Михайло Труш, який народився на Чернігівщині більше 20 років не може отримати український паспорт
2025-07-07 08:59:45



Громадянин без громадянства. Так називає себе 59-річний мешканець Полюшкиного Новгород-Сіверського району Михайло Труш. І досі єдиним посвідченням його особи є копія паспорта громадянина Радянського Союзу, який він довгими роками намагається замінити на український, але марно.
— Народився я в Полюшкиному. Мої батьки — українці, які все життя прожили в цьому селі. Та й сам я майже все життя тут за винятком кількох років, — починає свою розповідь Михайло Степанович. — Після закінчення школи пішов в армію, і мене на три роки відправили в Мурманськ (росія. — Авт.), служив у морфлоті. Повернувся зі служби, влаштувався на роботу в Узруївське лісництво поряд із нашим селом. Відпрацював там три роки, і все було б добре, аж тут... розпад Радянського Союзу, тотальне безгрошів’я, голод. Усі тоді шукали, де б підзаробити, і я теж. На той час мій брат Леонід працював на Крайній Півночі (росія. — Авт.) на видобуванні олов’яного каменю — каситериту, ось і надіслав мені виклик. Відправився я туди в 1992-му. Та працював там недовго — всього два роки. Робота була не з легких, але здавалася доволі вигідною. На той час олово вважалося стратегічним металом, попит на нього був, то й платили добре.
У 1993-му я поїхав додому, але збирався повернутися на Північ. А в Україні з'ясувалося, що при переведенні в нашу валюту заробітки були копійками. Сенсу повертатися на Північ не було. Проте був нюанс... У 1992-му, коли я прилетів у росію, мене прописали в місцевому гуртожитку при видобуванні, щоб була російська реєстрація. А оскільки я ще збирався повертатися, одразу звідти не виписався. Пізніше ж для цього треба було літаком добратися до Магадана, а грошей на переліт я вже не мав. Так та прописка й залишилася в моєму радянському паспорті, а потім стала справжнім каменем спотикання при оформленні документів.
Оформлення паспортів громадян України у формі книжечки почалося в 1994-му — 4 червня того року Постановою Кабінету Міністрів України № 353 було затверджено зразок бланка паспорта. Сама ж видача паспортів тривала кілька років. Тоді до паспортного столу зі своїми документами звернувся і Михайло Труш. Але йому відмовили.
— Сказали, що я не можу отримати паспорт громадянина України, бо маю російську реєстрацію, — продовжує він. — Після цього відправляли мене в різні інстанції по довідки, просили виписатись із того гуртожитку, взяти в російському консульстві підтвердження, що я не є громадянином росії. А паралельно в російському консульстві мене так само футболили, мовляв, не будуть займатися моїми справами, бо я не є громадянином їхньої країни.
Я ходив замкнутим колом. Лише 2008 року мені вдалося зібрати необхідні документи — виписку з російського гуртожитку, якого вже й не було на той час, довідку, що я не отримав російського громадянства. Та й то самотужки із цим я б не справився, допомогла мені Ніна Карпачова (у 1998-2012 роках — Уповноважена Верховної Ради України з прав людини. — Авт.). Усі ці документи я відніс у наш паспортний стіл, написав відповідну заяву. На цьому все. Українського паспорта я так і не отримав. Не вистачило ще якихось довідок. Роками я ходжу в той паспортний стіл, а результату — нуль. Тих документів, які я колись там залишив, уже немає, з мене знову вимагають довідку, що я не є громадянином росії.
Ну а де і як її тепер узяти? Та й хіба ж би в мене залишився радянський паспорт, якби я отримав російський? А так він є (точніше був, бо зараз на руках у мене тільки копія, завірена УДМС України в Чернігівській області), та й жодної помітки, що я отримав паспорт громадянина росії, у ньому немає. Не знаю вже, що робити і до кого звертатися.
Уже і на гарячу урядову лінію дзвонив, але ж усі ці прохання і скарги спускають знову в область, а тут дають відписки, що я в міграційну службу документів не подавав. Отак усе життя на рідній землі й не маю жодного права як людина - не можу ні офіційно на роботу влаштуватись, ні рахунок у банку відкрити, ні в суд звернутися, навіть потрапити на прийом до лікаря.
Останнє зараз є найбільшою проблемою для Михайла Степановича.
— По-перше, вже давно мене непокоять легені. А років зо два тому з 'явилася пухлина в ділянці лімфовузла на лівому стегні. Ходити стало важко. А я ж весь час заробляв на життя підробітками, в основному на будівництві. Зараз через стан здоров'я такої можливості не маю, тож відповідно не маю І грошей на лікування. А для мене воно може бути тільки платним, адже й декларації із сімейним лікарем я укласти не можу, бо не маю паспорта громадянина України.
Спасибі, мене до себе прийняла троюрідна сестра, яка живе в Новгород-Сіверському, тож зараз я мешкаю в неї. Але ж і вона не має таких грошей, щоб мене лікувати. Всю зиму я фактично пролежав без руху. Соромно казати, але навіть на оплату обстежень мені довелося просити грошей у людей. Щодня виходив у центр до ПриватБанку і стояв із простягнутою рукою. Хто більше давав, хто менше. Та навіть бабусі, які пенсію в банку знімали, по 20-50 гривень кидали. Я дуже вдячний усім! Бо саме завдяки цим людям І зміг пройти хоч деякі з потрібних обстежень.
Результати цих обстежень не радують. Михайло Труш має множинні збільшені лімфовузли, вузлові об’ємні утворення обох легень, патологічне збільшення розмірів селезінки, кісту правої нирки та новоутворення в лівому стегні д о 15 сантиметрів у діаметрі, яке хірург відніс до новоутворень невизначеного чи невідомого характеру лімфоїдної, кровотворної та спорідненої тканини і радив лікувати оперативним шляхом. Також Михайлові Степановичу необхідна консультація онкогематолога.
— От де мені взяти грошей, щоб усе це оплатити, якщо зараз заробляти сам я вже не можу? — бідкається він. — Мав би паспорт, мав би й шанси на лікування, а так лише постійні заяви, відписки... Та найстрашніше — зараз проти мене працює час. Якщо найближчим часом я не отримаю документів, то там, на тому світі, вони мені вже будуть непотрібні.
Ми дуже хотіли б допомогти Михайлові Степановичу отримати український паспорт, проте все зупиняється на горезвісній довідці, яку він має отримати в росії. Оскільки зараз звернутися в інстанції країни-агресора напряму неможливо, зробити запит можна через якусь іншу країну. До того ж близьких родичів, які могли б стати уповноваженими особами Михайла Труша, у нього немає.
- Із дружиною я розлучився багато років тому. Маю дочку Ганну, але ми давно не спілкуємось. Знаю, що до початку повномасштабного вторгнення вона жила в Брусилові Чернігівського району, а зараз... хтозна. Із двох рідних братів у мене залишився один - Леонід. Він теж живе в Полюшкиному і теж має лише паспорт громадянина СРСР. Другого брата — Миколи - не стало у 2018 році. Він жив у селищі Нижній Нагольчик на Луганщині. Коли ту територію окупувати рашисти, життя там дуже змінилося. У брата просто не витримало серце... — зітхає Михайло Степанович.
І додав: — На жаль, таких, як я (людей із радянськими паспортами), у нашому районі було чимало. Більшість із них уже лежать на кладовищі. Офіційно вони так і не стали громадянами України.
А я ще борюся...
Шановні читачі! Звертаємось до всіх небайдужих, але просимо не грошей, а правової допомоги. Можливо, хтось був у схожій ситуації і може дати свою пораду, або ж хтось мав справу з отриманням таких же довідок, які сьогодні вимагають у Михайла Труша, або ж ви хороший юрист, який може допомогти чоловікові, тоді дуже просимо вас звернутися в нашу редакцію! Не може бути, щоб ця справа була безнадійною. Україна — європейська правова держава, а отже ми обов’язково маємо допомогти людині, яка в ній живе!
Джерело: газета "Гарт", Катерина ДРОЗДОВА, м. Новгород-Сіверський.
Фото автора
Хочете отримувати головне у месенджер? Підписуйтесь на наш
Telegram.
Залишити коментар
інші новини
На міській фермі біля центру «Перемога» виросли овочі - огірки, помідо...
2025-07-07 12:03:46
Керуючий новою «Форою» у Чернігові Олександр Прокопенко починав у Ніжи...
2025-07-07 11:32:46
Перший «Базис драйв» відкрився на Любецькій
2025-07-07 10:38:03
На минулому тижні росіяни атакували 26 населених пунктів Чернігівщини
2025-07-07 09:42:03
Жителька Чернігівщини завдяки гранту вирощує на полі лаванду, а гроші ...
2025-07-07 09:12:31
Михайло Труш, який народився на Чернігівщині більше 20 років не може о...
2025-07-07 08:59:45
15-річний хлопець загинув через ураження струмом на залізничному вокза...
2025-07-07 08:18:13
Епопея із ЗОШ №19
2025-07-04 15:16:54
У Березанці сусіди ведуть боротьбу за земельну ділянку
2025-07-04 14:47:13
Парамедик Руслан Вершок розповів про подробиці вибуху, коли постраждав...
2025-07-04 14:25:07