Карта міста

Пух-перо скуповують по 27-35 грн. за кіло, а подушки продають по 250-500 грн.

2010-12-02 14:48:50
73480 5
Пух-перо скуповують по 27-35 грн. за кіло, а подушки продають по 250-500 грн.
Надія Шкляренко з Великих Осняків Ріпкинського району тримає багато птиці: курей, гусей, качок, індиків. Подушок наготувала і для своєї сім'ї, і для доччиної! А пір'я, буває, що й продає.
— Продаю циганам. А куди вони його пускають, хтозна. Їм треба, щоб збиралося окремо з качечки, окремо з гусочки. І щоб чорне й біле — окремо. На кілограм чорного ціна у минулому році була двадцять гривень, на біле — двадцять три.

У Дігтярях Срібнянського району у цьому році чорне пір'я роми купували по 27 гривень за кілограм. Біле — по 30. У Менському районі купували пух-перо з гуски по 35 гривень.
Куди роми пускають пір'я?

Для посагу — не менше десяти подушок!

— Роми люблять зручну постіль, — пояснює Марія Іванова, вона очолює чернігівську громадську організацію ромів. — Люблять і бокові подушки, і головні. Бокова подушка — це перина. Роми сплять на перинах.
Подушки подушками, але чи багато їх треба одній людині? Поїхала у «циганську столицю» Чернігова — район Масани. До Анжели Главацької, доньки циганського барона Петра Главацького.
— Пір'я потрібне нам для подушок, — розказує пані Анжела. — Для перин. Для ковдр пухових.

А ще ж готують посаг для дівчат! У достойному приданому парою подушок не обійдешся. А циганські сім'ї багатодітні. У сім'ї буває і три, і п'ять, і дев'ять дівчаток. Кожній треба дати не менше десяти головних подушок.
— Головні подушки у ромів великі. Приблизно як оцей стіл, — показує співрозмовниця на стіл, за яким сидимо. Він трохи видовжений, на око площею близько квадратного метра. Якщо перевести на розмір магазинних наволочок, для великих подушок підійдуть стандарти 70 х 80 або 70 х 70.

— А пухові перини і ковдри які?
— Двоспальні, — відповідає, закурюючи цигарку.
Кладуть перину або на ліжко, або на підлогу. Ковдра тонша за перину. А якщо холодно, нічого кращого за пухову ковдру нема. Тепло і легко. Пух не збивається, бо ковдри прошивають.
Посаг дівчатам починають готувати з дитинства. Коли роблять подушки, діти допомагають дорослим. Деруть руками пір'їнки, щоб ніяких колодочок, колючих остюків. Робота копітка, марудна. Та якщо в сім'ї двоє-троє дітей, подушку можна виготовити за тиждень.

Чорне до чорного, біле до білого

— Чорне пір'я використовують окремо від білого, бо так красивіше, — пояснює Марія Іванова.
Для білого пір'я підійде найтонший, найбіліший напірник. Щоб милував око. І якщо у білому пір'ї попадеться хоч одна чорна пір'їнка, вона справить враження чорної плями.
Подушки і перини набивають чорним пір'ям чи пухом. А ковдру — білим.
— Чорне пір'я міцніше, — каже Наталя Стоцька з пункту реставрації подушок на Масанах. — Стійкіше до вологи. Біле розкладається швидше. Було, відкриваю подушку, щоб засипати пір'я в машину. А чистити й нема чого. Біле пір'я стало прахом.

Із водоплавної птиці матеріал для подушок кращий, ніж із курки. Гуски та качки мокнуть у воді? Не мокнуть! Бо користуються своєрідною жировою змазкою. Вона дуже корисна для якості пуху-пера, що йде в подушки. Курка для подушок менше котується не тільки через відсутність змазки.
— У курки пуху майже нема,— каже Марія Іванова. — У неї не так пух, як перо.
Найм'якший, найлегший пуху гуски. У качки по якості пуху-пера щось середнє між гускою і куркою.
Найцінніший пух, звісно, лебединий. Та подушок з лебединого пуху не знайдеш навіть у ромів.

Отже, роми купують пех-перо на посаг дочкам, і все? Ні, роми подушки продають. Знавці кажуть, що справжню пухову подушку можна купити саме у циган. Велику і в той же час легесеньку, м'яку. Наповнену пухом з гусячої грудки. П'ятсот гривень за таку подушку — ціна не максимальна.
Хтось побоїться купувати подушки на руках. А хтось саме на руках і шукатиме. Цигани не лінуються їздити по селах і скуповувати пух. Скуповують дешево, бо конкурентів практично нема. І пускають пух-перо в діло.
У радянські часи пір'я скуповувало об'єднання «Облспоживспіпка».

— Уже років п'ятнадцять, як не купуємо, — каже товарознавець Іван Богуш. — З тих часів лишилися запаси, досі не реалізовані.
Повно оголошень «Куплю пух-перо» в Інтернеті. Вони від приватних осіб. Кажуть, що пухово-пір'яний покрив наших качечок та гусочок цінують німці, фіни, французи. Туди воно й «летить». У пуховики, подушечки.
На Центральному ринку Чернігова ціна подушки «силікон» 30 - 50 гривень, залежить від розміру і виробника. Пір'яні подушки дорожчі. По 80 - 90 гривень. А пухові привозять тільки на замовлення. З Києва. Ціна — від 350 гривень.

— У селах скуповують пух-перо дуже дешево, — говорить Тетяна Ходзінська, реставратор подушок з ринку «Нива». — А на харківській . базі вартість
кілограма гусячого пуху-пера, підготовленого для наповнювання подушок, — 38 доларів (304 гривні. — Авт.) Якісна подушка з пера коштує 250 гривень. А добротна пухова подушка — 500!
— Пухову подушку можна втримати на трьох пальцях, її і на долоню не треба класти, — каже Наталя Стоцька. — А подушки пір'яні бувають такі важезні, що людину можна вбити. Тому й по ціні перо і пух відрізняються. Синтетичні наповнювачі, хоч вони й дешеві, пух-перо ніколи не витіснять. Наші предки на пір'яних подушках спали і здоровіші були!

* * *

— Чи були випадки, щоб під приводом купівлі пір'я покупці накидали оком на те, що погано лежить?

— Ні, — каже Сергій Бриль, начальник відділу зв'язків з громадськістю УМВС України в області. — З пір'ям — жодного випадку. Перепеленати дитину, попросити води, поворожити, поміняти гроші, запропонувати соціальну допомогу, скупити металолом. Під таким приводом шахраї заходили.

Тамара Кравченко, тижневик «Вісник Ч» №48 (1282)

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (5)
юра2017-11-05 16:28:08 відповісти

какое нахер здоровей были бараны вы тупорылые в натуральном пуху быстро заводяться клещи продуктами жизнедеятельности которых дишит спящий да кстати на подушке из шерсти барана спать полезно

Валерій2018-04-03 22:50:46 відповісти

Брехня. Автор статті або дуже необізнанна людина або в долі. Піря здається за офігенні гроші

Anonimвідповісти

Предложите кому можно сдать по нормальной цене перья пух с кур

Ганимед2019-07-25 15:45:29 відповісти

Буквально сегодня подъехали два мордоворота на бусике.Фамильярно так потребовали продать радиоаппаратуру,платы,подушки.Я предложил сломанную китайскую магнитолу.Один рванулся сам посмотреть,но я во двор не пустил,сказал,что вынесу.Когда показал,то он нагло так спросил: Это всё? Вы что,издеваетесь? Давайте подушки любые,без разницы куриные перья или гусиные.Мы с женой решили за такое обращение ничего им не продавать. Когда внук сказал им об этом,они обматерили мою жену и укатили....

Ганимед2019-07-25 15:47:35 відповісти

Буквально сегодня подъехали два мордоворота на бусике.Фамильярно так потребовали продать радиоаппаратуру,платы,подушки.Я предложил сломанную китайскую магнитолу.Один рванулся сам посмотреть,но я во двор не пустил,сказал,что вынесу.Когда показал,то он нагло так спросил: Это всё? Вы что,издеваетесь? Давайте подушки любые,без разницы куриные перья или гусиные.Мы с женой решили за такое обращение ничего им не продавать. Когда внук сказал им об этом,они обматерили мою жену и укатили....

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро» 2025-04-25 15:36:20 «Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н... 2025-04-25 15:27:22 Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла 2025-04-25 15:07:59 Чорнобильські доплати — не для всіх 2025-04-25 14:46:28 У Ніжинському університеті будуть вивчати індо­незійську мову та культ... 2025-04-25 13:56:59 Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п... 2025-04-25 13:28:39 Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла 2025-04-25 13:09:00 Потяги в Семенівку скасували 2025-04-25 12:56:00 Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні? 2025-04-25 12:27:17 Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ... 2025-04-25 12:12:29