Карта міста

Космос поруч з нами: Леонід Каденюк відвідав Чернігів

2017-12-15 14:40:07
6121 44
Невисокий, худорлявий чоловік, на вигляд років 45-50, майже постійно з серйозним виразом обличчя і з помітною військовою виправкою. Саме таким побачили гості чернігівського історичного музею імені Тарновського першого і поки що єдиного космонавта з українським паспортом Леоніда Каденюка. В четвер він відвідав наше місто щоб розповісти про свій пам’ятний політ, який відбувся рівно 20 років тому. Прийшли на зустріч з ним і чернігівці – в залі зовсім не залишилось місця, не вистачало стільців, майже неможливо було протиснутись. 
 
Історії про підготовку до польотів, про те, який він, Космос і яка звідти наша планета Земля навряд чи когось залишили байдужим. Завершивши свої розповіді Леонід Каденюк потрапив у справжню облогу – сфотографуватися і отримати автограф намагалися майже всі присутні.


 
Найцікавіше з розповідей першого і поки що єдиного українського космонавта ми пропонуємо читачам нашого сайту Gorod.cn.ua:
 
- Починаючи з підкорення космосу, з 4 жовтня 1957 року завдяки саме космосу і космічним технологіям відкрито і запатентовано більше 50 тисяч винаходів. Багато з того чим ми користуємось у побуті, ми про це навіть не здогадуємось, є космічними технологіями
 
- Я один залиився з групи, а нас було близько 40 чоловік. Коли пройшов, академік Газенко (Олег Газенко, основоположник космічної медицини - авт.) зачитує кінцевий вердикт, каже “по статье такой-то вы годны к космическим полетам”. Потім мене питає: “Вы знаете, что это за статья?”. Я, звичайно не знав і вирішив відповісти з гумором: “Единственное что знаю — она не из криминального кодекса”.

 
- Корабель потрібно захистити від високих температур. Коли він входить в атмосферу — володіє величезною кінетичною енергією, швидкість майже перша космічна (для Землі це майже 8 тисяч кілометрів за секунду,  28 тисяч  кілометрів за годину! - авт.) і гальмується. Тому він нагрівається до 1500-2000 градусів і йому треба захист. Для цього в 70-х роках придумали захисні плити. Вони розміром приблизно 15 на 15 сантиметрів, причому їх 39 тисяч штук і кожна призначена для приклеювання у якомусь одному місці.

- Товщина дюраля космічного корабля 3 міліметри. Температура його плавлення — під 700 градусів. Там ще є невеличкий, від 7 до 12 міліметрів, захисний шар. Оце і весь захист.
 
- Я пройшов підгоовку як командир “Бурана” і як командр “Союзу”. Перший політ “Бурана” був запланований без екіпажа, в автоматичному режимі. На другий політ готували три військоих екіпажа, мене в тому числі. Політ повинен був відбутися в 1992 році.

1992 рік, це вже Україна окрема держава. Я проходив підготовку. В залі державна комісія і один з її членів, з урахуванням того, що я родом з України, задає питання: “Валентин Константинович, если вам Кравчук прикажет посадить «Буран» на Крещатике, вы это сделаете?». Я бачу, там всі відразу насторожилися, “ушки на макушке”, думають, що ж він скаже. А я відповідаю: «Смотря в чем заплатят, если в купонах — не посажу, если в долларах — посажу».



Старт шатлу "Колумбія" з Леонідом Каденюком на борту. Фото - Вікіпедія
 
- В 1994 році, коли Леонід Данилович Кучма з Білом Клінтоном підписали угоду про політ українців на “Шатлі”, звичайно я написав заяву, що хочу взяти участь у польоті.

Перед польотом у у мене було завдання  вивчити англійську мову. Бо в школі, в ВУЗах, крім льотного училища я закінщив ще й Московський авіаційний інститут, Центр підготовки льотчиків-випробувачів і Центр підготовки космонавтів, вчили на низькому рівні. Це було для мене важким завданням. Я завжди пригадую такий випадок. Коли ми в Штати тільки приїхали, виникла необхідність спитати адресу. Я підхожу до двох чоловіків, які розмовляють і своєю англійською питаю. Вони відповідають російсьою: “Ребята, вам туда, налево". Тобто він по моїй англійській зрозумів звідки я.
 
- Людський організм досить таки гнучкий, здатний переналаштовуватись на будь-які зміни фізичного середовища, у тому числі й на невагомість. Я добре переніс цей стан. Але все таки відчував, що щось в організмі відбувається. Кожен орган переналаштовувався на нові умови свого існування.
 
Вцілому для організму невагомість — це досить важкі умови. У декого з космонавтів виникали сильні головні болі. Чому так відбувається? В невагомості відбувається рівномірний розподіл крові по організму. В земних умовах гравітація більшу частину крові від головного мозку іде в нижню частину тіла. В космосі гравітації немає і кров починає рівномірно розподілятися і з'являється таке враження, що прилив крові до голови відбувається. Якщо зробити стійку вверх ногами на землі — приблизно така ж ситуація. Тільки там вона постійно.





Щоб умістити всіх бажаючих почути українського космонавта ставили додаткові стільці
 
- У нашій свідомості є модель простору. Земна модель простору характерна тим, що обов'язковою є поверхня, яка її обмежує — поверхня землі, підлога, стеля чи стіни. У мене ця модель зберігається в свіомості, для мене підлгога завжди була підлогою, навіть не дивлячись на те, що виглянеш в ілюмінатор — а корабель вверх ногами. Навіть у цьому положенні для мене підлога була початком відліку простору. Коли я бачив Земля — миттєво переключався на поверхню Землі і в той момент прості автоматично перебудовувався. Коли переводив погляд знову всередину корабля, відразу все миттєво перелаштовувалось, підлога знову ставала підлогою, стеля стелею. Хоча в невагомості таких понять і немає.

Але, виявляється, є такі космонавти у яких психіка сприймає простір  зовсім по іншому. У них низ там, куди спрямовані ноги, а верх там, куди спрямована голова.
 
- Перехід у стан невагомості відбувається в момент відключення двигунів. Двигуни вимкнулись і за долі секунди ми потрапляємо в невагомість. Так само з невагомості в гравітацію теж долі секунди. Я порівнюю це яким чином: є дві кімнати, в одній гравітація, в іншій невагомість. Ми переступили через поріг і опинилися або в гравітації. Або в невагомості.



Екіпаж "Колумбії", з яким літав у Космос Леонід Каденюк. Фото - Вікіпедія
 
- Коли я вперше подивився на Землю в ілюмінатор і біля мене плавав Кевін Крегель, американець, у мене мимоволі вирвались слова: “Кевін, тепер я бачу, що вона кругла”. В ілюмінаторі вже видно диск землі. Правда не весь, але досить великий сегмент.
 
- Дуже багато кольорів, коли дивишся на Землю. Іноді просять описати її вигляд, але це зробити неможливо. Навіть коли ви спостерігаєте картинку телевізійну чи фото з Космосу, то інформативність цих картинок не більше 15, ну максимум 20 відсотків від того, що людина бачить своїми очима.
 
- Земля дійсно дуже гарна. Вона невеличка. Вона незахищена з боку Космосу. Єдиним її природним панцирем є тоненький прошарок атмосфери. Я коли вперше побачив який тонесенький прошарок окутує Землю мені стало аж не по собі. Виникло питання: невже в такому тонесенькому прошарку існує життя?
 
- Коли літаєш навколо Землі переконуєшся, що біосфера — це єдиний цілісний живий організм. Тому коли трапляються пожежі в Бразилії, В'єтнамі чи, як зараз, у Каліфорнії, а там страшна катастрофа, то це проблема не Сполучених Штатів Америки, не В'єтнаму, не Бразилії. Це Земна проблема, це і наша проблема. Все це позначиться і на нашому здоров'ї.



Сьогодні фото Землі з Космосу з борту МКС можна зробити навіть з власного мобільного - достатньо встановити необхідний додаток
 
- Корабель облітає Землю за 90 хвилин. Тобто, зміна дня і ночі на кораблі відбувається протягом цього терміну. На Землі це відбувається протягом 24 годин. Виходить, що в Космосі на кораблі протягом 24 земних годин 16 разів відбувається зміна дня і ночі. До цього треба було звикати. Це впливало і на біоритми, і на психіку, і на стомлюваність.
 
- Коли дивишся на Землю приходить усвідомлення того, наскільки безглуздим є створення ядерного, хімічного, бактеріологічного озброєння і не дай Бог ще його застосування. Все це безглуздя треба негайно припиняти.
 
- Щоб повернути корабель на Землю треба дати йому невеликий імпульс, щоб швидкість стала меншою на якісь 100-150 метрів в секунду від Першої космічної швидкості (7900 м/с). Корабель розвертається хвостом вперед перед, вмикає двигун на гальмування і починає спускатися. Перед тим як увійти в атмосферу він знову розвертається і приблизно під кутом 40 градусів до горизонту входить в атмосферу. Без двигунів, гальмуючи об атмосферу. Десь на висоті 11 кілометрів командир бере на себе керування і здійснює посадку.
 
- В Космосі пролунав і український гімн. Перед польотом підійшов до мене американський фахівець з центру управління польотом, а вони вмикали на побудку не будильник а якусь мелодію, і  запитав яку музику я хочу. Я собі думаю – чого не гімн Україн? І, таким чином, гімн України два рази грав там, на борту корабля. Американці зробили дуже красивий кліп — планета земля, політ і гімн України над планетою Земля. 

В 7 годин ранку ми піднімалися і в 11 годин вечора лягали спати

 
- Перед тим як летіти нас возили в компанію яка робить космічні страви. Там стіл такий круглий, їжа стоїть, багато всякої. І список цієї їжі. Береш цей список, ходиш, пробуєш, сподобалось — галочку поставив. А потім фахівці які формували мій контейнер, а у кожного він свій, брали цей список і ставили те, що мені сподобалось.

Треба сказати, що коли в перших польотах їжа в основному була в тюбиках, то зараз, у американців особливо, зовсім по іншому. Вона у вакуумній упаковці, причому в сухому, сублімованому вигляді. Є така технологія — спочатку швидке нагрівання, а потім швидке охолодження. Таким чином звідти волога видаляється, а всі корисні речовини, вітаміни там залишаються. В космосі її треба розбавляти водою, гарячою чи холодною, на пакеті це вказано. 3 хвилини, 5 максимум і вже можна вживати. Але вона така, що я на Землі її не їв би.

- Була картопля-пюре у сухому вигляді. Ви можете собі уявити? Її достатньо розбавити водою і можна їсти. Рідини потрібно було багато вживати — соки, чай, каву. В невагомості організм втрачає багато рідини.

 
- Була думка про новий політ українців у Космос. Виникла ідея років 10 назад. Була навіть домовленість між керівниками космічних відомств України і Росії. Йшла мова про те, що українець полетить на МКС — Міжнародну космічну станцію. Коли ми почали домовлятися, а я був у делегації, приїхали у російське космічне агентство. Вони по-перше задали питання “А зачем вам этот поле?. Каденюк был, флаг ваш уже был». Це нас трошки здивувало. А тоді сказали 160 мільйонів доларів заплатіть. Тобто Сполучені Штати Америки не взяли ні копійки за політ, а брати-росіяни — попросили 160 мільйонів.
 
- Життя людини повинно починатися з мрії. Мрія повинна бути обов'язково, але не обов'язково потрібо мріяти бути космонавтом. Можна мріяти стати вчителем, лікарем, бізнесменом, політиком. Але мрія повинна бути, вона мобілізує внутрішні сили.



Шатл Колумбія
 
Відповідаючи на запитання Леонід Каденюк зазначив, що Чернігів гідний того, щоб мати власний муніципальний космічний музей: «Це гордість повинна бути Чернігова і всієї України. Тому треба зробити все щоб цей музей був». І в його словах є істина, адже 13 випускників Чернігівського вищого авіаційного училища побували в Космосі!
 
Леоніду Каденюку в наступному році виповнюється 67. Він родом з Чернігівецької області, навчався в Чернігівському вищому авіаційному училищі. З 19 листопада по 5 грудня 1997 року тривав його політ в Космос на американському багаторазовому кораблі  «Колумбія». Свій політ астроавт описав у книзі "Місія - Космос"  З того часі Каденюк залишається єдиним громадянином України який побував там. Космічний корабель, на якому він літав у Космос вибухнув при поверненні 1 лютого 2003 року, загинув весь екіпаж, у тому числі і Калпана Чавла, американка, яка була в одному екіпажі з Каденюком.














 
Gorod.cn.ua

Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш Telegram.

коментарі (44)
КДБ2017-12-15 18:21:00 відповісти

Автор! Багато помилок. В одному місці тексту перша космічна  - 7900 м/сек, в іншому 8000 км/сек, 28000 км/год... І ще цікаво - а як впливає на серце, артеріальний тиск препарат "Голубітокс", який космонавт рекламує на багатьох сайтах. Користуються його ім'ям шахраї, чи сам Леонід таким способом заробляє на життя?

СЕДЬМОЙ2017-12-16 13:44:46 відповісти

ВСЕ ПРОБЛЕМЫ ИЗ ЗА ПАРКЕТНЫХ ОФИЦЕРОВ КОТОРЫЕ ВСЮ ЖИЗНЬ ВИДЕЛИ ОДНУ ТЕОРИЮ И БОЛТОВНЮ....ПРАКТИК ОДИН И ТОТ В ПРОШЛОМ...КОГДА ИДУТ ТОЛЬКО ВОСПОМИНАНИЯ НЕ СОЗДАВ НИЧЕГО НОВОГО ВЗАМЕН  ХОТЯ БЫ ТАКОГО ЖЕ- ЭТО ПОХОЖЕ НА РЕКВИЕМ.По типу(замОк есть-нет ключа) или есть и то и другое - прятать нечего... Некоторые на фотографиях говорили,мол на ИХ век хватит !... Их время заканчивается...  А МОЛОДЕЖЬ  ?....

Читач2017-12-16 13:51:09 відповісти

Було би добре, щоб про такі заходи повідомляли заздалегідь.

Anonim2017-12-16 14:11:32 відповісти

Жаль людину - від російського космосу відбився, а до американського не прибився і живе в абсолютній самоті, без колег і друзів.

КГБвідповісти

Фото уважно дивилися? Одна єдина світлина говорить про все: Льоня в оточенні "руського міра" антиукраїнської громадської організації ветеранів-совків СВ ЧВВАУЛ - Хлєбова О.Б., який з початком агресії московії поміняв прізвище на "Рус", Кузьменкова В.Ф. - прєдводітеля руського міра в Чернігові, ярого українофоба... Що роблять Лаєвський і начальник ліцею ПВФП Шпак М.В. серед цієї публіки? А Льоня так себе і не знайшов. Не чути ні засудження агресії московії проти України, ні допомоги нашій славній Армії. Треба гратися не в "Сузір'я" і користуватись колишніми заслугами, а все робити для Перемоги над агресором!

malder2017-12-17 00:43:16 відповісти

Какая страна - такие и космонавты )))

Юрий2017-12-17 02:34:30 відповісти

А все-таки первым Украинцем побывавшем в космосе был Павел Романович Попович! И летал он намного раньше Каденюка и на Советском корабле "Восток". И летал тогда когда  Американские корабли в основном взрывались на старте! Вот такая ПРАВДА!

Anonimвідповісти

 Попович был выпускником  нашего ЧВВАУ и еще 10 космонавтов были выпускниками нашего училища ....увы но закрытого в 1995 г.

Anonim2017-12-17 08:41:37 відповісти

Во времена Королёва и Курчатова СССР обгонял США на многие годы.

Американцы делали атомную бомбу силами собранных со всего мира семи Нобелевских лауреатов во главе с Эйнштейном 7 лет, а Берия (председатель комитета АБ) и Курчатов - за 4 года!
Берия поставил на вооружение СССР первую в мире ракету с атомной боеголовкой на многие годы ранее американцев. И межконтинентальную ракету, способнуую нести груз 5тн и вынести человека в космос, СССР сделал на 7 лет раньше американосов. Ну и человека в космос первым послал СССР. Самый мощный в мире термоядерный боеприпас эквивалентом до 60 млн. тн тротила СССР испытал ещё в 1961 году. Американцы до сих пор таких не имеют. Трагикомедия в том, что Украина имела самые мощные в мире термоядерные боеприпасы, но добровольно отдала их России!

Banderaвідповісти

В это же время колхозники работали за трудодни и не имели паспортов. 


Anonimвідповісти

Я вырос в селе, в семье кохозников, которые работали за трудодни. Жили относительно неплохо, в школу я пошел в победном 45-м. Родители-колхозники имели возможность дать мне и сестре высшее образование. Я окончил КПИ и мне дали работу не продавцом на рынке или охранником, а в атомной промышленности. Начал мастером, а закончил директором завода.  










Banderaвідповісти

Нет, заканчиваешь ты тупым кацапским троллем. Вали к себе в тундру, придурок.

Anonimвідповісти

Привет, "В рорs 1111 раз"! Я за тобой слежу.

Banderaвідповісти

да следи хоть за Папой Римским. Мне твоя озабоченность до одного места.

Сташинский Богданвідповісти

Я тоже слежу за тобой...

Anonimвідповісти

Т.е. тебе сейчас 79 лет? Балабол иди уроки учи 

Anonimвідповісти

Да. мне уже много лет и я прожил интересную, творческую и созидательную жизнь, был причастен к большим делам, к созданию самых мощных в мире боеприпасов и ещё к кое-чему. Дай Бог и тебе такой же.





Anonimвідповісти

Горяев, мандруй уже в Кирово-Чепецк, засратый продуктами твоей бурной деятельности.

Anonimвідповісти

А мне 89 лет, и я знаю, Геша, что ты всю жизнь проработал на заводе вынося металл, прожил в обосранной коммуналке, выпивая с собутыльниками весь стекломой и тормозную жидкость в районе.

Явідповісти

В это время ты был сперматозоидом, потому ничего и не знаешь.

Ваняшавідповісти

Ну имеешь ты сейчас паспорт, а работаешь жопой за что.... за наверное за вазелин... или лубрикант. Бо твое очко , потрибно Эвропе....

Anonimвідповісти

Кто о чем, а русня о жопоебле

Anonimвідповісти

Вернер фон Браун долго бы смеялся над твоим дебильным комментом

worldвідповісти

Берия секреты американской атомной бомбы украл у США с помощью тех же физиков нобелевских лауреатов, конкретно через физика Фукса, в последствии он был за это осужден, которые для баланса в мире передали эти секреты через советских шпионов. Первая МБР в СССР была принята на вооружение в 1960 году, в США была принята на вооружение в 1959 году, то есть раньше. Зачем врать про 7 лет? Первый человек в космос полетел 12 апреля, первый американец 5 мая, то есть через три недели после СССР, какие многие годы? далее в Лунной гонке СССР безнадежно проиграл. Термоядерную бомбу такой мощности, какую испытал СССР на Новой земле, США не делали не потому что не имели возможности, а потому что она такая не нужна, меньшей вполне хватало. Ту царь бомбу СССР все равно применить не мог в дальнейшей такой мощности заряды СССР тоже не делал. Слова "америконосы" выдают в вас не ученого, причастного к разработкам, а совсем другого человека, ученые так не говорят. Про колхозы и трудодни я и так все прекрасно знаю от своей матери, это был ужас. Вы скопиастили текст полный лжи и выдаете себя за ученого.

Anonimвідповісти

Лично Берия секретов ни у кого не крал, для этого он создал в НКВС  спецотдел №4 под руководством нашего земляка по фамилии Кравченко для сбора информации о работах по атомной тематике в странах Запада. В то время считалось - кто первым сделает атомную бомбу, тот будет владеть миром.

Кравченко работал столь эффективно, что отчёты, например, британского уранового комитета даже в годы войны Берия читал всего на 10 дней позже Черчилля, это видно по резолюциях на них Берии и его докладах Сталину.
Курчатов обращался к Кравченко как в отраслевой институт с конкретными вопросами - какая у "них" критическая масса, какая ширина полосы захвата нейтронов, какая конструкция реактора Ферми, какая конструкция взрывного устройства и т. п. и т.д.  и Кравченко отвечал, как правило, копиями документов наших соперников, причем весьма оперативно. Благодаря работе Кравченко, СССР сэкономил на исследованиях и испытаниях сотни миллиардов тогдашних долларов. И три года времени.
С "американосами" я, конечно, перебрал, это потому, что я с ними, заразами, 33 года соревновался с переменным успехом.
А первую МБР Королёв запустил с Капустиного Яра на Камчатку в 1950 году, с выходом в космос. Но осваивать космос Сталин запретил, чтобы американцы до поры до времени не знали, что мы можем ударить по ним атомным оружием с нашей территории.

Anonimвідповісти

=Вы скопиастили текст полный лжи и выдаете себя за ученого=

А вы выдаёте себя за дурка. Неужели не знаете, что американской космической программой руководил гитлеровский учёный - создатель фау-1 и -2 - Вернер Браун штурмбаннфюрер СС?

Anonim2017-12-17 13:06:53 відповісти

О научном потенциале Советской Украины  говорят следующие факты.

1. Первую в мире конструкцию урановой бомбы изобрели и зарегистрировали в конце 1939 года в харьковском Физико-техническом институте АН УССР.
2. Первый в мире и до сих пор непревзойдённый центробежный способ обогащения урана и технический проект центрифуги изобрели в 1940 году в киевском Институте химфизики АН УССР. Интересно, что в этом же 1940 году американцы и британцы начали строить заводы обогащения урана диффузионным способом. Как потом выяснилось, для обогащения урана этим способом нужно столько энергии, сколько её выделяется при атомном взрыве.        
3. Первую в мире атомную электростанцию в г. Обнинске создал бывший директор харьковского ФТИ АН УССР академик Лейпунский. 
4 Первый заместитель Курчатова, впоследствии директор Курчатовского института и Президент АН СССР академик Александров А. П. - это бывший учитель физики какой-то, уже не помню, киевской школы.  А.П. окончил физмата киевского университета, два года отработал учителем, а затем по протекции Курчатова, выпускника, кстати, физмата Симферопольского университета, поступил работать в ленинградский ФТИ, где директорствовал в то время бывший харьковчанин акаденмик Иоффе.
Добьётся ли когда-либо незалежна Украина того уровня, на котором работала советская?





ГРИНЬвідповісти

А В ЭТО ВРЕМЯ КИТАЙ   УЖЕ ПОСТРОИЛ  ЦЕЛЫЕ ГОРОДА ПРИЗРАКИ НА 200 миллионов человек    с  бункерами и подземными городами... АРМИЯ 120миллионов штыков , а при мобилизации  200 будет  четырехполосные дороги для тяж. техники ДО   САМОЙ   РОССИИ. А У ГРАНИЦ  БАЛЛИСТИЧЕСКИЕ РАКЕТЫ дальностью 14 тыс. км.   .....  ВОТ  Я УДИВЛЯЮСЬ  НАМ    СЛАВЯНАМ..... МЫ ЧТО  ДИБИЛЫ ???

DjekGood2017-12-17 14:22:13 відповісти

И все же интерестно было почитать, как человек ощущает себя в космосе, кроме невесомости !!!! Как это все воспринимает глаз людской и сознание !!!!

DjekGood2017-12-17 14:24:36 відповісти

А остальное типа агрессора, украинофобии и т.п. сюда отношения не имеет !!! Это личное дело каждого !!!

пересичный гр2017-12-18 00:33:19 відповісти

не може бути народженний у совковому пеклi першим космонавтом нашому першому космонавту зараз 26 рокiв  i   вiн винищуе окупантiв а космiчний корабель ми побудуемо!!!!!!!!

Anonimвідповісти

Кацапище, запятые гугл-переводчик не проставляет?

перехідний грнвідповісти

Ти здурів. Наш косманавт вже давно в космосі. Це Льоня.... Ти шо падлюка Льоню не цінуєш, гавно таке. Льоня Черновецький - наш космонавт....

Учитель2017-12-18 14:44:09 відповісти

 К ТО МУ ЖЕ ... КОРОЛЕВ БЫЛ   НЕЖИНСКИЙ..... ВЫВОД- ВСЕ ЧТО  РОДИЛОСЬ -----В УКРАИНЕ  !  СЕЙЧАС УКРАИНА  ЭТО СПЛАВ НАЦИОНАЛЬНОСТЕЙ И  НАСТОЯЩИХ УМОВ , СОЗИДАТЕЛЕЙ... ПОБЕДИМ !....

koshmarik32017-12-18 18:25:59 відповісти

космонавтов не знаю, а инопланетян очень много.

Anonim2017-12-19 00:00:24 відповісти

=Не чути ні засудження агресії московії проти України, ні допомоги нашій славній Армії. Треба гратися не в "Сузір'я" і користуватись колишніми заслугами, а все робити для Перемоги над агресором!=

Не тебе, бандеровский урод, учить людей, тому, что они должны говорить  и делать.

КГБвідповісти

Не тобі старому совку, вижившему з розуму, всіх тут коментувати, ображати.... І атомну бомбу воно створило, і ракетну газузь.... Все знає, все вміє, про все дискутує.... І конструкторм був, і директором заводу був... А хто насправді? Звичайний ватник з московщини...

oldtimer2017-12-19 01:26:19 відповісти

В СССР был в отряде космонавтов, до 1995-го года  имел российское гражданство.

Но первым представителем Украины в космосе был Павел Попович, и только из Харькова вышел 21 космонавт.

Кезлявідповісти

Правильно наш космонавт - это Леня Черновецкий , он из Харькова...

ГРИНЬ2017-12-20 19:22:22 відповісти

   ШПАК М. В.  - директор лицея ПВФП  ты моральный урод... ДАВАЙ ДОСВИДАНИЯ !.....

Anonim2017-12-21 08:06:03 відповісти

Ребята!

Давайте жить дружно! И уважительно друг к другу, ведь вражда и злоба никому ничего хорошего не приносит, даже тому, кто злобствует.
А Каденюк действительно герой, с которого молодёжи можно было бы строить жизнь.

ГРИНЬвідповісти

А  СО ШПАКА ТОЖЕ БРАТЬ  ПРИМЕР ?!.... ИЛИ ВЫ ВСЕГО НЕ ЗНАЕТЕ ?!...

Anonim2017-12-22 09:20:21 відповісти

О Шпаке я не знаю, но я знаю, что на днях Трамп подписал программу строительства на Луне военной базы и освоения Марса. Если США активизируются, то Россия и Китай в стороне не останутся. 

Имея фактически простаивающие КБ "Южное", "Южный машиностроительный завод", и другие заводы аэрокосмической отрасли в Киеве, Харькове, Чернигове и др., доставшихся нам от СССР, Украина могла бы тоже неплохо зашевелиться в Космосе.

Залишити коментар

Ім'я
Коментар
інші новини
Біля Земснаряда родина Корнієць відкрила ресторан «Озеро» 2025-04-25 15:36:20 «Дядя Чебурек» на Ремзаводі закрився, бо не знайшли кухаря? Пончиків н... 2025-04-25 15:27:22 Тетяна Прокопчук зробила для Перемоги все, що могла 2025-04-25 15:07:59 Чорнобильські доплати — не для всіх 2025-04-25 14:46:28 У Ніжинському університеті будуть вивчати індо­незійську мову та культ... 2025-04-25 13:56:59 Опозиційні депутати у Коропі блокують вирішення важливих для громади п... 2025-04-25 13:28:39 Уночі 25 квітня частина Прилук залишилася без світла 2025-04-25 13:09:00 Потяги в Семенівку скасували 2025-04-25 12:56:00 Як дістатися найбільшого міського кладовища «Яцево» в поминальні дні? 2025-04-25 12:27:17 Вибухотехніки поліції Чернігівщини знешкодили бойову частину ворожого ... 2025-04-25 12:12:29