексом, Земельним, прибережна зона – це природо-заповідна територія, там не має права бути жодна господарська діяльність.

Дороги, які вони внесли, не мають жодної ані стратегічної, ані комунальної потреби, там нема жодних комунікацій, просто дорога. Для чого та дорога? Дорога та була внесена до господарської діяльності для того, щоб на майбутнє – на початок забудови. А забудувати вони думають вулицю Ялівщина.

Найнеприємніше те, що це зробили все тихо, нікому нічого не повідомляючи. Це зроблено для чого?»,- Наталія Проскуріна, громадська активістка.

Причиною пересторог стосовно можливої майбутньої забудови на території парку стали бізнес-плани чернігівського депутата Максима Черненка стосовно створення на території Ялівщини гірськолижного підйомника на Королівській гірці й облаштування набережної.

«Уже є бізнес-проєкт. Зараз цим зонуванням депутати дали можливість реалізувати цей бізнес-проєкт. Ми збентежені, що певні кроки в цьому напрямку вже відбуваються.

Коли ця територія буде віддана на будівництво, оцінять вплив на довкілля, тобто заповідники. Як тепер роблять – вони зливають рештки бетону в ґрунт, ці рештки потрапляють у ґрунтові води, в Стрижень, гине риба, гине все, що знаходиться там»,- Олександр Антибиш, громадський активіст.

Проте, як зазначають у Чернігівській ОДА, зміни до попереднього проєкту були внесені з врахуванням пропозиції комунальних підприємств міської ради – «Чернігівводоканалу» та «АТП-2528», оскільки їм потрібен доступ до комунікацій, щоб обслуговувати дощову каналізацію й інженерні мережі. За поданням Управління архітектури та містобудування Чернігівської міськради до господарської зони також зарахована асфальтована вулиця. Але про забудову не йдеться.

«Ми ще в 2022 році наклали зону обмеження на територію парку, що передбачає заборону забудови в межах парку й інших дій»,- В’ячеслав Чаус, начальник Чернігівської ОДА.

Про заборону забудови на території парку наголошують і екологи.

«Це наша унікальна перлина, це зелені легені, це своєрідний екологічний кліматичний каркас міста Чернігова.

На території парку будувати заборонено. Території, прилеглі до парку, є зоною ризику. Тому тут теж потрібне пильне око громадськості, екоактивістів, небайдужих громадян міста, щоб не допустити того сильного впливу та тиску бажань і забудовників, і тих людей, які не розуміють цінності Ялівщини, її екологічних послуг, з огляду на те, що це дійсно унікальний парк серед міста»,- Юрій Карпенко, еколог.

Джерело: сайт "Челайн"

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (0)

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Лікар-акушер-гінеколог Олег Матвейко: «Кожна дитинка це наше золото» 2025-07-24 15:49:11 Брат і сестра з Козелеччини розповіли, як прийшли у медицину і стали л... 2025-07-24 15:11:38 У Старому Білоусі на Чернігівщині поховали захисника Євгенія Томилка 2025-07-24 14:44:42 У Чернігові винесли вирок по справі братів-паліїв 2025-07-24 14:27:25 Наймолодший військовий з Чернігівщини, якому видали сертифікат на житл... 2025-07-24 14:06:52 Потрапив у російський полон на ЧАЕС: додому повернувся боєць із Черніг... 2025-07-24 13:10:24 Понад 111 мільйонів гривень направлять на зоопарк у Мені 2025-07-24 13:03:23 3 полону додому повернувся захисник Сергій Маценко із Сосницької грома... 2025-07-24 12:27:41 Під час обміну повернулись двоє полонених з Чернігівщини 2025-07-24 12:10:20 По Прилуцькому району пронісся буревій, якого не пригадують навіть ста... 2025-07-24 11:48:05