Нові правила вступу до вузів: що чекає абітурієнтів у 2018 році
2018-06-01 20:21:47


Вже відгримів по всій країні останній дзвоник. Попереду випускників чекає доросле життя, яке почнеться з головного вибору в житті – майбутньої професії та ВНЗ.
В цьому році Міністерство освіти змінило деякі правила вступу до вузів. Абітурієнтам буде складніше вступити на медика і педагога. До того ж доведеться добре подумати, на яку спеціальність подавати документи, адже тепер замість дев'яти заяв можна подавати сім і тільки на чотири спеціальності.
Журналісти Gorod.cn.ua вирішили розібратися, як змінилися правила вступу в навчальні заклади нашого міста.

Першим закладом куди ми завітали став Національний університет «Чернігівський Колегіум» імені Т. Г. Шевченка (вул. Г. Полуботка, 53). Інформацію про правила вступу надав проректор з виховної роботи, кандидат історичних наук, доцент – Анатолій Григорович Тимошенко.

- Анатолію Григоровичу, що нового в правилах вступу в цьому році?
- Цьогорічна вступна кампанія декілька відрізняється від минулорічної. По-перше, в цьому році кількість напрямків спеціальностей, за якими випускники шкіл можуть подавати документи, скорочена до 4-х напрямків. Та замість дев'яти заяв можна подавати тільки сім.
Це зроблено для того, щоб випускник мав змогу зорієнтуватися у виборі майбутньої професії. Бо буває, що він подає заяви в зовсім різні напрямки навчання: в медуніверситет, педагогічний або технологічний.
Але ж як і в минулому році вступники спочатку подають документи в електронному вигляді.
- З якого числа починається прийом документів?
- Прийом документів для абітурієнтів для денної та заочної форми навчання починається 12 липня 2018 року та для тих абітурієнтів, які вступають лише по ЗНО закінчується о18 годині 26 липня .
Термін проведення вступних випробувань 21 по 27 липня 2018 року.
Оприлюднення рейтингового списку – 1 серпня.
Зарахування на місця державного замовлення – не пізніше 12 години 7 серпня.
- Які форми навчання є в вашому університеті? Скільки в цьому році виділено бюджетних місць?
- Денна, заочна та бюджетна форми навчання. На заочній формі навчання ті ж спеціальності, що і на денній. Можна вступити на денну форму, а потім перевестися на заочну.
Стосовно бюджетних місць в порівнянні з минулим роком їх кількість істотно не змінилась. Їх близько 300.
Але є таке поняття як широкий конкурс, який, я вважаю не завжди є ефективним.
Наприклад, в 2017-му році історична та психологічна спеціальності, так би мовити «постраждали» від цього конкурсу. По загальноукраїнському вимірі ці спеціальності встановили прохідний бал 183. Але ж біля 10 дітей виявилися нижче цього прохідного балу. Для нашого регіону це високий бал, який означає досить гарний рівень знань. Але всі потрапили під широкий конкурс, і ті хто вибрав ці спеціальності пріоритетом та мав бути зарахований, в підсумку, не потрапили до нас. Тому, в цьому році, з огляду на цю ситуацію, кількість місць держзамовлення на ці спеціальності зменшена.
Тобто, Міністерство вважає, що ми не виконали план держзамовлення. Але ж ми не виконали не тому, що до нас не йшли діти, а тому, що 183 балів виявилося замало для історії та психології. Як бачите, логіка відсутня: для лікаря 150 балів достатньо, а для історика 183 - замало.
- Скільки років навчання в вашому колегіумі? Скільки студентів навчається в Колегіумі?
- Підготовка на рівень бакалавра - 4 роки, магістра – 5.5 років. Зараз на денній формі навчається близько 3000 студентів і 1000 – на заочній.
- Які найпрестижніші спеціальності в вашому університеті?

- Найбільш популярна спеціальність – це Англійська філологія. Далі, якщо дивитися за кількістю поданих заяв, йде Українська філологія та Фізична культура і спорт. Наші випускники вже багато років займають призові місця у різних спортивних змаганнях світового рівня.
Так, наприклад, Ігор Рептюх — чемпіон Паралімпійських ігор 2018, учасник - Дмитро Суярко. Також, наші випускники – це Заслужений майстер спорту України, важкоатлетка Ольга Коробка, Ніна Лемеш - призерка Чемпіонатів світу, Чемпіонатів Європи, етапів Кубка світу з біатлону.
Також, стабільно з року в рік, досить затребуваним є факультет початкового навчання. Та набирають популярності Географія та Право.
Крім цього, ми багато працювали над тим, щоб відкрити у нас таку спеціальність, як Фармація. Поки що питання залишається відкритим.
Є вірогідність появи на базі нашого університету Донецького медичного університету.
- Які найменш популярні?
- Це спеціальності фізико-математичного факультету. Але ж якщо дитина не з заможної родини, та знає математику або фізику, прагне вчитися на бюджетній основі та отримати вищу освіту – ласкаво просимо до нас! Більш того, я б навіть радив звернути увагу на так звані, непрестижні спеціальності. Тому що: на ці спеціальності достатня кількість місць держзамовлення та відносно невисокий конкурс, а звідси – висока вірогідність вступу.
- Скільки коштує навчання?
- Навчання на всіх факультетах денної форми навчання, крім філологічного коштує 11100 грн. за перший рік, на філологічному - від 11100 до 12800 грн. На факультетах заочної форми навчання, крім філологічного навчання коштує 6900 грн. за перший рік. На філологічному - від 6900 до 7600 грн.

- Де вступники можуть отримати необхідну інформацію?
- Крім нашого сайту, в кожному навчальному закладі з 1 липня буде працювати консультаційний пункт, в якому наші фахівці нададуть всю необхідну інформацію, зможуть відповісти на будь-яке питання.
До речі, якщо вступник має якісь пільги, то необхідно надати відповідні документи.
Наостанок нашої бесіди Анатолій Григорович звернувся до батьків.
- Любі батьки! Відкладіть на деякий час всі ваші справи, поспілкуєтеся з вашими дітьми, вислухайте їх прагнення та допоможіть зорієнтуватися з вибором спеціалізації, а згодом і майбутньої професії. Зараз – це найважливіший крок у їх житті.

Про нові умови вступу до Чернігівського національного технологічного університету нам розповів Відповідальний секретар приймальної комісії Єрошенко Андрій Михайлович. Університет здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр, спеціаліст, магістр більш ніж за 40 напрямами і спеціальностями.

- Андрій Михайлович, як виглядає структура технологічного університету?
- В структурі університету зараз шість інститутів:
1. Навчально-науковий інститут економіки
2. Навчально-науковий інститут менеджменту, харчових технологій та торгівлі
3. Навчально-науковий інститут бізнесу, природокористування та туризму
4. Навчально-науковий інститут технологій
5. Навчально-науковий інститут будівництва
6. Навчально-науковий інститут права і соціальних технологій.

- Яка головна зміна щодо умов вступу до ВНЗ?
- В цьому році зафіксовано стандартний перелік конкурсних предметів для вступу на конкретну спеціальність. Це:
1. Українська мова і література
2. Математика (профільний)
3. Один з двох на вибір в залежності від спеціальності. Наприклад, якщо випускник вступає до інституту технологій, то він може вибрати між такими предметами, як Фізика або Іноземна мова.
Крім цієї зміни, в цьому році замість дев’яти заяв можна подати тільки сім на чотири спеціальності. Але це стосується вступу на місця держзамовлення. Кількість заяв щодо вступу на навчання за контрактом – необмежена.
- Скільки в цьому році виділено бюджетних місць?
- Загальне державне замовлення в порівнянні з минулим роком збільшилося на 3 %. Максимальний обсяг по університету в цілому на денну форму навчання складає 487 місць, на заочну – 32 місця.
Але ж це не означає, що ми зможемо взяти саме стільки вступників. Вже декілька років проходить, так званий, широкий конкурс, який передбачає встановлення прохідного балу по Україні в цілому та на кожну спеціальність окремо.
- Скільки коштує навчання?
- В залежності від спеціальності та форми навчання. Навчання на 1-му курсі денної форми коштує від 5000 до 8500 гривень за семестр (6 місяців). Зокрема, Інженерно-технічні спеціальності – 5200 грн;
Економічні спеціальності – 5900-6700 грн.;
Комп’ютерні спеціальності – 8500 грн. за семестр.
- Яка стипендія у студентів університету?
- Розмір стипендії для студентів ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації, що навчаються на бакалавра, спеціаліста чи магістра встановлений Міністерством освіти та науки: звичайна – 1300 грн, підвищена – 1660 грн.
Але, раніше стипендію отримував кожен студент, який мав середній бал 4.0 і вище. Минулого року підхід до надання стипендії був змінений. Зараз стипендія надається тільки 43% студентів, які навчаються на певній спеціальності.
- Які спеціальності в вашому університеті зараз вважаються найпопулярнішими? На яку найважче вступити?
- Зазвичай, це Інженерія програмного забезпечення, Комп’ютерна інженерія, Право, Будівництво.
Звертаємо увагу, що особам, які в рік вступу закінчили підготовчі курси Чернігівського національного технологічного університету, для вступу на інженерно-технічні напрями, додатково до суми балів, додається від 5 до 10 балів, в залежності від результатів атестації!
- Які документи подаються до вступу?
- документ державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
- сертифікат (сертифікати) Українського центру оцінювання якості освіти (для вступників на основі повної загальної середньої освіти), за особистим вибором оригінали або копії;
- копія документа, що посвідчує особу;
- чотири кольорових фотокартки розміром 3 х 4 см.
Оригінали документів при участі в конкурсі подаються вступником лише один раз.
- Який порядок вступу на базі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста?
- Вступники, які мають диплом молодшого спеціаліста мають можливість вступити на споріднений напрям підготовки бакалаврів за скороченими термінами підготовки. Такі вступники зараховуються за результатами фахового випробування у вигляді тестування.
- Де вступник, крім сайту університету може отримати більш детальну інформацію?
- Для допомоги вступникам з 1 липня в першому корпусі університету (вул. Шевченка, 95) буде діяти консультаційний пункт, в якому наші фахівці нададуть всю необхідну інформацію. Навіть проконсультують щодо ймовірності вступу на певну спеціальність, спираючись на досвід минулих років та підкажуть про наступні дії протягом приймальної кампанії.

Після університету ми завітали до Коледжу економіки і технологій, який знаходиться по вулиці Козацька, 7, та поспілкувалися про умови вступу з директором коледжу Михайлом Вікторовичем Соколом.

- Михайло Вікторович, які форми навчання існують в вашому коледжі? Скільки всього навчається студентів?
- Денна бюджетна, денна контрактна та заочна. Станом на 1 жовтня 2017 року в нас навчається 678 студентів денної форми та 150 заочної.
- Скільки чоловік може вступити на бюджетне навчання згідно плану держзамовлення?
- 135 чоловік. План держзамовлення ми виконуємо стабільно.
Після 9-го класу випускники здають іспити по таким предметам:
1.Українська мова та література (обов’язково)
2.Історія України або Математика (залежно від спеціальності).
На основі повної загальної середньої освіти (11 класів) за результатами ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання):
1.Українська мова та література (обов’язково)
2.Історія України або Математика або Географія (залежно від спеціальності).
- Як відбувається відбір на бюджетне навчання?
- Відбір на бюджетне навчання відбувається таким чином. Найвища кількість балів – 200. Але зазвичай з такою кількістю балів випускники вступають до ВУЗів. Для наших абітурієнтів зазвичай рейтинг відраховується від 180 балів. Крім цього, Міністерство та Законодавство вимагає, щоб особи, які першими увійшли в рейтинг, протягом 5 днів надали оригінали документів, зокрема ID- картку. Це треба тому що, зараз випускники мають право подавати документи в декілька різних ВУЗів. І також при вступі можуть набрати максимальну кількість балів. Тому їм надається 5 днів на вибір того ВУЗу, де вони хочуть надалі навчатися.
- Яка вартість навчання для тих, хто не вступив на бюджетну основу?
- Вартість навчання залежить від спеціальності. Найдешевша (від 6500 гривень на рік) - Підприємництво, торгівля та біржова діяльність та Маркетинг. Навчання триває 2 роки. Найдорожча – Право (від 8000 гривень). Всі інші – від 7500.
Заочна форма навчання коштує від 3500 гривень.
- Якого рівня спеціалістів готує ваш коледж?
- Наш коледж здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст та бакалавр (спеціальність «Готельно-ресторанна справа»).
- За якими спеціальностями буде проводитися вступ до вашого закладу?
- В цьому для абітурієнтів, які вступають на основі базової середньої освіти (9 класів), у нас відкрито такі нові спеціальності:
— Економіка;
— Фінанси, банківська справа та страхування;
— Право;
— Соціальна робота;
— Підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
— Маркетинг;
— Харчові технології;
— Готельно-ресторанна справа (найбільш популярна).
Випускники професійних училищ, які отримали освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник», запрошуються на навчання за скороченим терміном на ІІ курс денної та заочної форми за спеціальностями:
- Харчові технології;
- Маркетинг;
- Підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
- Готельно-ресторанна справа.
Зарахування проводиться за результатами випробування з фахових дисциплін та вступного іспиту з української мови (тестування).
- Які документи треба надати?
- Вступники подають особисто такі документи:
• заяву про вступ;
• копію документа про освіту;
• копію сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання;
• 4 фотокартки 3 х 4 см;
• копію військового квитка (посвідчення про приписку до призовної дільниці), свідоцтва про народження для осіб, які за віком не мають паспорта;
• копію ідентифікаційного коду;
• папку на зав’язках (картонну), 2 конверти.
Якщо випускник має пільги, то він надає ще документ, що підтверджує право на пільги.
- В який період буде відбуватися прийом документів?
- Прийом документів для абітурієнтів з базовою загальною середньою освітою (після 9 класу) з 02 липня 2018 року по 14 липня 2018 року. Термін проведення вступних екзаменів з 15 липня 2018 року по 22 липня 2018 року. Після чого ми рахуємо результати та публікуємо їх за рейтингом на стендах (оцінки з двох екзаменів і середня шкільна оцінка).
Прийом документів для абітурієнтів з повною загальною середньою освітою (після 11 класу) з 12 липня 2018 року по 08 серпня 2018 року. Термін проведення вступних іспитів з 02 серпня 2018 року по 07 серпня 2018 року.
- Яка стипендія у ваших студентів?
- 860 гривень. Отримують її тільки 40% студентів. Це ті, хто навчаються на бюджетній основі і ті, хто протягом півроку мають середню оцінку не нижче «4» по 5-бальній системі.
- Який строк навчання?
- Вступники після 9 класів навчаються від 3-х до 4-х років, після 11 класів – від 2-х до 2,5 років. Випускники професійних училищ навчаються від року до 2-х.
- Ким можуть бути ваші випускники?
- Взагалі, наші випускники отримують кваліфікацію молодшого спеціаліста. Це є початковий рівень вищої освіти. Але, навіть з дипломом нашого коледжу випускник може займати престижні посади та робити надалі кар’єру в вибраному напрямку. Тобто, якщо він, наприклад, захоче відкрити кафе, то наших знань йому цілком достатньо.
Приведу приклади. Молодший спеціаліст, який навчався за спеціальністю «Харчові технології», може займати посади:
• Технік-технолог з технології харчування
• Адміністратор
• Виробник харчових напівфабрикатів
• Кухар або кухар дитячого харчування
• Шеф-кухар
• Офіціант, Буфетник, Бармен
• Майстер ресторанного обслуговування
• Завідуючий виробництвом
Молодший спеціаліст, який навчався за спеціальністю «Готельно-ресторанна справа», може займати посади:
• Фахівець з готельного обслуговування
• Адміністратор
• Ресепшіоніст або Реєстратор
• Консьєрж готельного комплексу
• Портьє
• Стюард (готелі та інші місця розміщення)
• Черговий по поверху (готелю, кемпінгу, пансіонату)
• Адміністратор (господар) залу
• Бариста, Бармен, Буфетник
• Метрдотель
• Офіціант, Сомельє
• Член бригади ресторану
• Стюард закладу ресторанного господарства
• Майстер ресторанного обслуговування

До речі, чому спеціальність «Готельно-ресторанна справа» настільки популярна? Ми співпрацюємо з фірмою Internobmen, завдяки чому наші студенти стажуються протягом всього літа в Болгарії. В минулому році вони працювали в 4-5-зіркових готелях міста Варни. Транспорт з Чернігова до Варни та з Варни до Чернігова; проживання та 3-разове харчування в готелі – безкоштовно. Крім цього, вони ще й отримують заробітну плату близько 250 євро. Тривалість робочого дня – 8 годин та 2 вихідні дні в тиждень.
Умови – вік від 18 років, після закінчення 1-го курсу та наявність БІО-паспорту. В цьому році на стажування до Болгарії їдуть 57 наших студентів.

Побували ми і в Чернігівському вищому професійному училищі побутового обслуговування (ЧВПУБО), що знаходиться поруч з коледжем по вул. Козацька, 11а. Інтерв’ю для надала заступник директора з навчально-виробничої роботи - Вікторія Леонардівна Малофеєнко.
- Вікторія Леонардівна, які умови вступу до вашого училища?
- Особливих умов не існує. До нас можуть вступати без здачі ЗНО випускники 11-х класів середніх загальноосвітніх шкіл. При цьому для вступу в наше училище потрібно всього лише атестат про повну загальну освіту, медична довідка та ваше бажання вчитися. Більш того, протягом першого семестру всі учні отримують стипендію в розмірі 490 гривень. Після закінчення 4 місяців - стипендія нараховується тим учням, які мають середній бал не менше «7». Треба сказати, що таких у нас 90% хлопців.
- Яким професіям у вас можна навчитися сьогодні? Скільки коштує навчання?
- Навчання в нашому училищі безкоштовне. Наші викладачі на високому якісному рівні навчать молодих людей таким робітничими професіями, як:
- Кравець (2 роки)
- Кравець-закрійник (3 роки)
- Перукар (перукар-модельєр) (1 рік 5 місяців)
- Візажист. Візажист-стиліст (1 рік)
- Агент з організації туризму. Адміністратор (1 рік)
А для тих, хто хоче продовжити своє навчання і перейти на більш якісний високий рівень у своїй професії, ми пропонуємо пройти безкоштовне навчання в таких напрямках, як «Перукарське мистецтво та декоративна косметика» (2 роки) і «Технолог швейного виробництва» (1 рік 5 місяців). Після цього навчання наші учні стають молодшими спеціалістами, утворення яких, згідно Закону про освіту, передбачається в недалекому майбутньому підняти на рівень «професійного передвищого» (фахова передвища освіта).
Також, ми пропонуємо всім бажаючим платні курси «Перукар», «Перукар-модельєр» і «Фотограф (фотороботи)».
Звичайно, в основному у нас навчаються дівчата: з 410 чоловік - тільки 30 хлопців. Тимчасово припинено набір за професією «Фотограф», але можна пройти платний курс в цьому напрямку.
Всі професії, придбані в нашому училищі, погодьтеся, дуже затребувані на сьогоднішній день. Якими б важкими були часи, а ремесло завжди допоможе не тільки вижити, але і відкрити свою власну справу. За весь період існування в училищі підготовлено чимало цікавих і неординарних особистостей, які сьогодні очолюють швейні підприємства, ательє, перукарні, фотосалони.
Gorod.cn.ua
В цьому році Міністерство освіти змінило деякі правила вступу до вузів. Абітурієнтам буде складніше вступити на медика і педагога. До того ж доведеться добре подумати, на яку спеціальність подавати документи, адже тепер замість дев'яти заяв можна подавати сім і тільки на чотири спеціальності.
Журналісти Gorod.cn.ua вирішили розібратися, як змінилися правила вступу в навчальні заклади нашого міста.

Першим закладом куди ми завітали став Національний університет «Чернігівський Колегіум» імені Т. Г. Шевченка (вул. Г. Полуботка, 53). Інформацію про правила вступу надав проректор з виховної роботи, кандидат історичних наук, доцент – Анатолій Григорович Тимошенко.

- Анатолію Григоровичу, що нового в правилах вступу в цьому році?
- Цьогорічна вступна кампанія декілька відрізняється від минулорічної. По-перше, в цьому році кількість напрямків спеціальностей, за якими випускники шкіл можуть подавати документи, скорочена до 4-х напрямків. Та замість дев'яти заяв можна подавати тільки сім.
Це зроблено для того, щоб випускник мав змогу зорієнтуватися у виборі майбутньої професії. Бо буває, що він подає заяви в зовсім різні напрямки навчання: в медуніверситет, педагогічний або технологічний.
Але ж як і в минулому році вступники спочатку подають документи в електронному вигляді.
- З якого числа починається прийом документів?
- Прийом документів для абітурієнтів для денної та заочної форми навчання починається 12 липня 2018 року та для тих абітурієнтів, які вступають лише по ЗНО закінчується о18 годині 26 липня .
Термін проведення вступних випробувань 21 по 27 липня 2018 року.
Оприлюднення рейтингового списку – 1 серпня.
Зарахування на місця державного замовлення – не пізніше 12 години 7 серпня.
- Які форми навчання є в вашому університеті? Скільки в цьому році виділено бюджетних місць?
- Денна, заочна та бюджетна форми навчання. На заочній формі навчання ті ж спеціальності, що і на денній. Можна вступити на денну форму, а потім перевестися на заочну.
Стосовно бюджетних місць в порівнянні з минулим роком їх кількість істотно не змінилась. Їх близько 300.
Але є таке поняття як широкий конкурс, який, я вважаю не завжди є ефективним.
Наприклад, в 2017-му році історична та психологічна спеціальності, так би мовити «постраждали» від цього конкурсу. По загальноукраїнському вимірі ці спеціальності встановили прохідний бал 183. Але ж біля 10 дітей виявилися нижче цього прохідного балу. Для нашого регіону це високий бал, який означає досить гарний рівень знань. Але всі потрапили під широкий конкурс, і ті хто вибрав ці спеціальності пріоритетом та мав бути зарахований, в підсумку, не потрапили до нас. Тому, в цьому році, з огляду на цю ситуацію, кількість місць держзамовлення на ці спеціальності зменшена.
Тобто, Міністерство вважає, що ми не виконали план держзамовлення. Але ж ми не виконали не тому, що до нас не йшли діти, а тому, що 183 балів виявилося замало для історії та психології. Як бачите, логіка відсутня: для лікаря 150 балів достатньо, а для історика 183 - замало.
- Скільки років навчання в вашому колегіумі? Скільки студентів навчається в Колегіумі?
- Підготовка на рівень бакалавра - 4 роки, магістра – 5.5 років. Зараз на денній формі навчається близько 3000 студентів і 1000 – на заочній.
- Які найпрестижніші спеціальності в вашому університеті?

- Найбільш популярна спеціальність – це Англійська філологія. Далі, якщо дивитися за кількістю поданих заяв, йде Українська філологія та Фізична культура і спорт. Наші випускники вже багато років займають призові місця у різних спортивних змаганнях світового рівня.
Так, наприклад, Ігор Рептюх — чемпіон Паралімпійських ігор 2018, учасник - Дмитро Суярко. Також, наші випускники – це Заслужений майстер спорту України, важкоатлетка Ольга Коробка, Ніна Лемеш - призерка Чемпіонатів світу, Чемпіонатів Європи, етапів Кубка світу з біатлону.
Також, стабільно з року в рік, досить затребуваним є факультет початкового навчання. Та набирають популярності Географія та Право.
Крім цього, ми багато працювали над тим, щоб відкрити у нас таку спеціальність, як Фармація. Поки що питання залишається відкритим.
Є вірогідність появи на базі нашого університету Донецького медичного університету.
- Які найменш популярні?
- Це спеціальності фізико-математичного факультету. Але ж якщо дитина не з заможної родини, та знає математику або фізику, прагне вчитися на бюджетній основі та отримати вищу освіту – ласкаво просимо до нас! Більш того, я б навіть радив звернути увагу на так звані, непрестижні спеціальності. Тому що: на ці спеціальності достатня кількість місць держзамовлення та відносно невисокий конкурс, а звідси – висока вірогідність вступу.
- Скільки коштує навчання?
- Навчання на всіх факультетах денної форми навчання, крім філологічного коштує 11100 грн. за перший рік, на філологічному - від 11100 до 12800 грн. На факультетах заочної форми навчання, крім філологічного навчання коштує 6900 грн. за перший рік. На філологічному - від 6900 до 7600 грн.

- Де вступники можуть отримати необхідну інформацію?
- Крім нашого сайту, в кожному навчальному закладі з 1 липня буде працювати консультаційний пункт, в якому наші фахівці нададуть всю необхідну інформацію, зможуть відповісти на будь-яке питання.
До речі, якщо вступник має якісь пільги, то необхідно надати відповідні документи.
Наостанок нашої бесіди Анатолій Григорович звернувся до батьків.
- Любі батьки! Відкладіть на деякий час всі ваші справи, поспілкуєтеся з вашими дітьми, вислухайте їх прагнення та допоможіть зорієнтуватися з вибором спеціалізації, а згодом і майбутньої професії. Зараз – це найважливіший крок у їх житті.

Про нові умови вступу до Чернігівського національного технологічного університету нам розповів Відповідальний секретар приймальної комісії Єрошенко Андрій Михайлович. Університет здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями: бакалавр, спеціаліст, магістр більш ніж за 40 напрямами і спеціальностями.

- Андрій Михайлович, як виглядає структура технологічного університету?
- В структурі університету зараз шість інститутів:
1. Навчально-науковий інститут економіки
2. Навчально-науковий інститут менеджменту, харчових технологій та торгівлі
3. Навчально-науковий інститут бізнесу, природокористування та туризму
4. Навчально-науковий інститут технологій
5. Навчально-науковий інститут будівництва
6. Навчально-науковий інститут права і соціальних технологій.

- Яка головна зміна щодо умов вступу до ВНЗ?
- В цьому році зафіксовано стандартний перелік конкурсних предметів для вступу на конкретну спеціальність. Це:
1. Українська мова і література
2. Математика (профільний)
3. Один з двох на вибір в залежності від спеціальності. Наприклад, якщо випускник вступає до інституту технологій, то він може вибрати між такими предметами, як Фізика або Іноземна мова.
Крім цієї зміни, в цьому році замість дев’яти заяв можна подати тільки сім на чотири спеціальності. Але це стосується вступу на місця держзамовлення. Кількість заяв щодо вступу на навчання за контрактом – необмежена.
- Скільки в цьому році виділено бюджетних місць?
- Загальне державне замовлення в порівнянні з минулим роком збільшилося на 3 %. Максимальний обсяг по університету в цілому на денну форму навчання складає 487 місць, на заочну – 32 місця.
Але ж це не означає, що ми зможемо взяти саме стільки вступників. Вже декілька років проходить, так званий, широкий конкурс, який передбачає встановлення прохідного балу по Україні в цілому та на кожну спеціальність окремо.
- Скільки коштує навчання?
- В залежності від спеціальності та форми навчання. Навчання на 1-му курсі денної форми коштує від 5000 до 8500 гривень за семестр (6 місяців). Зокрема, Інженерно-технічні спеціальності – 5200 грн;
Економічні спеціальності – 5900-6700 грн.;
Комп’ютерні спеціальності – 8500 грн. за семестр.
- Яка стипендія у студентів університету?
- Розмір стипендії для студентів ВНЗ ІІІ-ІV рівня акредитації, що навчаються на бакалавра, спеціаліста чи магістра встановлений Міністерством освіти та науки: звичайна – 1300 грн, підвищена – 1660 грн.
Але, раніше стипендію отримував кожен студент, який мав середній бал 4.0 і вище. Минулого року підхід до надання стипендії був змінений. Зараз стипендія надається тільки 43% студентів, які навчаються на певній спеціальності.
- Які спеціальності в вашому університеті зараз вважаються найпопулярнішими? На яку найважче вступити?
- Зазвичай, це Інженерія програмного забезпечення, Комп’ютерна інженерія, Право, Будівництво.
Звертаємо увагу, що особам, які в рік вступу закінчили підготовчі курси Чернігівського національного технологічного університету, для вступу на інженерно-технічні напрями, додатково до суми балів, додається від 5 до 10 балів, в залежності від результатів атестації!
- Які документи подаються до вступу?
- документ державного зразка про раніше здобутий освітній (освітньо-кваліфікаційний) рівень, на основі якого здійснюється вступ, і додаток до нього;
- сертифікат (сертифікати) Українського центру оцінювання якості освіти (для вступників на основі повної загальної середньої освіти), за особистим вибором оригінали або копії;
- копія документа, що посвідчує особу;
- чотири кольорових фотокартки розміром 3 х 4 см.
Оригінали документів при участі в конкурсі подаються вступником лише один раз.
- Який порядок вступу на базі освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста?
- Вступники, які мають диплом молодшого спеціаліста мають можливість вступити на споріднений напрям підготовки бакалаврів за скороченими термінами підготовки. Такі вступники зараховуються за результатами фахового випробування у вигляді тестування.
- Де вступник, крім сайту університету може отримати більш детальну інформацію?
- Для допомоги вступникам з 1 липня в першому корпусі університету (вул. Шевченка, 95) буде діяти консультаційний пункт, в якому наші фахівці нададуть всю необхідну інформацію. Навіть проконсультують щодо ймовірності вступу на певну спеціальність, спираючись на досвід минулих років та підкажуть про наступні дії протягом приймальної кампанії.

Після університету ми завітали до Коледжу економіки і технологій, який знаходиться по вулиці Козацька, 7, та поспілкувалися про умови вступу з директором коледжу Михайлом Вікторовичем Соколом.

- Михайло Вікторович, які форми навчання існують в вашому коледжі? Скільки всього навчається студентів?
- Денна бюджетна, денна контрактна та заочна. Станом на 1 жовтня 2017 року в нас навчається 678 студентів денної форми та 150 заочної.
- Скільки чоловік може вступити на бюджетне навчання згідно плану держзамовлення?
- 135 чоловік. План держзамовлення ми виконуємо стабільно.
Після 9-го класу випускники здають іспити по таким предметам:
1.Українська мова та література (обов’язково)
2.Історія України або Математика (залежно від спеціальності).
На основі повної загальної середньої освіти (11 класів) за результатами ЗНО (зовнішнє незалежне оцінювання):
1.Українська мова та література (обов’язково)
2.Історія України або Математика або Географія (залежно від спеціальності).
- Як відбувається відбір на бюджетне навчання?
- Відбір на бюджетне навчання відбувається таким чином. Найвища кількість балів – 200. Але зазвичай з такою кількістю балів випускники вступають до ВУЗів. Для наших абітурієнтів зазвичай рейтинг відраховується від 180 балів. Крім цього, Міністерство та Законодавство вимагає, щоб особи, які першими увійшли в рейтинг, протягом 5 днів надали оригінали документів, зокрема ID- картку. Це треба тому що, зараз випускники мають право подавати документи в декілька різних ВУЗів. І також при вступі можуть набрати максимальну кількість балів. Тому їм надається 5 днів на вибір того ВУЗу, де вони хочуть надалі навчатися.
- Яка вартість навчання для тих, хто не вступив на бюджетну основу?
- Вартість навчання залежить від спеціальності. Найдешевша (від 6500 гривень на рік) - Підприємництво, торгівля та біржова діяльність та Маркетинг. Навчання триває 2 роки. Найдорожча – Право (від 8000 гривень). Всі інші – від 7500.
Заочна форма навчання коштує від 3500 гривень.
- Якого рівня спеціалістів готує ваш коледж?
- Наш коледж здійснює підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодший спеціаліст та бакалавр (спеціальність «Готельно-ресторанна справа»).
- За якими спеціальностями буде проводитися вступ до вашого закладу?
- В цьому для абітурієнтів, які вступають на основі базової середньої освіти (9 класів), у нас відкрито такі нові спеціальності:
— Економіка;
— Фінанси, банківська справа та страхування;
— Право;
— Соціальна робота;
— Підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
— Маркетинг;
— Харчові технології;
— Готельно-ресторанна справа (найбільш популярна).
Випускники професійних училищ, які отримали освітньо-кваліфікаційний рівень «кваліфікований робітник», запрошуються на навчання за скороченим терміном на ІІ курс денної та заочної форми за спеціальностями:
- Харчові технології;
- Маркетинг;
- Підприємництво, торгівля та біржова діяльність;
- Готельно-ресторанна справа.
Зарахування проводиться за результатами випробування з фахових дисциплін та вступного іспиту з української мови (тестування).
- Які документи треба надати?
- Вступники подають особисто такі документи:
• заяву про вступ;
• копію документа про освіту;
• копію сертифіката зовнішнього незалежного оцінювання;
• 4 фотокартки 3 х 4 см;
• копію військового квитка (посвідчення про приписку до призовної дільниці), свідоцтва про народження для осіб, які за віком не мають паспорта;
• копію ідентифікаційного коду;
• папку на зав’язках (картонну), 2 конверти.
Якщо випускник має пільги, то він надає ще документ, що підтверджує право на пільги.
- В який період буде відбуватися прийом документів?
- Прийом документів для абітурієнтів з базовою загальною середньою освітою (після 9 класу) з 02 липня 2018 року по 14 липня 2018 року. Термін проведення вступних екзаменів з 15 липня 2018 року по 22 липня 2018 року. Після чого ми рахуємо результати та публікуємо їх за рейтингом на стендах (оцінки з двох екзаменів і середня шкільна оцінка).
Прийом документів для абітурієнтів з повною загальною середньою освітою (після 11 класу) з 12 липня 2018 року по 08 серпня 2018 року. Термін проведення вступних іспитів з 02 серпня 2018 року по 07 серпня 2018 року.
- Яка стипендія у ваших студентів?
- 860 гривень. Отримують її тільки 40% студентів. Це ті, хто навчаються на бюджетній основі і ті, хто протягом півроку мають середню оцінку не нижче «4» по 5-бальній системі.
- Який строк навчання?
- Вступники після 9 класів навчаються від 3-х до 4-х років, після 11 класів – від 2-х до 2,5 років. Випускники професійних училищ навчаються від року до 2-х.
- Ким можуть бути ваші випускники?
- Взагалі, наші випускники отримують кваліфікацію молодшого спеціаліста. Це є початковий рівень вищої освіти. Але, навіть з дипломом нашого коледжу випускник може займати престижні посади та робити надалі кар’єру в вибраному напрямку. Тобто, якщо він, наприклад, захоче відкрити кафе, то наших знань йому цілком достатньо.
Приведу приклади. Молодший спеціаліст, який навчався за спеціальністю «Харчові технології», може займати посади:
• Технік-технолог з технології харчування
• Адміністратор
• Виробник харчових напівфабрикатів
• Кухар або кухар дитячого харчування
• Шеф-кухар
• Офіціант, Буфетник, Бармен
• Майстер ресторанного обслуговування
• Завідуючий виробництвом
Молодший спеціаліст, який навчався за спеціальністю «Готельно-ресторанна справа», може займати посади:
• Фахівець з готельного обслуговування
• Адміністратор
• Ресепшіоніст або Реєстратор
• Консьєрж готельного комплексу
• Портьє
• Стюард (готелі та інші місця розміщення)
• Черговий по поверху (готелю, кемпінгу, пансіонату)
• Адміністратор (господар) залу
• Бариста, Бармен, Буфетник
• Метрдотель
• Офіціант, Сомельє
• Член бригади ресторану
• Стюард закладу ресторанного господарства
• Майстер ресторанного обслуговування

До речі, чому спеціальність «Готельно-ресторанна справа» настільки популярна? Ми співпрацюємо з фірмою Internobmen, завдяки чому наші студенти стажуються протягом всього літа в Болгарії. В минулому році вони працювали в 4-5-зіркових готелях міста Варни. Транспорт з Чернігова до Варни та з Варни до Чернігова; проживання та 3-разове харчування в готелі – безкоштовно. Крім цього, вони ще й отримують заробітну плату близько 250 євро. Тривалість робочого дня – 8 годин та 2 вихідні дні в тиждень.
Умови – вік від 18 років, після закінчення 1-го курсу та наявність БІО-паспорту. В цьому році на стажування до Болгарії їдуть 57 наших студентів.

Побували ми і в Чернігівському вищому професійному училищі побутового обслуговування (ЧВПУБО), що знаходиться поруч з коледжем по вул. Козацька, 11а. Інтерв’ю для надала заступник директора з навчально-виробничої роботи - Вікторія Леонардівна Малофеєнко.
- Вікторія Леонардівна, які умови вступу до вашого училища?
- Особливих умов не існує. До нас можуть вступати без здачі ЗНО випускники 11-х класів середніх загальноосвітніх шкіл. При цьому для вступу в наше училище потрібно всього лише атестат про повну загальну освіту, медична довідка та ваше бажання вчитися. Більш того, протягом першого семестру всі учні отримують стипендію в розмірі 490 гривень. Після закінчення 4 місяців - стипендія нараховується тим учням, які мають середній бал не менше «7». Треба сказати, що таких у нас 90% хлопців.
- Яким професіям у вас можна навчитися сьогодні? Скільки коштує навчання?
- Навчання в нашому училищі безкоштовне. Наші викладачі на високому якісному рівні навчать молодих людей таким робітничими професіями, як:
- Кравець (2 роки)
- Кравець-закрійник (3 роки)
- Перукар (перукар-модельєр) (1 рік 5 місяців)
- Візажист. Візажист-стиліст (1 рік)
- Агент з організації туризму. Адміністратор (1 рік)
А для тих, хто хоче продовжити своє навчання і перейти на більш якісний високий рівень у своїй професії, ми пропонуємо пройти безкоштовне навчання в таких напрямках, як «Перукарське мистецтво та декоративна косметика» (2 роки) і «Технолог швейного виробництва» (1 рік 5 місяців). Після цього навчання наші учні стають молодшими спеціалістами, утворення яких, згідно Закону про освіту, передбачається в недалекому майбутньому підняти на рівень «професійного передвищого» (фахова передвища освіта).
Також, ми пропонуємо всім бажаючим платні курси «Перукар», «Перукар-модельєр» і «Фотограф (фотороботи)».
Звичайно, в основному у нас навчаються дівчата: з 410 чоловік - тільки 30 хлопців. Тимчасово припинено набір за професією «Фотограф», але можна пройти платний курс в цьому напрямку.
Всі професії, придбані в нашому училищі, погодьтеся, дуже затребувані на сьогоднішній день. Якими б важкими були часи, а ремесло завжди допоможе не тільки вижити, але і відкрити свою власну справу. За весь період існування в училищі підготовлено чимало цікавих і неординарних особистостей, які сьогодні очолюють швейні підприємства, ательє, перукарні, фотосалони.
Gorod.cn.ua
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
102-річний ветеран і журналіст Григорій Свиридов: «Я ніколи не думав, ...
2025-05-12 14:51:21
Зіткнувся з деревом та згорів: на Чернігівщині в ДТП загинув водій лег...
2025-05-12 14:06:23
За I квартал 2025 року НСЗУ сплатила понад 1,0 млрд грн надавачам Черн...
2025-05-12 13:50:11
«Агро-Парк» на Чернігівщині роздає саджанці винограду військовим і род...
2025-05-12 13:32:01
Двоє дітей зі Сновщини - взірець для тих, хто «втомився донатити»
2025-05-12 12:31:03
70-річний В'ячеслав Мельник з Коропа 10 ночей провів на лавочці в парк...
2025-05-12 11:33:22
За минулий тиждень росіяни атакували 29 населених пунктів Чернігівщини...
2025-05-12 11:23:18
За відмову позичити грошей завдав житель Чернігівщини зарізав пенсіоне...
2025-05-12 10:54:55
На Чернігівщині з початку року зареєстрували понад 200 авто для ЗСУ
2025-05-12 10:41:19
Безкоштовні огляди родимок у Чернігові: вчасне обстеження може врятува...
2025-05-12 10:33:52
Интересно