Карта міста

Балин - річка мого дитинства

2013-12-17 11:19:30
3426 2
Мальовниче, затишне село Андріївка розкинулося по обидва береги р. Балин. Село має давню історію, яка своїм корінням сягає середини XV ст. А поблизу, у витоках річки існувало поселення Ходча ще часів Київської Русі. У давнину всі поселення й міста будувалися обов'язково біля водойм, частіше біля великих і малих річок. Той факт, що на р. Балин було засновано двоє сіл, хутір і слободу свідчить про неабияку привабливість і господарську зручність цієї місцевості.


Свій початок річка бере у ґрунтах поблизу с. Кархівка, протікає через с. Андріївку, поблизу сіл Мажугівка, Якубівка, Слабин і впадає в р. Десну. Як і село Андріївка, вона має свою давню й загадкову історію. Перша загадка - це сама назва річки. Так, у опису річок Чернігівського полку за 1754 р. зазначено: «Речка прозванием Верепут увишла оная сотне Слабин-ской з грунтов Андреевских урочища, прози-ваемого Хутчи, а впала в речку вишепоказан-ную Козел, кая взялася з сотни Любецкой; на той речки имеется поселение село Андреевка: владении бунчукового товарища пана Василия Лизогуба и брата его ж Петра Лизогуба, да мелниц три, первая в оном же селе реченно-го Петра Лизогуба, другая низшее той разсто-янием за версту; его ж Петра Лизогуба, а трейтяя низшее оних обоих мелница помянутого бунчукового товарища пана Василия Лизогуба прозванием Царувка, и те все мельнице суть гребелние, одноколние; сверх же того на оной же речки Верепуте по другой стороне показанного села Андреевки имеется Слобода Андреевская, владения Троецкой Ілиинской Черниговской обители». У праці А. Лазаревського «Обозрение Румянцевской описи 1765 г.» читаємо «...с. Андреевка, при потоку болотном Ба-лине, владения Ирины Семёнавны Лизогуб... Слобода, Андреевка, при р. Верепуте владения бунчукового товарища Василия Лизогуба... хутор Царовский, при болоте Болине, владения Василия Лизогуба». Д. Пащенко у своїй праці за 1781 р. пише: «...с. Андреевка положение имеет по правой стороне р. Верепуте, на коей плотина о двух амбарах... Слобода Андреевская, владения Троицкого Черниговского монастыря вместе с с. Андреевкою, на левой стороне речке Верпуте... Хутор Царовка, владения генерал-майора Ригельмана, от Андреевки в двух верстах при р. Верпуте, на коей плотина об одном амбаре...». У П. Добровольського «Топографическое описание городов Чернигова, Нежына, Сосницы с их поветами» указана р. Балинь і р. Вербча, праворуч від якої с. Андріївка. «Список населённых мест Российской империи» (по сведениям 1859 г.) зазначає, що Андріївка, Слобода Андріївська, хут. Царьовка розміщені при протоці Балині й колодязях. Статистичні відомості про село Андріївку і Андріївську слободу за 1877 рік стверджують: «Андреевская слобода - по левую сторону Балини (казённые крестьяне), с. Андреевка - по правую сторону Балини (крестьяне бывшые Рыгельмана)».

Друга загадка про те, що р. Балин, за спогадами старожилів, була повноводною і судноплавною. На мій погляд, це не зовсім так, адже, судячи по руслу і долині річки, а також за її протяжністю та живленням, вона могла бути повноводною тільки весною і на початку літа. Читаємо у енциклопедичному словнику Ф. А. Брокгауза, І. А. Ефрона (1890-1907 pp.): «...приток Десны - Козел и Верепуть (почти совершенно пересохли и воды по ним текут только весной)». Що стосується судоходностью їй заважали греблі з водяними млинами. І все ж таки по ній плавали великі човни і водились різні види риби, видри, андатри, бобри, у заплавах були чудові місця для птахів, любили тут оселятися й лебеді.

Балин був улюбленим місцем відпочинку місцевих поміщиків із родини Ригельманів, які створили штучний острів, де збудували альтанку й перекидні містки. За радянської влади, коли руйнували місцеву кам'яну Михайлівську церкву і зносили церковний цвинтар, води Балині пройняли надгробні плити, приховавши останні сліди гріха. У заболочених місцях поблизу річки місцеві жителі копали торф. Для кращого сполучення між Андріївкою та Слободою було збудовано два дерев'яні мости (у 60-ті pp. замінені на бетонні). У 70-ті - силами місцевого колгоспу ім. Леніна було збудовано станцію човнів та дві дамби, створивши штучні озера, аби якось зберегти рівень води і облаштувати місце відпочинку колгоспників. Дітлахами ми майже всі канікули проводили на річці. Влітку купалися, ловили рибу, а взимку каталися на ковзанах та грали у хокей. На жаль, сьогодні наша рідна й дорога річка Балин потребує уваги, допомоги й охорони. Рівень води катастрофічно падає, стали зникати більшість видів риб. Єдиною відрадою залишаються Андріївські озера з комплексом «зеленого туризму».

Користуючись нагодою, через газету хочу звернутися до місцевих жителів і гостей: не засмічуйте річку, не робіть із неї звалище і вона вам за це віддячить. Як стверджує народна мудрість: «Не плюй у криницю, може, доведеться напитись водиці».

Віктор Єрема, уродженець Андріївки

"Наш край" №99-100 (9239-9240) від 14 грудня 2013 року

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (2)
Mesia2013-12-17 19:45:45 відповісти

Да, красиво там было.  Хоть и называли  местные  речку -"Болото". Но карасей и пескарей ("печкуров") помню. А сейчас ничего и не осталось, по сути.  Еще ниже моста, что у центра, какая-то вода есть.  А выше - высохшее русло.  Слышал мнение, что  активно пересыхать Балынь стала, когда распахали "Холодные джерела".  Может, просто совпадение.  

И обращение хорошее и нужное. Пару лет назад  побывал на другом ("слободском") берегу дамбы. Свинарник просто. 
Да, а там еще в лесу база была. Осталось хоть что-то?
Спасибо, Виктор. Будто детством повеяло. 

bonker2013-12-18 05:08:46 відповісти

а правда, что по инициативе хозяев базы отдыха в Андреевке, в эту речку/озеро была запущена рыба для исправления качества водоема, но местные жители ее всю "добыли"? Или байка это?

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро» 2025-04-25 15:36:20 «Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н... 2025-04-25 15:27:22 Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла 2025-04-25 15:07:59 Чорнобильські доплати — не для всіх 2025-04-25 14:46:28 У Ніжинському університеті будуть вивчати індо­незійську мову та культ... 2025-04-25 13:56:59 Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п... 2025-04-25 13:28:39 Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла 2025-04-25 13:09:00 Потяги в Семенівку скасували 2025-04-25 12:56:00 Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні? 2025-04-25 12:27:17 Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ... 2025-04-25 12:12:29