Лікар-акушер-гінеколог Олег Матвейко: «Кожна дитинка це наше золото»
2025-07-24 15:49:11



ПРИЧИНИ І МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ БЕЗПЛІДДЯ
Олег Миронович працює у Чернігівькому пологовому будинку із 1987 року — відколи прийшов проходити інтернатуру. Скільком парам він допоміг відчути радість материнства і батьківства, назвати не може, але, говорить, кожен випадок пам'ятає. Про деякі з них розповів і нам, але без імен, адже для нього лікарська таємниця — це святе.
— Олегу Мироновичу, згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, приблизно 17,5% дорюслого населення Землі, а це майже кожна шоста людина, страждає від безпліддя. А чи є статистика, скільки людей на Чернігівщині стикається з труднощами при зачатті дитини?
— Зараз у зв'язку з війною вона не оновлюється і не ведеться, але протягом останніх 20 років цифри трималися на рівні 20%.
— Які Ви виділите причини безпліддя, насамперед у жінок?
— Багато років на першому місці були запальні захворювання, приховані інфекції. 6 анатомічні проблеми, наприклад патології матки, двобічна непрохідність маткових труб. А є поняття «стрес-індуковане безпліддя». У наших нинішніх реаліях ця проблема загострилася, адже зараз — хронічний стрес, він призводить до гормональних порушень, що негативно позначаються на репродуктивному здоров’ї як жінок, так і чоловіків (стресові фактори можуть впливати на менструальний цикл, сперматогенез та репродуктивні функції). Якщо говорити прямо і просто, нині одна з головних і дуже вагомих причин безпліддя, як і ще багато чого, — війна.
У будь-якому разі для виявлення і подальшого усунення проблеми, що перешкоджає вагітності, обстежитися треба обом із пари. Бо в причинності безпліддя пари до 35% випадків - це наявність проблем у чоловіків і майже 40% — поєднані, коли проблеми і в жінки, і в чоловіка.
Буває, що в обох із пари зі статевим здоров'ям усе нормально, а вагітність не настає. Значить, є якісь інші причини, які блокують здатність до дітонародження. ЗО років тому десь 30% з усіх випадків відносили до безпліддя неясного генезису (коли в жінки немає ні гінекологічних захворювань, ні гормональних порушень, будова матки без патології, є регулярна овуляція, доведена її сумісність із партнером, а в чоловіка результати спермограми в нормі, немає будь-яких захворювань. — Авт.). Зараз це вже 20%. Для таких випадків існують допоміжні репродуктивні технології (ДРТ).
— Якими методами лікування безпліддя володієте Ви?
— Зараз у Чернігівському міському пологовому будинку застосовуються майже всі сучасні методи, окрім ембріотрансферу та інших ДРТ. У нашому арсеналі — і консервативні методи (призначення медикаментозних препаратів), й оперативні втручання - інвазив- ні, мініінвазивні, неінвазивні. Лапароскопія призначається при виявленні тієї чи іншої зміни анатомії органів розмноження (для усунення спайок, непрохідності маткових труб, видалення кіст, поліпів та в інших випадках) уже після курсу медикаментозної терапії. Була пацієнтка, якій я протягом двох років двічі робив лапароско- пію, у жінки було три позаматкових вагітності, й лише четверта спроба щасливо закінчилась пологами.
І тут моя порада не затягувати — не лише для пацієнтів, а й для колег. Протокол лікування безпліддя існує вже майже 20 років, його перегляду не було. Тобто якщо ви лікуєте пару і виконали всю діагностичну програму, яка можлива на вашому рівні, то скеровуйте парудалі.
На жаль, і ДРТ не дають 100% результату. Імовірність вагітності за допомогою ЕКЗ із першої спроби — 40%. Скільки може бути спроб — це обговорюється індивідуально. У мене було кілька пар, у яких лише четверта спроба ЕКЗ ставала нарешті успішною.
—До яких фахівців парі необхідно звертатися?
— До репродуктолога (лікар, який займається проблемами чоловічого та жіночого безпліддя. — Авт.). Якщо окремо, то жінкам — до гінеколога, чоловікам — до уролога або андролога (лікар, який спеціалізується на проблемах чоловічої статевої системи. — Авт.). У Києві працює «Андроцентр», є фахові андрологи і при провідних клініках ЕКЗ.
У нас у зв'язку з медичною реформою, на жаль, більше немає такого підрозділу, як Центр планування сім'ї, немає окремого кабінету з лікування безпліддя. Однак лікарі, які набули там великого досвіду, продовжують допомагати: частина з них пішли у приватні клініки, частина працюють у жіночій консультації. Отож звертайтеся куди вам зручно. У нашому відділенні ми не відмовляємо нікому — ні чернігівкам, ні мешканкам інших міст і сіл області. Сьогодні звернулась жінка, яка сказала: «Ви моїм землякам — двом парам — допомогли народити дитину, і я вирішила приїхати до Вас».
— До речі, який мінімальний і максимальний вік Ваших пацієнток, котрі зверталися через безпліддя?
Найстарша моя пацієнтка була віком 47 чи 48 років. Вона після ЕКЗ народила здорову дитину, яка вже доросла, і в них усе добре. До слова, буває, що мої пацієнтки через роки приводять до мене вже своїх дочок, наприклад ставати на облік з вагітності. Це дуже приємно!
Мені так подобається, коли ми працюємо з парою і вона приходить до мене з радісною звісткою про вагітність, а потім усі ми радіємо вже новонародженому! Коли я дивлюся на щасливих батьків, бачу дітей, які народилися з моєю допомогою, то розумію, що в цьому і є сенс моєї професії, що я живу і працюю недаремно. Кожна дитинка — це наше золото, майбутнє України!
ДО ТЕМИ
До допоміжних репродуктивних технологій відносять: внутрішньо-маткову і нсемі націю (введення попередньо отриманої і підготовленої сперми безпосередньо в матку), екс- тракорпоральне запліднення (поєднання сперматозоїда і яйцеклітини поза людським тілом, in vitro), метод ІКСІ (введення сперматозоїда в цитоплазму яйцеклітини), метод ТЕСА (аспірація, тобто забір за допомогою вакууму, сперматозоїдів із яєчка), донорство ембріонів, перенос ембріонів (емб- ріотрансфер), кріокон- сервація (заморожування біологічного матеріалу — яйцеклітин, сперматозоїдів, ембріонів — для їхнього довготривалого зберігання та подальшого використання в репродуктивних програмах), сурогатне (замінне) материнство, донорство сперми та ооцитів тощо.
ПОРАДИ ЛІКАРЯ
— На жаль, прибрати постійний стрес і головну його причину — війну — не в наших силах. Але є те, що ми можемо робити у плані збереження репродуктивних функцій. Окрім як дотримуватися здорового способу життя і мінімізувати шкідливі звички, це ще приймати безрецептурні препарати магнію, вітаміну D (невеликі дози профілактично, особливо взимку, коли темно і сиро), валер 'яни, для жінок — препарати прутняку. Якщо тривожить безсоння, звернутися до невролога, щоб отримати поради щодо немедика - ментозної або медикаментозної корекції нега-1 тивного впливу стресу. І Звісно, завжди бажано І попередньо проконсули-1 туватися з лікарем.
Джерело: газета "Гарт", Аліна КОВАЛЬОВА
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
У Чернігові в закладах освіти змінюється вартість харчування для дітей
2025-07-25 14:00:39
Засідання сесії Чернігівської міськради знову не закрили
2025-07-25 13:52:06
Син міської голови Прилук, якого затримали через наркотики, хотів оска...
2025-07-25 13:33:12
На Чернігівщині попрощалися з двома захисниками
2025-07-25 13:04:50
Поліція Чернігівщини викрила посадовицю, яка незаконно привласнила май...
2025-07-25 12:41:37
Лікар-акушер-гінеколог Олег Матвейко: «Кожна дитинка це наше золото»
2025-07-24 15:49:11
Брат і сестра з Козелеччини розповіли, як прийшли у медицину і стали л...
2025-07-24 15:11:38
У Старому Білоусі на Чернігівщині поховали захисника Євгенія Томилка
2025-07-24 14:44:42
У Чернігові винесли вирок по справі братів-паліїв
2025-07-24 14:27:25
Наймолодший військовий з Чернігівщини, якому видали сертифікат на житл...
2025-07-24 14:06:52