Заслужений народний хор «Десна» співає в особливій манері Поліського краю

2017-06-04 19:14:50
7481 1
Для всіх, хто любить і цінує самодіяльну народну творчість, сьогодні ми хочемо розповісти про Чернігівський заслужений аматорський хор «Десна», який співає під керівництвом заслуженого працівника культури України Миколи Васильовича Олексієнко. Ви тільки вдумайтеся: в грудні цього року хору виповнюється 66 років! Це в середньому ціле життя однієї людини. Тобто люди, які колись створили цей колектив, потім працювали в ньому, настільки цінують українську пісню та танець, що незважаючи ні на що, з року в рік, практично на одному ентузіазмі передавали іншим свою любов до народної пісні, досвід та натхнення до сьогоднішнього дня.



Хор «Десна» був заснований у 1951 роц
і при фабриці первинної обробки вовни. Засновник і перший його керівник – заслужений артист України Леонід Пашин, який працював з хором протягом 25 років. За час його роботи у 1961 році хор отримав звання «народний», а потім у 1968 році – заслужений народний.

В той час хор разом з танцювальною групою та з музикантами налічував близько 60 чоловік. Їздив з гастролями в Москву, в Сибір, в Прибалтику, в Білорусію. Впродовж цих років хором керували заслужені працівники культури: Григорій Драгинець, Леонід Хатун, Микола Борщ.

В 1978-му році хор вперше виїхав в Європу. Виступав в Чехословаччині (тоді Чернігів був городом-побратимом з містом Градець-Кралове), Польщі. Серед музикантів були такі досить відомі в Чернігові люди, як: Віктор Гойдовський (скрипаль), Михайло Легкобит (кларнетист), Микола Андрейченко (флейтист), Віталій Безуглий та Дмитро Скидан (баяністи), Леонід Хатун, який спочатку був керівником оркестрової групи, а потім керівником хору.

Сьогодні наш кореспондент зустрівся з керівником народного хору «Десна» - Миколою Васильовичем Олексієнко, який працює в хорі з 26-ти років, тобто 44 роки поспіль! А з лютого 2010-го року - керує хором. Микола Васильович закінчив спочатку Чернігівське музичне училище ім. Ревуцького по класу баяну, а потім – заочне відділення Харківської консерваторії, факультет народних інструментів.

Спочатку Микола Васильович грав в хорі на баяні. Потім в 1999-му році його призначили керівником оркестрової групи, а з 2010-го – керівником самого хору. В цьому році Миколі Васильовичу виповнилося 70 років. І з цієї нагоди 28 травня у Міському Палаці культури відбувся творчий вечір під гаслом «Радію, співаю, сміюся, бо з правдою в ногу йду». В свої 70 років він виглядає бадьорим, енергійним, підтягнутим, на сцені - завжди в костюмі і вишиванці або сорочці з краваткою.

Микола Васильович разом з дружиною виховали трьох дітей: двох доньок і сина. На сьогодні у нього вже 6 онуків. Але, на жаль, 5 років тому від раку померла його дружина, а в 43 роки і старша дочка. Дружина була музиканткою – піаністкою, діти теж вміють грати і на піаніно, як мати, і на баяні, як тато.

Він розповів, що разом з хором виступав і народний танцювальний колектив «Дружба», який був створений в 1969 –му році. Зараз їм вже багато років керує Григорій Горбачук - заслужений робітник культури України. А на початку 80-х років хор з танцювальною групою розділилися на два самостійні колективи. Але ці два колективи дружно співпрацюють і зараз.

Микола Васильович зазначив, що нещодавно він подав до міської ради прохання про присвоєння колективу імені засновника хору Леоніда Пашина. Тобто колектив скоро швидше за все буде називатися народним хором «Десна» імені Леоніда Пашина.

Хор «Десна» є яскравим пропагандистом народної пісенної творчості українського народу, Чернігівщини. Може співати 3 часи поспіль та має особливу «Поліську манеру» співу. В репертуарі хору – більше 100 обробок українських народних пісень та біля 50 творів місцевих авторів: Леоніда Пашина, Григорія Драгинця, Анатолія Пашкевича, Миколи Борща, Петра Зуба, Леоніда Хатуна та інших. В цих піснях розкривається краса Чернігівської природи, велич трудових звершень, багатство душі людей Поліського краю. Найбільш улюблені пісні – це «Виростеш, ти сину», «Степом», «На вулиці музиченька грає», «Ой, я маю чорні брови» та інші.

Микола Васильович намагається розвиватися, вносити в старі, відомі пісні якусь родзинку, щоб вони звучали по-новому, по-іншому, збагачує і поповнює репертуар творами і постановками, які відповідають, національним особливостям, народним традиціям.

У складі хору зараз 40 учасників, в тому числі 6 музикантів (2 баяністи, 2 скрипаля, флейтист, контрабасист). Розподіл голосів такий: в жіночій групі – альти, сопрано, в чоловічій – баритони, баси. Репетиції проходять в Міському Палаці культури, в хоровій кімнаті на 3-му поверсі по понеділках, середах та п’ятницях. В інші дні окрім керівництва хором, Микола Васильович ще викладає в музичній школі №2 гру на баяні. Оскільки хор «Десна» - аматорський, тож його учасники різні за віком, професією, не схожі долею, але об’єднанні музикою та закохані в народну пісню. Серед учасників хору більше половини – ветерани колективу, які відвідують «Десну» вже понад 20 років.

Хоровий колектив є незмінним учасником усіх міських фестивалів культури й мистецтв, концертів та свят і, звичайно, творчих звітів Чернігівщини. В неділю, 4-го червня Микола Васильович з хором їде виступати на так звану, «малу батьківщину».

Хор «Десна» є лауреатом премії ім. Григорія Верьовки, лауреатом та дипломантом багатьох всеукраїнських та обласних фестивалів народної творчості та мистецьких конкурсів. Він неодноразово нагороджувався грамотами управління культури Чернігівської міської ради, подяками Чернігівського міського голови, подяками управління освіти і науки облдержадміністрації, почесними грамотами Чернігівської міської ради та виконавчого комітету, подяками головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації, дипломами, цінними подарунками лауреатів фестивалів.











На закінчення нашої бесіди Микола Васильович зазначив:
- На жаль про нас не вистачає інформації, нема реклами по радіо, наприклад. Мені б хотілося, щоб можновладці, люди, які причетні до культури більш звертали на нас увагу. Бо на наші концерти люди приходять і відпочивають душею. Це говорить про те, що люди люблять слухати народні пісні, дивитися на танцювальне мистецтво. Тобто культуру нашу треба доноси як до дорослих, так і до нашої молоді, пропагувати українські традиції, цінності. Але ж на одному ентузіазмі не проживеш. Хотілося б, щоб людський фактор був на першому плані.

Після бесіди з Миколою Васильовичем залишилося тепло на душі, він виявився людиною з добрим щирим серцем. Від редакції Gorod.cn.ua ми хочемо подякувати йому і хоровому колективу «Десна» за внесок у розвиток українського народного мистецтва та побажати довгих років життя та подальших творчих успіхів.



Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (0)

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Найпотужнішу в місті сонячну електростанцію встановили на КП «Прилукит... 2025-04-01 20:15:29 Вирішили проблему з безперебійним водопостачанням. У Іржавці придбали ... 2025-04-01 20:03:00 У Бобровицькій опорній лікарні зберегли пологове відділення. Які послу... 2025-04-01 19:55:46 Чернігівці розповіли, як би вони відсвяткували закінчення війни 2025-04-01 14:08:47 В Ягідному завершили влаштування мережі вуличного освітлення 2025-04-01 12:48:16 У Менському зоопарку на Чернігівщині готуються до теплого періоду та ч... 2025-04-01 12:24:37 Чернігівська транспортна компанія оприлюднила статистику проїзду пільг... 2025-04-01 11:49:58 Президент призначив голову РДА на Чернігівщині 2025-04-01 11:36:51 У разі повторного наступу РФ поліція Чернігівщини буде пліч-о-пліч вою... 2025-03-31 14:40:16 35-річний прилучанин збив насмерть велосипедистку і втік 2025-03-31 14:09:53